Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE
Gradinita

PROIECT DE LECTIE MATEMATICA CLASA: a II – a

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Evaluarea in invatarea centrata pe elev
OLIMPIADA DE MATEMATICA ETAPA LOCALA , IANUARIE 2009 CLASA A VIII - A
PROIECT DIDACTIC grupa mijlocie - Toamna
Tarile Romane in Evul Mediu - Proiect de lectie Clasa: a IV-a Istoria Romanilor
INSTRUIREA PROGRAMATA
MANAGEMENTUL SCHIMBARILOR IN INVATAMANT
Specificul predarii in invatamantul primar
PROBLEMATICA PROIECTARII CURRICULUM-ULUI
Universitatea din Pitesti
Personalitatea individului si relatiile interpersonale

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic la matematica clasa 2 : proiect de lectie matematica clasa 2 : proiect didactic matematica clasa 2 : proiect de lectie la matematica clasa 2 :

PROIECT DE LECTIE

MATEMATICA

PIRATII

PROIECT DE LECTIE

DATA: 20 februarie 2009

CLASA: a II – a B

INSTITUTOR:

SCOALA: Scoala cu clasele I – VIII  nr 7 Onesti

OBIECTUL: Matematica

SUBIECTUL: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0 – 100, cu trecere peste ordin            ,, PIRATII’’

 UNITATEA: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 100 cu trecere peste ordin

TIPUL: consolidare si sistematizare de cunostinte

OBIECTIVE DE REFERINTA:

         O.13 – sa efectueze operatii de adunare, in concentrul 0 – 100 cu

                   trecere peste ordin

         O.23 – sa rezolve probleme care presupun doua operatii din

                   cele invatate

         O.26 – sa extraga informatii pe baza rezolvarii unor exercitii;

         O.31 – sa exprime oral, in cuvinte proprii etape ale rezolvarii

                   unor probleme

         O.41 – sa manifeste curiozitate pentru aflarea rezultatelor

                   unor exercitii si probleme;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Ø     O.1 – sa   calculeze   corect    operatii   de adunare, in concentrul 0 – 100  cu trecere peste ordin;

Ø     O.2 – sa opereze cu terminologia matematica specifica;

Ø     O.3 – sa respecte ordinea  efectuarii   operatiilor   in  exercitii care contin  aflarea sumei;

Ø     O.4 – sa asocieze litere unui rezultat;

Ø     O.5 – sa exprime oral,  cu   cuvinte   proprii   etape   ale   rezolvarii   unor probleme;

Ø       O.6 – sa rezolve probleme care presupun doua operatii din cele invatate;

Ø     O.7 – sa manifeste rapiditate in rezolvarea fisei de lucru;

Ø     O.8 – sa manifeste curiozitate si entuziasm pe tot parcursul orei;

METODE SI PROCEDEE:

v    conversatia,    explicatia,     exercitiul,    problematizarea,    munca independenta, competitia;

MIJLOACE DIDACTICE:

v    plansa – operatii de adunare si scadere

v    fisa de lucru;

 

 

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

v    Matematica pentru ciclul primar (Ioana Pencea, Editura Coresi).

v    Programa matematica pentru clasa a II a

v    „Sa deslusim tainele matematicii” – clasa a II – a

               ( A. Badescu, G. Iaurum, Editura Aramis, 2003 ) 

        Manual matematica – clasa a II a , Editura Euristica

          - Mihai Stanciu-’’Didactica postmoderna’’,Suceava,Editura Universitatii, 2005

SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII DIDACTICE

Activitatea propunatorului si etapele

instruirii

Activitatea elevilor

 

 

1. Moment organizatoric

·        pregatirea  clasei,  materialelor si a elevilor pentru desfasurarea orei;

2. Captarea si orientarea atentiei

   Se propune elevilor ca ora de curs sa se desfasoare sub forma unui joc , la sfarsitul careia acestia vor putea descoperii o comoara.

 3. Verificarea temei

 Verific tema calitativ si cantitativ.

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

  Azi, la ora de matematica,  vom  ajuta  piratii sa gaseasca o comoara, rezolvand  exercitii   si probleme cu numere de la 0  la  100, pentru   a invata sa calculam cat mai corect si rapid.      

5. Dirijarea subtila a invatarii

- Priviti ce am pe catedra!

- Este un ravas. L-am primit de la niste pirati.

- Cine sunt piratii?

- Acum va citesc ce ne-au scris!

           „Vrei comoara mult visata ?

             N-ai s-o gasesti indata!

             Ca misterul sa-l rezolvi,

             Exercitii sa rezolvi! 

                      Daca-ti mai ramane vreme       

                      Pune-te si fa probleme!

                      Primul set de exercitii,

                      Il gasesti ……………”

- Ce va trebui sa facem ca sa gasim comoara?

- Ne-au    spus   unde   gasim   exercitiile   si  problemele?

   - Gasim  exercitiile  si  problemele rezolvand aceste exercitii.

Intorc o plansa cu exercitii de adunare de la 0 la 20 cu trecere peste ordin. Fiecarui rezultat ii corespunde     o    litera ,  astfel   formandu-se cuvantul care arata unde se gasesc exercitiile si problemele.

……elevii   asculta cu atentie indicatiile primite

……elevii prezinta tema

……elevii privesc

……oameni care cauta comori pe mare

…… elevii asculta

…… sa rezolvam exercitii si probleme

…… nu !

…… elevii privesc plansa

- Ce observam pe plansa?

- Sa le rezolvam!

8 + 6 =         ___                     12 = A            

9 + 3 =         ___                     13 = A

5 + 6 =         ___                     18 = D

8 + 7 =         ___                     11 = T

9 + 9 =         ___                     14 = C

7 + 9 =         ___                     16 = R

6 + 7 =         ___                     15 = E

- Ce cuvant am obtinut?

-  Vino, sa vezi daca e ceva pe catedra!

- Sa vedem ce se gaseste in primul plic!

- Deschideti caietele de clasa. Notam data si titlul „Exercitii si probleme”

- Sa rezolvam acum exercitiile din primul plic!

- Foarte bine. Dar   pentru   a  afla  comoara, trebuie  sa  rezolvam   toate   exercitiile   din plicuri.

- Deschide plicul 2 !

- Sa le rezolvam!

- Sa deschidem plicul 3 !

- Ce observi ?

- Citeste-o cu voce tare!

Notez pe tabla problema.

Mariti cu 26 suma numerelor 28 si 37.

- Ce va trebui sa aflam prima data ?

- Ce operatie presupune cuvantul

„suma”?

- Dupa ce am aflat suma, ce trebuie sa facem cu ea ?

- Ce operatie presupune aceasta?

- Pofteste la tabla!

…… niste operatii de adunare

Elevii   solicitati   rezolva  exercitiile ordonand literele conform rezultatului;

…… cuvantul „CATEDRA”

Elevul solicitat gaseste mai multe plicuri numerotate.

Un elev deschide plicul.

…… sunt niste exercitii de adunare si scadere.

Elevii deschid caietele. Noteaza data si titlul.

Elevii solicitati rezolva la tabla exercitiile  iar restul in caiete.

Elevul solicitat deschide plicul.

…… sunt niste exercitii de adunare si scadere.

Elevii solicitati rezolva la tabla exercitiile.

Un elev deschide plicul.

…… o problema

Elevul citeste problema.

Elevii solicitati vor citi problema.

…… vom afla suma

…… operatia de adunare

…… trebuie sa o marim cu 26

…… operatia de adunare

Elevii solicitati rezolva la tabla iar restul in caiete.

Rezolvare:

1. Aflam suma

          28 + 37 = 65

- Sa deschidem plicul urmator, cu numarul 4!

- Ce se afla inauntru ?

- Citeste-o!

Notez problema pe tabla.

Intr-o livada sunt 16 meri, iar caisi cu 27 mai multi. Cati pomi fructiferi sunt in total?

- Ce cunoastem in problema?

- Stim cati caisi sunt ?

- Ce stim despre ei ?

- Cum putem afla cati caisi sunt ?

- Care va fi aceasta operatie ?

- Care este intrebarea problemei ?

- Ce operatie ne cere aceasta cerinta?

- Pofteste sa o rezolvi la tabla.

- Acum   sa   deschidem  plicul  cel   mare  cu numarul 5.

- Ce contine plicul ?

6. Obtinerea performantei

Impart fisele de lucru.

- Daca rezolvati   corect   fisele   veti   obtine cuvintele  care   indica   locul   unde  se  afla comoara. Sa lucrati corect si ingrijit.

- Ce cuvinte ati obtinut ?

Elevul care a terminat rapid si corect cauta si gaseste comoara

 Evaluarea activitatii

Apreciez munca elevilor. Drept recompensa elevii primesc comoara.

8. Tema

Manual pg:  87        ex:    6, 7.

2. Marim

       65 + 26 = 91

                                   R : 91

Un elev deschide plicul.

…… o problema

Mai multi elevi solicitati citesc problema.

…… sunt 16 meri

…… nu!

…… sunt cu 27 mai multi

…… prin operatia de adunare

…… 27 + 16

…… Cati pomi fructiferi sunt in total?

…… operatia de adunare

Elevul solicitat rezolva problema la tabla.

Rezolvare:

1. Cati caisi sunt ?

         27 + 16 = 43

2. Cati pomi sunt ?

          43 + 16 = 59

                                    R : 59 pomi

Elevul solicitat deschide plicul.

…… niste fise de lucru

Elevii studiaza fisele.

Elevii rezolva fisele de lucru.

…… „LANGA DULAP”

Un elev imparte dulciurile.

Elevii noteaza tema.

 1. Calculati

65 +  5 =

                38 +  2 =

 27 + 18 =

                50 – 27 =

                60 – 35 =

2. Afla suma numerelor: 47 si 19,

58 si 24, 36 si 25,

15 si 37.

   

 3. 

       Mariti  cu  26 suma          numerelor 28 si 37.

 4.

Intr-o livada sunt 16 meri, iar  caisi cu 27 mai multi. Cati pomi sunt in total ?

 

 FISA DE LUCRU

1.  Efectuati   exercitiile,   ordonati   literele   pentru   a  afla in ce loc e ascunsa comoara:

          34 + 29 =                  ____                       81 = G ;    34 = P ;     92 = A ;                   

          76 + 16 =                  ____                       53 = U ;    90 = A ;     75 = D ;    

          48 + 34 =                  ____                       63 = L ;     82 = N ;     30 = A ; 

          62 + 19 =                  ____

          15 + 15 =                  ____

          58 + 17 =                  ____

          24 + 29 =                  ____

          38 + 25 =                  ____

          45 + 45 =                  ____

          17 + 17 =                  ____

2. Colorati conform rezultatului:


                                                                                                                      71 = galben

                                                        33 +             17 +                                   

                                                        38                45                                      62 = rosu

                                                                                                                      72 =  albastru


                                                                 23 +

                                                                 49

                                                              

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3180
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved