Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE

BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

Elektrik

NORTON GHOST - DÜSK KLONLAMA YAZILIMI: NORTON GHOST 2002

elektrik

+ Font mai mare | - Font mai micDOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger

NORTON GHOST

Uzun sredir bilgisayar kullanan biri olarak sunu syleyebilirim ki, bilgisayarün zaman iinde davranüslarü bir insanün yasam sresini andürüyor. Üsletim sisteminizi bilgisayarünüza tertemiz kurup bilgisayarünüza temiz kurup alüsmaya basladüğünüzda nceleri sistem tabiri caizse akü gibi, deli dolu ama tecrbeden yoksun bir alüsma ortamüna kavusuyorsunuz. Daha sonra ayar ve programlarü ykleme sreci baslüyor. Donanümlarünüzün yeni srclerini ykleyerek onlarü daha verimli ve sorunsuz hale getiriyor, bilgisayarünüzdan sağlamayü planladüğünüz faydayü elde etmek zere yeni programlar kuruyor ve tm ayarlarü kendinize gre kisisellestiriyorsunuz. Bu islemlerin sonunda bilgisayarünüz zerine bir nebze yk bindiği iin performansü en bastaki halinden bir miktar dn vermekle birlikte daha tecrbeli, daha becerikli, daha tutarlü ve daha keyifli bir ortama ulasüyorsunuz.Ancak ideal olarak kabul edebileceğimiz bir olgunluk ağünün ardündan bir yaslanma dnemidir baslüyor. Eklediğiniz her program yeni seyler getiriyor, farkünda olarak yaptüğünüz her ayar ncekilerle aküsüyor gncellediğiniz her yazülüm geride bir seyler büraküyor ve bu srekli değisim iinde birbiriyle uyumsuzluk ükarmasü muhtemel yazülüm ve donanüm Topluluklarünün sayüsü artüyor. Sonunda karsünüzda baslardaki olgunluktan eser kalmamüs, verdiğiniz isi müzmüzlanarak yapan ve fürsat bulduğu her an sorun ükarmaktan geri durmayan, yorgun ve asabi bir isletim sistemiyle karsü karsüyasünüz.

Ancak hayat ve bilgisayarü birbirinden ayüran bir yn var: Bilgisayarlarda bir sekilde zamanü geri alabiliyor, iliskinizde tertemiz bir sayfa aarak tm problem ve ksknlkleri geride bürakabiliyor ve zamanün onun zerinde büraktüğü izleri silip atabiliyorsunuz. Ancak kurtarmak zorunda kaldüğünüz her iliskide olduğu gibi, burada da katlanmanüz gereken bazü zorluklar sizi bekliyor. ncelikle tm nemli verilerinizin yedeğini almanüz, isletim sistemini tekrar yklemeniz, dilediğiniz ayarlarü kurulum sürasünda tek tek tanümlayarak yaklasük yarüm saat sren bir kopyalama seremonisinden gemeniz, ardündan donanümlarünüzün srclerini ve size yardümcü olarak programlarü tekrar kurmanüz ve son olarak bunlarün size zel ayarlarünü yapmanüz lazüm ki, tekrar gnl rahatlüğüyla ise baslayabilesiniz. Btn bunlar iin size gereken sre ise, tecrbe ve bilgilerinize bağlü olarak birka saat  ve birka gn arasünda değisiyor.

Peki bilgisayarünüzün su an olgun ve sorunsuz zamanüna bir isaret koyup, yeni bir baslangüca ihtiya duyduğunuzda isaretlediğiniz gemise dakikalar iinde dnebilmeye ne dersiniz?

DÜSK KLONLAMA YAZILIMI: NORTON GHOST 2002

Üste bu bahsi geen islemler ,sabit diskinizin imajünü yaratan programlar sayesinde küsa sren ve uygulamasü kolay bir isleyise kavusabiliyor. Sabit diskinizin imajünün alünmasü olayünü, belli bir anda bir diskinizin tm ieriğini partisyon tablolarü ve ierdiği tm veriler dahil olmak zere, süküstürülmüs tek bir dosya haline getirilmesi olarak zetlemek mmkn. Bylece sahip olduğunuz tm verileri, seenekleri, programlarü ve ayarlarü kolayca yedekleyebilen bir tek dosyaya indirgiyorsunuz. Üinde o anün btn bilgilerini baründüran, dilediğiniz zaman yedeğini aldüğünüz ana geri dnmek iin kullanabileceğiniz tek bir dosya

Bu nedenle disk klonlama yazülümlarü, alüsma ortamünüzün genel bir yedeğini almak iin gnmzde kullanabileceğiniz en kolay ve en gvenilir yntemler arasünda yer alüyor. Bu programlar, sistemin sağlam alüstüğü ve ihtiyacünüza gre zellestirildiği anda alünan bir yedeği alarak, olasü bir ciddi sorun veya zaman iinde asürü yüğülmadan kaynaklanan problemlerin rahatsüzlük verdiği durumlarda size zahmetsiz geri dns olanağü sağlayabiliyorlar.

Ayrüca bu programlarü alüsma ortamünüzün periyodik yedeklerini almak iinde kullanabilirsiniz. Bu yazüda size bu konuda ok basarülü olarak nitelendirilebilecek bir yazülümü tanütmak istiyoruz: Symantec Norton Ghost 2002.

Symantec Ghost 7.0 gerek anlamda komple bir disk klonlama yazülümü. Symantec'in bu yedekleme canavarü ihtiyacünüza gre sabit diskinizin iindeki setiğiniz partisyonu klonlayabildiği veya yedekleyebildiği gibi, dilerseniz btn diski de bir defada yedekleyebiliyor. stelik bu kadarla da kalmayüp, hazürladüğü bu imaj dosyalarünü ağ bağlantülarü zerinden gnderebiliyor. Hatta dilerseniz imajlarünüzü anünda CD'ye tanüsabilir depolama cihazlarüna yazüp yanünüzda tasümanüza izin veriyor.

Symantec Ghost paket iinde bulunan Ghost Explorer adlü ara sayesinde, hazürladüğünüz bu imaj dosyalarünün iinde tüpkü süküstürülmüs bir zip dosyasünü incelermis gibi gezebiliyorsunuz. Hatta gerektiğinde bu imajlarün iine kolayca yeni dosyalar ekleyebilmeniz de mmkn.Symantec Ghost diğer benzeri programlardan farklü olarak disk yedeklerini alabilmek ve bu yedekleri geri ykleyebilmek iin ncelikle bilgisayarü aarken kullanabileceğiniz zel bir disket olusturmanüzü istiyor. Daha sonra bu disketi kullanarak bilgisayarünüzü yeniden baslatüyor ve aülüsta disketten yklenen Ghost mensyle karsülasüyorsunuz. Bundan sonra yapmanüz gereken tek sey, gerekli seenekleri kullanarak dilediğiniz partisyonun veya tm diskinizin yedeğini almaktan ibaret. Bu yedeklerin aülümünda ise mutlaka paketle birlikte gelen seri numarünü kullanmanüz gerekiyor.

Ghost 7.5 sadece Ghost Explorer adlü aracü değil, sistem klonlama zerine zellikle ağ yneticilerinin kullanabileceği bir ok opsiyonu da beraberinde sunuyor. Bunlarün arasünda hazürlanmüs bir imajün ağ zerinden aktarülmasü, ağ zerinde src ismi olarak belirlenen herhangi bir bilgisayar zerine uzaktan imaj kurulumunun gereklestirilmesi gibi uzmanlar iin faydalü zellikler mevcut. Ghost tarafündan destek verilen CD yazücülarün sistemde mevcut olmasü durumunda imajü alürken direkt CD'ye yazan aülüs diskleri bile olusturabiliyorsunuz. Bir CD'nin alabileceğinden daha fazla yer kaplayan imaj dosyalarünün blnmesi olarak adlandürülabilecek span islemi otomatik olarak yapülabiliyor.

Bir partisyonun yedeğini yine aynü sabit disk zerinde bir yere almak istediğinizde ise, bu is iin yedeğini almayü planladüğünüz partisyonun düsünda bir partisyon semeniz zorunlu.

Aülüs disketlerinden Ghost alüstürüldüktan sonra disk veya partisyon yedeklerini almak Windows benzeri arabirim sayesinde olduka kolay.

Kullanümü kolay program sayesinde, sonular her ne kadar sistem zelliklerine bağlü olsa da 500 MB'lük bir disk yedeğini almak 10 dakikayü ve geri amak 5 dakikayü gemiyor. Hazürladüğünüz bu imaj dosyalarünü bir taküm gvenlik seenekleriyle de donatabiliyorsunuz.
rneğin programün arabiriminde bulunan seeneklerle imaj dosyalürü sifre korumasüna almanüz, veya lünan imajün sadece yedeğinin alündüğü sisteme kurulabilmesi iin anakartün BIOS zelliklerinin kontrol edebilmesini sağlamanüz mmkn.

Küsaca Ghost, bu trn olduka uzun sredir ortalükta dolasan bir rneği olarak son derece hüzlü, becerikli ve kullanümü kolay bir program.

BASLANGI DÜSKETÜ OLUSTURMA : NORTON GHOST 2003

ZET OLARAK HÜBÜR DEĞÜSÜKLÜK YAPMADAN ONAYLAYARAK SONUNA GELÜN VE FÜNÜSH

SÜSTEM YEDEĞÜNÜ ALMAK

Programün yarattüğü baslangü disketiyle bilgisayarümüzü baslattüğümüzda Ghost menns otomatik olarak aülacaktür. Burdaki ekranün sol tarafünda bulunan menden 'Local' mensn tüklayüp 'Disk > To Image' seeneğini seiyoruz.

Bundan sonra karsümüza hangi sabit srcnn imajünü alamak istediğimizi soran ekran ükar

Srcmz setikten sonra OK tusuna basüp asağüdaki ekran grntsn alüyoruz.

Ümaj dosyasünün kaydedilecek yer olarak CD yazücünüzü setiğiniz zaman dosya ismin otomatik olarak kendisi atayacaktür. Save tusuna bastüğünüzda süküstürmanün nasül olacağüna dair bir diyalog kutusu ükar. No süküstümanün olmayacağünü, Fast süküstümanün olacağünü High ise süküstürmanün yksek derecede olacağünü belirtir.

Üslemleri yerine getirdikten sonra program size nce ka CD nin kullanülacağünü daha sonra da baslangü disketine koyduğu program dosyasünü CD'ye yazdürüp yazdürmak isteyip istemediğinizi soracaktür. Bunarü yanütladüktan sonra CD'ye yazma islemini gereklestirecektir. 1. CD'nin yazümü bittikten sonra diğer diskin yazücüya konduktan sonra Ok'ye basülmasünü isteyecektir.

YEDEKLENEN DOSYAYI SÜSTEME AMAK

nceden yedeklediğimiz dosyayü sisteme amak istediğimizde ise: bilgisayarü GHost disketiyle baslattüktan sonra menden Local > Disc > From Image seeneğini seiyoruz. Aülan menden yedeklediğimiz imaj dosyasünü bulduktan sonra Open tusuna basüyoruz.
Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 746
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site