Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTICA - Verificarea calitatii crupelor, fainii si pastelor fainoase

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic





PROIECT DIDACTICA

I. Date generale:

1. Disciplina/Modulul: Bazele alimentatiei

2. Clasa: a IX-a A (SAM), domeniul Turism si alimentatie

3. Tema lectiei: Verificarea calitatii produselor cerealiere

4. Subiectul lectiei: Verificarea calitatii crupelor, fainii si pastelor fainoase

. Tipul lectiei: Activitate de laborator

6. Data

Unitatea de competenta din SPP: (UC17) - Calitatea produselor si serviciilor in U.A.P.

8. Competenta din SPP (C3) - Verifica organoleptic produsele

II. Obiective operationale:

Competente vizate

Performante dobandite de catre elevi - La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:

1. Cunoastere

- sa defineasca crupele, faina si pastele fainoase

- sa precizeze sortimentele de crupe si paste fainoase, respectiv tipurile de faina

2. Aplicare

- sa identifice sortimentele de crupe si paste fainoase, respectiv tipurile de faina

- sa utilizeze corect metode senzoriale de verificare a calitatii produselor cerealiere

- sa completeze corect buletinele de analiza

3. Analiza

- sa caracterizeze crupele, faina si pastele fainoase

- sa identifice abaterile caracteristicilor organoleptice ale produselor analizate, fata de conditiile de admisibilitate prevazute in actele normative

4. Evaluare

- sa decida si sa argumenteze care dintre sortimente de produse cerealiere analizate pot fi date in consum

III. Resurse didactice:

  1. Forme de organizare: frontal, in echipe si individual
  2. Mediul de instruire: laborator de Tehnologie culinara
  3. Capacitati de invatare: Clasa este formata din 30 de elevi, toti apti pentru invatare
  4. Durata lectiei: 100 minute
  5. Mijloace didactice: sortimente diferite de crupe, vase pentru analiza produselor, fise de documentare, fise de lucru/buletine de analiza, flipchart, carioci
  6. Metode de invatare:

a)      Expozitiv-euristice: conversatia (introductiva, de comunicare, de sistematizare, fixare si evaluare, finala), dialog, asalt de idei

b)      De cercetare-descoperire: observatia independenta si dirijata,descoperire inductiva, studiul de caz

c)      Evaluativ-stimulative: apreciere verbala, chestionare orala si prin activitate de laborator, autoevaluare

DESFASURAREA LECTIEI

Evenimente instruc-tionale

Du-rata

A c t i v i t a t e a d e i n v a t a r e

Continutul invatarii

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric

min

Verifica prezenta, tinuta elevilor, indeplinirea conditiilor didactico-materiale necesare desfasurarii activitatii

Anunta absentii

Se pregatesc pentru inceperea activitatii

2. Captarea atentiei

4 min

- Enunta subiectul si obiectivele lectiei,

- Subliniaza importanta practica a activitatii, pt. a asigura un caracter constient al invatarii

Receptioneaza, gandesc, raspund la intrebari cand sunt solicitati

- Obiective operationale

- Argumentarea importantei verificarii calitatii materiilor prime folosite in alimentatie

3.Reactuali-zarea cunostin-telor si realizarea ,,ancorelor invatarii"

20 min.

- Adreseaza intrebari intregii clase

- Valideaza ori completeaza/corecteaza cu ajutorul elevilor raspunsurile incomplete/gresite

Receptioneaza, gandesc, raspund la intrebari cand sunt solicitati

Participa activ la lectie

- Definiti si clasificati crupele, faina si pastele fainoase

- Caracterizati pe scurt crupele normale, extrudate,  expandate si faina si pastele fainoase

- Cum se realizeaza verificarea calitatii produselor cerealiere?

4. Organizarea si desfasurarea activitatii de laborator

45 min.

- Formeaza 5 grupe omogene de elevi, solicitand fiecareia sa-si selecteze produsele cerealiere pe care le au la dispozitie:

  • Gr.1 - Crupe din grau
  • Gr.2 - Crupe din orez
  • Gr.3 - Crupe din orz/ovaz/secara
  • Gr.4 - Crupe din porumb
  • Gr.5 - Faina si Paste fainoase

- Solicita fiecarei grupe sa realizeze pe baza observatiei independente, examenul organoleptic al produselor selectate si sa completeze buletinele de analiza, formuland la final, concluziile

- Solicita fiecarei grupe sa-si desemneze cate un reprezentant pentru a nota pe flip-chart abaterile constatate in cazul produselor pe care le-au constatat

- Realizeaza rotatia grupelor, respectiv a sarcinilor, astfel incat fiecare grupa sa analizeze toate produsele cerealiere si-si noteze propriile concluzii si sa compare rezultatele proprii cu cele mentionate pe flip-chart de catre colegii din celelalte grupe.

Prin sondaj solicita elevilor apartinand fiecarei grupe, sa comunice rezultatele finale ale activitatii realizate

- Pe tot parcursul lectiilor dirijeaza activitatea elevilor, prin metode didactice adecvate situatiilor create, stimuleaza si motiveaza elevii sa participe activ la toate secventele

- Receptioneaza sarcinile

- Selecteaza produsele cerealiere

- Realizeaza individual examenul organoleptic pentru fiecare sortiment de produs selectat

- Completeaza buletinele de analiza

- Comunica rezultatele analizei

- Raspund la intrebari

- Fiecare grupa isi desemneaza cate un reprezentant pentru a nota pe flip-chart abaterile constatate in cazul produselor pe care le-au constatat

- Prin rotatie toate grupele vor realiza analiza organoleptica a tuturor sortimentelor de produse cerealiere existente si va evalua daca abaterile expuse pe flip-chat de catre fiecare grupa, pentru produsele sale, sunt reale si complete.

- Trag concluzii

Conditii de calitate/admisibilitate ale crupelor

Conditii de calitate/admisibilitate ale fainii

Conditii de calitate/admisibilitate ale pastelor fainoase

Caracteristici organoleptice ale crupelor, fainii, pastelor fainoase:

aspect (forma, granulozitate, uniformitate, marime,  culoare, luciu, integritate, sticlozitate, etc)

prezenta corpurilor straine, infestare

gust

miros, aroma

Abateri de la conditiile de admisibilitate ale crupelor si ale fainii

5. Feed-back

Concluzii

25 min.

- Solicita intregii clase sa raspunda la intrebari

- Face aprecieri globale asupra lectiei

- Apreciaza gradul de realizare a obiectivelor propuse

- Stabileste linia de perspectiva

- Raspund la intrebari

- Receptioneaza mesajul

- Isi autoevalueaza activitatea

- Isi noteaza in caiete sarcinile pentru ora urmatoare

- Cum am realizat verificarea calitatii produselor cerealiere?

- Ce reprezinta buletinul de analiza si ce scop are completarea lui?

Laboratorul

Numele si prenumele executantului..  Clasa...

BULETIN DE ANALIZA

Grupa de produse: CRUPE DIN GRAU

Cantitatea de produse analizate

Data efectuarii analizei.

Denumirea produsului

Caracteristici

Conditii de admisibilitate

Abateri constatate

Aspect

Boabe rotunde, de culoare alb-galbuie cu nuanta roscata, fara corpuri straine

Gust, miros

Gust placut, dulceag, fara miros strain, fara urme de coaja

Infestare

Lipsa

Gris

Aspect

Granule uniforme, de culoare alb-galbuie, fara corpuri straine

Miros

Placut, fara miros de mucegai, de incins sau alte mirosuri straine

Gust

Specific, putin dulceag, cu aroma specifica la cel cu adaosuri, fara gust amar sau acru, fara scrasnet la mestecare

Infestare

Lipsa

Pufarin

Aspect

Boabe expandate, de diferite culori, fara corpuri straine

Gust, miros, aroma

Gust dulce placut, miros si aroma specifice adaosurilor, fara gust sau miros strain

Infestare

Lipsa

Concluzii...

Laboratorul

Numele si prenumele executantului..  Clasa...

BULETIN DE ANALIZA

Grupa de produse: CRUPE DIN OREZ

Cantitatea de produse analizate

Data efectuarii analizei.

Denumirea produsului

Caracteristici

Conditii de admisibilitate

Abateri constatate

Orez glasat

(Tip G)

Aspect

Boabe intregi, complet decorticate, uniforme ca marime, sanatoase, fara corpuri straine, culoare alb-galbuie

Gust, miros

Placute, caracteristice orezului sanatos, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, rozatoare, etc

Infestare

Lipsa

Aspect

Placut, boabe intregi, sticloase, complet decorticate, uniforme ca marime, sanatoase, fara corpuri straine, culoare alba

Gust, miros

Placute, caracteristice orezului sanatos, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, rozatoare, etc

Infestare

Lipsa

Pufarin

Aspect

Boabe expandate, de diferite culori, fara corpuri straine

Gust, miros, aroma

Gust dulce placut, miros si aroma specifice adaosurilor, fara gust sau miros strain

Infestare

Lipsa

Concluzii

Laboratorul

Numele si prenumele executantului..  Clasa...

BULETIN DE ANALIZA

Grupa de produse :CRUPE DIN PORUMB

Cantitatea de produse analizate.

Data efectuarii analizei.

Denumirea produsului

Caracteristici

Conditii de admisibilitate

Abateri constatate

Malai Extra (Grisat)

Aspect

Granule mari de culoare galben-portocalie, fara urme vizibile de tarate, fara impuritati, corpuri straine

Gust, miros

Gust placut, dulceag, miros caracteristic, fara gusturi si mirosuri straine (acru, mucegai, ranced, incins)

Infestare

Lipsa

Malai superior

Aspect

Granule mici de culoare galbena, cu urme usoare de tarate, fara corpuri straine

Gust, miros

Gust placut, dulceag, miros caracteristic, fara gusturi si mirosuri straine (acru, mucegai, ranced, incins)

Infestare

Lipsa

Aspect

Culoare uniforma, galben-aurie, fara urme de arsuri, fara corpuri straine, fara infestare

Gust, miros

Placute, caracteristice produse-lor prajite din porumb, crocante

Infestare

Lipsa

Pufuleti

Aspect

Culoare galbena, fara pete, intregi

Gust, miros

Placut, usor sarat, fara gust sau miros straine, sfaramiciosi

Concluzii...

Laboratorul

Numele si prenumele executantului..  Clasa...

BULETIN DE ANALIZA

Grupa de produse: CRUPE DIN ORZ, din OVAZ si din SECARA

Cantitatea de produse analizate

Data efectuarii analizei.

Denumirea produsului

Caracteristici

Conditii de admisibilitate

Abateri constatate

Arpacas din orz

Aspect

Boabe ovale, rotunjite, decorticate si slefuite, uniforme ca marime, sanatoase, fara corpuri straine, culoare roscata.

Gust, miros

Placute, caracteristice orzului sanatos, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, rozatoare, etc), fara urme de coaja.

Infestare

Lipsa

Aspect

Boabe ovale, laminate, de culoare alb-galbuie, fara corpuri straine

Gust, miros

Placute, caracteristice ovazului sanatos, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, rozatoare, incins, etc).

Infestare

Lipsa

Fulgi de secara

Aspect

Boabe ovale, laminate de culoare galben-roscata, fara corpuri straine.

Infestare

Lipsa

Concluzii

Laboratorul

Numele si prenumele executantului..  Clasa...

BULETIN DE ANALIZA

Grupa de produse: FAINA si PASTE FAINOASE

Cantitatea de produse analizate

Data efectuarii analizei.

Denumirea produsului

Caracteristici

Conditii de admisibilitate

Abateri constatate

Faina de grau 000

Aspect

Pulbere fina, de culoare alba, fara urme vizibile de tarate, fara impuritati, fara aglomerari, fara infestare

Gust, miros

Gust placut, dulceag, fara scrasnet la mestecare, miros placut, fara gust/ miros straine.

Faina integrala

Aspect

Pulbere fina, de culoare cenusiu-deschis, cu urme vizi-bile de tarate, fara impuritati, fara aglomerari, fara infestare

Gust, miros

Placute, caracteristice graului macinat, fara gusturi si mirosuri straine (mucegai, incins, etc).

Paste fainoase obisnuite

Aspect

Suprafata neteda, mata, fara urme de faina neframantata, se admit asperitati mici indoituri usoare si mici deformari, culoare alb-galbuie uniforma

Gust, miros, infestare

Gust si miros specifice, fara gust /miros strain, fara infestare

Paste fainoase superioare

Aspect

Suprafata neteda, translucide, fara urme de faina neframantata, in ruptura cu aspect sticlos, se admit particule punctiforme de culoare alb-brun, culoare galbuie sau in nuanta specifica adaosurilor, fara corpuri straine

Gust, miros

Placute, specifice adaosurilor

Infestare

Lipsa

Concluzii



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4876
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved