Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE GRUPA :mare "Ajut-o pe Alba ca Zapada"

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic





DATA

GRUPA:mare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie pentru stiinta-Activitate matematica

TIPUL DE ACTIVITATE consolidare- sistematizare

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic: joc exercitiu

TEMA "Ajut-o pe Alba ca Zapada"

SCOPUL ACTIVITATII

    Sistematizarea, consolidarea, fixarea cunostintelor si exersarea deprinderilor dobandite de copii cu privire la algoritmul adunarii si scaderii in limitele 1-7, cu si fara suport intuitiv;

    Dezvoltarea si activizarea operatiilor gandirii, inteligentei si creativitatii, formarea rationamentului

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1- sa numere crescator si descrescator numere naturale in concentrul 1-7

O2- sa recunoasca locul fiecarui numar in sirul numeric;

O3- sa recunoasca si sa utilizeze cu usurinta simbolurile aritmetice ce reprezinta operatiile de adunare si scadere;

O4- sa rezolve corect probleme cu operatii de adunare si scadere cu 1 unitate

O6-sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;

O7-sa rezolve corect fisa de lucru;

O8-sa participe activ si constient la jocul didactic organizat de educatoare;

METODE SI PROCEDEE: observarea, expunerea, povestirea, explicatia, exercitiul, descoperirea, conversatia, jocul didactic. Problematizarea, analiza-sinteza, activitatea independenta, metoda fonetico-analitico-sintetica

MATERIAL DIDACTIC: plansa cu traseul Albei ca Zapada, obstacole, pitici, cifre, plansa- un pitic- exercitii, print-jeton, jetoane: fluturi, flori, ciuperci, buburuze; mama vitrega, plansa- problema ilustrata; pom cu vrabii; fisa de lucru

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

Lupu, C., Savulescu, D., (1998), Metodica predarii matematicii, Ed. Paralela 45, Pitesti

Neagu, M., Beraru, G., Activitati matematice in gradinita

Paduraru, Veronica, (1999), Activitati matematice in invatamantul prescolar, Ed. Polirom

xxx (1998), Programa activitatilor instructiv-educativ in gradinita de copii (proiect)

DESFASURAREA  ACTIVITATII

Etapele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Ob. Op.

Material didactic

Metodee si procedee

Evaluarea

Moment organiza-toric

Captarea si orien-tarea atentiei

Enuntarea obiecti-velor urmarite si anuntarea temei

Reactualizarea structurilor insusi-te anterior

Dirijarea consoli-darii si sistemati-zarii cunostintelor insusite

VI. Asigurarea cone-xiunii inverse

VII. Obtinerea perfor-mantei

VIII. Asigurarea re-tentiei si a transferului

IX. Incheierea activi-tatii

Asigurarea conditiilor necesare desfasurarii activi-tatii

Pregatirea materialului didactic necesar bunei des-fasurari a activitatii

Ce vedeti pe aceasta plansa?

Alba ca zapada, copii, sa stiti ca mi-a povestit mie ca s-a plictisit sa traiasca in padure printre pitici si animale. Ea a tot auzit ca toti copiii vor merge la scoala ca sa inve-te si sa citeasca, sa scrie si sa socoteasca. Ea, s-a gandit si iar s-a gandit: nu vrea sa-i supere pe pitici, pe animale si pe print; insa nu vrea sa ramana nestiutoare. S-a hotarat si gata. Ea trebuie sa-i convinga pe toti ca este pregatita pentru scoala.

Drumul pana la scoala, e foarte intortocheat si plin de obstacole. Numai dupa ce va reusi sa trea-ca toate obstacolele, va deveni si ea, scolarita la toamna. Pentru aceasta trebuie s-o ajutati si voi. Vreti? Trebuie sa rezolvati corect sarcinile de la fiecare obstacol: sa numarati corect, sa cunoasteti vecinii, sa rezolvati exercitii si sa rezolvati probleme.

Astazi, vom desfasura un joc, la sfarsitul caruia va voi spune daca voi si Alba ca Zapada sun-teti pregatiti pentru a deveni scolari. Jocul se nu-meste "Ajut-o pe Alba ca Zapada

I Obstacol

Alba ca Zapada, fericita de hotararea pe care a luat-o, porneste spre marea aventura, spre o noua imparatie, "Imparatia cunoasterii". Tot mrgand vesela in padure se intalneste cu trei pitici. Piticii stiind ce vrea sa faca, ii pune obstacole, ingreunandu-i drumul. Pentru a merge mai departe trebuie sa rezolve sarcina de pe bilet.

Vreti s-o ajutati pe Alba ca Zapada?

II. Obstacol

Fericita, alerga spre ceilalti pitici, dar si acestia o pun la o noua incercare. A trecut si de acest obstacol.

Unde a ajuns acum?

De ce credeti ca piticii o pun la incercare?

De ce?

Asa este. Lor le va parea rau ca ea pleaca.

III. Obstacol

Oare ce sarcina va primi? Sunteti curiosi?

Cum il cheama pe pitic?

Alba ca Zapada saluta piticii si pleaca mai depar-te. Pe cine intalneste?

IV. Obstacol

Ce credeti ca vrea mama vitrega?

Da, nici ea nu vrea ca Alba ca Zapada sa fie scola-rita, pentru ca atunci nu va avea pe cine sa o paca-leasca.

Cum a incercat mama vitrega sa scape de Alba ca Zapada?

Cate sunete are cuvantul "MAR"? dar daca zicem mai multe? Cu cate sunete are mai multe?

Cate silabe are cuvantul "CORDON"?

Alcatuiti propozitii cu cuvantul "PIAPTAN"!

Foarte bine! Sa vedem ce vrea mama vitrega!

V. Obstacol

- Alba ca Zapada ajunge in poienita. Acolo o asteapta animalele ca sa se joace. Ea n-are chef de joaca, vrea sa invete. Atunci iepurasul ii spune o ghicitoare. (anexa)

Complicarea jocului

VI. Obstacol

Unde a ajuns?

Alcatuiti propozitii!

VII. Obstacol- fisa de lucru

Cu cine se-ntalneste?

Printul o lasa pe Alba ca Zapada la scoala, numai daca rezolva corect fisa de lucru.

A ajuns Alba ca Zapada la usa scolii. Acolo a gasit un biletel. Ce este scris?

"Va multumesc, copii! M-ati facut fericita! Haideti si voi la scoala!"


- multumeste Alba ca zapada.

Se fac aprecieri asupra modului in care au raspuns si actionat copiii pe parcursul activitatii si asupra modului de rezolvare a sarcinilor stabilite pe fisele matematice.

pe Alba ca Zapada.

Copiii asculta nedu-meriti.

Privesc plansa.

da.

Copiii sunt atenti la expunerea educatoa-rei.

Da.

Copiii rezolva sarcina corect.

la ultimii pitici.

nu vor s-o lase la scoala.

ea le facea man-care, curatenie, le canta.

Rezolva exercitiile.

mama vitrega.

s-o otraveasca.

punandu-i un cordon, un piap-tan si cu un mar otravit.

trei: M, A, R.

patru: M, E, R, E. Cu un sunet.

doua: cor-don

Rezolva biletul ma-mei vitrege.

langa un copac cu vrabii.

jetoane cu exercitii.

cu printul.

Copiii rezolva inde-pendent.

"Bine ati ve-nit, la scoala, bo-boceilor!"

O7

O1

O2

O3

O5

O7

O4

O4

O6

O7

Plansa cu traseul Albei ca Zapada

Obstacole

Pitici

Obstacole

Pitici

Cifre

Cifre

Plansa- un pitic- exer-citii

Print-jeton

Mama vi-trega

Plansa-probleme ilustrate

pom cu vra-bii

fisa de lucru

Observarea

Expunerea

Povestirea

Explicatia

Expunerea

Exercitiul

Descoperirea

Conversatia

Jocul didactic

Problematiza-rea

Invatarea prin descoperire

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Metoda fonetico-analitico-sintetica

Conversatia

Problemati-zarea

Jocul didactic

Problematiza-rea

Analiza

Sinteza

Conversatia

Activitatea independenta

conversatia

Frontala

Individuala

Frontala

Frontala

Individuala

Frontala

Frontala

Evaluare scrisa, individuala

Anexa 1.

I.         OBSTACOL

&   Numara crescator si descrescator din 1 in 1, de la 1 pana la7!

&   Asezati cifrele la panou!

&   Recitati poezia "S-a pirdut un pui"!

II.      OBSTACOL

&   "Care e vecinul meu?"

III.   OBSTACOL

&   Rezolvati corect exercitiile pentru a descoperi cum il cheama pe-al 5 pitic!(adunari, scaderi, semne matematice)

IV.     OBSTACOL

&   Rezolvati problema ilustrata! (cos cu mere: o adunare, o scadere)

V.        OBSTACOL

&   Ghicitori matematice

Pe o creanga cam uscata

5 vrabii stau la cearta.

Inca 2 au venit

Care-i suma la sfarsit? (5+1=6)

In poienita cu flori

3 fluturi trec in zbor

2 din ei au obosit.

Pe-o frunza au poposit.

Cat mai zboara prin poiana

Sub a cerului lumina? (3-1

VI.     OBSTACOL

&   Alcatuiti propozitii cu,cuvantul vrabiuta!

VII.          OBSTACOL

&   Rezolvati fisa de lucru!

Anexa 2 - Fisa de lucru



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3686
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved