Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

BajkeBiologijaElektricitetGeografijaGlazbaGospodarstvoHRKnjiževnost
LijekMarketingMatematikaObrazovanjeOsobnostiPolitikaPovijestPravo
PsihologijaRačunala itReceptiTehnikaTurizamUmjetnost

Osnove Photoshop-a

računala it



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

TERMENI importanti pentru acest document

Osnove Photoshop-a

Upoznavanje programa

U ovom poglavlju ćemo se upoznati sa interfejsom i mnogom funkcijama koje nam nudi Adobe Photoshop 5.5. Kreiraćemo naš sopstveni fajl i iskoristićemo osnovne funkcije svakog alata. Krenućemo odmah sa pregledom komponenti koje se nalaze u prozoru ovog programa. Otvorite Photoshop tako što ćete kliknuti na Start dugme, izabrati opciju Programs, zatim Adobe (čita se adoubi) pa u meniju za Photoshop 5.5 izaberite Adobe Photoshop 5.5. Photoshop će se otvoriti u Default radnom prostoru. Na vrhu prozora se nalazi Title Bar gde je ispisano ime aktivnog dokumenta. Ispod se nalazi glavni meni. Meni služi sa otvaranje fajlova, pristupanje različitim komandama i Help dokumentima.



Posebnu pažnju ćemo obratiti na panel sa alatima - Toolbox, koji sa nalazi sa leve strane. On se najčešće koristi u radu. Panel se može pomerati, tako što kliknete na njegov Title bar i prevučete ga u drugi deo ekrana.

Svakom alatu koji se nalazi na panelu možemo pristupiti jednostavnim klikom na njega. Postavimo kursor iznad Type alata. To je ikona sa slovom 'T' a ovaj alat služi za unos teksta. Posle određenog vremena pored kursora će se pojaviti napomena sa imenom alata. Važno je da zapamtite da alati prikazani u panelu nisu svi alati koji postoje u Photoshop-u. Postoji mnogo sakrivenih alata ali njih nije teško naći. Ukoliko vidite malu strelicu u donjem desnom uglu ikone nekog alata to znači da ispod njega postoji još nekoliko sličnih. Držite duže pritisnut miš na nekoj od ikona i meni sa alternativnim alatima će se pojaviti.

Sa desne strane će se pojaviti grupisane različite palete. Možete ih zatvoriti, pomeriti ili im promeniti veličinu da bi olakšali rad. Tu se nalaze paleta sa opcijama za alate, informacije, boje i druge bitne stvari u programu

Kreiranje nove slike

Kreirajmo sada sliku, kako bi sami videli kako se koriste ovi alati. U File meniju izaberite New da bi otvorili Dialog box za novi dokument. Sada smo spremni da damo ime našem fajlu, izaberemo veličinu, tip boje i pozadine. Daćemo ime našem fajlu. U Name polju ukucajte Tool Test.

Kada određujemo veličinu slike moramo razmotriti kakvu sliku pravimo i gde ćemo je upotrebljavati. Veoma detaljna slika zahtevaće veću rezoluciju pa će i sam fajl biti veći. Kliknite na Drop-down strelicu u Width polju za širinu da vidimo koje se sve jedinice za veličinu mogu izabrati. Možemo da koristimo inče, piksele, tačke i tako dalje. Izabraćemo inče. Pošto nam je potrebno mnogo prostora u radnom prozoru u Width polju ukucajte 3, a za Height takođe 3 inča. Rezolucija će ostati 72 poksela po inču. Za tip izaberite RGB Color a pozadina nek bude bela - White. Kliknite na OK da bi kreirali novi fajl sa ovim podešavanjima.

Isprobavanje alata

Sada kada imamo praznu sliku sa kojom možemo da eksperimentišemo pogledajmo listu alata uz pomoć kojih manipulišemo slikom. Za sada ćemo ih brzo pregledati, a kasnije će svaki od alata biti detaljnije objašnjen. Prvi alat - Marque tool služi za markiranje i selektovanje područja sa kojima želimo da radimo. Trenutno je prikazan pravougaonik ali postoje i drugi. Kliknite na njega i držite pritisnut miš. Fly-out meni sa dodatnim alatima se pojavio. Tu je elipsa za selektovanje, Single Row i Single Column alati za selektovanje linija i Crop alati za menjanje dimenzija slike. Trenutno na praznoj slici ne postoji ništa što bi se moglo selektovati pa ćemo pogledati alate za slikanje.

Tu je prvo alat Air Brush. To je treći alat u prvoj koloni. On radi kao pravi flomaster i služi za crtanje linija. Kliknite na njega i pomerite miš do slike.

Sada napravite liniju prevlačenjem miša sa jedne strane na drugu. Obojimo je nekom drugom bojom. Da bi selektovali neku drugu boju možate izmeniti Red, Blue i Green vrednosti u prozoru za boju. Mi ćemo izabrati opciju Swatches gde su već dati uzorci boja. Kliknite na crvenu boju u gornjem levom uglu. Kvadrat koji prikazuje boju u panelu sa leve strane postaće crven. Sada napravite još jednu liniju prevlačenjem miša. Nacrtana linija je crvena.

Sledeći alat je Painthbrush ili četkica za crtanje. Kliknite na ikonu sa četkicom da bi selektovali ovaj alat. Da bi slikali sa ovim alatom prevlačite miš preko slike. Jednostavno je. Nacrtajte liniju u obliku slova V preko postojećih elemenata slike.

Umnozavanje i brisanje

Sigurno ćete poželeti da neki deo slike iskopirate i prenesete na neko drugo mesto, kako ne bi morali da ga ponovo crtate. Rubber Stamp alat ili pečat kopira bilo koji deo slike i prenosi ga na novu poziciju. Izaberite alat u obliku pečata. Sada pomerite kursor do mesta gde se seku crvena i crna linija. Da bi iskopirali ovo mesto morate držati pritisnut Alt taster i kliknuti mišem. Kada pustite Alt taster premestite kursor u drugi deo slike. Sada slikajte kao sa četkicom a 'klonirano' područje će se postepeno pojavljivati. Krst koji se pojavljuje određuje koji deo slike klonirate.

Postoji i alternativni alat za Rubber Stamp. To je Pattern Stamp. Kliknite na ikonu i držite miš da bi se pojavio Fly-out meni i selektujte Pattern Stamp. Za razliku od Rubber Stamp-a koji kopira deo slike iz neke tačke, Pattern Stamp kopira selektovan prostor i koristi ga kao patern.

Eraser - gumica može da ukloni sa slike sve što želimo. Isprobajmo ovaj alat. Kliknite na gumicu. Ovaj alat se koristi kao četkica - dakle prevlačenjem. Iza ovog alata ostaje boja pozadine. Postoje i dva alternativna alata Background Eraser i Magic Eraser. Kliknite i držite pritisnutu ikonu sa gumicom da bi videli ove alate. Background alat briše piksele na Layer-ima i pretvara ih u providne. Magic alat automatski briše sve slične piksele i takođe ih pretvara u transparentne.

Retouching alati

Ponekad i u Photoshopu poželimo da koristimo staru dobru olovku. Pencil ili olovka je alat koji kreira linije sa oštrim ivicama. Kliknite na ikonu sa olovkom. Pomerite se do radne površine i nacrtajte liniju. Svaki piksel ove linije je isto obojen tj. ne postoje prelazi. Ovakve linije često se koriste u Bitmap-ama. Antialising je efekat koji komjuterski oštre ivice linija omekšava postepenim prelazom ka dodirnoj boji.

Ponekad su vam potrebne preciznije prave linije. Selektujte alternativni alat iz Fly-out menija ovog alata. To je Line - alat za crtanje pravih linija koje su najčešće oštre. Prvo ćemo promeniti boju kako bi se linija jasnije videla. Izaberite plavu boju u Swatches prozoru. Pomerite kursor iznad slike, kliknite i prevlačite. Konačna linija pojaviće se tek onda kada pustimo miš.

Oštrinu linije moguće je menjati. Izaberite Blur alat u obliku kapljice i prevucite kursor preko prave linije. Ovaj alat služi sa zamagljivanje ili uklanjanje oštrih ivica tako što smanjuje kontrast boja. I skriveni alati u Blur meniju takođe menjaju kontrast. Izaberite Sharpen alat iz Fly-out menija za Blur. Ovaj alat suprotno predhodnom povećava kontrast i kreira oštre ivice od zamagljenih. Pređite ovim alatom preko prave linije.

Izaberite Smudge alat iz Fly-out me‹фnija. On služi za pravljenje 'aljkavih' oblika, mrlja i slično. Sigurno ste nekad prstima prešli preko mokre slike i dobili ovakav efekat. Kliknite na neki deo slike i prevucite miš. Boje će se pomerati u pravcu kretanja kursora.

Dodge i Bum alati

Dodge i Burn alati služe za povećavanje i smanjivanje intenziteta boje i svetlosti slike. Dodge alat se često koristi u fotografiji za osvetljivanje zatamnjenih delova slike. Selektujte ovaj alat. On je u obliku lupe sa zatamnjenim staklom. Kliknite na neki deo slike i držite pritisnut miš. Boja na tom delu će postajati svetlija. Izaberite Burn alat iz Fly-out menija koji je u obliku ruke. Burn alat povećava intenzitet boje. Kliknite na neki deo slike i držite. Boja će postajati snažnija.

Ova dva alata mogu nam uštedeti mnogo vremena. Umesto da koristimo druge boje, možemo menjati intenzitet bojama koje se već nalaze na našoj slici. Izaberite treći alternativni alat koji je u obliku sunđera. Spunge služi za prilagođavanje boja na slici - tzv. Saturation. P‹ro Default-u on povećava Saturation. Izaberite ga i prevucite kursor preko slike da bi videli efekte.

Kreiranje putanja

Pen ili pero kreira putanje koje se mogu koristiti kao selekcija ili kao vodiči za druge alate. Objasnićemo ovaj alat detaljnije u drugom delu kursa, a sada ćemo nacrtati jednostavnu putanju. Selektujte Pen alat u obliku pera, kliknite na sliku, i prevucite malo u stranu. Pojavile su se još dve linije. To su ankori, kontrolne tačke uz pomoć kojih precizno podešavate zakrivljenost krivih linija. Prevucite miš opet da bi podesili jedan od ankora. Pusite miš i pomerite kursor na gore i kliknite. Na kraju pomerite kursor iznad prve tačke da bi dobili i treću liniju i zatvorili putanju. Sada možemo kreirati još jednu putanju ili izabrati neki drugi alat. Svi skriveni alati u Pen Fly-out meniju služe za modifikovanje putanja. Da bi uklonili putanju koju smo kreirali pristupićemo skrivenim alatima. Iz Fly-out menija izaberite alat za direktnu selekciju u obliku bele strelice. Prevucite pravougaonik oko putanje. Na taj način ste selektovali sve ankore. Sada samo pritisnite Delete taster na tastaturi. Putanja je izbrisana kada su svi njeni ankori izbrisani.€

Text i prelaz

*Dodajmo neki tekst na naš crtež da ne izgleda kao žvrljotina. Selektujte Type alat. Kliknite na neki deo slike. Položaj teksta nije mnogo bitan jer se on lako može menjati posle unošenja poruke. Otvorio se Dialog box za tekst alat. U njemu unosimo tekst,

Jos alata

Da bi uštedeli vreme za bojenje cele pozadine ili traženje boje slične nekoj drugoj na slici možemo iskoristiti dva alata Paint Bucket i Eye Droper. Pre toga ćemo pogledati funkciju Measure, alat koji poput lenjira meri razdaljinu između objekata na slici. Kliknite na neku tačku na slici i prevucite do druge. Navigator okvir je zamenjen Info prozorom u kome se nalaze svi bitni podaci o liniji koju smo upravo povukli. Brojevi u gornjem desnom uglu pokazuju ugao i ukupnu dužinu. U donjem levom uglu nalaze se koordinate početnih tačaka, a odmah pored sa desne strane prikazane su i visina i širina na dvema koordinatama.

Napomena: Measure alat se može koristiti u saradnji sa lenjirom i vodiljama onda kada je preciznost ključni element naše slike. Sve mere izuzev ugla prikazane su u jedinicama koje su postavljene i Dialog box-u Unit & Rulers Preferance u File meniju.

Izaberite Paint Bucket tool u obliku kantice sa bojom. Ovaj alat popunjava područje bilo kojom bojom. Kliknite na bilo koje belo područje na slici Sad je bela pozadina postala žuta. Eye Droper alat služi za određivanje bilo koje boje sa slike. Selektujte ovaj alat klikom na ikonu u obliku pipete. Selektujte ovaj alat i pomerajte ga preko slike. Prozor sa bojom u panelu sa alatima će menjati boju. Kada nađemo boju koja nam se sviđa kliknimo na nju i selektujmo je. Alternativni alat je Color Sampler. Uz pomoć njega možemo da vidimo podatke o boji selektovanog područja. Kliknite na više mesta na slici da bi formirali područje. Da bi ukonili Sampler-e pritisnite Ctrl taster i prevucite Sampler izvan slike.

Skrolovanje i selektovanje

Izaberite Zoom alat u obliku lupe. On uveličava ili smanjuje sliku. Da bi je uveličali kliknite na sliku. U naslovu piše da je slika prikazana u veličini od 200% od normalne. Da bi umanjili sliku držite Alt taster i onda kliknite na sliku. Kada uveličavamo na lupi se nalazi znak '+' a kada umanjujemo '-'. Kliknite opet na sliku da bi je uvećali, a potom izaberite alat Hand. On nam omogućava da skrolujemo sliku. To možemo uraditi ako kliknemo mišem i pomerimo kursor u željenom pravcu. To je naročito pogodno u situacijama kada nismo u mogućnosti da na ekranu vidimo celu sliku.

Sada ćemo opet pogledati kako izgleda cela slika. Prvo ćemo selektovati Zoom Tool a zatim pritisnuti taster Alt da bi aktivirali odgovarajući režim i kliknuti na sliku da bi joj razmeru prikaza vratili na 100%.

Na raspolaganju se nam i različiti alati kojima možemo selektovati pojedine delove slike.

Tako se na primer, za odabir pravougaonog segmenta može prvo kliknuti na ikonu Rectangular Marque a zatim označiti polje klikom na gornji levi ugao i sredinu desne ivice slike.

Bilo šta da uradimo odnosiće se samo na selektovanu oblast. Crtaćemo četkicom samo na ovom prostoru. Izaberite alat Paintbrush. Prevlačite miš unutar i izvan slike. Izaberite ponovo pravougaonik za selekciju. Kliknite izvan selektovanog prostora da bi uklonili selekciju. Sada iskoristimo elispu. Izaberite je iz Selection Fly-out menija. Napravite eliptičnu ili kružnu selekciju prevlačenjem miša. Selekcija služi i za kopiraje ili uklanjanje delova. Izaberite crnu strelicu. To je alat Move. Postavite kursor iznad selekcije. Na njemu će se pojaviti makaze koje upozoravaju da ćemo iseći ovaj deo slike ako ga budemo pomerali. Prevucite selekciju prema vrhu slike. Na uklonjenom delu će ponovo biti vidljiva boja pozadine. Otvorite Select meni i izaberite Deselect.

Pored ovih na raspolaganju imamo i alat Lasso. On služi za kreiranje selekcija slobodnom rukom. Selektujte ge i nacrtajte nepravilan oblik. Kada pustimo miš selekcije će se automatski zatvoriti. Kliknite i držite miš iznad ove ikone da bi pristupili alternativnim alatima. Izaberite Polygonal Lasso. On funkcioniše na isti način, samo što kreira prave linije. To je koristno kada pravimo precizne selekcije. Iz Fly-out menija izaberite i poslednji alat. To je Magnetic Lasso. Ovaj alat detektuje ivice na slici i kreira selekciju prema njima. On najbolje radi sa oštrim i jasnim ivicama koje želimo da selektujemo.

Magic Wand alat, kao i što mu ime govori omogućava nam da izvemo malu magiju. On pravi selekciju na isti način na koji Paint Bucket boji istovetne delove slike. Kliknite na bilo koju oblast i ovaj alat će selektovati celo područje u toj boji. Selektujte veliku žutu površinu naše slike.

Napomena: Dodavanje selekcije vrši se pritiskom na taster Shift i klikom na područje izvan selektovanog.

Izmenićemo boju naše selekcije. Izaberite zelenu iz palete sa bojama i kliknite na alat Gradient. Prevucite liniju po dijagonali. Sada imamo zelenu pozadinu koja prelazi ka beloj. Pritisnite Ctrl+D da bi je deselektovali.

Ostale opcije

Prednost editovanja selekcije kao maske je u tome što svi Photoshop-ovi alati ili filteri mogu biti iskorišćeni za modifikovanje maskiranih delova. Na primer, ako kreirate pravougaonik sa alatom za selekciju možete brzo pristupiti Mask modu i uz pomoć četkice proširiti selekciju ili je deformisati uz pomoć filtera.

Pogledajmo ostatak panela sa alatima. Imamo polje za glavnu boju i boju pozadine. Već smo naučili jedan način da izmenimo boju pozadine. Drugi način je da izaberete boju u Color Picker Dialog boxu. Kliknite na polje za boju pozadine da bi se otvorila forma za biranje polja. Možete kliknuti u bilo koji deo polja sa bojom. Izaberite boju između crvene i bele u vrhu. Nova boja je prikazana u polju sa desne strane. U polju ispod nalazi se stara boja pozadine. Ovo nam omogućava da ih uporedimo. Kliknite na OK da prihvatite selekciju.

Ako želimo da nam boja pozadine bude glavna, možemo kliknuti na strelicu pored kvadratića sa bojama da bi ih zamenili, ili pritisnuti 'X' na tastaturi. Kliknite na malu ikonu ispod dva kvadrata. Ovo je komanda za postavljanje boja na Default vrednosti koje su crna i bela. Sledeća dva dugmeta na panelu predstavljaju standardni i Quick Edit mode. Sve do sada smo bili u standardnom modu. Kliknite na Quick Edit dugme. Sve što nacrtamo u ovom modu će predstavljati masku i neće biti naslikano na samoj slici. Praktično, to je još jedan alat za selekciju.

Izaberite četkicu. Kad počnete da bojite četkicom videćete crveni trag. Vratite se u standarni mod i na mestu gde ste prešli četkicom će se pojaviti selekcija. Slikajte po površini da bi videli efekte. Sada pritisnite Ctrl+D da bi izvršili deselekciju.

U poslednjem redu su dugmići koji vas prebacuju u različite Screen modove. Sada smo u standardnom. Druga opcija je Full Scree‹[n mod sa menijem i treća - Full screen mod u kome se vidi samo vaš dokument.

Prilagodjavanje prostra

Photoshop radi pod Windows-om pa možemo iskoristiti sve pogodnosti za uređivanje radnog prostora. Možemo složiti sve otvorene dokumente u Photoshop-u Cascade naredbom u Windows-ovom meniju. Uz pomoć Windows naredbi možemo urediti i alate. Pogledajmo Standard bar koji sadrži mnogo korisnih informacija o dokumentu na kojem radimo. Možemo izabrati informacije koje želimo da vidimo. Kliknite na strelu na Standard bar-u da bi videli opcije.

Panele sa alatima i različitim komandama kao i samo dokumente možemo postavljati na bilo koji deo ekrana. Možemo izdvojiti pojedinačne panele iz grupe. To je korisno ako često naizmenično otvarate dva ili više panela. Ako na, primer, hoćemo da izdvojimo Brushes - panel sa četkicama kliknućemo na njegov naslov i prevući ga na slobodnu površinu. Na isti način možemo da ga vratimo u grupu.

Napomena: Razdvojite grupne panele izvlačenjem pojedinačnih panela na Desktop.

Otvorite View meni. Možemo postaviti rešetku, vodilje ili lenjire i mnoge druge opcije selektovanjem iz View menija. Za svaku od ovih opcija postoji prečica sa tastature. Izaberite Show Rulers. Da bi uklonili lenjire pritisnite Ctrl+R. Možemo sakriti panel sa alatima, palete i mnoge druge stvari selektovanjem iz Windows menija. Još jedan način da ih uklonite ili ‹špostavite je da pritisnete Tab taster na tastaturi. Pritisnite Tab još jednom da bi vratili panele na ekran.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 679
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved