Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

GĖRIMAI

receptus



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

GĖRIMAI

Seniausi ir labiausiai vertinami tautos gėrimai yra šaltinio vanduo ir beržų bei klevų sula.



Pavasarį, kovo mėnesio pabaigoje, iš klevo ir beržo medžių leidžiamos jų sultys – sula. Klevo sula yra saldesnė, todėl ji dažniau leidžiama. Klevus kartais tam tyčia sodindavo kluone. Pavasarį medžio kamiene pragręžia skylę, į ją įspaudžia įgaubtą skiedrą arba išdrožtą lovelį, pro kurį iš kamieno sula laša į apačioje pastatytą indelį.

Klevo sulą galima rauginti. Klevo sulos pripiltą pilną statinaitę užpilama avižomis. Avižos lengvos, jos laikosi paviršiuje ir suželia, sudarydamos bent penkių cm storumo klodą. Tuo būdu uždengta statinaitė palengva įrūgsta skania rūgštimi. Taip paraugta sula laikoma iki šienapjūtės. Šeimininkė statinaitę nusiveža į pievas, ten peiliu prapjauna avižų sluoksnį, ir šienautojai, pavalgę pietų, semia samteliu iš statinaitės sulą – girą ir gardžiuojasi retu gėrimu.

Iš lietuvių valstietiškų gėrimų ilgą laiką populiariausias buvo alus.

Iš visų alaus rūšių seniausias yra salyklinis alus, plačiausiai vartotas ir vartojamas vidurio ir šiaurės rytų Lietuvoje, kur jis paruošiamas gana stiprus.

Salyklas daromas iš miežių, rečiau būdavo primaišoma rugių ar kviečių. Kad alus geriau putotų į salyklą kartais primaišoma žirninių miltų. Apynius valstiečiai rinkdavo miške ar krūmuose, bet daugiausiai užsiaugindavo patys.

Rokiškio rajone gaminamas keptinis alus. Šiam alui gaminti salyklas pakepinamas arkaitėje ar duonkepėje krosnyje.

Lietuvoje žmonės seniau alų darydavo namuose savo reikalams – šeimos šventėms pažymėti, po dienos darbų atsigaivinti, svečiams ir kaimynams pavaišinti. Tikrieji aludariai, dažnai praktikuodamiesi, sukaupdavo didelę alaus gamybos patirtį. Tačiau daugelis savo gamybos būdus laikė paslaptyje.

Garsas apie tokius specialistus toli pasklisdavo. Į juos kreipdavosi žmonės artėjant šventėms, darbų pabaigtuvėms, vestuvėms, kad už tam tikrą atpildą padarytų ir jiems to skanaus gėrimėlio. Labai gražiai vieną tokį Biržų krašto aludarį pavaizdavo režisierius ir dramaturgas B. Dauguvietis savo pjesėje “Žaldokynė”.

Vienas iš seniausių gėrimų yra midus. Jis buvo žinomas dar tais laikais, kai žmonės kopinėjo laikinių bičių medų. Midų pradėta gaminti, verdant medų su vandeniu ir įdedant tam tikrų kvapiųjų žolių ar apynių, kartais uogų.

“Velykų gėrimas” – midus. Į verdantį vandenį įdėdavo žiupsnelį susmulkintų aviečių stiebelių, paskui įdėdavo medaus. Medui ištirpus ir skysčiui ataušus, leisdavo parūgti. Paskui gėrimą supilstydavo į butelius. Šio midaus buvo daroma rudenį ar žiemą, nes išlaikytas esąs geresnis. Pavykęs midus būdavo rudos spalvos, tąsus, lipnus.

Spanguolių midus

0,5l medaus, 3 I vandens, 0,51 spanguolių sulčių, 0,51 puriai pridėtų apynių, 100 g mielių, truputis vanilės, duonos plutelių.

Medus, vanduo ir apyniai (surišti marlėje) verdami, kol nugaruos pusė skysčio. Ataušinus išimami apyniai. Į skystį dedamos iškildytos mielės, įmetama duonos plutelių. Pastatoma, kad gėrimas parūgtų. Po 2 dienų išimamos duonos plutelės, supilamos pasaldintos cukrumi ar medumi spanguolių sultys, įberiama vanilės ir midus dar rauginama 2-3 dienas. Po to
jis supilstomas į sandariai uždaromus butelius ir laikomas šaltai 3-4 savaites.

Pienių midus

3 kg medaus, 10 l vandens, 0,5 kibiro pienių žie­dų, 20 gvazdikėlių, 5-6 cinamono lazdelės, 100 g mielių.

Surinkti švarius pienių žiedus, sudėti į kibirą, užpilti verdančiu vandeniu, sanda­riai uždengti ir laikyti 24 val. Paskui per­košti, pakaitinti, sudėti medų, ištirpyti, sudėti gvazdikėlius, cinamoną ir pakildytas mieles. Parauginti 2-3 dienas. Dar kartą perkošti, supilti į ąžuolinę statinaitę arba keraminį didelį indą, sandariai užda­ryti, statyti šaltai ir po trijų mėnesių jau tiks gerti.

Midutis

1 l medaus, 5 l obuolių sulčių, 0,5 l kmynų, 3-4 l vandens, 200 g mielių, 1 stiklinė cukraus, 1 pake­lis vanilinio cukraus, plutelė juodos duonos.

verdantį vandenį suberti kmynus ir 10-15 min. pavirinti. Skystį perkošti, su­dėti medų, supilti obuolių sultis ir mentele maišyti, kol medus ištirps. Išsuktas su cuk­rumi mieles užtepti ant duonos plutelės ir įmesti į midų. Midų pastatyti šiltoje vietoje ir leisti pastovėti, kol mielės pradės 'vaikščioti'. Paprastai laikoma 6-8 val. Aplink plutelę pasidarys putos. Kai pilant gerai putoja, midus yra tinkamas gerti. Subėrus vanilinį cukrų, midų supilti į sta­tinaitę ar butelius, uždaryti ir pastatyti vė­sioje vietoje (2 paras). Vartoti tinka 5-6 dienas.

Gira – vienas iš Lietuvos (baltų) nacionalinių gėrimų. Ji atsirado neatmenamais laikais. Rytų Europoje ir čia ypač išplito nuo XVI amžiaus. Tai labai silpnas alkoholinis gėrimas, kuriame yra tik apie 0,7 alkoholio. Giros gamybos pagrindas – rūgšties ir alkoholio fermentacija. Jos sudedamieji elementai yra kviečiai, rugiai, miežių miltai arba ruginės duonos, cukraus ir įvairių vaisių užpilas. Be įprastos giros, rauginamos iš obuolių, kmynų, spanguolių, apynių, obuolių sulčių, aviečių, pieno, miško uogų, gėlių lapelių ir kt. Liaudies medicinoje gira yra naudojama kaip gydomoji priemonė nuo peršalimo, karščiavimo, įvairių virškinimo trakto sutrikimų. Jose gausu vitamino B.

Kmynų gira

150 g kmynų, 400 g cukraus, 5 l vandens, 10 g mielių, pusė citrinos.

Kmynus nuplauti ir virti 30 min. vandenyje. Skystį nukošti, įdėti supjaustytą citriną, cukrų, ataušinus iki 30 C temperatūros sudėti mieles, ištrintas su cukrumi. 2 paras laikyti šiltai, po to nukošti. Supilstyti į butelius ar stiklainius ir laikyti šaltai.

Geriama po 3 dienų.

Apynių gira

100 g apynių, 1,5 kg džiovintos juodos duonos, 200 g cukraus, 12 litrų vandens, 100 g razinų.

Apynius užpilti 4 litrais vandens ir laikyti 5 dienas. Paskui įdėti duonos, cukraus, supilti likusį vandenį ir pastatyti šilton vieton dar 5 dienoms. Periodiškai nugriebti putas. Statinaitę su gira uždengti drobe ir laikyti savaitę šaltoje vietoje. Po to girą perpilti į didelį puodą ir užvirinti. Atšaldytą girą perkošti, išpilstyti į butelius, į kiekvieną įdėti po 2-3 razinas, sandariai užkimšti ir pastatyti į šaltą vietą.

Po 4-5 dienų girą bus galima gerti.

Spanguolių gira

1,5 kg spanguolių, 800 g cukraus, 10 litrų vandens, 400 g mielių

Spanguoles perrinkti, nuplikyti, supilti į puodą ir pavirti 10 minučių. Paskui perkošti. Uogas sutrinti, kelis kartus perplauti nuoviru, vėl perkošti, įdėti cukraus, atšaldyti ir įdėti mielies su cukrumi. Išrūgus pilti į butelius, užkimšti ir pastatyti šalton vieton. Girą galima gerti po 2-3 dienų.

Duonos gira

1 kg džiovintos juodos duonos, 10 litrų vandens, 800 g cukraus, 100g razinų, 400 g mielių, saujelė džiovintų mėtų-melisos, razinų.

Suraikytą duoną pakepinti, kol pagels, ir užpilti virintu vandeniu. Įdėti mėtas ir leisti pritraukti 24 valandas. Paskui perkošti, sukratyti cukrų, įdėti mieles, išmaišyti ir pastatyti šiltoje vietoje.

Periodiškai nugriebti putas. Išrūgusią girą išpilstyti į butelius, į kiekvieną įdėti 2-3 razinas, sandariai užkimšti ir pastatyti šaltą vietą.

Kitą dieną girą galima gerti.

Duonos gira su vaisiais

800 g džiovintos juodos duonos, 1/2 kg džiovintų vaisių, 600 g cukraus, 400 g mielių, 100 g razinų, 10 l vandens.

Vaisius nuplauti ir pavirinti 10-15 minučių. Duoną užpilti likusiu verdančiu vandeniu ir palikti uždarame inde maždaug valandą. Vaisius ir duoną perkošti, trauktines sujungti, įpilti cukraus, įpilti mieles, išmaišyti ir pastatyti šilton vieton rūgimui. Išrūgusią girą išpilstyti j butelius, įdedant į kiekvieną po 2-3 razinas. Užkimšti steriliais kamščiais ir pastatyti šaltoje vietoje.

Tą girą galima gerti po 3-4 dienų. Cukrų galima pakeisti medumi.

Kvietinių sėlenų gira

1 kg kvietinių sėlenų, 0,5 l duonos raugo, 8 l vandens, truputis apynių, 1 kg cukraus, 2 stiklinės miltų, 2 stiklinės medaus, 1 pakelis vanilinio cukraus.

Raugą išplakti su miltais ir cukrumi vandens. Pastatyti šiltai rūgti vieną parą.

Kvietines sėlenas užpilti verdančiu vandeniu ir gerai išplakti mentele. Kai atauš supilti į raugą ir rauginti 24 val., pastačius šiltai.

Paskui girą perkošti, įpilti nuvirintų apynių, įdėti ištirpytą medų, suberti vanilinį cukrų.

Kvietinę sėlenų girą supilstyti į butelius, sandariai uždaryti ir pastatyti šaltai.

Džiovintų obuolių gira

1 kg džiovintų obuolių, 10 litrų vandens, 250 g cukraus, 400 g mielių.

Obuolius nuplauti, užpilti virinto vandens, uždengti ir palikti parai. Paskui perkošti, įberti cukraus, įdėti mielių, išmaišyti ir pastatyti šiltoje vietoje rūgimui 20 valandų. Išrūgusią girą išpilstyti į butelius, sandariai užkimšti ir pastatyti šaltoje vietoje.

Citrinų gira

300g razinų, 3 citrinos, 10 l vandens, 800 g cukraus, 400 g mielių.

Į emeliuotą indą sudėti nuplautas razinas, supjaustytas griežinėliais citrinas, užpilti verdančiu vandeniu ir palikti 24 valandoms. Paskui perkošti, įberti mielių, įberti cukraus, išmaišyti ir palikti rūgti. Išrūgusią girą išpilstyti į butelius, sandariai užkimšti ir pastatyti šaltoje vietoje.

Miežių gira

2 litrai miežių, 600 g cukraus, 400 g mielių, 10 l vandens.

Miežius paskrudinti keptuvėje, kol paruduos, užpilti vandens ir virti maždaug valandą, įberti cukraus, atšaldyti, įpilti mielių ir pastatyti šilton vieton 1 – 2 paroms rūgti. Išrūgusią girą išpilstyti į butelius, sandariai užkimšti ir pastatyti vėsioje vietoje.

Girą galima gerti po 3 – 4 dienų.

Lietuviška gira

5 l vandens, 50 g apynių, 0,5 kg cukraus, 250 g medaus, 70 g mielių, duonos.

Vanduo virinamas su apyniais 20 min. Atvėsęs skystis nukošiamas, į jį dedama cukraus, medaus, iškildintos mielės, duonos pluta ir pastatoma šiltai, kad išrūgtų.Išrūgusią girą išpilstyti į butelius, sandariai užkimšti ir pastatyti šaltoje vietoje.

Ši gira yra labai stipri ir gali ilgiau stovėti.

Vėliau atsirado gėrimai, kurie buvo gaminami iš įvairių vaisių, uogų , daržovių ir kt.

Liepžiedžių gėrimas

1 stiklinė obuolių arba aviečių sulčių, 100 g medaus, 10 g liepžiedžių, 0,5 litro vandens

Liepžiedžius užpilti verdančiu vandeniu ir pavirinti 3 – 4 min. Perkošti, įdėti medų, gerai išmaišyti ir įpilti obuolių sultis.

Liepžiedžių gėrimas su aviečių sultimis – gera gydymo priemonė persišaldžius.

Obuolių gėrimas su medumi

1 l obuolių sulčių,0,5 litro vandens, 1 valgomas šaukštas medaus, 0,5 citrinos.

Medų sumaišyti su virintu atšaldytu vandeniu, įdėti griežinėliais supjaustytą citriną ir supilti obuolių sultis.

Serbentų gėrimas

1 litras raudonųjų ir baltųjų serbentų sulčių, 1 l vandens, 50 g cukraus, 2 – 3 griežinėliai citrinos.

Raudonųjų ir baltųjų serbentų sultis lygiomis dalimis supilti į vieną indą, pridėti atšaldytą virintą vandenį, įberti cukrų, įmesti citrinos griežinėlius ir palikti 1 – 2 val.

Burokų gėrimas

1 kg burokų, 1 arbatinis šaukštelis druskos, 2 l vandens, juodos duonos plutelių.

Burokus nuplauti, nulupti, supjaustyti griežinėliais, užpilti atšaldyto virinto vandens, įdėti duonos plutelių ir rauginti 3 dienas.

Prieš vartojant perkošti, pasūdyti, atšaldyti.

Morkų gėrimas

0,5 kg morkų, 1 stiklinė vandens, 0,5 stiklinė spanguolių sulčių, cukraus pagal skonį.

Morką sutarkuoti, užpilti atšaldyto virinto vandens ir palikti 2 – 3 valandoms. Paskui perkošti, įpilti spanguolių sultis ir įberti cukrų.

Aviečių gėrimas

0,5 l aviečių sulčių, 1 l vandens, 0,5 citrinos, cukraus pagal skonį.

Išspaustas aviečių sultis sumaišyti su atšaldytu virintu vandeniu, pridėti citrinos sulčių ir cukraus. Šis gėrimas itin populiarus karštomis vasaros dienomis.

Džiovintų obuolių gėrimas

Seniau kaime nežinodavo, ką su džiovintais obuoliais daryti. Dažniausiai gamindavo gėrimą: paimdavo geras rieškučias džiovintų obuolių, įmesdavo puodynėn ir užpildavo trečdaliu litro verdančio vandens. Ataušusį skystimą nupildavo ir gerdavo. Kai tik šeimyna sūriau pavalgo, tai ir prašydavo šeimininkę obuolinio gėrimo.

Mėgstami gėrimai iš kmynų, krapų, mėtų.

Kisielių senovėje gamindavo iš užraugtų, truputį pasūdytų stambiai maltų duoninių javų (daugiausiai avižų) miltų nuoviro.Tokį kisielių per mėsėdį valgydavo šiltą, o per pasninką – šaltą, atskiedę saldžiu aguonų pienu ir vandeniu su medumi.

Avižų kisielius – puiki terapinė priemonė, plastinių medžiagų tiekėjas žarnyno funkcijoms atstatyti, esant užkietėjusiems viduriams.

Dabar avižinis kisielius gaminamas iš avižinių miltų arba avižinių dribsnių. Liaudies virtuvėje šis kisielius yra šventinis patiekalas.

Arbatą valstiečiai vartojo retomis progomis – vaišėse. Pirktines arbatžoles atstodavo įvairių augalų lapai, šakelės, žiedai (ramunėlių, liepžiedžių, rugiagėlių):mėtų, aviečių šakelės, juodųjų serbentų lapeliai, tarkuotos džiovintos morkos ir kt.

Arbata

1 arbatinis šaukštelis sausų arbatžolių, 1 stiklinė vandens, medaus arba cukraus pagal skonį.

Arbatinį pašildyti orkaitėje arba karštu vandeniu, įberti arbatžolių, užpilti nedideliu kiekiu verdančio vandens, kad būtų uždengtas paviršius, uždengti ir leisti pritraukti 4-5 minutes, paskui įpilti dar verdančio vandens ir laikyti šiltoje vietoje, kol bus nešama į stalą. Arbatos ekstraktą pilti į stiklinę per tinkliuką, paskui užpilti verdančio vandens. Medų arba cukrų patiekti atskirai. Galima pasiūlyti citrinos, uogienės.

Čiobrelių arbata

1 litras vandens, 10 g čiobrelių (1 žiupsnelis), 1 valgomasis šaukštas medaus arba cukraus.

Arbatinį pašildyti, įdėti į jį čiobrelių, įpilti verdančio vandens ir pastatyti 5-10 minučių karštoje vietoje, kad arbata prisitrauktų. Paskui arbatą perkošti ir įdėti į ją medaus (labai tinka viržių medus) arba cukraus.

Obuolių arbata

1 stiklinė džiovintų obuolių, 4 stiklinės vandens, 50 g cukraus

Šiaudeliais supjaustyti jauni obuoliai - juos reikia išdžiovinti, užpilti verdančio vandens ir leisti pritraukti 10-15 minučių. Paskui arbatą perkošti.

Prie arbatos pasiūlyti medaus, cukraus, citrinos, uogienės.

Dažniau negu arbatą valstiečiai buityje vartojo kavą. Paprasti žmonės kavą gamindavo iš paspragintų miežių, kviečių, rugių grudų ir jų mišinio, ąžuolo gilių, cikorijos, džiovintų morkų, kaštonų, cukrinių runkelių ir kt.

Miežių grūdų ir morkų kava

0,5 kg morkų, 0,5 kg miežių, 50 g cukraus, 1 litras vandens.

Morkas nuskusti, sutarkuoti stambia trintuve ir išdžiovinti. Miežių grūdus išdžiovinti, sumalti mėsmale, pridėti prie morkų ir viską kartu paspraginti, į verdantį vandenį įdėti miežių-morkų mišinio (1 puodeliui 1-2 šaukštelius), pavirinti 10-15 minučių ir duoti pritraukti 5-10 minučių. Pritrauktą kavą perpilti į pašildytą kavinuką ir paduoti į stalą.

Gilių kava

1/2 kg gilių, 1 litras vandens, cukraus, medaus pagal skonį.

Giles išdžiovinti, išlupti ir, užpylus vandens, virinti 30-40 minučių. Išvirusias giles išdžiovinti, paspraginti ir sumalti kavamale, paskui suberti į stiklainį ir laikyti sausoje vietoje. Į šią kavą dera įdėti cikorijos.

Sumaltas giles įdėti į verdantį vandenį (1 puodeliui - 1-2 arbatinius šaukštelius). Truputį pavirus, perkošti pro tinkliuką į puodelius ir paduoti į stalą.

Klausimai

Pasakykite seniausio alaus rūšį, kuris buvo vartojamas vidurio ir šiaurės rytų Lietuvoje?

Koks seniausias gėrimas Lietuvoje?

Kuris iš gėrimų rauginamas?

Iš ko buvo gaminama kava senovėje?



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 916
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved