Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa a VI-a - Vegetatia, fauna, solurile

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

Data...

Profesor:

Clasa a VI-a

Unitatea de invatare: Europa -Geografie fizica.



  • Subiectul lectiei: Vegetatia, fauna, solurile.

Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte

Obiective operationale

a)     de cunoastere si analiza

sa precizeze cu ajutorul hartii fizice principalele trepte si unitati de relief si dispunerea vegetatiei in functie de altitudine;

sa identifice principalele formatiuni vegetale ale Europei dispuse in altitudine si latitudine;

sa identifice, in functie de relief si flora, fauna existenta;

in functie de formatiunile vegetale sa identifice tipurile de soluri si arealul de raspandire a acestora.

b)     psihomotorii

sa localizeze la harta principalele formatiuni de vegetatie si tipurile de soluri ;

sa dezvolte exercitiul de citire si interpretare a hartii.

c)     afectiv - atitudinale

sa manifeste interes pentru tipurile de vegetatie existente in Europa, pentru fauna si tipurile de sol(calitatile acestora).

Metode folosite: conversatia, descoperirea, lucrul cu harta.

Mijloace de invatamant: Harta fizica a Europei, atlas General Geografic, Atlas Botanic.

Strategia didactica: euristica, deductiva, dirijata.

Nivelul clasei: bun

Loc de desfasurare: Sala de clasa.

Continutul informativ al lectiei: Vegetatia, fauna si solurile:

Influenta reliefului si a climei asupra raspandirii vegetatiei:

-varietatea reliefului si a climatului a determinat existenta mai multor tipuri de vegetatie si, in functie de acestea, de animale si soluri;

- dispunerea in latitudine a Europei a dus la asocierea tipurilor de vegetatie in mai multe formatiuni.

Tipurile de vegetatie sunt: - tundra;

- padurile de conifere;

- paduri de foioase;

- stepa;

- vegetatia mediteraneana;

- vegetatia pe altitudine.

Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Organizarea activitatii = 1 min.

Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant pentru lectie, tabla, harta; se noteaza absentii.

Pregatesc manualele, caietele si atlasele.

Reactulizarea cunostintelor din lectia anterioara, "Raurile si lacurile din Europa" = 5 min.

Se adreseaza frontal elevilor intrebari privind hidrografia Europei:

- Localizarea raurilor in functie de bazinul hidrografic din care face parte.

-Clasificarea lacurilor dupa modul de formare.

- Dunarea, al doilea fluviu din Europa, cele trei cursuri ale sale.

Exemplificati

- Enumerati: bazinele hidrografice, tipurile de lacuri(exemple de lacuri).

- Sunt atenti

- Urmaresc

- Localizeaza

- Raspund

- Raspund 

- Enumera

Activitate introductiva;

Captarea atentiei;

Trecerea la lectie noua = 2 min.

Se recomanda elevilor sa deschida cartea la pag.14-16 si sa analizeze harta vegetatiei.

Care sunt tipurile de vegetatie reprezentate pe harta?

Analizeaza

Raspund

Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor propuse = 1 min.

Se noteaza pe tabla titlul lectiei:

"Vegetatia, fauna si solurile Europei";

Se expun oral obiectivele propuse ce se vor realiza prin continutul lectiei.

Noteaza pe caiete

Sunt atenti

Dirijarea invatarii si dobandirea de noi cunostinte = 35min.

Care sunt formatiunile de vegetatie?

Localizarea pe harta a formatiunilor de vegetatie.

Ideile principale desprinse cu elevii se noteaza pe tabla.

Urmariti harta din manual si apoi din atlas, cu unitati de relief.

Nominalizati principalele tipuri de vegetatie.

Se deseneaza pe tabla( cu creta colorata ) etajare altitudinala a vegetatiei in munti.

Se noteaza in schita de pe tabla principalele formatiuni de vegetatie.

Se completeaza de catre profesor fiecare formatiune de vegetatie cu tipurile de vegetatie, fauna si soluri.

Se noteaza pe tabla.

Se noteaza pe tabla, si se explica, termenii noi folositi in timpul orei.

Observa

Localizeaza

Noteaza

Urmaresc

Nominalizeaza

Deseneaza

Noteaza

Urmaresc

Noteaza

Noteaza

Fixarea cunostintelor = 2min.

Urmariti harta fizica a Europei si stabiliti etajarea altitudinala a vegetatiei.

Urmaresc

Se formeaza grupe care raspund

Evaluarea cunostintelor = 4 min.

Raspund oral pe scurt la intrebarile:

-Care este vegetatia de tundra?

- Care sunt animalele din zona padurilor de conifere?

-Enumerati care sunt solurile din zona de stepa.

Raspund

Tema pentru acasa

Pregatirea lectiei dupa manual, caietul cu notite.

Completarea notitelor cu informatii din alte surse, pentru elevii care doresc mai multe informatii.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3529
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved