Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

БудівництвоЕлектроннийМедицинаОсвітаФінансигеографіяекономіказаконодавство
косметикамаркетингматематикаполітикаправопсихологіярізнийсоціологія
технікауправлінняфізичнийхарчуванняінформаціюісторія

ВИБІРКОВИЙ МЕТОД

соціологія



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE



м е т о д це метод дослідження, який дозволяє робити висновки відповідно до характеру розподілу ознак, що вивчаються, генеральної сукупності. Г е н е р а л ь н а с у к у п н і с т ь це вся статистична сукупність обєктів (явищ суспільного життя), одиниць відбору, яка вивчається і має загальні якісні ознаки чи кількісні перемінні на основі розгляду деякої її частини вибіркової сукупності. Метод передбачає різноманітні засоби формування вибіркової сукупності, котра забезпечує можливість поширення висновків,

Сьогодні ні одне масове соціологічне опитування не обходиться без застосування вибірки. Це особливо важливий етап розробки методичного розділу програми дослідження, від якого значною мірою залежить достовірність отриманої соціологічної інформації.

зменшується в 50-200 разів, що дуже знижує ціну дослідження; 2) зводиться до мінімуму негативний вплив на обєкт соціологічного дослідження; 3) детально досліджується кожна одиниця спостереження при неможливості охоплення всіх одиниць (наприклад, вивчення бюджетів вільного часу сімей); 4) досягається найточніший результат обстеження завдяки зменшенню кількості помилок при реєстрації.

В и б і р к о в а с у к у п н і с т ь це зменшена копія генеральної сукупності або її мікромодель, відібрана за чітко заданими правилами, вона містить усі важливі її ознаки і характеристики як цілого.

Якщо г е н е р а л ь н а с у к у п н і с т ь являє собою чисельність обєктів, котрі є предметом вивчення в межах, окреслених програмою соціологічного дослідження територією та часом, то в и б і р к о в а с у к у п н і с т ь це модель генеральної сукупності, результат певним чином побудованого вилучення частини елементів генеральної сукупності, які виступають як обєкти спостереження.

тників установи, домові книги, картотеки відділу кадрів. Найбільш повно задовольняють вимогам відбору соціальні карти організацій, регіонів. С о ц і а л ь н а к а р т а це широкий розподіл показників для певних організацій або регіонів. Вона включає в себе соціально-демографічні, соціально-економічні, соціально-політичні та інші показники.

Генеральна сукупність це велика кількість елементів, які є обєктом соціологічного аналізу. Так, якщо обєктом вивчення є працездатне населення країни, то генеральна сукупність усі жінки віком від 16 до 54 років і чоловіки віком від 16 до 59 років.

це список одиниць відбору, з якого витягується вибірка або певний ступінь у ній. Якщо, наприклад, на першому ступені вибірки здійснюється відбір підприємств, то основа вибірки список підприємств. На другому ступені основою вибірки може бути вже алфавітна картка робітників окремого підприємства. Поняття одиниця спостереження означає елемент генеральної сукупності, з якої безпосередньо ведеться відбір соціальної інформації. Зазвичай у вибірковому опитуванні одиницею спостереження є окрема людина. Слід відрізняти одиницю спостереження від одиниці аналізу. Одиницею аналізу може бути сімя як цілісний соціальний обєкт, а одиницею спостереження в цьому випадку буде голова сімї.

Помилка вибірки є мірою вибіркового розподілу від генеральної сукупності, тобто визначає відхилення вибіркових оцінок ознак від їх значень у генеральній сукупності. Випадкова помилка вибірки це статистична погрішність, що являє собою відхилення характеристик вибіркового розподілу від генеральної сукупності. А систематична помилка вибірки, на відміну від випадкової, носить невипадковий характер і витікає із неадекватності сформованої вибірки завданням дослідження; незнання розподілу в генеральній сукупності й застосування процедур відбору, які можуть спаплюжити ці розподіли, свідомого відбору найбільш значних і виграшних для розвязання завдань дослідження елементів генеральної сукупності, які, однак, не представляють її у цілому і т.д.

с у ц і л ь н и м розуміється відбір, у процесі якого всі одиниці сукупності повинні бути дослідженими або всі одиниці репрезентації переходять на наступний ступінь відбору. Під в и п а д к о в и м відбором одиниць сукупності будемо розуміти такий, при якому кожна одиниця генеральної сукупності матиме рівну чи майже рівну вірогідність потрапити у вибіркову сукупність. Н е в и п а д к о в и й (с п р я м о в а н и й) відбір це відбір, при якому одиниці вибіркової сукупності відібрані спрямовано. Випадкові й невипадкові типи відбору мають декілька видів і різновидів. Розглянемо кожний із них.

зда мають бути між собою по можливості однорідними за рядом показників; 3) саме гнізда (подібно генеральній сукупності) повинні мати неоднорідну структуру за цими ж показниками. Таким чином, гніздовий відбір це пряма протилежність районованому, який потребує того, щоб виділені страти мали однорідний склад, але між собою значно відрізнялись.

Зазвичай у соціологічній і

строго ймовірнісною (вона тільки один із видів випадкового відбору), при систематичній вибірці завжди використовуються розрахункові формули імовірнісної вибірки. Це пояснюється тим, що середня помилка репрезентативності для систематичної вибірки (якщо не виключені можливості помилки, які залежать від періодичного характеру обєкта, що вивчається) не перевищує помилку чи дорівнює їй для ймовірної вибірки.

Окрім систематичної часто використовується с т р а в и б і р к а, яка передбачає деякий попередній етап, дозволяє збільшити ступінь її репрезентативності, тобто зменшити можливу помилку. Для помилки вибірки характерні такі ствердження: більша за обсягом вибірка веде до меншої помилки; більша однорідність генеральної сукупності веде до меншої помилки, ніж менша. На другому ствердженні побудована ідея стратифікованої вибірки, згідно з якою попередньо розділяють генеральну сукупність так, щоб її частини виявилися більш однорідними, ніж вихідна сукупність. У нестратифікованій виборці помилка вибірки за ознакою соціальної приналежності буде такою ж, як і за іншими перемінними, а у стратифікованій вона буде наближатися до нуля. Після розподілу сукупності на однорідні групи (страти) з кожної групи витягається вибірка будь-яким із відомих способів. Існує ціла низка конкретних стратегій стратифікаційного відбору. Найчастіше використовується підхід, при якому всі елементи генеральної сукупності розділяють на групи (страти) відносно до якоїсь перемінної. З кожної групи випадково або систематично відбирають елементи, кількість яких пропорційна обсягу групи в генеральній сукупності. Так, якщо в генеральній сукупності співвідношення чоловіків і жінок складає 46,5 і 53,5 %, то у стратифікованій виборці за цією перемінною доля чоловіків і жінок повинна бути такою ж.

ним характеристик генеральної сукупності. Згідно зі складом генеральної сукупності встановлюють квоти для визначення суттєвих ознак (в основному соціально-демографічних). Таким чином прагнуть досягти адекватності вибіркової і генеральної сукупності.

При цілеспрямованій виборці ще одному різновиду невірогідносного відбору з генеральної сукупності вибираються типові елементи, щоб отримати її зменшену модель. Переваги цього типу вибірки у тому, що вона дозволяє відносно легко і економічно зясувати певні тенденції у генеральній сукупності. Вона дає можливість, наприклад, враховувати той факт, що соціальна група має ядро з усіма інваріантними якостями. Основний недолік цілеспрямованої вибірки полягає в тому, що вона здійснюється субєктивно і тому не дозволяє робити досить надійних висновків про кількісний розподіл ознак у генеральній сукупності.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2503
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved