Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
ArheologieIstoriePersonalitatiStiinte politice


PROIECT DE LECTIE Caderea Constantinopolului sub turci

Istorie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Scoala Gimnaziala Ip

PROIECT DE LECTIE



Clasa: a VII-a

Unitatea de invatare: Istoria Bisericii

Subiectul lectiei: Caderea Constantinopolului sub turci

Tipul lectiei Insusire de noi cunostinte

Scopul lectiei: Insusirea unor cunostinte despre istoria bisericeasca , in vedera cultivarii pretuirii fata
de valorile ortodoxiei

Obiective operationale

La sfarsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili:

O1- Sa enumere cauzele politice care au determinat caderea Constantinopolului sub
dominatie otomana , in anul 1453 ;

O2- Sa precizeze cauzele religioase care au contribuit la cucerirea Constantinopolului de
catre turci;

O3- Sa descrie cucerirea Constantinopolului de catre turci;

O4- Sa explice rolul Imperiului bizantin in istorie;

O5- Sa precizeze consecintele caderii Constantinopolului in plan politic , religios si cultural;

Strategia didactica

Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, expunerea, problematizarea, observarea
dirijata, lectura biblica, meditatia religioasa

2. Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala si activitate individuala

3. Mijloace de invatamant: manualul, Biblia, Harta imperiului roman ,Fise de lucru , caietele tip

Resurse:

1.Oficiale: *Programa scolara pentru disciplina Religie, clasa a VII-a

*Planificarea calendaristica orientativa;

2.Bibliografice

* Biblia sau Sfanta Scriptura, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucuresti, 1982;

*Cucos, Constantin, Educatia religioasa, Editura "Polirom",Iasi,1999.

*Cucos, Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat si grade
didactice
, Editura "Polirom", Iasi, 1998.

*Muha, Camelia, Religie crestin-ortodoxa, Caiet pentru cadre didactice si parinti, clasa a VII-
a, Editura "Sf.Mina", Iasi, 2007.

* Ramureanu , Pr . Prof . Dr. Ioan , Istoria bisericeasca Universala , manual pentru seminariile
teologice , Editura Institutului Biblic si de Misiune al B.O.R , Bucuresti 1992

*Sebu, Pr.Prof.Univ.Dr.Sebastian, Metodica predarii Religiei, Editura "Reintregirea", Alba-Iulia,
2001

Caderea Constantinopolului sub turci 1453

Planul dezvoltat -

I.           Cauzele care au determinat caderea Constantinopolului sub dominatia otomana , in 1453.

Politice:

a)      - Faramitarea imperiului bizantin in urma cruciadei a IV-a si infintarea Imperiului latin de

Constantinopol si Imperiului grec de Niceea . Aceasta stare a durat pana in 1261 , cand Imparatul
Mihail al VIII - lea Paleologul a recucerit Constantinopolul , alungandu-i pe latini.

- Jefuirea Constantinopolului in timpul Cruciadei a IV-a

b)      - Expansiunea imperiului Otoman

In anul 1345 turcii au trecut pentru prima data din Asia Mica in Europa si se stabilesc in Galiopoli.
zece ani mai tarziu 1365 sultanul Murad I a mutat capitala la Adrianopol , marind pericolul de
cucerire a Europei.

Cucerirea Serbiei , Bulgariei , tesalonicului de catre turci si inaintarea spre Constantinopol.

In anul 1451 sultanul Mohamed al II-lea incepe pregatirea pentru cucerirea Constantinopolului

c)      - Luptele nancetate pentru tron

Economice:

a)      - dezastrul economic

b)      - izolarea Constantinopolului;

c)      - lipsa de ajutoare militare

Religioase :

a)      - dispute intre latini si ortodocsi

b)      - nereusita incercarilor de unire a celor doua Biserici , de Apus si de Rasarit

c)      - certurile dintre unionisti si antiunionisti din Constantinopol

II.        Strategia cuceririi Constantinopolului de catre turci in 1453

Mahomed al II-lea:

- asediaza Constantinopolul ( 5 aprilie- 29 mai) 1453

- inchide strantoarea Bosforului dinspre Rasarit , oprind legatura cu Marea Neagra ce aproviziona
Constantinopolul

- flota mare

- armata numeroasa (160.000 soldati)

- tunuri uriase , arme de foc.

Imparatul Constantin al IX-lea Dragases:

- armata mica (9000 soldati condusi de Giovanii Giustiniani Longo)

- ziduri puternice

- speranta in ajutoare din Apus

La apararea Constantinopolului , alaturi de soldati crestini , au luat parte femei , barbati , copii si calugari care au ajutat la astuparea sparturilor produse in ziduri de tunuri. In noaptea de 28 spre 29 mai autoritatile Constantinopolului impreuna cu imparatul au participat la ultima Sfanta Liturghie din catedrala Sfanta Sofia . Dupa ce s-au impartasit cu totii , au plecat la apararea orasului. Imparatul a facut apel la toti sa lupte eroic imbarbatandu-i prin cuvintele : "Turcii au arme multe , noi insa avem credinta. De va vrea Dumnezeu vom birui ca David pe Goliat . "

In momentele grele imparatul s-a aruncat in lupta alaturi de soldati unde a luptat pana a fost ucis. Multimea inspaimantata spera in ajutorul divin asa cum de multe ori s-a intamplat in istoria Bizantilor . Minunea insa nu s-a intamplat . Trupele turcesti au patruns in orasi au jefit biserici , manastirii , case si au luat sclavi multi crestini.

III.     Consecinte:

- Biserica Ortodoxa si-a continuat existenta ;

- Catedrala Sfanta Sofia , dar si alte bisericii au fost transformate in moscheii;

- Crestinii au fost tolerati de turci;

- Patriarhul Ecumenic a ramas in continuare conducatorul Bisericii din Rasarit. Resedinta Patriarhiei
s-a mutat in Biserica Sfintii Apostoli;

- Misionarismul crestin a fost interzis;

- Mostenirea culturala si religioasa a Bizantului a fost primita de popoarele ortodoxe din Peninsula
Balcanica si rasaritul Europei , pe care o pastreaza pana azi ;

- Nicolae Iorga , vorbind de prelungirea existentei Bizantului dupa tragicul eveniment din 1453 ,
considera ca organizarea de stat si bisericeasca din Nordul Dunarii si in primul rand al romanilor , a
continuat sa fie influentata cea a fostului Imperiu Bizantin;

- Invatati greci s-au retras in Occident , unde au contribuit la progresul culturii si civilizatiei

Nr

Crt

Etapele lectiei

Ob

Op

Timp

(min)

Continutul instructiv -educativ

Metode

si

procedee

Mijloace

de

invatamant

Forme de

Organi-zare

Evaluare

Momentul organiza-toric

* Salutul;

* Rugaciunea;

* Pregatirea pentru inceperea orei

Activitate
frontala

Verificarea cunostinte-lor dobandite anterior

*Se verifica in scris(oral) cunostinte ale elevilor din lectia "Incercari de unire ale celor doua Biserici in sec XII-XV":

FISA DE LUCRU

I. Complecteaza spatiile libere cu informatia potrivita

a) Tratativele de unire s-au dus intre imparatii bizantini care doreau ..si papi de la Roma care doreau

b) Sinodul unionist reprezinta intrunirea reprezentantilor .
.. si a . pentru rezolvarea unitatii "Trupului lui Hristos"

c) Cele mai importante incercari de unire au fost :

Sinodul de la .. din anul si Sinodul de la .
din anul

d) Decretele de unire semnate la sinoadele unioniste .. .
aceptate de crestinii din Biserica din Rasarit.

e) Incercarile de unire dupa sec. al XV-lea nu au mai avut loc prin sinoade unioniste deoarece .. .. .

II. Uneste cele 4 puncte florentine cu explicatiile alaturate:

1. Primatul papal; Duhul Sfant purcede de la Tatal si
de la Fiul

2. Filioque; Paine nedospita folosita la
Impartasanie de Biserica Apuseana

3. Azima;      Loc intermediar intre rai si iad unde
se curatesc sufletele;

4. Purgatoriu Papa detine suprematia in Biserica,

III. Enumera cel putin trei modalitati de refacere a unitatii celor doua Biserici (Ortodoxa si Romano-Catolica)

Eexercitiu

Test de evaluare

Activitate individuala

Notare

Nr

Crt

Etapele lectiei

Ob.

Op.

Timp

(min)

Continutul instructiv -educativ

Metode

si

procedee

Mijloace

de

invatamant

Forme de

Organi-zare

Evaluare

Pregatirea

elevilor
pentru
receptio-narea
noilor

cunostinte

Se adreseaza elevilor intrebarea :

- Care a fost cea din urma incercare de unire dintre Biserica Rasaritului si Biserica Apusului, dezbatuta in sinoade ? De ce?

R. .Sinodul de la Ferrara Florenta(1438)

Precizare:

Dupa caderea Constantinopolului sub turci in 1453 , incercarile au devenit imposibile , intrucat turcii nu doreau intarirea crestinatatii

Conversatia

Explicatia

Activitate frontala

Activitate frontala

Anuntarea titlului si a obiective-lor lectiei

* Se anunta si se scrie pe tabla data si titlul lectiei: Caderea Constantinopolului sub turci 1453

* Se precizeaza obiectivele lectiei;

Explicatia

Activitate frontala

Comuni-carea/ insusirea noilor cunostinte

Se prezinta continutul , avand in vedere urmatorul plan de idei , care va fi scris pe tabla:

I. Cauzele care au determinat caderea Constantinopolului sub dominatie otomana in 1453

1) politice

2) religioase

3) economice

II. Strategia cuceririi Constantinopolului de catre turci.

III. Consecintele caderii Constantinopolului sub turci in 1453

Observatie:

a) In timpul prezentarii continutului se valorifica cunostintele elevilor dobandite la istorie in clasa a VI-a la lectia Expansiunea imperiului otoman in sec. al XV-lea.

b) Se va folosi harta pentru a indica anumite yone geografice mentionate si enumerate.

Expunerea

Explicatia

Povestirea

Observarea dirijata

Harta

Imagini cu Constanti - nopolul

Sf Sofia

Activitate
frontala

Nr

Crt

Etapele lectiei

Ob.

Op.

Timp

(min)

Continutul instructiv -educativ

Metode

si

procedee

Mijloace

de

invatamant

Forme de

Organi-zare

Evaluare

c) Dupa explicatiile date se complecteaza planul de idei.

Fixarea si sistemati-zarea cunostin-telor

Se solicita ca elevii sa raspunda la urmatoarele intrebari:

- Care au fost cauzele politice , economice si religioase care au contribuit la cucerirea Constantinopolului de catre turci?

R: ". - politice: - Faramitarea imperiului Bizantin

Expansiunea imperiului Otoman

Luptele pentru tron

- economice - Dezastru economic

Izolarea Constantinopolului

Lipsa de ajutoare militare

- religioase: - Disputele intre latini si ortodocsi

Nereusita incercarii de unire ;

Certurile dintre unionisti si antiunionisti din Constantinopol;

- Care a fost conditia pusa de papa de la Roma in schimbul ajutorului militar?

R: ..confirmarea oficiala a unirii Bisericilor!

- Povestiti cucerirea Constantinopolului de catre turci?

R:

- Ce rol a avut imperiu Bizantin in Istorie?

R: .

- Ce a insemnat caderea Constantinopolului sub turci in 1453?

R: .caderea celui mai important centru politic , economic si religios , cultural si de civilizatie .

Conversatia

Povestirea

Conversatia

Activitate
frontala

Activitate
frontala

Nr

Crt

Etapele lectiei

Ob.

Op.

Timp

(min)

Continutul instructiv -educativ

Metode

si

procedee

Mijloace

de

invatamant

Forme de

Organizare

Evaluare

- Ce s-a intamplat in Biserica Ortodoxa din Constantinopol , dupa caderea acesteia sub stapanire otomana?

R: .

- Cum explicati expresia marelui istoric Nicolae Iorga *Bizant dupa Bizant* atribuita romanilor

R: romani sunt continuatorii Imperiului Bizantin

Activitate
frontala

Asocierea,

genera-lizare si aplicarea

- Se citeste un fragment din lucrarea Caderea Constantinopolului de Steven Runciman care descrie ultima slujba din Catedrala Sfanta Sofia.

" Ziua aproape trecuse. Totusi , gloata de oameni se indrepta spre marea biserica Sf. Sofia . De cinci luni nici un grec cucernic nu-i trcuse pragul ca sa asculte Sfanta Liturghie , pangarita de apuseni si de apostati. In seara aceasta insa , amaraciunea luase sfarsit . Cu greu gaseai un om , afara de ostasi de pe un zid sa stea ddeoparte de slujba aceasta . Preotii care socoteau unirea cu Roma drept un pacat de moarte venira acum la altar sa slujeasca impreuna cu fratii lor uniati.

Cardinalul care era de fata si alaturi de el , episcopii care nu si-ar fi recunoscut niciodata autoritatea si oamenii veneau cu totii sa se marturiseasca si sa se impartaseasca , fara sa mai tina cont daca un ortodox sau un catolic le dadea impartasania . In acea clipa , Biserica din Constantinopol nu mai era dezbinata"[.]

- Se solicita elevilor sa mediteze si sa descrie starea sufleteasca a credinciosilor bizantini din noaptea dinaintea caderii Constantinopolului.

Lectura

Descrierea

Activitate
frontala

Activitate
frontala

Apre-cierea activitatii elevilor

Se fac aprecieri generale si individuale privind implicarea elvilor in predarea noilor cunostinte.

Se noteaza elevii care au participat la lectie.

Activitate
frontala

Nr

Crt

Etapele lectiei

Ob.

Op.

Timp

(min)

Continutul instructiv -educativ

Metode

si

procedee

Mijloace

de

invatamant

Forme de

Organi-zare

Evaluare

Precizarea si explicarea temei pentru acasa

Se anunta si se explica tema pentru acasa:

" Explicati sintagmele atribuite Constantinopolului : "cap al tuturor cetatilor" , "Biserica" , " Cerul pe pamant" , "Altar ceresc" , " Cele patru parti ale lumii" , folositi-va si de cunostintele dobandite la istorie .

Explicatia

Activitate
frontala

Incheierea activitatii

Rugaciunea

Salutul

Nume si prenume_____ _______ ______ _____________

FISA DE LUCRU

I. Complecteaza spatiile libere cu informatia potrivita

a) Tratativele de unire s-au dus intre imparatii bizantini care doreau ..si papi de la Roma care doreau

b) Sinodul unionist reprezinta intrunirea reprezentantilor si a . pentru rezolvarea unitatii "Trupului lui Hristos"

c) Cele mai importante incercari de unire au fost :

Sinodul de la .. din anul si Sinodul de la . din anul

d) Decretele de unire semnate la sinoadele unioniste .. .aceptate de crestinii din Biserica din Rasarit.

e) Incercarile de unire dupa sec. al XV-lea nu au mai avut loc prin sinoade unioniste deoarece .. .. .

II. Uneste cele 4 puncte florentine cu explicatiile alaturate:

1. Primatul papal; Duhul Sfant purcede de la Tatal si
de la Fiul

2. Filioque; Paine nedospita folosita la
Impartasanie de Biserica Apuseana

3. Azima; Loc intermediar intre rai si iad unde
se curatesc sufletele;

4. Purgatoriu Papa detine suprematia in Biserica,

III. Enumera cel putin trei modalitati de refacere a unitatii celor doua Biserici (Ortodoxa si Romano-Catolica)



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2128
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved