Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: A IV-A EDUCATIE FIZICA - Sǎritura la coardǎ, alternativ, pe loc si cu deplasare

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITATII DE INVATARE



UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul cu Program Sportiv Brasov

CLASA: A IV-A

ARIA CURRICULARA / ACADEMICA: EDUCATIE FIZICA SI SPORT

DISCIPLINA: EDUCATIE FIZICA

UNITATEA DE INVATARE: CALITATI MOTRICE DE BAZA

SUBIECTUL: Sǎritura la coardǎ, alternativ, pe loc si cu deplasare

Alergare de la un reper la altul

DURATA ACTIVITATII: 1h

DATA:

TIPUL ACTIVITATII: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI

II. OPERATIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMA COMPETENTELE SPECIFICE

CODUL

Obiective specifice ce exprima competentele specifice vizate

Obiective operationale

O. 1.

Obiective motrice

1.1. sa execute corect exercitiile de dezvoltare fizica

1.2. sa efectueze corect saritura la coarda, alternativ, pe loc si cu deplasare

O. 2.

Obiective cognitive

2.1. sa denumeasca deprinderile motrice utilizate

2.2. educarea capacitatii de concentrare a atentiei

O. 3.

Obiective afective

3.1. sa-si dezvolte spiritul de echipa

3.2. educarea curajului

III. NECESARUL DE CUNOSTINTE SI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR

Intoarceri de pe loc la stanga si la dreapta

Mers si variante de mers

Alergare si variante de alergare

Formarea coloanei de gimnastica

IV. ARIA DE CONTINUT

Indemanarea, viteza de reactie si deplasare

Orientarea corpului in spatiu si coordonarea miscarii segmentelor

V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECTIE

coarda

fluier

creta

VI. METODE DE PREDARE INVATARE

Codul

Metoda

Codul

Metoda

Conversatia

Corectarea

Observatia

Executarea

Explicatia

Concursul

Demonstratia

VII. STRATEGII DE EVALUARE

observare sistematica

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII

frontala

individuala

IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII

Obiective /

Competențe specifice.

Secventele de instruire

Activitatea didactica

Continutul instruirii

Resurse procedurale

Mijloace didactice

Forme de organizare

Forme de evaluare

Timp



Profesor

Elevi

Moment organizatoric

Ỉn linie pe un rand, adunarea.

La stan-GA!

La dreap-TA!

Raspund comenzilor profesorului

- Adunarea, alinierea

-Verificarea echipamentului

- Raportul

- Anuntarea temelor

- Ỉntoarceri de pe loc la stanga, la dreapta si la stanga-imprejur.

Conversatia

Fluier

In linie pe un rand

Observare sistematica

3 min

Pregǎtirea organismului pentru efort

Spatele drept !

Pǎstreazǎ distanta !

Sus genunchii !

Atinge sezuta !

Raspund comenzilor profesorului

a) Mers si variante de mers

- mers normal;

- mers pe varfuri cu bratele intinse sus;

- mers pe cǎlcaie cu mainile la ceafǎ;

- mers ghemuit, cu mainile pe genunchi;

- mers cu pas fandat.

b) Alergare si variante de alergare:

- alergare usoarǎ;

alergare cu genunchii sus;

alergare cu pendularea gambei inapoi.

Formarea coloanei de gimnasticǎ

Observatia

Corectarea

Fluier

Ỉn coloanǎ cate unul

Ỉn coloanǎ cate patru

Observare-corectare

8 min

Influentarea selectivǎ a aparatului locomotor

Spatele drept !

Bratele intinse !

Raspund comenzilor profesorului

Ex.:

P.I. - stand depǎrtat, mainile pe langǎ corp

T1 - ducerea bratelor la umǎr

T2 - ridicarea bratelor sus concomitent cu ridicarea pe varfurile picioarelor

T3 - revenire la T1

T4 - revenire la pozitia initialǎ

Tema: Sǎritura la coardǎ, alternativ, pe loc si cu deplasare

- sǎriturǎ la coardǎ pe loc cu douǎ picioare

- sǎriturǎ la coardǎ cu deplasare

- sǎriturǎ alternativǎ, pe loc si cu deplasare

Demonstratia explicatia corectarea

Coarda

Ỉn coloanǎ cate unul

Ỉn linie  pe un rand

Observare sistematica corectare

30 min

Revenirea organismului dupǎ efort

Inspirǎ !

Exprirǎ !

Raspund comenzilor profesorului

Joc dinamic: "Cine ajunge primul"

- Mers cu exercitii de respiratie

- Exercitii de relaxare

Explicatia jocul-concurs

Fluier

Ỉn coloanǎ cate unul

autoevaluarea

2 min

Ỉncheierea lectiei

Lectia s-a terminat BUNǍ ZIUA !

BUNǍ ZIUA !

-Evidentierea aspectelor pozitive si negative

- recomandǎri

- salutul

Conversatia explicatia

Ỉn linie  pe un rand

2 min





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2315
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved