Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Clasa: a VII-a Chimie - Concentratia solutiilor

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



Data: 9.12.2008

Clasa: a VII-a

Obiect: Chimie

Tema: Concentratia solutiilor

Obiectivul general: Fixarea si consolidarea algoritmilor de rezolvare a

problemelor pe baza concentratiei

Obiective operationale:

O1 - sa defineasca formula concentratiei procentuale si sa

rezolve fisa ce cuprinde solutii in cuvinte incrucisate

O2 - sa reproduca etapele algoritmului de rezolvare a probleme-

lor cu concentratie

O3 - sa aplice algoritmul de rezolvare a problemelor

O4 - sa evalueze corectitudinea modului de rezolvare propus de

colegi

O5 - sa compuna o problema pe baza datelor din desenul de pe

fisa.

Metode : conversatia, explicatia, problematizarea, algoritmizarea, joc didactic

Forme de organizare a activitatii: individual, pe grupe de elevi

Material didactic: fise de lucru, culegeri de probleme, manualul

Tipul lectiei: consolidarea cunostintelor

Propunator: prof. Bora Maria

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele

lectiei

Obiectivele

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Moment organizatoric

Verifica prezenta, noteaza absentele, organizeaza clasa.

Se pregatesc de lectie.

Anuntarea obiectivelor

Profesorul informeaza elevii cu privire la scopul urmarit in lectie si anume consolidarea rezolvarii

Problemelor cu concentratie.

3. Actualizarea cunostintelor

O1

Verifica cunoasterea notiunilor teoretice necesare

rezolvarii problemelor prin intrebari completand

rebusul chimic. (fisa nr. 1)

Verifica frontal tema pentru acasa.

Raspund intrebarilor adresate de profesor, corecteaza raspunsurile colegilor, completeaza rebusul chimic.

Prezentarea sarcinilor si a

situatiilor de

invatare

O2, O3, O4

Precizeaza ca se va lucra pe grupe de nivel

(mediu si avansat), iar in paralel la tabla.

(fisa nr. 2)

Elevii rezolva individual problemele propuse pe fise de lucru

Dirijarea

invatarii

O3, O4

Propune elevilor rezolvarea problemelor din anexa

1, iar cele din anexa 2 se vor rezolva la tabla

Urmareste rezolvarile de la tabla, ofera consultatii

elevilor din banci.

Se solicita prezentarea rezolvarilor pentru

problemele de la tabla si apreciaza raspunsurile

primite.

Doi elevi rezolva la tabla sarci-

nile propuse.

Lucreaza independent la rezol-

varea problemelor.

Urmaresc prezentarile colegilor

Si isi noteaza succint etapele de

rezolvare ale problemelor

rezolvate la tabla.

Evaluarea

formativa a

progresului

realizat

O5

Sa compuna problemele de pe fisa de lucru nr.3

urmarind desenul si datele problemei.

Lucreaza independent.

Asigurarea

retentiei si a

transferului

Propune tema pentru acasa.

Elevii noteaza tema.

FISA NR. 1 - REBUS CHIMIC


VERTICAL

  1. Solutia care contine o cantitate mare de dizolvat se numeste solutie
  2. Procesul invers topirii se numeste.
  3. Dizolvant sau..
  4. Amestecuri omogene formate din doua sau mai multe substante se numesc.
  5. Solutia ..poate dizolva o noua cantitate de substanta solida adaugata.
  6. solutia care contine o cantitate mica de dizolvant se numeste solutie
  7. Solutia ..este solutia care la o anumita temperatura contine cantitatea maxima de substanta dizolvata.

Orizontal: A - B

md

Urmatorul produs  ------ x 100 este pentru.

ms



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5670
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved