Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

Proiect didactic Clasa : I - Litera ,, f ‘’ mic , de mana

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PORTOFOLIU DE TEHNICI DE LABORATOR CLASA A X-C
EDUCATIE MUZICALA - PLANIFICARE CALENDARISTICA ANUALA
ABORDAREA SISTEMICA A PROCESULUI DE INVATAMANT
COMUNICAREA PRIN DEZBATERI
Educatie pentru sanatate - PROGRAMA ACTIVITATII OPTIONALE
Dezvoltarea profesionala prin cursuri, stagii
Introducere in teoria si metodologia instruirii (T.&M.I.). Procesul de invatamant – obiect de studiu al teoriei si metodologiei instrurii
TEST DE EVALUARE NUMERE REALE CLASA a VIII-a
Teoria Inteligentelor Multiple (TIM)
PLANIFICARE SEMESTRIALA - Clasa a VIII-a, matematica

TERMENI importanti pentru acest document

: litera f mic de mana : proict didactic litera f mare : litera f mic de tipar : scriu in caiet de clasa 1 :

Proiect didactic

   Aria curriculara : Limba si literatura romana

   Clasa : I B

   Disciplina : Scriere

   Subiectul :  Litera ,, f ‘’ mic , de mana

   Invatatoare :

   Scoala cu clasele I-IV , Mesteacan /Icusesti/ Neamt

   Obiectiv fundamental :

    Formarea deprinderii de a scrie litera ,, f’’ mic de mana

    Obiective operationale :

  1. Cognitive . La sfarsitul activitatii , elevii vor deveni capabili :

   Oc 1 – sa marcheze in scris sunetul [ f ] cu ajutorul literei ,, f’’ mic , de mana ;

                  Minimal :  identificarea si redarea

                                   elementelor componente

NIVEL {   Mediu    :   imbinarea acestor elemente

                                    pentru a reda semnul grafic :

                  Maximal :  transpunerea sunetului in plan                    

                                     grafic .

  Oc 2 – sa redea in scris cuvinte cu ajutorul unui complex grafic format din litera ,, f ‘’ si alte simboluri ;

                  Minimal : analiza fonetica a cuvintelor

                                    ilustrate ;

NIVEL {   Mediu : identificarea structurii fonetice a

                                 acestora ;

                  Maximal : redarea in scris a cuvintelor .

    B .  Motrice . La sfarsitul activitatii , elevii vor deveni capabili  :

  OM 1 – sa-si coordoneze miscarile pentru a reda corect litera ,, f’’ mic , de mana ;

               Minimal : redarea elementelor componente;

NIVEL {Mediu : imbinarea elementelor grafice ,

                             in vederea scrierii literei ;

               Maximal : incadrarea in limitele spatiului

                                 grafic .

   OM 2 – sa redea imbinerile literei ,,f ‘’ cu celelalte

litere ale cuvantului ;

                Minimal : scrierea fiacarei litere in parte ;

NIVEL { Mediu : imbinarea literelor intre ele ;

                Maximal : redarea integrala a cuvintelor ,

                propozitiilor .

Afective . Elevii :

OA 1 – vor arata interes pentru pastrarea ingrijita a caietului  si a celorlalte obiecte personale ale scolarului ;

OA 2 – vor manifesta atitudine pozitiva fata de cerintele impuse de actul scrierii .

Tipul de activitate : formare de priceperi si deprinderi

Resurse : a) Pedagogice : explicatia , demonstratia , exercitiul .

                b ) Materiale : alfabetarul , caietul de scriere , instrumente de scris ,plansa cu litera ,, f ‘’

mic , de mana ;

                c ) Bibliografice : {lingvistice : LRAG

                                               metodice : MLRIS ,

                                           MLRAI , DIPIS .

                d ) Temporale : 45 ‘ – 50 ‘

Forme de activitate : frontala si individuala

                                     Diferentiata

              SCENARIU   DIDACTIC

I . Moment organizatoric

Se asigura conditiile favorabile pentru scriere .

II. Captarea atentiei ( a. I )

   Oc 1 - observarea / plansa

*Se prezinta elevilor o plansa de format A3 ,pe care sunt scrise literele ,, f ‘’ de tipar si ,, f ‘’ de mana .

* incercuiesc litera ,,f’’mi c pe fisa independent.

*Sunt intrebati ce au invatat ora trecuta la citire

 ( sunetul [ f ] si litera ,, f ‘’ mic, de tipar ).

  • Vom stabili ce fel de litere se scriu cu mana (de mana);

III. Anuntarea obiectivelor

   OA2 – conversatia

* Se informeaza elevii ca vor invata sa scrie litera ,,f’’ de mana(izolat , initial,mijloc , sfarsit ) si sa redea cu ajutorul semnului grafic cuvinte , propozitii .

IV. Prezentarea optima a continutului

 OA 2  - conversatia ,observatia exercitiul

  *Propun elevilor sa observe reteaua din partea de ljos a paginii de Abecedar si sa recunoasca elementele grafice invatate anterior ( bucla pe doua spatii –suprarand + linia de sprijin ) ;

  * Se precizeaza ca aceste elmente ,legate intre ele redau litera ,,f’’ mic ,de mana .

  * Se solicita sa se observe sagetile marcate cu rosu , care indica directia de miscare a mainii pentru

redarea fiecarui element component al literei .

  * Se precizeaza ca litera trebuie incadrata in limitele spatiului grafic ,iar distanta dintre literele de acelasi fel trebuie sa fie egala (un spatiu ) .

  * Cer elevilor sa inchida Abecedarul sis a identifice elemente componente ale literei ,,f ‘’ mic de mana  pe plansa afisata la inceputul orei in fata clasei  .

 * Se urmareste cu indicatorul pe plansa directia de miscare a mainii pentru executarea litere ,,f’’ mic de mana , cer elevilor sa verbalizeze denumirea elementelor componente .

  * Se atrage atentia asupra deosebirilor dintre litera

,,f’’ mic de tipar si ,,f ‘’ mic de mana .

V.                 Dirijarea invatarii

Oc 1

 * Cer elevilor sa deschida caietul de scriere si   sa–si

pregateasca instrumentele de scris .

      Oc 2 – exercitiul ,conversatia

 * Solicit elevii sa observe reteaua de scris ,spatial pe care se scrie ,alineatul , si modelul literei ,,f’’mic de mana .

 * Propun un complex de exercitii pentru incalzirea muschilor mainii : inchiderea si deschiderea pumnilor , rotirea bratelor din umeri , cot si incheietura mainii .

 Pentru inviorarea activitatii ,propun sa imite :

a)      cu bratele – zborul pasarilor,inotul,vaslitul etc.;

b)      cu degetele – mersul racului ,ploaia, cantatul la pian etc.;

c)      bratele si degetele – cantatul la vioara ,la fluier ,

stoarcerea rufelor etc .

*  Cer elevilor sa execute cu degetul litera ,,f’’mai

intai  in aer, apoi pe banca ,dupa care le amintesc pozitia corecta in timpul scrisului .

       OA2  - exercitiul ,munca individual,explicatia

* Se scrie la tabla cu creta colorata litera ,cerandu-le elevilor sa scrie dupa modelul dat in caiet , la inceput pe conturul punctat ,apoi pe tot spatial rezervat primului rand .

 * Se controleaza calitatea scrisului elevilor,se fac precizarile care se impugn ,dupa care se lasa libertatea sase scrie 2-3 randuri ,in functie de ritmul fiecaruia .

 * Cu elevii care intampina dificultati  se va lucra la tabla ,unde pot fi sesizate mai usor elementele in directia de deplasare a instrumentelor de scris .

* Spatiul grafic poate fi consumat integral in clasa sau poate fi lasat pentru exersarea deprinderilor acasa .

   VI . Obtinerea performantei

 Oc1,Oc2 -  exercitiul

* Cer elevilor sa scrie in caietul de scriere cele 5 cuvinte scrise cu literele de tipar la citire :

     fapte , frunte , suflet , frica , Stefan .

 * Un elev scrie la tabla propozitia :

   Stefan a fost curajos .

* Se verifica activitatea elevilor .

       

   VII . Feedback-ul

* Cer elevilor sa citeasca cuvintele scrise,propozitia  (lectura pe unitati si cursiva).

   VIII . Evaluarea cunostintelor

Oc2- Fac analiza caietelor ,aprecieri asupra modului  cum au scris ;

-         elevii vor transcrie pe caietul de scris cuvintele:

flori  , fac , foc ,//vor scrie pe reteaua grafica de sub fiecare imagine (cele 3 imagini din caiet) cuvinte ce denumesc nume de flori .

     IX . Retentia si transferul  -  OM1

 * Cer sa arate ce semn grafic au invatat ,care sunt caracteristicile acestuia si la ce va fi folosit .

 *  Se propune  sa se modeleze la ora de abilitati practice , din plastilina , chipul literei ,,f ‘’de

mana .

 X .  Tema  pentru acasa  OA2

* Vor gasi cat mai multe cuvinte care sa inceapa sau sa cuprinda litera ,,f’’ mic. Sa le scrie pe caiete sis a alcatuiasca propozitii cu ele .

 

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1520
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved