Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA: pregatitoare ,,Puiul" de I.A. Bratescu- Voinesti - Educarea limbajului

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

GRUPA: pregatitoare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TEMA ACTIVITATII: ,,Puiul" de I.A. Bratescu- Voinesti



FORMA DE REALIZARE : lectura educatoarei

SCOP : dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral ; cultivarea sensibilitatii artistice prin audierea unor creatii in proza din literatura pentru copii, specifice varstei ;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

  • sa-si exprime propriile opinii si sentimente;
  • sa elaboreze un scurt text cu ajutorul unor cuvinte de sprijin;
  • sa construiasca predictii pe firul epic al povestii;
  • sa lucreze in grup, respectand regulile grupului;
  • sa compare fapte, atitudini, personaje;
  • sa formuleze judecati de valoare si critice fata de comportamentul personajelor din poveste;
  • sa povesteasca pe fragmente continutul textului, folosind un limbaj propriu;

METODE SI PROCEDEE: conversatia, problematizarea, brainstorming-ul, munca in echipa, metoda predictiilor, interviul de grup.

RESURSE MATERIALE: jetoane cu pui de prepelita de 4 marimi, coli flipchart, marker, ilustratii cu scene din poveste, fisa individuala.

MIJLOACE DE EVALUARE: observarea comportamentelor, evaluare orala si practica.

ETAPELE

ACTIVITATII

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

  1. CAPTAREA

ATENTIEI

Se propune copiilor sa raspunda la urmatoarea intrebare:

- Daca ati avea posibilitatea sa ingrijiti un puiut de pasare, ce v-ar placea sa aveti? De ce?

Raspund, motiveaza.

conversatia

2. ANUNTAREA TEMEI

,,PUIUL de I.A. Bratescu- Voinesti

Vom afla astazi ce a patit un pui de prepelita care a fost ori neascultator, ori foarte curios. Dar asta va trebui sa aflati voi!

3. EVOCAREA

Se prezinta termenii cheie: pui, familie, vanator, caine.

Imaginati-va o povestioara scurta , folosind acesti termeni. Va trebui sa lucrati in grup, sa va alegeti apoi un coleg care sa expuna povestioara.

Noteaza ideea cea mai importanta din poveste. Ii incurajeaza pe copii, fara a face , insa, corecturi.

Se formeaza grupuri de cate 5 copii, folosind jetoanele cu puii de prepelita.

La grupurile de masute se vor gasi ilustratii cu termenii cheie.

Copiii vor lucra in grup cateva minute. Se prezinta povestea primului grup.

Se repeta cu fiecare grup.

munca in echipa

interviul de grup



Tabla, marker

4. REALIZAREA SENSULUI

Va citi copiilor primul fragment din poveste.

Ce am aflat pana acum?

Scrie pe tabla ideea fragmentului.

Ce credeti ca se va intampla mai departe?

Se va citi al doilea fragment.Pe tabla se va scrie ideea principala.

Povestea va fi impartita in cinci fragmente.

Se va citi ultimul fragment, se va nota ideea principala apoi se compara predictiile.

Se verifica daca povestioarele copiilor au atins vreo idee din poveste.

Raspund, motiveaza.

Copiii fac predictii in grup, care se vor nota pe coala de flipchart

Impreuna cu copiii , vom verifica predictiile si le vom sublinia pe cele care sunt mai apropiate de adevar.

Copiii fac predictii pentru sfarsitul povestii.

Raspund, motiveaza.

metoda predictiilor

conversatia

Tabla, marker.

Imagini ilustrate din poveste

5. REFLECTIA

Se adreseaza copiilor urmatoarea intrebare:

- Cum a fost puiul de prepelita: curios sau neascultator? A fost drept ceea ce i s-a intamplat?

Copiii vor primi o fisa labirint. ,,Ajuta mama sa gaseasca puiul!"

Raspund, motiveaza raspunsurile.

Copiii vor rezolva fisa.

brainstorming

munca independenta

fisa de lucru

6. INCHEIEREA ACTIVITATII

Activitatea se va incheia cu un moment de euritmie pe muzica ,,Sunt copil si bine-mi pare!

Executa miscarile sugerate de text

exercitiul





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6243
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved