Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
ArheologieIstoriePersonalitatiStiinte politice


Imperiul Roman. Epoca Principatului - PROIECT DIDACTIC

Istorie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Profesor:



Clasa: a V-a

Data:

Unitatea de invatare: Forme de organizare politica in Antichitate

Titlul lectiei: Imperiul Roman. Epoca Principatului

Tipul lectiei: mixta

Obiectiv fundamental: invatarea activa a unor continuturi, concepte si termeni privind evolutia Imperiului Roman si amprenta acestuia in istorie

Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

sa identifice caracteristicile Imperiului Roman;

sa distinga transformarile suferite de lumea romana prin pax romana;

sa defineasca si sa utilizeze corect notiunile: imperiu, principat, pax romana, romanizare;

sa marcheze pe harta provinciile si evolutia Imperiului Roman;

sa utilizeze eficient fisele de lucru in invatare;

sa sintetizeze cele invatate intr-o schema cadru;

Metode si strategii didactice:

expunerea, explicatia, conversatia, comparatia, demonstratia

scrierea libera, organizatorul grafic

activitati frontale, individuale, in perechi, activizarea lectiei cu fise de lucru, lucru cu harta, exercitiul de identificare a relatiei cauza - efect, completarea organizatorului grafic final.

Resurse materiale

- manualul de istorie, clasa a V-a, L. Ghiorghita, S. Oane, Editura Teora 2004.

- manual de istorie, clasa a IX-a, V. Ionescu, G. Dondorici, Editura Carminis, 2000.

- caietul de aplicatii practice pentru clasa a V-a

- plansa Imperiul Roman

- atlase istorice

- imagini cu Octavianus, Traian, arce de triumf, Columna lui Traian

Resurse umane

elevii clasei a V-a

de timp: 50 de minute

Bibliografie

x x x Personalitati care au schimbat istoria lumii, Editura RAO, 2002, p. 114-119; 138-139; 154-157.

Johanna Sarambei, Personalitati ale lumii antice, Editura Albatros, 2001.

J. N. Robert, Roma, Editura ALL, 2002.

P. Grimal, Civilizatia romana, Bucuresti, 1986.

M. Perovici, Istoria universala in texte, Bucuresti, 2003.

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Metode, strategii, mijloace didactice

Evaluare

I. Organizarea clasei

Pregatirea materialelor necesare si

crearea climatului favorabil pentru desfasurarea lectiei

II. Reactualizarea cunostintelor

Republica romana

Institutiile Republicii romane

Politica externa

Prabusirea sistemului republican: intamplare sau fapt inevitabil?

Activitate frontala:

Conversatia - intrebari care vizeaza esentializarea continuturilor invatate si insusirea corecta a termenilor si conceptelor prin argumentarea unei opinii

Lucrul cu harta - marcarea granitelor statului roman in sec. I       i. Hr.

Evaluarea raspunsurilor

III. Discutia premergatoare dobandirii noilor cunostinte

notiunea de imperiu

caracteristicile unui imperiu

exemple de imperii

Activitate individuala: scrierea libera - elevii noteaza ce stiu despre imperiu.

Activitate frontala: conversatia - selectarea elementelor de referinta

Aprecierea raspunsurilor corecte

IV. Dobandirea noilor cunostinte

  1. Principatul (27 i.Hr. - 284 d.Hr.)

Octavianus (27 i.Hr. - 14 d.Hr.):

- pastreaza institutiile republicane

detine toate functiile importante din stat

- cuceriri: Raetia, Norricum, Pannonia, N-V Hispaniei

Traianus: (98- 117 d. Hr.)

cuceriri: Dacia, Armenia, Mesopotamia, Arabia, Asiria

apogeul imperiului tricontinental

pax romana (sec. I- II): stabilitate, urbanizare, unitate economica si politica, romanizare

Activitate individuala: se completeaza exercitiul 1 (pag. 86) din caietul de aplicatii practice

Activitate individuala: realizarea Diagramei Venn pentru a compara forma de organizare republicana cu cea a Principatului

Completarea organizatorului grafic final

Activitate individuala: identificarea cuceririlor pe harta din manual si marcarea pe harta muta din caietul de aplicatii

Activitate pe grupe:

Realizarea unui ciorchine care sa reliefeze calitatile lui Traian.

Activitate frontala: conversatia si explicatia pentru evidentierea relatiei cauza-efect prin rezolvarea exercitiului din caietul de aplicatii practice (pag. 87) referitor la romanizare.

Completarea organizatorului grafic final

Aprecierea activitatii de a lucra cu harta

Aprecierea raspunsurilor corecte

Aprecierea raspunsurilor corecte

V. Fixarea cunostintelor

Imperiul in Antichitate

Activitate frontala: reactualizarea cunostintelor anterioare despre imperiu

Aprecierea raspunsurilor corecte; evaluarea finala a intregii activitati

VI: Tema pentru acasa

Elaborati o scurta compunere cu tema: O zi din viata unui imparat roman

Tema se va realiza prin utilizarea in compunere a functiilor si prerogativelor conducatorilor romani

Organizator grafic final

disparitia treptata a constructiei politice republicane

Cauze:      concentrarea puterii in mainile triumvirilor

instituirea functiilor de dictatori pe viata pentru Sulla si Caesar

Principatul (27 i. Hr.- 284 d.Hr.)

"princeps senatus": primul dintre senatori

Principatul - monarhie sub decor republican

Octavianus (27 i. Hr. - 14 d.Hr)- cuceriri: Raetia, Norricum, Pannonia, N-V Hispaniei

Romanizarea

Dinastiile Principatului: Iulia Claudia, Flavia, Antoninilor si Severilor

Traian (98-117) - cuceriri: Dacia, Arabia, Asiria, Mesopotamia      - Imperiul Roman ajunge la maxima sa expansiune teritoriala

Transformari: teritoriale, economice, sociale, religioase, culturale

Consecinte:      Provincii romane: procesul de romanizare

Modificarea modului de viata, a structurii religiei, a moravurilor

Anexe:

Principatul lui Augustus

"In acest chip si-a insusit puterea cel care mai inainte se numise Octavianus, inca de pe atunci - Caesar - si mai tarziu, Augustus. A adus la indeplinire cu vigoare tinereasca si a desavarsit cele la care ravnea, intrecand avantul oricui altuia cu o intelepciune mai presus de cea a unui om in varsta romanii au dat o multime de decrete in cinstea victoriei navale de la Actium. Lui Octavianus i-a fost acordat triumful a obtinut dreptul de a fi tribun pe viata Senatul a hotarat ca numele sau sa fie citat in cantarile religioase, alaturi de cele ale zeilor el avea dreptul sa-i numeasca pe preoti si a acceptat toate aceste cinstiri." (Cassius Dio, Istoria romana)

Accederea la putere a lui Octavianus

" In acest fel, Octavianus, fiind inca in viata si datorita faptelor sale, a fost considerat - cel dintai - de catre romani ca demn de venerat si numit de catre ei Augustus. Intocmai ca si unchiul sau Caesar si chiar avand o putere mai mare ca a lui, Octavianus s-a proclamat singur conducator al patriei sale cat si al tuturor popoarelor de sub autoritatea acesteia, iar pentru acest scop nu a avut nevoie nici de alegere, nici de vot, nici de vreun simulacru de acest fel. Imperiul sau devenind durabil si puternic, iar el insusi reusind in toate si fiind temut, Octavianus a lasat in urma sa succesori care au stapanit intr-un chip asemanator lui."      (Appianus, Razboaiele civile)

Imperiul roman in timpul lui Augustus

"Nicicand altadata n-a fost Imperiul roman intr-o stare mai infloritoare. In adevar, in afara de razboaiele civile, in care niciodata nu a fost biruit, el a marit imperiul roman cu Egiptul, Cantabria, Dalmatia, Pannonia, Aquitania, Illyricum, Raetia, cu toate cetatile maritime de la Marea Neagra. A invins si pe daci in mai multe lupte, a supus nenumarate popoare germanice si le-a alungat peste Elba care curge, departe dincolo de Rin, in tara barbarilor." (Eutropius, Istoria romana)

Despre Tiberius

"Domnia lui Tiberius a fost o nepasare destrabalata. De o cruzime grozava, de o lacomie nelegiuita si de o desfranare rusinoasa. Caci el personal n-a purtat nici un razboi, expeditiile razboinice le conducea prin generalii sai si, spre marea bucurie a tuturor, a murit la 23 de ani de domnie, in varsta de 78 de ani in Campania" (Eutropius, Istoria romana)

Portretul lui Traian

"Acesta era un om cu totul deosebit, mai ales prin dreptatea si barbatia sa, precum si prin simplitatea moravurilor sale. Avea un trup vanjos (incepuse sa domneasca la varsta de 42 de ani) si infrunta toate greutatile cot la cot cu ceilalti; iar cu sufletul era la inaltime, deoarece nici nu se lasa purtat de indrazneala tineretii, dar nici impiedicat de batranete"

(Cassius Dio, Istoria romana)



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5104
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved