Proiect Didactic
Data:
14.01.2009
Grupa:mare pregatitoare
Gradinita:Nr.1 Gullivern Suceava
Propunator:
Activitatea:matematica
Tema:compunerea si descompunerea in limitele 1-8
Tipul de activitate:consolidarea cunostintelor
Forme de realizare:exercitii cu material individual
Scopul activitatii:consolidarea cunostintelor in ceea ce
priveste compunerea si
descompunerea numerelor in limitele 1-8.
Obiective operationale:
O1:Sa numere crescator si
descrescator in limitele 1-8;
O2:Sa raporteze numarul la cantitate
si invers;
O3:Sa denumeasca vecinii unor numere
date;
O4:Sa compuna multimi de elemente din cate 2 submultimi din cat mai multe variante;
O5:Sa descompuna multimi de elemente
din cate doua submultimi din cat mai multe variante;
O6:Sa verbalizeze actiunile efectuate
utilizand limbajul matematic.
Metode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul matematic,problematizarea,munca
independenta,observatia,
Material didactic:cosulete cu multimi avand 1-8 elemente;panoul;jetoane cu cifre;jetoane cu imagini;cosulete.
Forme de organizare:frontal;individual si pe grupe.
Durata:35 minute.
|
Nr.
Crt.
|
Etapele
lectiei
|
Continutul stiintific
|
Strategii
didactice
|
Evaluare
|
|
Metode si procedee
|
Materiale didactice
|
Forme de organizare
|
|
1.
|
Moment organizatoric
|
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii.Se
organizeaza colectivul de copii si se pregatesc materialele necesare.
|
Conversatia
|
_________
|
Frontal
|
___________
|
|
2.
|
Captarea atentiei
|
La intrarea copiilor in sala de grupa educatorul spune:,,Copii,-deoarece
ne aflam in anotimpul iarna si astazi la activitatea matematica vreau sa
lucram pe grupe o sa va rog sa va alegeti grupa in care vreti sa va
aflati:cea a fulgilor de nea sau cea a
bradutilor.Copiii se aseaza la grupa dorita.
|
Conversatia
|
________
|
Frontal
|
Atentia copiilor
|
|
3.
|
Anuntarea temei si a obiectivelor
|
Astazi, copii,ne vom juca cu fulgii de nea cu braduti,vom numara,vom
descoperii vecinii unui numar si multe alte lucruri interesante.
|
Conversatia
|
_______
|
Frontal
|
_______
|
|
4.
|
Desfasurarea propriu-zisa a lectiei
|
Pentru inceput copii va rog sa va uitati in fata voastra pe masuta.-Ce
vedeti?(Niste cosulete),Si ce este in cosulete?(sunt niste fulgi de
zapada/braduti).Puteti sa imi spuneti cati fulgi/braduti sunt?(8).Poate
cineva sa numere crescator de la 1-8?,dar descrescator de la 8-1?.Ce mai
puteti observa in cosulete?(jetoane cu cifre)dedesubt vor fii numiti sa
raspunda copiii din ambele echipe.Acum vreau sa-mi spuneti vecinii numarului
4(3 si 5),si ai numarului 7(6 si 8).Care sunt vecinii numarului 2?(1 si
3).Foarte bine!!.Poate cineva sa-mi spuna care numar este mai mare dintre 1
si 8?.In cazul in care copiii vor intampina greutati in a da raspunsul
educatorul va da un exemplu:,,sa spunem ca eu am un mar si Andrei are 8 mere
cine are mai multe mere?(Andrei).Deci numarul 8 este mai mare decat numarul
1.Dar dintre numerele 2 si 6 ,care este mai mic?..se vor da exemple
ajutatoare.Educatorul va pune pe panou un jeton cu cifra 3.Se va adresa
intrebarea..Copii ce cifra este aceasta?(cifra3)aveti si voi in cosulet un
jeton cu aceasta cifra?va rog sa mi-o aratati!Acum scoateti pe masuta tot
atatea jetoane cu fulgi de zapada/braduti cat arata cifra.Educatorul pune pe
panou cifra 6.Se intreaba copiii..ce cifra este aceasta?(cifra 6).Copiii vor
scoate din cosulet jetonul cu cifra 6.De cati fulgi de nea/braduti mai aveti
nevoie ca sa fie pe masuta 6 fulgi/braduti?(3)La fel se procedeaza si cu
cifrele 1 si 7.Educatorul pune pe panou 4 fulgi de nea.Cu ajotorul unei
povestioare se va descompune numarul 4.Educatorul spune copiilor:cati fulgi
de nea vedeti pe panou?(4).Un copil va iesi la panou.Vantul a suflat 2
fulgi,cati fulgi au mai ramas?(2),cei 2 fulgi de nea au fost adusi
inapoi,vine un alt copil la panou.Vantul sufla acum doar un fulg de nea,cati
fulgi au mai ramas?(3).La fel se procedeaza si cu numarul 5(brazi)..povestioara
cu padurarul.).
|
Observatia
Conversatia
Individual
Problematizarea
Explicatia
Observatia
Problematizarea
|
Cosulete cu jetoane
|
Frontal,pe grupe
Individual
|
Raspunsurile copiilor
Capacitatea de a numara crescator si descrescator in limitele1-8
Capacitatea de a situa un numar intr-un sir de numere
Capacitatea de a compara doua numere din int.1-8
Recunoasterea cifrei
Capacitatea de a raporta cantitatea la numar si invers.
|
|
5.
|
Incheierea activitatii
|
Se fac aprecieri in ceea ce priveste desfasurarea lectiei si participarea
copiilor la activitate.
|
Conversatia
|
_______
|
Frontal
|
_________
|






















































