Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Grupa:Pregatitoare activitata integrata - Munca la camp in anotimpul primavara

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Gradinita cu program normal nr.1 Gheraseni

Judetul Buzau



Educatoare:

Grupa:Pregatitoare A,,Piticii"

Domenii experientiale: DS/DEC/DOS

Tema:Munca la camp in anotimpul primavara

Tipul de activitate:Consolidare

Mijloace de realizare: activitata integrata( cunoasterea mediului/matematica/desen modelaj/activitate practica).

Scopul activitatii

Informativ

-consolidarea cunostintelor despre munci specific anotimpului primavara la camp ;

-imbogatirea si activizarea vocabularuluiprin utilizarea unor cuvinte si expresii noi.

Formativ :

-formarea unei atitudini pozitive fata de meseria de agricultor ;

-educarea interesului si a dragostei pentru munca.

Educativ:

-cultivarea sentimentelor de dragoste si intelegere fata de cei care muncesc in agricultura;

Obiective operationale:

Cognitive si de limbaj:

-sa identifice imagini specific muncilor de primavara la camp ;

-sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere logic si gramatical ;

-sa raspunda la intrebari .

Psiho-motorii:

-sa raspunda prin actiune la cerintele educatoarei .

Socio-afective :

-sa coopereze cu colegii din grup;

-sa manifeste respect si admiratie fata de cei care muncesc la camp.

Strategii didactice 

Metode si procedee :conversatia euristica,explicatia descrierea, floarea de lotus ,turul galeriei.

Mijloace didactice :imagini reprezentative ale muncii oamenilor la camp,coli de desen creioane colorate , opt flori de lotus,hartie creponata,lipici,imagini cu utilaje agricole,plastilina,foarfeci.

Forme de realizare :frontal,grupal,individual.

Durata :30-35 minute```

Locul de desfasurare :sala de grupa

Bibliografie : Revista,,Invatamantul prescolar in mileniul III" Editura Eprograph-2008

Silvia Breben,E.Gongea,G.Ruiu,M.Fulga- Ghid metodic,,Metode interactive de grup"-

Laurentia Culea-coordonator-,,Aplicarea noului curriculum"-Editura Diana

Eveniment didactc

Continut

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

-amenajarea mobilierului conform metodei ,,Lotus 

-pregatire materialelor necesare desfasurarii activitatii;

-aranjarea   scaunelelor in semicerc;

*Captarea atentiei

Trezirea inteesului pentru activitate se va face printr-o ghicitoare ;

,, Astazi, in gradina mea

Am vazut dupa perdea

Cum o zana frumusica

Da iar viata la gradina.

Oare cine este? Cine? (Primavara)

Surpriza

Observatia

Conversatia

Evaluare frontala

individuala

*Anuntarea temei

Se va descoperi din floarea mare de lotus, imaginea reprezentativa muncilor de primavara la camp ceran- du-li-se copiiilor sa exprime verbal ceeea ce vad in imagine.

Se va anunta tema ,,Munci de primavara la camp ,,

-se va intuit materialul aflat pe masa mea precum si cel aflat in fata copiilor.

Conversatia

Exercitiul

Evaluare individuala

*Dirijarea invatarii

-organizarea pe grupuri

-comunicarea sarcinii didactice



Se aleg opt copii cu ajutorul unor ghicitori sugestive ;

-,,Doua roate, cutit lat Foloseste la arat - Cine este l-ati aflat? ,,(Plugul)

,,Intr-un cuib de randunici

Sunt vreo noua oua mici.

Mata a furat azi doua

Si-au ramas. Stiti cate oua ? ,,

,,Closca are in ograda

Sapte puisori pestriti.

Si vreo doi mai galbiori

Ghemotoace de beteala.

Acum socotiti indata

Cati pui are closca noastra ?,,

,,Gainusa cea motata

Facu opt oua-n poiata.

In opt zile sa se stie !

In a opta,inc-un ou.

Cine socoteste-ndata ?

Cate oua s-a ouat,,

,,Dintr-un stol de randunici

Sapte mari si doua mici,

Una s-a oprit din zbor.

Cine socoteste-ndata

Cate sunt acum in stol ?,,

,,Dinti frumosi si zdraveni are
Si nicicand gura n-o doare.

( Grebla ),,
,,Dimineata cand se scoala
Ia un sac de boabe-n poala,
Si porneste pe ogoare
Sa dea brazdelor mancare.

( Semanatoarea ),,. 

Copiii alesi vor lua de la masa mea cate o imagine din cele opt existente ,imagini ce ilustreaza diferite activitati la camp,apoi,cu unu sau doi parteneri de lucru se vor aseza la una din masute pe care sunt asezate florile de lotus.

Dupa ce se vor aseza la masute le voi explica   sarcinile pe care le au de rezolvat :

Mai intai fiecare lider de grup, dupa ce se consulta cu colegii, va citi imagi-

nea pe care o are   pe masa.

In functie de tema pe care o au le voi prezenta sarcinile astfel :

1-pentru semanat sa desneze cate opt grupuri de seminte diferite a cate noua seminte in grup;

2-pentru arat sa deseneze un camp arat trasand linii ondulate

3-pentru greblat sa scrie pe fiecare rand cate noua dinti de grebla ;

4-pentru plantat sa desene-ze grupuri de cartofi ,cate noua in fiecare grup, avand marimi diferite ;mare,mij-

lociu,mic.

5-pentru parcul de masini sa decupeze   opt masini si unelte agricole ;

6-pentru fertilizat sa realizeze din hartie creponata mototolita un camp cu grau verde;

7-pentru tratarea culturii de grau sa deseneze in ordine crescatoare opt gandaci de marimi diferite ;

8-pentru intretinerea masinilor ,sa modeleze  pe planseta un tractor din forme geometrice.

Exercitiul

-exercitiul

Evaluare frontal si individual

Evaluare frontal si individuala

*Obtinerea performantelor

Executarea sarcinilor de catre copii in colaborare cu membrii grupului,respectand indicatiile educatoarei si utilizand tehnicile de lucru in mod corect.Ajutorarea copiilor care solicita sprijin sau adreseaza intrebari si atentionarea acestora in pastrarea ordinii si disciplinei .

Exercitiul conversatia explicatia

Tehnica lotus

Evaluare individual si grupala

Asigurarea feed-bak-ului

Cei opt lideri de grup vor aseza conform diagramei lotus cele opt imagini ,apoi ,fiecare grup isi va expune lucrarile in jurul temei avute explicand cum au procedat.

Exercitiul

povestirea

frontal

grupal

Evaluare frontal individual

*Evaluarea performantelor

Aprecierea   lucrarilor se va face prin turul galeriei astfel incat fiecaregrup sa evalueze alt grup.

Argumentele vor fi sub forma(imi place lucrarea colegilor pentru ca.)

Observatia explicatia

turul galeriei

Evaluare global

Evaluare individuala





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6209
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved