Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE

Gradinita

Proiect didactic CLASA: a II-a Matematica Figuri geometrice

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Metode de evaluare. Repere in elaborarea probelor – tipuri de itemi; etape si norme de elaborare
Proiectarea si aplicarea testelor si a baremelor de corectare - LIMBA SI LITERATURA ROMANA
Prezentarea selectiva a unor metode de invatamant
Modele de instruire – modelul behaviorist, modelul cognitivist, modelul integrativist
PROIECT DIDACTIC - Clasa a IV-a, Educatie civica, Manifestarea relatiilor dintre oameni in situatii normale
PORTOFOLIUL PROIECTULUI: “ SCOALA PARINTILOR”
CUM INVATA ADULTII
Sisteme si criterii de apreciere a rezultatelor scolare
Pregatirile / Cum sa incepi – sa devi un parinte mai bun
COORDONATE SOCIOLOGICE ALE CONTINUITATII SI PERMANENTIZARII EDUCATIEI

TERMENI importanti pentru acest document

: desene din figuri geometrice : figuri geometrice clasa 2 : figuri geometrice : desene din forme geometrice :

Proiect didactic


DATA: 30. 03. 2009

CLASA: a II-a A

INSTITUTOR:

UNITATEA DE INVATAMANT: Lic. Tehn. Mehadia

LOCALITATEA: Mehadia

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii

DISCIPLINA: Matematica


UNITATEA DE INVATARE: Elemente intuitive de geometrie


TEMA: Figuri geometrice   

TIPUL DE LECTIE: insusire de noi cunostinte

OBIECTIVE DE REFERINTA : 2.2. sa recunoasca forme plane si spatiale; sa clasifice

              figuri geometrice sau obiecte dupa criterii variate;

       2.9. sa continue modele repetitive reprezentate prin

  obiecte sau numere;

       2.10. sa extraga informatii din tabele si liste, sa

    colecteze datele obtinute prin observare directa, sa

    reprezinte datele in tabele;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1- sa efectueze oral exercitii de adunare si scadere;

O2-  sa observe, sa recunoasca, sa descrie si sa deseneze figuri geometrice;

O3- sa asocieze obiectele din mediul inconjurator cu formele geometrice invatate;

O4- sa compare patratul cu dreptunghiul, enumerand asemanarile si deosebirile dintre ele.

O5-sa analizeze imaginile și sa decopere figure geometrice.

STRATEGIA DIDACTICA :

     1. RESURSE PROCEDURALE :

            a)Metode si procedee : conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,

          activitatea independenta,   jocul didactic, metoda cubul;

b)Forme de organizare : individual, pe grupe de cate 4 elevi,  frontal, in perechi.

           

    2. RESURSE MATERIALE: figuri geometrice,imagini ppt manualul, caiete, creioane

    colorate, creion negru, stilou, linie, fisa de lucru,  fisa de

    evaluare, cubul, stimulente; 

 

    3. FORME SI TEHNICI DE EVALURE : observarea sistematica, proba scrisa,

                                                                                        proba orala, autoevaluare, evaluare de

      catre colegi.   

 

    4. BIBLIOGRAFICE:

a)    oficiale

    • Curriculum National Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;

b)    pedagogice

·        Constantin Cucos (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si gradele didactice, Iasi, Editura Polirom, 1998;

·        Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2003.

c)      metodico – didactice

·    Carbunaru C., Cerghit I. ,,Probleme de matematica pentru clasele II-IV

                       E.D.P. Bucuresti, 1977

·       Nicolae Grindeanu,  Ion Petrica, ,,Matematica – manual pentru clasa a IV-a

                             Ed. Petrion, Bucuresti, 2001

·        Florentina Stancioiu Jipa, Gheorghe Stancioiu, ,,Metodica predarii matematicii in invatamantul primar”, Ed. Fundatiei HUMANITAS, Bucuresti, 2001

            

     5. RESURSE TEMPORALE :   50 minute        

 MANUALUL ALTERNATIV : Manual de matematica , clasa a II-a , Editura Aramis,

       Autori: Stefan Pacearca, Mariana Mogos.


SCENARIUL ACTIVITATII

Nr. crt.

Evenimentele instruirii

Ob. op.

Intersubiectivitate

Strategii didactice

Elemente de continut

Metode si procedee

Evaluare

C

G

I

1.

Captarea atentiei si organizarea lectiei

Asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei.

Capteaza atentia elevilor cu ajutorul jocului ”Aseaza-ma la casuta mea!”

 Elevul va citi obiectul de pe biletel si va trebui sa-l aseze la figura geometrica care este asemanatoare cu obiectul respectiv.

se pregatesc pentru inceperea orei .

Conversatia

Activitate frontala

Biletele

Bol

Figuri

Observarea sistematica

2.

Evaluarea cunostintelor anterioare si verificarea temei pentru acasa

O1

Se vor face calcule orale de adunare si scadere. Se pun intrebari despre terminologia matematica.

Se verifica tema pentru acasa frontal.

Fac calculul oral.

Raspund la intrebari.

Conversatia

Exercitiul

Tema pentru acasa

Activitate frontala si individuala

Observarea sistematica

Analiza raspunsurilor

Autoevaluare

3.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Voi anunta elevii ca la aceasta ora vor invata despre figurile geometrice, vor recunoaste figurile invatate in desene cat si in mediul inconjurator, vor desena figurile geometrice indicate.

Asculta cu atentie

Conversatia

Activitate frontala

Observarea sistematica

4.

Prezentarea continutului

O2

Vor fi prezentate elevilor imaginile PPT cu figurile geometrice: triunghi, patrat, cerc si dreptunghi. Se vor analiza. Vor fi prezentate si imaginile din manual de la pag. 82. Se vor desena figurile invatate pe tabla si caiete.

Observa  imaginile si analizeaza figurile prezentate.

Deseneaza figurile pe caiet.

Observatia

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Demonstratia

Manualul

Activitate frontala si individuala

Observarea sistematica

5.

Dirijarea invatarii

O2

O3

O2

Se rezolva exercitiile din prezentarea PPT.

1. Observati urmatoarele figuri geometrice. Denumiti fiecare figura.

a)            b)                 c)                  d)

2.a) Observati forma urmatoarelor obiecte. Intocmiti pe caiete o lista cu obiectele care seamana cu patratul, cu triunghiul, cu dreptunghiul si cu cercul.

b) Completati lista cu alte exemple.

3. Realizati pe caietul de matematica o retea de puncte, ca in model. Ce figura s-a desenat, unind punctele? Uniti puncte pentru a desena un patrat si un dreptunghi.

Se citesc sarcinile si se explica cum trebuie rezolvate.

Trece pe la fiecare elev, observa cum lucreaza, da indicatii si ajuta elevii care au nevoie.               

Citesc sarcinile si     asculta explicatiile date.

Observa figurile, obiectele si rezolva exercitiile.

Observatia

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Manualul

Activitate frontala si individuala

Observarea sistematica

Proba scrisa

6.

Obtinerea performantei

O2

Se va prezenta fisa de lucru (ANEXA 1),  se vor citi sarcinile si se vor rezolva exercitiile 1,2,3.

Dupa terminarea rezolvarii sarcinilor vor schimba fisele cu colegul, vor corecta fisele si le vor nota.

Citesc sarcinile si rezolva exercitiile date.   

Schimba fisele cu colegul, le corecteaza si le noteaza.

Conversatia

Exercitiul

Fisa de lucru

Activitate individuala, in perechi

Observarea sistematica

Proba scrisa

Evaluarea de catre colegi

7.

Feedback-ul

O3

Se va juca jocul „Adevarat sau Fals”.

In fata clasei vor fi asezate forme geometrice: triunghi, patrat, cerc si dreptunghi. Se verifica daca elevii s-au asezat corect, cei care s-au asezat corect vor primi ca recompensa o figura geometrica pe care o vor prinde in piept, iar cei care nu au facut-o, vor primi ca tema pentru acasa sa realizeze din carton figura geometrica la care trebuia sa se aseze.

Participa la joc.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Jocul didactic

Stimulente

Activitate individuala

Observarea sistematica

Proba orala

8.

Evaluarea

O2

O3

O4

Se va realiza prin metoda cubului (ANEXA 2). Se vor forma grupe de cate 4 elevi (grupa triunghiurilor, grupa cercurilor si grupa patratelor). Se vor distribui fisele de evaluare conform cuvantului afisat pe cub (Fiecare copil va arunca cubul si va primi fisa de evaluare corespunzatoare: ANALIZEAZA; OBSERVA; DESCRIE; ENUMERA; ARGUMENTEAZA; APLICA.)

Rezolva fisele de evaluare.

Prezinta colegilor din grupa sarcinile primite si modul in care le-a rezolvat.

Prezinta clasei (prin sondaj) sarcinile rezolvate.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Fise de evaluare

Cubul

Activitate individuala, pe grupe, frontala

Observarea sistematica

Proba scrisa

9.

Retentia

- Ce am invatat astazi la ora de matematica?

- Ce figuri am invatat?

 

- Ce joc am jucat?

 - Ce metoda am folosit?

- Figuri geometrice.

- Triunghiul, patratul, cercul si dreptunghiul.

- „Aseaza-ma la casuta mea”.

- Metoda cubul.

Conversatia

Activitate frontala

10.

Transferul

Tema pentru acasa sunt exercitiile 4, 5, 6 de pe fisa de lucru.

Noteaza tema.

Conversatia


ANEXA 1

FISA DE LUCRU

  1. Colorati figurile geometrice care nu sunt patrate:


  1. Uneste cuvantul cu desenul corespunzator:


cerc                             patrat                         triunghi                           dreptunghi

3. Completeaza tabelul cu numarul de figuri geometrice continute in desen:

Triunghiuri

Dreptunghiuri

Patrate

Cercuri

4. Ornati al doilea ou de Paste din imagine, cu 5 cercuri, 4 triunghiuri, 2 patrate si 3 dreptunghiuri! Colorati-le apoi pe amandoua!

                        

ANEXA 2

FISA DE EVALUARE

              -  ANALIZEAZA –

Analizeaza imaginea urmatoare, scrie ce reprezinta ea si din

ce figuri geometrice este alcatuita.


            Numele imaginii:

         Figuri geometrice descoperite:

FISA DE EVALUARE

- DESCRIE -

         Observa figura geometrica primita, numeste-o si descrie cum este ea raspunzand la urmatoarele intrebari:


Ce figura geometrica ai primit?

Ce culoare are?

Cum este ca marime?

Este groasa sau subtire?

FISA DE EVALUARE

- APLICA -

         Enumera 5 obiecte care au forma asemanatoare cu cercul:

-

-

-

-

-

FISA DE EVALUARE

- COMPARA -

Stabileste asemanarile si deosebirile dintre urmatoarele figuri geometrice desenate mai jos, tinand cont de urmatoarele lucruri: numar de laturi, marime, culoare,  lungimea laturilor. Completeaza tabelul:


Asemanari

Deosebiri

Patrat

Dreptunghi

FISA DE EVALUARE

             - ARGUMENTEAZA  -

Putem spune ca urmatoarea imagine contine un dreptunghi sau un

patrat? Argumenteaza.


FISA DE EVALUARE

- ASOCIAZA -

Priveste imaginea si completeaza tabelul cu numarul figurilor geometrice corespunzatoare:

Figura geometica /Culoarea

Rosu

Galben

Albastru

Patrat

Cerc

Triunghi

Dreptunghi


FISA DE LUCRU

SUPLIMENTARA

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3636
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved