Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de lectie

Data :



Clasa : a-VIII-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Biologie-Ecologie

Unitatea de invatare:Plantele si animalele din diferite medii de viata.

Subiectul: Clasificarea ecosistemelor

Scopul lectie:cunoasterea de catre elevi a principalelor particularitati structurale ale ecosistemului in vederea formarii la acestia a unor notiuni cu caracter operational, necasar intelegerii modului de viata.

Obiective de referinta:

Obiective operationale :

-sa descrie corect componentele structurale ale ecosistemului;

-sa demonstreze rolul acestuia in viata nostra;

-sa indice elementele structurale ecosistemului si rolul acestora in viata noastra

-sa identifice elementele de biotop si biocenoza dintr-un ecosistem.

-sa clasifica corect ecosistemele.

Tipul lectiei: comunicare de noi cunostinte

Demersul didactic:

a.      Resurse procedurale:-conversatia;

-observatia;

-modelarea;

-demonstratia.

b. Resurse materiale:

-pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual;

-pentru fiecare grupa: planse vacumate

c. Forma de organizare: frontal si pe grupe

Evaluare: formativa prin chestionare orala

Locul desfasurarii: laboratorul de biologie

Bibliografie:

  1. Aurora Mihail, Gheorghe Mohan -Biologie -Manual pentru clasa a VIII, Editura All 2005.
  2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei, Editura Solaris, Iasi 2004;
  3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;
  4. Tudor Virginia si colab. -Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979.

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE

LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei.

-Pregatesc materialul didactic.

-Notez in catalog elevii absenti si verific daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei.

-Isi pregatesc cartile si caietele.

Verificarea cunostintelor.

Prin chestionare orala verific lectia''Organizarea spatiala a mediului ''

Pun intrebari de tipul:

-Ce este ecosistemul?

-Care este strucutura ecosistemului?

-Ce fel de ecosistem este acvariul?

-Ce cuprinde bitopul acvariului?

-Din ce este format substratul acvariului?

-Din ce este formata biocenoza acvariului ?

Raspund la intrebari:

-Ecosistemul este unitatea ecologica complexa, care cuprinde biotopul si bocenoza.

-Structura ecosistemul este data de strucuta bitopului si strucutra biocenozei.

-Acvariul este un ecosistem acvatic artificial.

-Biotopul acvariului cuprinde : substratul si factorii de mediu.

-Substratul acvariului este format din: nisip, pietris si apa.

-Biocenoza acvariului este formata din organisme microsopice si macrospoice.

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor.

-Cu ajutorul plansei prezint elevilor imagini cu alcatuirea   si clasificarea ecosistemelori si a componentelor acestora si ii incurajez sa spuna ce observa.

-Urmaresc imaginile si identifica in ele componentele

ecosistemelor si clasificarea lor.

Anuntarea temei si a obiectivelor.

-Anunt si scriu pe tabla tema lectiei si prezint obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei.

-Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

Dirijarea invatarii.

-Solicit elevilor sa observa plansele si sa descrie ceea ce vad.

-Completez schema lectiei.

-Urmaresc explicatiile si raspund la intrebari.

-Elevii recunosc componentele ecosistemului;

-Completeaza schema lectiei.

Obtinerea performantei elevilor.

-Inventariez principalele informatii si observatii ceran elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete.

-Raspund la intrebari observand plansele, atlasele, imaginile din manual si materialul

Evaluarea performantei.

-Prin chestionare orala pe tot parcursul orei. Sunt notati elevii care au dat raspunsuri deosebite ce necesita gandirea logica.

-Se gandesc si raspund la intrebarile adresate de profesor.

SCHEMA LECTIEI

CLASIFICAREA ECOSISTEMELOR

Ecosistemele naturale = fara interventia omului; pot fi terestre sau acvatice.

In Romania escosistemele naturale terestre cele mai reprezentative sunt: padurile, pajistile si tufarisurile.

Ecosistemele de padure cuprind:

-ec. Padurilor de molid (1200-1900m altitudine);

-ec. Padurilor de fag (800-1200m);

-ec. Padurilor de stejar (sub 800m);

-ec. Padurilor de zavoi (in luncile raurilor).

Ecosistemele de tufarisuri:

-ec. de tufarisuri alpine (peste 1900m);

-ec. de tufarisuri subalpine (1700-1900m);

-ec. de tufarisuri din zona de podisuri si campie.

Ecosistemele de pajiste= se clafifica in functie de ierburile dominante:

1.pajiste alpina (parusca si coarna);

2.pajiste subalpina (paiusul spepic si colilia).

Ecosistemele subterane-o categorie aparte de ec. terestre; sunt reprezentate de pesteri si grote.

Ecosistemele acvatice cuprind : lacurile, baltile, mlastinile, apele curgatoare, Delta Dunarii, Marea Neagra.

Biocenozele cele mai variate si mai bogate in specii se intalnesc in ecosistemele de apa dulce. Ecosistemele cu apa calda se mai numesc si termale.Un astfel dse ecositem este lacul din zona Bailor Felix langa Oradea.

Ecosistemele antropizate =create de om sau care prezinta grade diferite de dependenta fata de om.Ele pot fi terestre sau acvatice.

Ec. terestre antropizante:

agroecositemele (culturi de cereale, legumicole, vitivole, pomicole);

ecosistemele asezarilor umane (case, orase).

Ec. acvatice antropizante:

- lacurile de acumulare;

- iazurile;

- helesteele piscicole;bazinele de epurare a apei,etc.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 7458
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved