Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DE LECTIE CLASA a X a EDUCATIE MUZICALA - TONALITATEA SOL MINOR

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

SCOALA:GR.SC.NICOLAE BALCESCU



CLASA  :a X a

NIVELUL  :N.B

PROFESOR:

OBIECTUL :ED,MUZICALA

UNITATEA DE INVATARE  :MELODIA

DETALIERE DE CONTINUT:TONALITATEA SOL MINOR

TIPUL LECTIEI:MIXTA

PREMISE:elevii trebuie sa aiba deprinderi de intonare si de executie instrumentala a matricelor melodice si a repertoriu-

lui de cantece lucrat in clasa

COMPETENTE SPECIFICE:1.1;2.1;2.9.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O 1-sa intoneze si sa interpreteze,la alegerea profesorului cantecul ,,Leganelul lui MIHAI"

P 1-elevii vor intona individual si in grup

O 2-sa solfegieze motivul melodic din cantecul ,,Leganelul lui MIHAI"

P 2-proba individuala pentru atingerea obiectivului O2

O 3-sa aiba capacitatea de a intona acompaniat cu acordul treptei I un fragment din cantecul propus in sol minor

P 3-proba in grup de doi elevi pentru atingerea O3

O 4-sa recunoasca efectul major sau minor intr-o auditie muzicala,notand impresiile personale

P 4-proba frontala scrisa

METODE SI PROCEDEE:exercitiul,dialogul,demonstratia,explicatia,auditia

RESURSE:-manual de ed.muzicala,clasa a X a,Ed.Didactica si Pedagogica,p.53-55

-plansa cu fragmente din cante in Si bemol major si in sol minor

-plansa cu gama tonalitatii sol minor

-CD-payer,CD

FORMA DE ORGANIZARE:frontal-individuala,omogena

STRATEGIA DIDACTICA:inductiv-semialgoritmica

BIBLIOGRAFIE:-,,Manual de ed.muzicala",clasa a X a,Ed.Didactica si Pedagogica

-,,Didactica Ed.Muzicale",Gabriela Munteanu,Ed.Fundatiei Romaniei de Maine,Bucuresti,2005

DURATA:50 min

MATRICE DE EVALUARE

Obiective

operationale

INSTRUMENTE DE AVALUARE

Proba orala

Proba practica

Proba scrisa

O.O.1

*

O.O.2

*

O.O.3

*

O.O.4

*

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

Competente specifice:

1.1-compararea unor elemente de limbaj muzical recunoscute in cantecele interpretate si in auditii

Nota 5

Nota 7

Nota 10

-sa interpreteze in grup sau in-

dividual,cu ajutorul sustinut al profesorului, teme muzicale, cantece,matrice melodice ;

sa interpreteze in grupuri mici sau individual,cu un minim de

ajutor din partea profesorului, teme muzicale,cantece, matrice melodice

-sa interpreteze individual,cu a-

curatete in tempo si nuanta a-

decvata cantece,teme muzicale

2.1.-analizarea comparative a elementelor de limbaj muzical folosite in practica,cu ajutorul notiuni-

lor specifice

Nota 5

Nota 7

Nota 10

-sa recunoasca cu ajutorul sus-

tinut al profesorului elemente de limbaj muzical in cantecele invatate

-sa audieze cu atentie lucrarile propuse si sa faca scurte apre-

cieri asupra caracterului unei auditii

-sa recunoasca,cu un minim de ajutor din partea profesorului,

elemente de limbaj muzical in-

vatate si sa le aplice in cantece-le studiate

-sa audieze cu atentie,sa repro-

duca,cu ajutor,fragmente de te-

me muzicale

-sa descifreze cu usurinta,fara ajutorul profesorului,un fragm-

ment propus,intr-o tonalitate majora sau minora,sa coreleze executia cu elem metro-ritmice

-sa diferentieze fara ajutor,ca-

racterul major sau minor,sa mo-

tiveze

2.9.-folosirea limbajului literar in redarea impresiilor declansate de muzica

Nota 5

Nota 7

Nota 10

-sa continue cu ajutorul profe-sorului,o linie melodica foarte simpla,gen intrebare-raspuns

-sa construiasca,cu un mini-mum de ajutor din partea profe-sorului o linie melodica cu un inceput dat

-sa construiasca,fara ajutorul profesorului,o linie melodica si sa adapteze un text corespun-zator

DESFASURAREA LECTIEI

SECVENTELE



ACTIVITATII

BUG

TIMP

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

RESURSE

METODE SI

PROCEDEE

I.Moment organizatoric

5 min

-formula de salut si Imnul de Stat al Ro-maniei

-pregatirea vocala

-anuntarea activitatilor ce se vor desfasura pe parcursul orei

-elevii se pregatesc pentru lectie

-intoneaza in colectiv

-exercitii vocale

-Imnul de Stat al Ro-maniei

Dialogul

II.Verificarea eleviolor

10 min

-verificarea va consta in intonarea cante-celor in Si bemol major

-verificarea se face conform obiectivelor oper.de la laectia Si bemol major

-elevii raspund conform cerin-telor formulate de profesor

,,Linu-i lin"

,,De-ar fi mandra",

p.50,51

Explicatia

III.Predare

Comunicare-insusirea noilor cunostinte si de-prinderi

-profesorul executa vocal exercitiile de in-tonatie

-profesorul solicita elevilor sa cante o sca-ra minora cunoscuta si un cantec in gama tonalitatii 

-elevii executa impreuna cu profesorul

-elevii intoneaza gama si mi-nor si cantecul cunoscut

,,Noapte de vara",p.49

Exercitiul

III.1.Intuitie auditiva,vizuala,kines-tezica

-profesorul solicita elevilor sa gaseasca asemanarile si deosebirile intre fragmente-le muzicale pe care le prezinta.Intoneaza centrat pe ,,la" si apoi pe ,,sol" exemplele, pentru a realize intuitia auditiva

-profesorul repeta intonarea utilizand plansele corespunzatoare

-reia executia ,numind apoi un elev

-solicita celorlalti elevi sa execute

-elevii raspund

-un elev va solfegia

-elevii intoneaza

,,Leganelul lui Iisus", p.53

Dialogul

Exercitiul

III.2 Dirijarea invatarii

-profesorul cere elevilor sa deschida manualul la pag.53 si sa urmareasca pe portative primele 4 masuri,pentru a obser-va corespondenta intre auditiv,visual si ki-nestezic

-intoneaza integral cantecul pe cuvinte si apoi solfegiaza,solicitand elevilor sa ur-mareasca partitura sis a extraga scara din cantec

-elevii raspund:sunetele into-nate corespund cu notele scrise

-elevii urmaresc partitura si ex-trag scara muzicala si o notea-za in caiete,cu armura cores-punzatoare

,,Leganelul lui Iisus"

p.53

Exercitiul

Demonstratia

III.3 Concluzia dirija-rii invatarii si titlul lectiei

-profesorul anunta ca noua scara poarta numele de ,,sol minor" si pentru ca din ea sa se construiasca un cantec,trebuie sa in-deplineasca cateva conditii pe care le vor descoperi impreuna

Elevii raspund cu ajutorul pro-fesorului:cantecul trebuie sa se termine cu treapta I(tonica-sol) scara sa aiba 3 m intre treptele I-III(sol-si)

-plansa cu scara gamei sol minor

-plansa a-cordurilor de pe trepte-le I-IV-V

Dialogul

Explicatia

IV.Aplicarea

Mo-mente-le III-IV=

25 min

-profesorul va scrie gama,arpegiul si acor-durile

-profesorul exersea cu elevii separate in-susirea liniei melodice

-solicita elevilor sa evidentieze aspectul poetic al textului in concordanta cu carac-terul meditative,trist al minorului

-noteaza pe caiete

-studiaza systematic noul can-tec

-ajutati de profesor,noteaza pe manual cu creionul acordurile

Observatia

Exercitiul

V.Incheierea

10 min

-profesorul impreuna cu elevii reiau cante-cul incercand un scenario(dialog,instru-mente sugerate de textul cantecului)

-auditia muzicala

-dezbateri si impresii personale

CD-player,CD

Auditia muzi-cala





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2460
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved