Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

BiologieBudovaChemieEkologieEkonomieElektřinaFinanceFyzikální
GramatikaHistorieHudbaJídloKnihyKomunikaceKosmetikaLékařství
LiteraturaManagementMarketingMatematikaObchodPočítačůPolitikaPrávo
PsychologieRůznéReceptySociologieSportSprávaTechnikaúčetní
VzděláníZemědělstvíZeměpisžurnalistika

CAD SYSTÉMY

různé



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

TERMENI importanti pentru acest document




Úvod

Práci inženýrů a techniků ve stavebních firmách a projekčních kancelářích si dnes prakticky nelze představit bez použití CAD systémů. Na rychlost a kvalitu vývoje, konstrukce nebo technologickou přípravu výroby jsou kladeny velmi náročné požadavky. Vyhovět těmto požadavkům a obstát v tvrdé konkurenci na trhu není jednoduché. Kvalitní CAD systém je v dnešní době jednou ze zásadních podmínek pro kvalitní a efektivní funkci konstrukce a technologickou přípravu výroby.

2. Historie CAD/CAM systémů

Historie a vývoj CAD systémů je poměrně mladá, vzhledem k tomu že CAD systémy jsou pevně svázané s vývojem počítačové techniky a jejich zavádění do výrobních procesů. Počátky CAD jsou datovány do poloviny dvacátého století v USA, dále je významným vynálezem v historii CAD vynález světelného pera, které vzniklo při zdokonalování radarových systémů.

3. Vysvětlení pojmu CAD

CAD neboli Computer Aided Design (počítačová podpora konstruování) jsou aplikace sloužící k tvorbě geometrie výrobků a jejich následné snadné editace. CAD systémy poskytují moderní tvorbu výkresové dokumentace a možnost tvorby prostorových modelů navrhovaných staveb a součástí. Dnešní CAD systémy jsou založeny na principu interaktivní počítačové grafiky - využití tvorby a transformaci dat ve formě symbolů či obrazů. Komunikace s programem je zajištěna pomocí příkazů a dat které jsou přenášeny přes některý z prostředků vstupu. Následná reakce a komunikace programu s uživatelem-konstruktérem je realizována přes výstupní část počítače-obrazovku.

Související zkratky:

CAP (Computer Aided Planing - počítačová podpora projektování výrobních procesů

CAM (Computer Aided Manufactur - počítačová podpora výroby

CIM (Computer Integrated Manufactur - počítačová integrace výroby) - koordinuje činnost celé   výroby.

CAE (Computer Aided Engiineering - počítačová podpora inženýrských prací)

4. Základní charakteristika systémů CAD

Základním významem systému CAD je využití výpočetní techniky a příslušného softwaru v souladu s pracovní činností, která vede k požadovanému grafickému návrhu.

Systém CAD přebírá řadu především rutinních činností při konstruování a nahrazuje široké spektrum rolí, jako jsou například role výpočtáře, kresliče, editora atd.

Během návrhu pracuje počítač jako významný pomocník konstruktéra, za kterého přebírá rutinní práce při konstruování a analýze variant a ponechává mu prostor pro tvůrčí rozhodovací činnost. Významnou vlastností systému je i to, že jakákoliv změna se automaticky promítá do všech navazujících částí modelu a je provedena do všech důsledků. Použití modelu je rozsáhlejší a používá se ve fázi výroby i její přípravy, kde je podkladem pro přípravu potřebných výrobních podkladů a postupů.

5. Rozdělení CAD systémů

CAD systémy je možné rozdělit do tří kategorií:

nižší (I. generace)

střední (II. generace)

vyšší (III. generace).

Určení kategorií, do kterých spadají jednotlivé CAD systémy, používá několik kritérií, jako jsou dostupné kreslící a modelovací nástroje, pořizovací cena a podpora ze strany výrobce software a podpora ze strany prodejců.

Mezi CAD systémy nižší třídy je možno zařadit systémy které vytvářejí dvojrozměrné objekty a umožňují tvorbu složité výkresové dokumentace.

CAD systémy střední třídy obsahují trojrozměrné modelovací nástroje včetně nástrojů pro vizualizaci. Tyto systémy jsou charakteristické svou otevřeností, která umožňuje vytvářet speciální programy (nadstavby).

Vyšší CAD systémy jsou systémy plně trojrozměrné, které vyžadují pro vytvoření výkresové dokumentace nejprve vytvoření trojrozměrného modelu. Stejně jako systémy střední třídy jsou tyto systémy otevřené pro jednotlivé nadstavby.

6. CAD programy pro stavebnictví

ArCon, AutoCAD  firmy Autodesk, ArchiCAD, Allplan Nemetschek, Microstation, Architectural Desktop, Revit Building, Land Desktop, Survey, Autodesk VIZ, Raster Design, Spirit a mnoho dalších.

Zobrazování stavebních objektů a konstrukcí

Dokumentace staveb:

  1. zadání stavby
  2. projekt stavby.

Projektová dokumentace:

písemná

technická zpráva

výpočty (dimenzování konstrukcí, statické, tepelné, akustické výpočty)

rozpočty, kalkulace nákladů na stavbu

výkresová

situace

výkresy půdorysů jednotl. podlaží

řezy objektem

pohledy

příp. axonometrie a perspektiva

modelová.

Úprava výkresu na normalizované formáty

A0 = 841 x 1189 mm

A1 = 594 x 841 mm

A2 = 420 x 594 mm

A3 = 297 x 420 mm

A4 = 210 x 297 mm.

è    Základní poloha formátů je na šířku papíru, další možná poloha je na výšku. Skládání výkresů se provádí na formát A4 tak, aby jako první byl formát obsahující výkresové pole.

è    Půdorys objektu je na výkresu orientován takto:

= hlavní vstup u dolního okraje, nebo

= převládajícím rozměrem rovnoběžně s dolním okrajem, nebo

= severem nahoru.

è    Pokud není výkres orientován severem nahoru, musí být alespoň na jednom půdorysu nakreslena grafická značka orientace ke světovým stranám.

è    Kresba je umístěna na výkresu tak, aby v pravém dolním okraji zbylo místo pro popisové pole, které se umístí 5 mm od dolního i pravého okraje formátu (lemu) výkresového listu.

POLOHA FORMÁTŮ VÝKRESOVÝCH LISTŮ

Základní poloha formátů výkres. listů:



A0

A1

A2

A3

A4

A4 formát jako stavební výkres nepoužívat naležato.

SKLÁDÁNÍ VÝKRESŮ

Výkresy se skládají na základní formát A4 tak, aby jako první byl formát obsahující popisové pole.

Složení A3 formátu na základní formát A4: 


Složení A2 formátu na základní formát A4: 


Složení A1 formátu na základní formát A4: 


ORIENTACE VÝKRESU

  1. hlavním vstupem u dolního okraje výkresového listu
  2. převládajícím rozměrem rovnoběžně s dolním okrajem výkresového listu
  3. severem nahoře.

Není-li půdorys orientován severem nahoru, musí se aspoň na jednom půdorysu (1.NP) nakreslit orientace k světovým stranám. Tato orientace musí pak být na všech výkresech dodržována!

Skládání výkresů:

Popisové pole

 

PROJEKTANT

Vypracoval

Kreslil

Kontroloval

sTŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA

A STŘEDNÍ ODBORNÉ

UČILIŠTĚ HORŠOVSKÝ TÝN

KRAJ : PLZEŇSKÝ

FORMÁT

INVESTOR:

DATUM

„stavba“

ÚCEL

ČÍS. ZAKÁZKY

ČÍS. KOPIE

ARCHÍVNÍ ČÍS.

„výkres“

MĚŘÍTKO

Č.VÝKR.

 


Umístění na výkresovém listu:


  1. plocha pro vlastní výkres (lze využít i 3, 4 a 6)
  2. popisové pole
  3. nástavba popisového pole pro doplň. údaje (poznámky, legendy apod.)
  4. pokud plocha 3 nestačí
  5. vysvětlivky k výkresu, legenda apod., pokud nestačí plocha 3 a 4
  6. volný pruh min. 5 mm po celém vnitř. obvodu výkresu.

Písmo a měřítko

Popis výkresu písmem kolmým technickým. Zkratky pouze normalizované nebo ve výkresu vysvětlené.

Výška písma min. 2,5 mm na A3-4 a min. 3,5 mm u formátu A2 a větší.

Popis včetně kót umístit tak, aby je bylo možno číst ve směru od dolního nebo pravého okraje výkresu.

Situační výkresy = 1:5000, 1:2000, 1:500 (1:1000)

Náčrty pozem. objektů = 1:500, 1:200 (1:1000, 1:2000)

(pro určení celkové koncepce, jen základní dispoziční řešení, obvod a příčky tlustou plnou čarou s tloušťkou ne vždy odpovídající skutečnosti = 1:500)

Projekty stav. objektů = 1:200, 1:100, 1:50

1:200 = upřesnění dispozice a konstr. řešení, podklad pro prováděcí projekt. Kótují se celkové rozměry, nekótují se otvory ani vnitřní dispozice. Půdorys + legenda místností, bez staveb., komínových a ventilačních průduchů, Schodiště schematicky. Základy se kreslí pouze u část. podsklepeného objektu stejně jako nosné zdivo. Svislý řez s kótami konstr. výšky podlaží, řez se vede schodištěm, schematické kreslení.

1:100 a 1:50 = pro realizaci se všemi údaji. Vše se kótuje.

Podrobnosti-detaily = 1:20, 1:10, 1:5, 1:2, 1:1 (1:25).

Kresba dle zásad platných pro 1:100 a 1:50. Podrobnost se v zákl. výkresu označí na odkaz. čáře např. A1,K Je-li podrobnost zobrazena na jiném výkresu, připíše se pod její označení na odkaz. čáře č. výkresu

Při více měřítkách v jednom výkresu se v popisovém poli uvede měřítko častěji se vyskytující větším písmem a jako první. Pokud je více měřítek než 2, píše se pouze měřítko převládající a pod ním, nebo vedle něj se uvede 1:X. Nad obraz předmětu se pak k jeho nadpisu uvede použité měřítko se značkou M.

Při opravě ve výkresu se škrtá tenkou čarou, vedle se uvede správný údaj a změna se označí malým písmenem abecedy = toto písmeno se pak uvede v popisovém poli jako změna.

Řezy

Vodorovný řez se vede zhruba v 1/3 výšky podlaží, u schodišť pak ve 2/3 podlaží. Vždy se řez vede okny nad poprsníky, všemi otvory v podlaží, nad stěnami nedosahujících stropu a pod stěnami nezačínajících u podlahy.

Zobrazované podlaží je omezeno vrchním lícem vodorovné izolace pod podlahou a vrchním lícem konstrukce střechy (bez střešního pláště).

Svislý řez se vede tak, aby proťal všechny důležité konstrukce a části objektu, zpravidla vede schodištěm. Zvolené roviny řezu se v půdorysu musí označit tlustou čerchovanou čarou a šipkou označující směr pohledu:

Označení řezu se provede velkými písmeny těsně u šipek rovnoběžně se spodním okrajem

výkresu. Uvádí se výšková kóta a podlaží – ty se označí zkratkami pod odkazovou čarou výškové značky (druhé podzemní podlaží 02, druhé nadzemní 2: +2.900

2

Pohledy

Pohledy na průčelí se označí písmeny velké abecedy nebo názvy sv. stran k nimiž jsou průčelí obrácena (JIŽNÍ PRŮČELÍ) nebo popisem (BOČNÍ LEVÝ).

Odkazové čáry

Tyto čáry odkazují na 1 nebo více popisů = tenká plná čára, navzájem a ani s kótami se nesmí protínat. Pokud čára vychází  ze zobrazované plochy u řezu nebo pohledu, začíná výraznou tečkou:


pokud vychází od obrysové čáry, od hrany a osy, začne tenkou úsečkou pod 45° (délka 2-3 mm):


Na kótovací čáře začíná bez úsečky:

Odkazová čára je ukončena rovnoběžně s dolním okrajem výkresu nebo s kroužkem pro vepsání odkazu. Odkazovou čáru může také tvořit osa dveří a oken.

Sdružená odkazová čára pro více popisů vždy vychází ze zobrazované plochy, je kolmá na vnější hranu konstrukce, začíná tečkou v nejnižší vrstvě: 1

2

3


Kótování

Délkové kóty v mm. výškové kóty v m na 3 des. místa. Měřící jednotka (mm,m) se neuvádí.

Kóta, která zjevně neodpovídá nakreslenému rozměru ve zvoleném měřítku se podtrhává.

Číslo kóty se nesmí psát přes žádnou čáru (ani u kóty, zde se čára přerušuje). Není-li pro číslo kóty místo, přednostně se umístí vpravo nebo pod kótovací čáru. Vlevo nad nebo pod pouze pokud vpravo není dost místa.

Kóty výškových úrovní v půdorysu se uvedou při každé změně výšky do obdélníků nebo na odkazovou čáru (se znaménky +-) a při svislém řezu na odkazové čáry vedené od výškových značek (+-).  Výškové kóty jsou v nadm. v. nebo v relativní hodnotě od zvolené základní roviny.

Průřezové prvky se kótují součinem šířky a výšky na odkazové čáře, která končí v ploše. Jde-li odkaz. čára ze strany prvku, je na 1. místě součinu rozměr této strany.

Kótování poloměrů ze středu oblouku pouze se šipkou v oblouku. Před číslem je R. Průměry se uvádí se značkou ø.

Úhly se kótují čarou – obloukem , °a ´ uvádí za čísly.

Sklon v % nebo ‰.

Zařizovací předměty v měřítku 1:100 a 1:50

Tenká plná čára, u měřítka 1:200 a menší se nezakreslují.

Místnosti (prostory)

Označení číselné nebo slovně nebo kombinace. Čísla arabská. U více podlaží se před poř. č. místnosti uvede č. podlaží oddělené tečkou, ve všech podlažích stejný počet míst (1. podzemní podlaží 01.01-01.99 nebo 01.001-01.999, 1. nadz. 1.01-1.99 nebo 1.001-1.999. U místností označených poř. čísly musí být název prostoru slovně uveden v legendě.

Označení stavebních úprav

Zdravotní instalace ZT Elektrické rozvody EL

Ústřední vytápění UV Strojní vybavení ST

Vzduchotechnická zařízení   VZ Výrobně-technol. zařízení TE.

Legendy, seznamy, specifikace

Legendy = ve formě tabulek se umístí v pruhu nad popisovým polem nebo jako samostatná příloha. Legendy účelu místností se mohou spojit s popisem druhu podlah, plochy, úprav povrchů, stěn a stropů.

Seznam podrobností = na zvl. výkresech = označené odkazem (číslo nebo písmenná značka), jejich přehled do seznamu podrobností:

Označení na výkrese

Název

Číslo výkresu

Odkaz na katalog

zábradlí lodžie

Seznam stavebních úprav = prostupy, výklenky, drážky mají ve výkresu písmennou značku, která stanoví, pro jakou profesi je stav. úprava určená.

Označení na výkresu

Druh

Počet

Rozměr

(mm)

Výška od podlahy

Poznámka

UV1

průběžný prostup stropem

100x100

zabetonování

Specifikace výrobků a prací = rozměry, popisy a zpřesnění. Výrobky jsou ve výkresu označeny číslem, písmeny nebo kombinací.

Označení na výkresu

Popis výrobku

Rozměry

Počet na podlaží/celkem

Poznámka

O2

dřevěné dveřní křídlo vnější rámové, prkénkové, zasklené ze 2/3, levé

800 x 1970

zámek dózický, vrchní, sklo vzorované, odstín přírodní

Principy grafického zobrazování

Dělíme ji v zásadě na dvě skupiny a to sice Rastrová grafika a Vektorová grafika.

Rastrová grafika

Zde je obraz tvořen skupinou bodů, které se nazývají pixely. Pro přesné zobrazení daného obrazu musí být těchto bodů odpovídající množství. Každému bodu je přiřazena jedna barva. Pro lidské oko, aby bylo schopno vnímat odlesky, stíny a další efekty, těchto barev musí být až 16,8 milionu.

Barevná hloubka obrazu

16 barev - dnes se již nepoužívá

256 barev - pouze pro zpracovávání textu

65 536 - (High Color) - pro většinu prací na PC

16 777 216 - (True Color) - stínování a zpracovávání fotografií a náročné grafické operace.

Rastrové formáty poznáme většinou podle přípon (GIF, TIF, JPG, PNG, BMP,).

Vektorová grafika

Je základní pro zobrazování ve většině CAD programů kde jsou veškeré objekty tvořeny za pomoci čar (tedy vektorů). Tato grafika není tedy příliš vhodná pro zobrazování objektů které mají velikou kombinaci barev (např. pro výše zmíněné fotografie). Pro objekty kde vyžadujeme jednoduchou možnost úprav je však ideální.

Každý vektor je určen koncovými body, velikostí a směrnicí. Tyto hodnoty lze upravovat podle potřeby. V AutoCADu se setkáváme s charakteristickými body objektů v podobě editačních uzlů. Ty umožňují jednoduchým způsobem tvarovat objekty a měnit tím např. jejich polohu.

Grafické zobrazení a AutoCAD Ve velké většině je směrodatná pro práci s AutoCADem vektorová grafika, ovšem můžeme se setkat s případy, kdy je nutné zpracovat daný objekt rastrovou grafikou (tvorba map, složitých výkresů, atd)

Souřadné systémy

Souřadné systémy, absolutní, relativní, kartézský a polární.

Souřadné systémy slouží k určení jak polohy bodu, tak polohy všech objektů. AutoCAD podporuje všechny typy souřadných systémů a dovoluje tak pracovat ve 2D i ve 3D prostředí. Všechny typy souřadných systémů se dělí na dvě části, na relativní a absolutní.

Dělení souřadných systémů

kartézský (pravoúhlý), 2D/3D

polární (úhlový), 2D

cylindrický (válcový), 3D

sférický (kulový), 3D

Absolutní souřadný systém

0 je počátek souřadnic. Od tohoto bodu se počítá vzdálenost daného bodu na ose x a na ose y. Bodu A říkáme aktuální bod. Souřadnice tohoto typu zapisujeme tzv. Absolutním zápisem. AutoCAD využívá souřadného systému, který má pevně definovaný počátek a orientaci os pomocí globálního souřadného systému (GSS), který během tvorby výkresu lze posouvat či jinak upravovat. Pokud je s původním počátkem manipulováno (je přesunut), mluvíme potom o tzv. změněném uživatelském systému, zkratkou (USS).

Relativní souřadný systém

Zde se počítají souřadnice bodu a (aktuální bod) od daného bodu (v našem případě bodu B), kterému říkáme vztažný bod.

Kartézský souřadný systém

X a - souřadnice bodu na ose x;
Y a - souřadnice bodu na ose y

Polární souřadný systém

Polohu bodu A určuje úhel s osou x a vektor r (délka průvodiče). Tento způsob požíváme, chceme-li určit pod jakým úhlem bude budoucí námi nakreslený objekt oproti ose x. Zapíšeme úhel a výsledný vektor (délku r).

Zápis délkových jednotek

Číslo

Typ jednotek

Příklad zápisu

Exponenciální

1.55E+01

Desítkový

Palcový desetinný

Palcový zlomkový

Zlomkový

Zápis úhlových jednotek

Číslo

Typ jednotek

Příklad zápisu

Stupně desítkové

Stupně/minuty/vteřiny

45s0´0'

Grady

50.0000g

Radiány

0.5446r

Zeměpisné jednotky

S 45d0´0' V

Odpočet úhlu

Číslo

Směr úhlu

Úhel

Východ 3 hodiny

Sever 12 hodin

Západ 9 hodin

Jih 6 hodin



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2981
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved