Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DE ACTIVITATE DIDACTICA GRUPA: mare, Profesii si meserii

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

UNUITATEA DE INVATAMANT:GPN CHISCAU JUDET BIHOR

DATA: 7-IV-2009



GRUPA: mare

DURATA: 35-40 MINUTE

INSTITUTOR:

TIPUL DE ACTIVITATE:mixta

FORMA DE REALIZARE:activitati pe arii de stimulare

TEMA:Profesii si meserii- arta, desen in contur

joc de rol: "de-a cofetarii"

biblioteca: Povestea educatoarei "Taras Taras"

exercitii grafice: Noduletul

SCOPUL: Formarea deprinderii de a asculta o poveste accesibila

varstei si temei de studio

Cultivarea deprinderilor si interesul de asi allege si de a

interpreta un anumit rol, transpunerea prin rol a unor

aspecte din viata cotidiana

Consolidarea deprinderilor de a comunica verbal in mod

liber si civilizat cu partenerii de joc

OBIECTIVE OPERATIONALE: Sa combine culorile in vederea

realizarii temei

Sa-si dezvolte imaginatia creatoare

Sa redea prin joc dialogul dintre cofetari

Sa-si dezvolte muschii mici ai mainii

Sa traseze semnele grafice in spatiul dat de la stanga la

dreapta

Sa asculte poveste, sa se exprime corect si coerent in limba

romana

FORMA DE ORGANIZARE: Pe grupuri

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, aprecierea, munca

in echipa, munca individuala, demonstratia

MIJLOACE DIDACTICE: Fisa de lucru, creioane colorate, halate albe,

sorturi, cratita, reteta de prajitura, ingrediente pt prajitura,

creioane grafice, caiet de scriere

BIBLIOGRAFIE: Preda V. Dumitrana(2005), Programa activitatilor

instructive educative

Moment didactic

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Metode si procedee

Material didactic

Moment organizatoric

Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura:

-aerisirea salii de grupa

-aranjarea mobilierului

-pregatirea materialului

Copii intra ordonat

Instructajul

Introducerea in activitate

Pentru inceput vom canta cantecul "Castelul", copii vor fi asezati in forma de cerc. Apoi ne vom aseza pe covor si vom purta o scurta conversatie desprea anotimpul primavera

Copii stau jos pe covor si vor raspunde intrebarilor puse de educatoare

Conversatie

Captarea atentiei

- Astazi v-am pregatit mai multe sectoare iar sarcinile pe care le veti primi au legatura cu anotimpul in care ne aflam si despre care am invatat multe lucruri

Copii asculta

Intuirea materialului

Vom trece pe rand la fiecare sector si vom intuii materiale ce se afla pe masuta indemnandu-i pe copii sa se aseze la loc

Copii privesc cu atentie materialele pregatite

Fisa de lucru,creioane colorate,lapte,zahar, biscuiti,halate

Anuntarea temei

Cu materialele pe care le-am pregatit ne vom juca. Voi anunta tema la fiecare sector:

-coloram imagini in contur care reprezinta meserii

-de-a cofetarii

-scriem semnul grafic"Noduletul"

-ascultarea povestii

Raportandu-ne la tema noastra "profesii si meserii" sarcina fiecarui copil care reprezinta o meserie. Folosind metoda Brainstormingul vom transmite foile concomitant de la unul la altul, rotindu-se in cadrul grupului fiecare copil la randul sau identificand      elemente deja existente . In final fiecare va avea o lucrare la care a contribuit inca alti copii

Astazi copii noi vom pregati o prajiturica care se numeste "Salam de biscuiti". Cititi reteta apoi incepeti sa sfarmati biscuitii.

Dupa ce amestecam toate ingredientele le vom pune in foaiea de aluminiu si vom pastra la rece pana la activitatea urmatoare. Voi cere copiilor sa adopte pozitia      corecta la masa de scris (spatele drept, picioarele pe podea, ochii la o distanta potrivita de foaie) pentru inceput va fi trasat in aer cu degetul aratator apoi pe masuta. Incalzirea muschilor mici ai mainii se va face printrun complex de exercitii recitand poezia: "Ploaiea cade ne-ncetat"

Varfurile degetelor bat pic pic pic , iar apoi le rasfiram

Si la pian noi cantam do do do

Degetele-mi sunt petale

Se deschid ca si o floare"

Le voi povesti povestea "Taras tars" in care este vorba de o fetita fetita care era foarte dezordonata si lenesa incat ii era lene si sa-si ridice picioarele mergand pe drum

Copii asculta

Copii incep sa desenze

Copii executa miscari de incalzire

Incep sa scrie

Copiii asculta

Explicatia

Explicatia

Demonstratia

Munca in grup

Munca individuala

Biscuiti,zahar,lapte,

Cacao,foaie de aluminiu,cratita, lingura

Caiet scriere tip I

Creion grafic

Incheierea activitati

In incheiere se vor face aprecieri si copiii vor primi recompense

Aprecierea



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8319
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved