Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

Pokyčiai visuomenėje

istorija



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Pokyčiai visuomenėje

Miestų augimas ir socialinės problemos



Amerikiečiai, pakilź į kov¹ už savo nepriklausomybź, paskelbė Žmogaus teisių deklaracij¹, kurioje įtvirtino, jog visi žmonės yra lygūs, turi naudotis tomis pa­čiomis teisėmis ir laisvėmis. Panašius principus apie žmonių lygybź, laisvź ir brolybź Didžiosios prancūzų revoliucijos metais paskelbė ir prancūzai.

Tačiau ar po to pasikeitė materialinis žmonių gyvenimas? Po politinių revo­liucijų kilo pramonės, atnešusi ne tik pažang¹, bet ir daug skaudžių socialinių, ekonominių problemų. Šimtai tūkstančių žmonių iš kaimo ūkio ar nedidelės amatininko dirbtuvės, negalėdami išmaitinti šeimų, geresnio gyvenimo traukė ieškoti į miestus.

Miestų pakraščiuose, netoli fabrikų skubiai pradėta statyti daugiaaukščius namus, kuriuose vienai darbininkų šeimai buvo skiriamas tik vienas kambarys. Vienintelė taisyklė, kurios turėjo laikytis namų 'barakų' statytojai - kad kie­mas būtų tokio dydžio, jog jame galėtų įsitekti gaisrininkų vežimas. Į tokius kiemus arba butus negalėjo patekti saulės spinduliai ar gaivesnis oras. Gyveni­nio s¹lygos buvo antisanitarinės. Lengvai galėjo plisti įvairios ligos ir epidemi­jos. Europos miestus iki pat antros XIX a. pusės, kol jie buvo pradėti pertvar­kyti, modernizuoti, nuolatos niokojo gaisrai.

Tiesa, ir buržuazija tuo metu gyveno 'daugiabučiuose', t.y. daugiaaukščiuo­se namuose. Tačiau jų butai buvo dideli, su keliais kambariais, į kuriuos kiek­vien¹ dien¹ buvo atnešamas vanduo. Tik labai turtingi žmonės, aristokratija gy­veno vilose, namuose ar rūmuose.

Bet pamažu padėtis keitėsi. Pradėjus staty­ti tobulesnius namus, pagerėjo žmonių bui­tis. XIX a. pr. apšvie­čiama buvo dujomis, miesto transporte pra­dėti naudoti arklių traukiami vagonai. 1853 m. Londone buvo nutiestas pirmasis po­žeminis geležinkelis, 1856 m. visame Pary­žiuje pradėta tiesti ka­nalizacij¹, o dar vėliau ir vandentiekį.

Europiečių buitis

Jau antroje XVIII a. pusėje ir XIX a. pr. europiečių tradicijos ir buitis iš esmės keitėsi. Žmonės visada kėlė klausim¹, k¹ daryti, kad gyvenimas taptų ilgesnis. XVIII a. pab. Europoje, ypač Anglijoje bei Prancūzijoje, pradėta tyrinėti maiti­nimosi problemas, stengtasi išsiaiškinti maisto poveikį sveikatai.

Nustatyta, kad alkoholis yra žalingas, nors anksčiau jis laikytas gyvenimo eliksyru. Ištirta, kad riebi mėsa neigiamai veikia kraujo apytak¹, apsunkina šir­dies darb¹, o paukštiena, atvirkščiai, yra gerokai lengvesnis maistas.

Tokie tyrinėjimai turėjo įtakos europiečių virtuvei. Virėjai privalėjo orien­tuotis į naujausius mokslo pasiekimus ir gaminti maist¹ taip, kaip to pageidavo aukštesnieji visuomenės sluoksniai. Ne veltui vienas XVIII a. pab. virėjas yra pasakźs, kad virtuvė turi tapti 'chemiška'. Jis turėjo galvoje tai, kad maistas turi tiesiog patenkinti žmogaus fiziologinį poreikį.

Tiek iš europiečių kelionių į tolimus kraštus aprašymų, tiek iš Rytų keliauto­jų, aplankiusių Europ¹, galima sprźsti, jog XVIII a. pab.-XIX a. pr. labai išau­go europiečių susidomėjimas ne tik maisto gaminimu, bet ir stalo kultūra, t.y. jo patiekimu. Taip įvedamas 'stalo reglamentas', kuriame nustatoma, kaip žmogus turi elgtis prie stalo, kaip jis turi paimti maist¹, koks turi būti jo skonis ir išvaizda. Susiformuoja stalo kultūra, kuri iš esmės nepakito iki pat šių dienų: valgomasis stalas turi būti užtiestas staltiese, žmonės turi sėdėti ant kėdžių, naudotis stalo įrankiais, t.y. ne tik peiliu ir šakute, bet ir specialiomis žnyplė­mis austrėms išdaryti, specialiais šaukštais, šakutėmis žuviai ir 1.1.

Be abejo, tokie nauji vėjai pirmiausiai apėmė tik aukštuomenź, pasiturinči¹ visuomenės dalį. Neturtingiems gyventojams svarbiau buvo užsi­dirbti nors juodai duonai. Tačiau nauji papročiai skverbėsi ir į dar­bininkų, smulkiųjų amatininkų buitį. Dažnai net pajuokaujama, kad per Didži¹j¹ prancūzų revo­liucij¹ bajorų virėjai, netekź dar­bo, pradėjo maitinti taut¹. Iš tie­sų, jau XVIII a. pab. Vakarų Eu­ropoje vienas po kito buvo ati­daromi restoranai, kavinės ir už­eigos, kurie mėgdžiojo stalo tai­sykles, kurių buvo laikomasi aukštuomenės namuose.

XVIII ir XIX a. sandūroje didelė pažanga pasiekta higienos srityje. Pasikeitus įpročiams imta dažniau praustis muilu, keisti pa­talynź, apatinius rūbus. Pasikeitė mada. Atsisakyta įmantrių, sudėtingų rūbų, aptemptų kelnių, suk­nelių. Keitėsi ir namų interjero mada. Visiškai nemadingos tapo masyvios užuolaidos, sienų kilimai, lovų užuolaidos.

Pažanga medicinoje

Sparči¹ pažang¹ medicinos moksle atspindi keli XVIII a. pab. atradimai. Vie­nas reikšmingiausių buvo anglų gydytojo Eduardo Dženerio 1796 m. išrasti skiepai. Taigi buvo pradėta efektyviau kovoti su įvairiomis ligomis.

XIX a. pr. - tai audringų diskusijų tarp medikų laikas. Buvo neigiami seni, kuriami nauji, šiuolaikiški medicinos, higienos nurodymai. Tokių mokslinių diskusijų centru tapo Paryžius, kur, valdant Liudvikui XVIII, įkurta Medicinos akademija.

Klinikiniai ligonių stebėji­mai buvo nuosekliai užrašomi, taigi ir tikslesni, juos buvo gali­ma apibendrinti, ir nustatyti įvairių ligų požymius. Taip įvai­rūs karščiavimai, anksčiau atro­dź vienodi, dabar, atsižvelgiant į patologinius bei organinius ne­galavimus, buvo suskirstyti pa­gal įvairius požymius.

Nepaprastai reikšmingas bu­vo narkozės išradimas. 1841 m. pirm¹ kart¹ įvykdytas bandy­mas su etilo narkoze. Tai pa skatino sparči¹ pažang¹ chirurgijos srityje.

Tiesa, buvo išlikź dar senų medicinos metodų, naudotų dar viduramžiais. Jie tik pakenkda­vo. Pavyzdžiui, iki pat XIX a. vid. buvo naudojamas kraujo nuleidimas, kol sužinota, jog ligoniui tokia procedūra galėjo būti net mirtina.

Buržua šeima

Medicinos pažanga, pakitź buities papročiai, griežtesnės higienos normos, sveikesnis maitinimasis - visa tai leido ilgėti europiečių gyvenimo trukmei. Mažėjo vaikų mirtingumas.

Įsitvirtinź kapitalistiniai santykiai vertė buržua riboti šeimos dydį. Vakarų Europos valstybėse tiek stambių, tiek smulkių buržua šeimose buvo galvojama apie ekonominź šeimos pa­dėtį, tiksliai apskaičiuojama, kiek vaikų ji gali išmaitinti, išleisti į mokslus.

XVIII-XIX a. sandūroje pasikeitė europiečių šeima. Pamažu susiformavo taip va­dinama 'mažoji šeima' - tė­vas, motina ir vaikai. XVIII a. dauguma europiečių gyve­no 'didžiosiomis šeimomis', t. y. tame pačiame name su­tilpdavo ne tik tėvai, vaikai, anūkai, seneliai, bet ir artimi giminaičiai. Tokia šeima bu­vo panaši į didelį kolektyv¹.

Prasidėjus pramonės per­versmui, įsigalint kapitaliz­mui, tokie papročiai ėmė nykti. Jaunos šeimos norėjo imti vis¹ atsakomybź į savo rankas, gyventi nepriklauso­mai, išsilaikyti iš savo darbo ir lėšų. Tokį 'didžiosios šei­mos' irim¹ paspartino nau­jos darbo, karjeros galimybės. Jaunas žmogus jau galėjo savarankiškai planuoti savo ateitį, jis nebebuvo labai priklausomas nuo tėvų ar giminaičių.

Jei anksčiau pasiturinčiųjų sluoksniuose dideles šeimas aptarnaudavo nema­žai tarnų ar tarnaičių, tai mažoji, arba buržua šeima jais jau beveik nesinaudo­jo, savo namų ūkį tvarkė savarankiškai. Pasikeitė net garbės suvokimas. Tapo negarbinga tėvų prašyti materialiai padėti. Europiečiai stengėsi patys dirbti ir užsidirbti.

Vakarietiško individualizmo užuomazgos

Filosofas Tomas Hobsas XVII a. suformulavo pagrindinį pilietinės visuomenės princip¹: valstybės uždavinys - užtikrinti individo gerovź. Kiekvienas pilietis, pagal T. Hobs¹, turi lygias teises ir laisves, tarp jų ir nuosavybės teisź. Vėliau šios idėjos buvo perimtos JAV ir Prancūzijos revoliucionierių.

Mokslo, technikos pažanga, švietėjų ir revoliucionierių idėjos padėjo tvirtus pagrindus kovoti už politines ir pilietines teises. Nors XVIII a. pab. ir XIX a. revoliucijų lopšys buvo Prancūzija, tačiau ne ji, o Anglija tapo ta pirm¹ja Šali­mi, kurioje praktiškai buvo suformuluotos ir įgyvendintos individo teisės.

Tai nulėmė Anglijos politinė tradicija. Joje niekuomet nebuvo ilgam įsigalėjźs absoliutizmas, stipri cen­tralizuota valdžia. Per vis¹ is­torij¹ Anglijos valdantysis sluoksnis ne tik reikalavo sau teisių iš karaliaus, kovojo už jų išsaugojim¹ bei įtvirtini­m¹, bet ir atsižvelgdavo į že­mesniųjų luomų interesus.

Įsitvirtinźs kapitalizmas skatino buržua reikalauti, kad valstybė nesikištų į privači¹ iniciatyv¹, užtikrintų nuosa­vybės neliečiamum¹. Atsivė­rusios naujos galimybės, su­griauta buvusi bendruomeni­nė tvarka leido imtis iniciaty­vos ir žmonėms iš žemesnių­jų visuomenės sluoksnių siekti iškilti, praturtėti. Tam reikėjo įstatymų, kurie sukur­tų tokias lygių galimybių s¹­lygas. Anglijoje, Prancūzijo­je, kitose Europos šalyse tokie įstatymai buvo įgyvendinti. Tiesa, individo lais­vės, asmeninės atsakomybės, iniciatyvos idėjos pradžioje plito tarp smulkiosios ir vidutinės buržua. Tačiau po truputį tapo populiarios ir neturtingųjų, darbinin­kų bei valstiečių sluoksniuose. Taip individo laisvės Europoje dar XVIII a. pab. buvo tarp siektiniausių vertybių.

Klausimai ir užduotys

Kaip pasikeitė europiečių buitis XIX a. ?

Kokie medicinos mokslo atradimai buvo padaryti XIX a. pr. ?

Kaip pasikeitė europiečių šeima prasidėjus pramonės perversmui?

Kodėl XIX a. Europoje ėmė sparčiai augti miestai?

Kokios buvo darbininkų s¹lygos miestuose?

Kodėl Anglija tapo pirmoj a šalimi Europoje, kurioje buvo įgyvendintos individo teisės?



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1781
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved