Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

Praktikos ataskaita

įvairių



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Praktikos ataskaita



Socialinis darbas yra daugialypė profesija. Jis reikalauja nuolatinio socialinių darbuotojų tobulėjimo: plėsti ir gilinti žinias, ugdyti įgūdžius ir remtis socialinio darbo vertybėmis. Todėl labai svarbu, kad socialiniai darbuotojai būtų įsitraukti į nuolatinio mokymosi proces¹ ir aktyviai jame dalyvautų. Tai skatina ne tik kintanti visuomenė, bet ir Lietuvos politinis kontekstas, kuris rodo, kad socialiniams darbuotojams būtina dirbti su skirtingų rasių, tautybės, amžiaus, lyties ar orientacijos žmonėmis.

Praktik¹ atlikau viešoje įstaigoje “Pagalbos centras“ .Besikeičiantis socialinis ,ekonomini, politinis gyvenimas įtakoja visas visuomenės gyvenimo sritis , keičia kiekvieno žmogaus gyvenim¹. Visuomenės narių tarpe išryškėjo sudėtingos socialinės problemos: nedarbas, šeimos institucijos irimas, skurdas , alkoholizmas, narkomanija, nusikalstamumas ir kt. Socialinės nesėkmės skaudžiausiai palietė šeimas, auginančias vaikus. Pirmiausia šeimos nukentėjo dėl sumažėjusio užimtumo. Bedarbystė iššaukė depresij¹ , probleminių šeimų didėjim¹. Padaugėjo šeimų, kurios neužtikrina normalaus vaiko auklėjimo.

“Pagalbos centras“ yra iš dalininkų turto įsteigta, ribotos civilinės atsakomybės, ne pelno organizacija, viešasis juridinis asmuo-tenkinti viešuosius interesus, vykdant visuomenei nauding¹ veikl¹. Įstaiga savo veikloje vadovaujasi LR Konstitucija, Viešųjų įstaigų ir kitais įstatymais, poįstatyminiais teisės aktais bei šiais įstatais. Įstaiga įsteigta neribotam laikui.

Nuo 2002m. „Pagalbos centre“ veikia vaikų ir jaunimo dienos centras. Centr¹ lanko 32 vaikai 17 mergaičių ir 15 berniukų, nuo 7 iki 18 metų amžiaus. Vaikai iš socialiai remtinų ir soc. rizikos šeimų. Daugelio vaikų tėvai vartoja alkoholį, linkź smurtauti, turintys psichologinių problemų, ko pasekoje kenčia vaikai. Todėl „Pagalbos centras“ įkūrė vaikų ir jaunimo užimtumo program¹. Šiai programai vadovauja vienas savanoris darbuotojas, turintis praktikos socialiniame darbe, kuriam padeda muzikos mokytoja, rankdarbių- dailės mokytoja. Mokslo metų laikotarpyje programa vyksta kasdien nuo 14:30val iki 17:30 val. Vasaros atostogų metu nuo 11:00val iki 15:00val Vaikai ir jaunimas suskirstyti i dvi amžiaus grupes, viena nuo 7-14m. , kita14-18m.jaunesnio amžiaus grupei daugiau laiko skiriama pamokų ruošai, bendravimui. Pagal galimybes dirbama su kiekvienu vaiku asmeniškai, aptariamas vaiko elgesys mokykloje ir namie. Vaikai dienos centre klausosi muzikos , žaidžia, mokosi groti muzikos instrumentais, daro rankdarbius ,piešia. Visi yra maitinami pietumis. Vaikams yra ypač reikalinga psichologo pagalba . 14-18m. amžiaus jaunimas lankantis dienos centr¹ turi problemų , nelanko mokyklos vartoja alkoholį, rūko .Siekiant išvengti problemų bendradarbiaujame su nepilnamečių inspekcija, vaikų teisių saugos tarnyba, mokyklomis, tėvais. Rengiami seminarai , kviečiami lektoriai, vykdomas prevencinis darbas. Mokoma jaunim¹ ugdyti pasitikėjimo , pilnavertiškumo, atsakomybės jausmo. Vasaros metu organizuojamos stovyklos , išvykos. Artimai bendraujama su jaunimu iš Švedijos. Kadangi „Pagalbos centro“ įkūrėjas yra Lietuvos Jungtinė Metodistų Bažnyčia, bendraujama su kitomis krikščioniškomis organizacijomis, vyksta į renginius, ekumeninius žygius su kitų konfesijų jaunimu. Vaikų ir jaunimo dienos centras užtikrina, vykdo užimtumo ir socialinės priežiūros program¹.

Įstaigos veiklos tikslai – pritraukti finansavim¹ iš vietinių bei užsienio fizinių ir juridinių asmenų, organizacijų siekiant šelpti ir teikti nemokam¹ pagalb¹:

  • daugiavaikėms šeimoms bei šeimoms, gyvenančioms skurdo s¹lygomis;
  • šeimoms, kurių trys kartos gyvena tame pačiame buste;
  • našlaičiams arba vaikams likusiems be tėvų globos;
  • globos namuose gyvenantiems vaikams;
  • vaikams, kurie yra išnaudojami arba rizikos faktoriuje esantiems vaikams, ypatingai kaimuose gyvenantiems, turintiems ribotas socialines, psichologines vystimosi s¹lygas;
  • vaikams, turintiems specialių mokymosi poreikių, sukeltų vargingų ekonominių ir socialinių s¹lygų;
  • žmonėms su negalia, ligoniams, seneliams, vienišiems nedarbingiems asmenims;
  • moterims, kurios patiria psichologinį , fizinį ir moralinį išnaudojim¹ ir smurt¹;
  • vienišoms motinoms ir vienišiems tėvams;
  • asmenims bei šeimos nukentėjusiems nuo gaivalinių nelaimių, ekologinių katastrofų.

Įstaigos veiklos uždaviniai: organizuoti bei teikti moralinź, socialinź, psichologinź ir kitoki¹ pagalb¹ vaikams bei jų šeimoms; mokyti šeimos narius bendrauti tarpusavyje; mokyti tėvus auklėti savo vaikus; bendrauti ir dalintis patirtimi su šeimomis; užklasinių veiklos grupių organizavimas mokyklinio amžiaus vaikams; alkoholio ir narkomanijos prevencijos grupių sudarymas, skiriant ypating¹ dėmesį vaikų, paauglių prevencijai; padėti vaikams bei paaugliams grįžusiems iš įkalinimo įstaigų; vienišų tėvų ir vaikų paramos grupių sudarymas; kurti palankias mokymosi s¹lygas sutrikusio vystimosi vaikams; rengti ir vykdyti įvairias programas bei projektus, jose dalyvauti siekiant įgyvendinti įstaigos tikslus; bendradarbiauti su Lietuvos ir užsienio valstybių valstybinėmis įstaigomis, tarptautinėmis organizacijomis ir pavieniais asmenimis, skatinti juos įvairiais būdais remti Įstaigos veikl¹; bendradarbiauti su kitais šioje srityje dirbančiais Lietuvos ir užsienio fondais, kitomis labdaros ir paramos organizacijomis.

Įstaigoje ‚Pagalbos centras“ yra vykdomos šios programos:

* Kilimų audimo programa

Draugai iš Švedijos padovanojo audimo stakles. Moterys audžia kilimus ir perduoda Švedijoje, tuo prisideda prie centro išlaikymo.

* Rūbų skalbimo programa

Socialiai remtinos šeimos gali išsiskalbti rūbus , nes Biržuose ne visi žmonės turi vandenį, kai vasara sausesnė , vandens nebūna ir šuliniuose. Vaikai kurie lanko Dienos centr¹ taip pat skalbiasi savo rūbus.

* Namų slaugos programa

Trys slaugytojos globoja 15 ligonių, kurie negali vaikščioti. Tai be galo reikalinga programa, nes žmonės negali išeiti iš namų ir pasirūpinti savimi. Tai vieniši, sergantys žmonės, kuriems reikalinga visokeriopa pagalba. slaugytojos padeda jiems visuose slaugos, buities darbuose, aprūpina vaistais, higienos reikmenimis, maistu.

* „Kaimų šeimų „ programa

yra vykdoma jau aštunti metai. Tai pagalbos centro vienas iš didesnių projektų. Globojamos 53 socialiai remtinos šeimos. Kartu su rajono seniūnijomis sprendžiame įvairias socialines problemas ,su kuriomis susiduria šeimos.

Kart¹ į savaite “Pagalbos centre“ veikia du moterų dienos centrai. Trečiadieniais ir penktadieniais renkasi virš 30 Biržų mieste gyvenančių moterų, kurios bendrauja, kartu dalyvauja įvairiose veiklose: savitarpio pagalbos ir pagalbos kitiems. Lanko ligonius, vienišus žmones, lankosi globos namuose, daro įvairius rankdarbius, dalinasi receptais ir kt.

Dienos centras

Daugiau informacijos apie vaikų ir jaunimo dienos centr¹ viešojoje įstaigoje „Pagalbos centras“. Jo veikl¹, programas, užsiėmimus. Viešoji įstaiga „Pagalbos centras“ vaikų dienos centro grupėje darbas vyksta su dviem tikslinėmis grupėmis: tėvais ir vaikais t.y. su visa vaiko aplinka reikalinga socialinių pokyčių. Programos atlieka kelis pagrindinius vaidmenis. Viena iš jos funkcijų – kompensuoti išteklius bei sudaryti s¹lygas ,jais maksimaliai pasinaudoti vaikams kurie dėl finansinių , žmoniškųjų, socialinių , pedagoginių ar kitokių priežasčių to negalėjo padaryti. Kita funkcija – kai įstaiga neturi reikalingų išteklių vaiko poreikiams patenkinti – surinkti informacij¹ ir nukreipti kit¹ įstaig¹ , atliekant kontaktuojančio asmens vaidmenį.

Darbas su vaikais: 1. vaikų maitinimas, 2. vaikų užimtumas: įvairūs būreliai, pamokų ruoša , tvarkymasis, individualios konsultacijos, bendradarbiavimas. Tiek socialinio darbo, tiek konsultavimo procesuose socialiniai darbuotojai bendradarbiauja su įvairiomis organizacijomis , palaikomi ryšiai telefonu. Pagrindiniai partneriai yra: mokyklos , vaikų teisių apsaugos tarnyba, policija , vaikų globos namai.

Vaikų ir jaunimo dienos centras 2008metais dalyvauja programoje „Pažink save“. „Pagalbos centr¹“2008 metais lanko 27 vaikai, 15 iš jų dalyvauja programoje „Pažink save“. Tai prevencinė vaikų užimtumo programa. Vaikai ateina kasdien po pamokų , taip pat vasaros atostogų metu. Programa skirta vaikams iš socialiai remtinų ir socialinės rizikos grupei priklausančių šeimų. Vaikai „Pagalbos centre“ ruošia pamokas, veikia dailės, sporto, muzikos užsiėmimai. Organizuojame turiningas mokom¹sias , švietimo ir poilsio išvykas, ekskursijas, vasaros stovyklas. Vaikai atitraukiami nuo žalingos aplinkos, įgauna higieninių įgūdžių mokosi, bendrauja, padeda vieni kitiems.

Veiksmų s¹rašas kuris buvo suplanuotas visiems 2008metams“Pagalbos centre“:

(Apačioje pateikta lentelė.)

1. Veiksmų s¹rašas

2. Mėnuo

3. Atsakingas vykdytojas

Organizuoti grupinź ir individuali¹ veikl¹ su vaikais ir jaunimu.

Visus 208metus.

Kristina Zemeliauskienė - vaikų ir jaunimo dienos centro vadovė.

1)suorganizuoti jaunimo susitikim¹ su  Biržų policijos komisariato nepilnamečių inspekcijos darbuotojais ir pravesti saugaus eismo konkurs¹.

2008m.sausio mėn.

Nijolė Braškienė „Pagalbos centro“ Koordinatorė

2)kartu su Biržų miesto krikščioniškomis jaunimo organizacijomis organizuoti Velykinź popietź.

2008m. kovo – balandžio mėn.

JMB kunigas

Raimondas Piečia

3)tźsiant bendradarbiavim¹ su Vš.į. “Vaiko užuovėja“ suorganizuoti susitikim¹ , paruošti meninź program¹.

2008m. kovo mėn.

Muzikos mokytoja

Regina Baronienė

4) pravesti Kalėdinź vakaronź – susitikim¹ su partneriais, rėmėjais, žiniasklaida.

2008m. gruodžio mėn.

Kristina Zemeliauskienė

5)suorganizuoti išvyk¹ į Pasvalio basein¹.

2008m. vasario mėn.

Kristina Zemeliauskienė

6) organizuoti turistinį žygį – susitikim¹ su Biržų rajono Šukinių kaimo jaunimu.

2008m. rugsėjo mėn.

Kristina Zemeliauskienė

7)organizuoti vaikų maitinim¹ kart¹ per dien¹.

Visus 2008m.

Nijolė Braškienė

Sudaryti s¹lygas vaikų poilsiui vasaros stovyklose.

2008m. birželis - rugpjūtis

Kristina Zemeliauskienė

Organizuoti šeimų terapinź grupź

Per 2008m.

Regina Židonienė

1) suorganizuoti vaikų ir tėvų išvykas.

2008m. vasario mėn.

Regina Židonienė

2) vykdyti švietėjišk¹ veikl¹, suteikiant vaikams ir jų šeimos nariams reikalingų psichologinių , socialinių, pedagoginių žinių.

Per visus 2008 metus

Regina Židonienė

Rajono mokyklose dirba socialiniai pedagogai, psichologai, tačiau jie vieni nepajėgūs išsprźsti visų problemų. Kartais jauni žmonės nesugeba atsispirti neigiamai kitų bendraamžių įtakai ir pradeda vartoti alkoholį , narkotikus. Vaikams ir jaunimui reikalingos programos, kurios vykdomos „Pagalbos centre“ .

Šeimoms reikalinga moralinė psichologinė pagalba, nes kai kurie tėvai yra neįgalūs ir vieni nepajėgia tinkamai rūpintis vaikais. Dauguma tėvų yra bedarbiai, kenčia nuo depresijos.

Dauguma moterų kenčia nuo depresijos ir vienatvės, todėl dienos centrų moterys aktyviai dalyvauja „Pagalbos centro“ veikloje.

„Pagalbos centro“ veikloje taikomi grupinio ir individualaus darbo metodai tiek su vaikais ir jaunimu, tiek ir su šeimomis. Programa svarbi ir reikalinga socialinių paslaugų teikimo socialinės rizikos šeimoms ir kitose srityse.

Socialinio pedagogo pareigos:

  • Socialinis pedagogas siekia padėti vaikams geriau adaptuotis visuomenėje, bendruomenėje, mokykloje, racionaliau išnaudoti visas teikiamas galimybes lavintis, mokytis ir audti savarankiškais piliečiais. Socialinio pedagogo pareigos:

- įvertinti vaiko socialines problemas ir poreikius;

- pasirinkti efektyvius darbo metodus;

- planuoti ir dalyvauti socialinės pagalbos teikimo vaikui procese;

- informuoti mokyklos administracij¹, pedagogus, kitus specialistus apie probleminź situacij¹.

  • Socialinis pedagogas vertina ir padeda sprźsti problemas, susijusias su įvairiais vaikams kylančiais sunkumais, dirba su vaikais, priklausomais nuo alkoholio, narkotinių medžiagų, patiriančiais seksualinį ar fizinį išnaudojim¹, vykdo saviraiškos ir saviaktualizacijos, mokymosi motyvacijos, lankomumo, užimtumo, emocinių ir elgesio problemų sprendimo prevencines programas.
  • Socialinis pedagogas padeda tėvams ar teisėtiems vaiko atstovams ugdyti savo vaik¹, suprasti jo socialinius ar psichologinius poreikius, jų tenkinimo svarb¹, bendradarbiauja su klasių auklėtojais, kitais pedagogais ir specialistais sprendžiant vaikų socialines-pedagogines problemas.
  • Socialinis pedagogas atstovauja ir gina vaikų teises švietimo įstaigoje, teisėsaugos ir kitose institucijose.
  • Socialinis pedagogas kartu su klasių auklėtojais rūpinasi vaikų socialinių įgūdžių ugdymu, lanko vaikus jų namuose.

Išanalizuojami ir įvertinami dabartinės socialinių darbuotojų praktikų kvalifikacijos kėlimo sistemos privalumai ir trūkumai bei numatomi optimalūs šios sistemos tolesnio efektyvaus vystimosi kryptis.

Šiuo metu socialinį darb¹ dirba apie 5 tūkst. socialinių darbuotojų ir jų padėjėjų. Nors kasmet socialinio darbo išsilavinim¹ įgyja vidutiniškai apie 500 profesionalių socialinių darbuotojų, socialinio darbuotojo profesinį išsilavinim¹ turi tik apie 13 proc. visų socialinį darb¹ dirbančiųjų.

Siekiant socialinį darb¹ dirbantiesiems suteikti bazines profesines žinias, įvertinti esam¹ socialinio darbo būklź ir motyvuoti dirbančiuosius tolesniam tobulėjimui 1999-2003 m. vykdytas pirminis socialinių darbuotojų atestavimas. Įgyvendinant ši¹ program¹ socialiniams darbuotojams - praktikams, neturintiems socialinio darbo išsilavinimo, buvo organizuojami mokymo kursai bei suteikiamos kvalifikacinės kategorijos, atspindinčios jų profesinź kompetencij¹. Socialinių darbuotojų pirminį atestavim¹ numatoma baigti 2003 m. pabaigoje.

2003 m. ministerija pradėjo vykdyti SIDA Trust Fund projekt¹, skirt¹ socialinių darbuotojų praktikų mokymui ir metodinių centrų kūrimui. Įgyvendinant projekt¹ numatoma socialinių paslaugų įstaigų bazėje įkurti socialinio darbo metodinius centrus, kurie šalia savo pagrindinių funkcijų – socialinių paslaugų teikimo, atliktų ir praktinio mokymo, inovacijų diegimo ir išbandymo bei gerosios patirties sklaidos kitiems panašaus pobūdžio centrams bei juose dirbantiems socialiniams darbuotojams, funkcijas.

Socialinių darbuotojų praktikų pirminio atestavimo bei minėto SIDA Trust Fund projekto tźstinumui užtikrinti yra būtina numatyti socialinių darbuotojų kvalifikacinio tobulėjimo poreikius ir tuo remiantis sukurti socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo strategij¹ bei socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo sistem¹ reglamentuojančius teisės aktus.

Tyrimas atliktas atsižvelgiant į šiuo metu socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo srityje pastebimas šias problemas:

Socialinių darbuotojų praktikų 1999-2003 m. atestavimas buvo laikino pobūdžio. Kvalifikacijos kėlimo sistemos tźstinumas kol kas nėra reglamentuotas.

Socialinių darbuotojų atestavimo metu socialinį darb¹ dirbantiesiems suteiktos kvalifikacinės kategorijos, kurių praktinio pritaikomumo mechanizmas socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo sistemoje kol kas nėra reglamentuotas.

Socialinių darbuotojų pirminio atestavimo metu vykdytų mokymo programų turinys buvo orientuotas į bendro pobūdžio socialinių darbuotojų rengim¹. Šiandieninė situacija reikalauja atskirti atskiras sritis, kuriose yra dirbamas socialinis darbas, didinti socialinio darbo specializacijų skaičių.

Socialinių darbuotojų praktikų pirminis atestavimas buvo orientuotas į bazinių socialinio darbo žinių suteikim¹ tiems, kurie neturi reikiamo išsilavinimo. Socialiniams darbuotojams, turintiems profesinį socialinio darbo išsilavinim¹, galimybių tźsti savo tobulinim¹si nėra.

Didėjantis socialinių darbuotojų profesionalų ratas, kylanti socialinių darbuotojų praktikų profesinė kvalifikacija, pokyčiai socialinio darbo ir socialinių paslaugų srityje diktuoja būtinybź nustatyti naujus, kokybiškai aukštesnius reikalavimus socialiniams darbuotojams. 1998 metais ministrės įsakymu patvirtinti Socialinių darbuotojų kvalifikaciniai reikalavimai neatitinka šių dienų aktualijų.

Tyrime:

Įvertintos vykdyto pirminio socialinių darbuotojų praktikų atestavimo stipriosios ir silpnosios pusės.

Pateikti siūlymai dėl socialinio darbo metodinių centrų inkorporavimo į socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo sistem¹ ir pateikti siūlymai dėl jų veiklos tźstinumo užtikrinimo.

Pateiktos išvados dėl socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo poreikių, jiems keliamų kvalifikacinių reikalavimų. Išvados susietos su bendromis Europos šalyse vyraujančiomis tendencijomis.

Pateikti siūlymai socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo sistemos plėtojimui susiejant su vykdytu pirminiu socialinių darbuotojų atestavimu bei socialinio darbo metodinių centrų steigimu.

Pateiktos išvados ir siūlymai dėl mokymo įstaigų, Socialinių darbuotojų rengimo centro, socialinių paslaugų įstaigų, apskričių viršininkų administracijų bei savivaldybių funkcijų socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo sistemos struktūroje, pasiskirstymo.

SOCIALINIO DARBUOTOJO KOMPETENCIJA

R. L. Barkeris (1995) Socialinio darbo žodyne kompetencija vadina sugebėjim¹ atlikti darb¹ ar kit¹ įsipareigojim¹. Kompetencija socialiniame darbe apima visus susijusius edukacinius ir empirinius reikalavimus: rodytus gebėjimus per įvertinimo ar atestavimo egzamin¹, taip pat gebėjim¹ atlikti darbo užduotis ir, laikantis vertybių bei profesinio etikos kodekso, pasiekti socialinio darbo tikslus.

Kieran O’Hagan (1997) siūlo 6 bendras socialinio darbo užduotis, kurias, jos teigimu, galima vadinti kompetencijos sritimis: 1) bendravimas ir įsipareigojimas; 2) skatinimas ir įgalinimas; 3) įvertinimas ir planavimas; 4) intervencija ir paslaugų pasiūla; 5) darbas organizacijose; 6) profesinės kompetencijos ugdymas.

Autorė teigia, kad atliekant socialinį darb¹ šios kompetencijos atsiranda ir gali būti pagrįstos tik pritaikius ŽINIAS, VERTYBES ir ĮGŪDŽIUS. Socialinis darbuotojas, kuris savo darbe bandydamas bendrauti ir įsipareigoti kuriam nors klientui, turinčiam konkreči¹ problem¹, privalo remtis teorine literatūra ir tyrimais, ieškoti naujų papildomų žinių apie klient¹ ir apie problem¹ (ŽINIOS); jis turi būti nuovokūs ir jautrus atsiradus etinių sunkumų (VERTYBĖS); be to turi pademonstruoti įžvalgum¹ ir pagrįstum¹ veikdamas (ĮGŪDŽIAI).

Tik praktine veikla, kuri grindžiama vertybėmis, kuri tinkamai atliekama ir paremta žiniomis, kritine analize ir refleksija, yra laikoma kompetentinga. (Kieran O’Hagan, 1997).

Žinios

Žinios socialiniam darbuotojui yra tas svarbus pagrindas, kuris padeda kompetentingai atlikti savo pareigas. R. L. Barker Socialinio darbo žodyne (1995) teigia, kad žinių pagrindas socialiniame darbe yra sukauptos informacijos, mokslinių duomenų, vertybių ir įgūdžių bei to, kas jau yra žinoma, ieškojimo, naudojimo ir vertinimo metodologijų visuma. Žinių pagrindas sukuriamas iš paties socialinio darbuotojo tyrimų, teorijų plėtojimo ir sistemiško svarbių fenomenų stebėjimo bei iš tiesioginės ir netiesioginės kitų socialinių darbuotojų patirties. Jį taip pat sudaro iš klientų ir kitų profesionalų gauta informacija ir bendros visos visuomenės žinios.

B. R.Comptonas ir B. Galaway (1999) mano, kad socialiniam darbuotojui, kuris yra tarpininkas tarp asmens ir jo aplinkos ir padeda klientui sprźsti įvairius sunkumus ir problemas, reikalingos trejopo pobūdžio žinios: 1) žinios apie individo elgesį, adaptacijos būdus ir visk¹, kas susijź su adaptacija; 2) žinios apie situacij¹ – bendruomenź, jos institucijas, ir įvairius resursų stipus; 3) kompensacinio pobūdžio žinios, kurios padėtų mums suprasti sandėrius tarp žmonių ir aplinkos, kuri viena vertus skatina arba slopina augim¹, plėtr¹ ir žmogiškojo potencialo realizavim¹, o kita vertus skatina arba slopina aplinkos gebėjim¹ paremti žmogiškojo potencialo įvairovź.

Socialinio darbo tyrėjai skolinasi daug žinių iš kitų socialinių mokslų. Kompetentingas darbas priklausys nuo teisės, socialinės politikos, filosofijos, sociologijos, socialinio administravimo, organizacinių strategijų ir procedūrų, įvairių teorinių žinių. Kieran O’Hagan (1997), pabrėždama įvairialypių socialinio darbo žinių svarb¹, taip pat akcentuoja ir būtinybź nuolat tikrinti visas šias žinias.

Socialiniai darbuotojai privalo plėsti savo žinias apie problemų sprendimo procesus, socialinio darbo vertinim¹ ir intervencij¹. Kaip teigia B. R. Compton ir B. Galaway (1999), plėsti, tikrinti ir perduoti žinias apie socialinio darbo patirtį yra pagrindinė kiekvieno socialinio darbuotojo pareiga. Remiantis Socialinio darbuotojo etikos kodeksu žinių plėtojimas tampa etine pareiga: “Socialinis darbuotojas nuolat kelia savo kvalifikacij¹, atnaujina žinias, profesiškai tobulėja”.

Ypač žinių svarb¹ būtina iškelti esant dabartinei Lietuvos socialinio darbo situacijai, kai daugelis žmonių, dirbančių socialinį darb¹, turi kitų sričių išsilavinim¹ (medicinos, pedagogikos, tiksliųjų techninių mokslų) arba tai žmonės, neturintys profesinio išsilavinimo, taigi žmonės negavź reikalingo socialinio darbo žinių pagrindo. Šiems žmonėms ypač svarbu įgyti socialinio darbo žinių. Tačiau nereikėtų nuvertinti ir paneigti šių žmonių pirmojo išsilavinimo svarbos. Nors medicinos, pedagogikos, teisinės ar kitos jų turimos žinios nėra pagrindinės, jos gali būti labai svarbios ir padėti geriau atlikti kai kurias socialinio darbuotojo pareigas.

Vertybės

R. L. Barker (1995) teigimu vertybės – tai papročiai, elgesio standartai ir principai, kuriuos laiko pageidaujamais tam tikra kultūra, žmonių grupė ar individas.

B. R. Compton ir B.Galaway (1999) vertybes vadina profesijos neįrodytais ir, matyt, neįrodomais įsitikinimais apie žmogaus prigimtį. Šie įsitikinimai nurodo darbuotojo kasdienio darbo kryptį. Tačiau, pasak minėtų autorių, profesijos vertybės nėra universalios. Socialinio darbuotojo profesija apima gana platų kultūrinį kontekst¹, jos atstovai identifikuoja bei iškelia jau susiformavusias visuomenėje vertybines nuostatas. Kadangi mūsų visuomenėje egzistuoja daugybė vertybinių nuostatų, o kai kurios iš jų kertasi ir prieštarauja viena kitai, tai, socialiniam darbui pasirenkamos tos iš jų, kurios padėtų praktinėje veikloje.

Bendravimas su klientu

„Pagalbos centre“ atliekant praktik¹ buvo padaryta apklausa, kurioje buvo apklausta vaikų ir jaunimo dienos centro lankytoja.

Mergaitė pateko į ši¹ įstaiga , per vaikų teisių apsaugos tarnyba. Buvo išanalizuota mergaitės padėtis šeimoje. Mergaitė yra iš daugiavaikės šeimos, bei šeimos gyvenančios skurdo s¹lygomis.

Kaip ir minėjau mergaitė yra iš daugiavaikės šeimos bei šeimos, gyvenančios skurdo s¹lygomis. Tėvai jos yra bedarbiai ,tėtis vartoja alkoholį, linkźs smurtauti, turi psichologinių problemų. Jos mama, moteris, kuri patiria psichologinį ,fizinį ir moralinį išnaudojim¹ ir smurt¹ .Mergaitės broliai ir seserys taip pat lanko vaikų ir jaunimo dienos centr¹. Mergaitė labai pergyvena dėl savo šeimos, jai ji yra pati svarbiausia ir nori , kad ateityje ji galėtų padėti savo šeimai. Mergaitė yra labai aktyvi, mėgsta daug įvairiausių dalykų, visur nori dalyvauti, mokslai taip pat neblogai jai sekasi. Dalyvauja pradinių klasių olimpiadose. Labiausiai jai patinka skambinti pianinu. Muzikos mokykla lanko jau antri metai. Vaikams lankantiems vaikų ir jaunimo dienos centr¹ yra suteiktos galimybės lankyti muzikos mokykla. Taip pat popamokinėje veikloje ji užsiima nėrimu, ketureilių kūrimu.

Pastebėjimų apie ypatingas elgesio apraiškas, trukdančias vaikui įsilieti į soc. aplink¹ , nebuvo. Mergaitė yra dr¹si, mėgstanti bendrauti, ne tik su vaikais, bet ir su suaugusiais. Dažnai sugalvoja naujų ,įvairių žaidimų, kurios su malonumu žaidžia visi vaikų ir jaunimo dienos centro lankytojai.

Mergaitė labai myli savo šeim¹. Nori jai padėti ,nors ir yra per maža. Bet ji supranta kas vyksta jos šeimoje. Be galo myli savo mama ir brolius bei seseris. Ji labiausiai pergyvena dėl savo tėčio. Kad ir kaip jis elgtųsi ji vis tiek jį myli. Juk šeima yra šeima. Tėvai lieka tėvais ,kad ir kokie jie butu.

Vaikų ir jaunimo dienos centre daug dėmesio yra skirta klientams. Pagal galimybes yra atsižvelgiama į kliento individualius poreikius. Vaikų užimtumas po pamokų, vaikus atitraukiant nuo neigiamo aplinkos poveikio( alkoholio, narkotikų ) . Mergaitė gali realizuoti savo svajonź skambinti pianinu, ko ji negalėtų padaryti nelankydama vaikų ir jaunimo dienos centro. Vaikams yra skirta daugiau užsiėmimų, jie gali įsilieti į visuomenź, jos veikl¹ ir įvairius renginius. Vaikams yra sudarytos galimybės ,kasdien po pamokų , paruošus namų darbus, vaikai dalyvauja įvairiose programose: edukacinėse, mokymo, saviraiškos ,muzikos mokymo, dailės. Vaikams organizuojamos įvairios ekskursijos, išvykos ,žygiai ,stovyklos.

Soc. pedagogo pagalba klientui yra labiausiai reikalinga psichologinė. Svarbiausia yra tai, kad soc. pedagogas dirbtu ne tik klientui, bet kartu su juo. Kad galėtų kartu bendradarbiauti, kartu sprźsti problemas , kartu padaryti išvadas ir priimti tinkamus sprendimus.

Mergaitės gyvenime teigiami poslinkiai yra tokie, kad mergaitė yra atitraukiama nuo žalingo aplinkos poveikio( narkotikų ,alkoholio ) . Vaikų ir jaunimo dienos centre yra visada pavalgiusi, nereikia kźsti bado , kadangi čia besilankantys vaikai visada gauna pietus. Mergaitė yra įtraukiama į visuomenės gyvenim¹. Dalyvauja stovyklose, ekskursijose, išvykose. Gali lankyti muzikos mokykl¹. Kartu su „Pagalbos centro“ pagalba yra ugdomi dori vaikai. „Pagalbos centre“ yra vykdomos įvairiausios programos. Jau įvyko šios programos: vaikai mokinosi patys gaminti maist¹ „Maisto gaminimo programa“ ,;kūrė ketureilius ,po to juos deklamavo kitiems vaikams “Poezijos valandėlė“; kūrė rudeninį medį su lapais ant kurių buvo užrašyti jų norai „Rudens medis“.

Būdama socialinė pedagogė vadovaučiausi šiomis vertybinėmis nuostatomis: pagarba, atvirumu, tolerancija, unikalumu, vaiko kaip asmenybės vertinimu, nesmerkimu ir neteisimu, empatija ,priėmimu , konfidencialumu, pasitikėjimu .Kiekvienas žmogus yra vertas bes¹lygiškos pagarbos, kiekvienas turi teisź į atvira ir nuoširdų bendravim¹, kiekvienas turi teisź turėti skirtingus įsitikinimus, vertybes, tautinź priklausomybź, kiekvienas yra savitas ir nepakartojamas, socialinis pedagogas neturi būti teisėjas, kiekvienas individas, grupė, bendruomenė turi tikėti, kad bus suprasti; kiekvienas individas turi teisź būti priimtas toks, koks yra, o ne toks, kokį nori jį matyti socialinis pedagogas; socialinis pedagogas neturi rodyti įtarumo ir nepasitikėjimo vaiku.

Savistabos analizė

Įstaigos „Pagalbos centras“ darbas yra nepriekaištingas. Įstaigoje dirba darbuotojai kurie išmano savo darb¹ ,moka elgtis su klientais, visi darbuotojai yra labai aktyvus, organizuoti , supratingi, moka elgtis su vaikais , su jais bendrauti, žaisti ,vaikams suteiktos pačios geriausios s¹lygos. Jaukios patalpos kuriose įsteigtas „Pagalbos centras“, vaikučių darbai nėra numesti į šali, o piešinukai ar kitokie jų sukurti darbai yra pakabinti ant sienų, tarsi padarytos parodėlės. Ten yra daugybė gražių žaisliukų kuriais vaikai gali žaisti. Vienas bendras stalas už kurio visi susėda papietauti tarsi didelė ir darni šeima.

Įstaigos globotiniai yra normalūs vaikai, jie niekuo nesiskiria nuo kitų vaikų. Jie nevaikšto su suplyšusiais ar nešvariais rūbais ar murzini ir nenusiprausia. Jiems visos higienos s¹lygos yra suteiktos dienos centre. Kas liečia vaikų bendravim¹, tai galima kartais išgirsti kokį keiksmažodį netinkamoje vietoje .Bet jie būna tada sudrausminti .Juk vaikai grietai mokosi naujų žodžių. Jie dar kartais, kaip ir kiekvienas žmogus, gali turėti savo ideal¹ ir tarsi tapatintis su juo. Juk tas idealas ne visada būna labai geras ir dosnus. Be to nepamirškime , kad vaikai juk gyvena tokiose šeimose, kuriose tikrai yra vartojami keiksmažodžiai ir smurtas. Pasak psichologų, iki penkerių metų vaiko psichika itin trapi ir pažeidžiama, o pasvarstymai apie mintį sukelia pačių netikėčiausių asociacijų ir baimių. Tokių vaikų fantazija labai laki, o pasaulio dėsnių suvokimas dar nėra susiformavźs, taigi tai, kas gali paguosti ir nuraminti vyresnius vaikus, logiški paaiškinimai ir argumentai, mažuosius ne visada įtikina.  Neatsargiai ištartas žodis gali tapti didelės baimės priežastimi. Bendraujant su vaikais yra svarbu tinkamai pasinaudoti įvairiomis bendravimo priemonėmis. Jų įvairovė, tikslingas pasirinkimas bendravim¹ daro įdomesnį, patrauklesnį, įtaigesnį bei leidžia pačias sudėtingiausias problemas išsprźsti be konfliktų ir civilizuotai. Darbuotojams kur kas lengviau bendrauti su   vaikais, kai jie išsiugdo ekspresinius gebėjimus – galėjim¹ ryškiai, įtaigiai parodyti savo veiksmus ir išgyvenimus. Raiškus žodis, atidus klausymasis, subtilus humoras, šmaikšti replika, laiku pavartota mimika ar gestas bendravim¹ daro įtaigų ir paveikų.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1748
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved