PROIECT DIDACTIC
I.
DATE GENERALE
*PROPUNATOR:
*SCOALA:
Scoala cu clasele I-VIII, Varbila
*DATA: 9 mai 2007
*CLASA: a VI-a
*DISCIPLINA: Limba si
literatura romana
*TITLUL LECTIEI: Doina
*TIPUL
LECTIEI: de transmitere de noi cunostinte (receptare/comentare
a unei opera lirice populare)
*DURATA
LECTIEI: 50 minute
*OBIECTIV
SPECIAL
-cultivarea receptivitatii literar
artistice a elevilor, cu referire speciala asupra universului liric al
creatiei poetice populare.
*OBIECTIVE
OPERATIONALE
-COGNITIVE
-sa cunoasca textul doinei
-sa poata argumenta apartenenta
textului la lirica populara
-sa remarce relatia cu natura a eului
liric in doina
-sa stie care-s tipurile de doine
-sa identifice elementele de prozodie,
specifice liricii populare
-AFECTIVE
-sa pretuiasca si sa admire
tezaurul de sensibilitate artistica a creatiei populare.
*STRATEGIA
DIDACTICA
1) Metode si procedee:
-lectura expresiva a poeziei
-lucrul cu manualul
-jocul didactic (rebusul)
-conversatia
-expunerea
-lectura selectiva
-exercitii
2) Mijloace de invatamant:
-Limba Romana, Manual pentru clasa a VI-a,
E.D.P., Bucuresti, 2003 Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea
-rebusul
-fisele elevilor pentru rezolvarea probelor
date ca sarcini in activitatea lor independenta
-test formative
-schema despre doina
si cea in care se vizualizeaza locul doinei intre celelalte specii
literare
3)Forme de organizare a activitatii
elevilor:
-activitate frontala, in alternanta
cu activitatea independenta individuala
*RESURSE
1)Oficiale:
-Programa scolara la Limba si
literature romana , clasa a VI-a
-Planificarea calendaristica pe semestrul al
II-lea
-Limba Romana, Manual pentru clasa a VI-a,
E.D.P., Bucuresti, 2003 Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea
2)Temporale:
-50 minute
3)Bibliografie:
-Iustina Itu, Literatura romana, Ed. Orientul
Latin, Brasov,
1993
-Mariana Badea, Mariana Negru, Literatura
romana, Ed. Badea & Professional Consulting
-Constantin Parfene,
Metodica studierii limbii si literaturii romana in scoala,
Ed. Polirom, Iasi, 1999
II.
DESFASURAREA
LECTIEI
1.
Moment organizatoric: -3min.
-notarea absentelor
-asigurarea climatului
necesar bunei desfasurari a lectiei
2.
Verificarea
cunostintelor din lectia precedenta actualizarea unor
cunostinte si impresii de lectura -4min.
-se verifica tema
-se lamuresc probleme cu privire la tema
daca este cazul
-se discuta liber cu elevii despre folclor
(engl. Folclore folk popor, lore stiinta,
cunostinta, intelepciune populara, totalitatea
manifestarilor spiritual-culturale si artistice populare cum ar fi
literatura, muzica, arta plastica si decorativa, dansul si
spectacolul popular.)
-se citesc versuri
-se face apel la memoria elevilor
3.
Pregatirea elevilor
pentru receptarea noilor cunostinte/captarea atentiei : 3min.
-Vom
rezolva un rebus. Aratati ce cuvant, ce notiune noua
veti obtine pe verticala A-B.
1.
Sentiment specific romanesc.
2.
Paronimul cuvantului oral.
3.
Camasa femeiasca traditionala romaneasca.
4.
Sinonimul cuvantului inocent.
5.
Carare prin parc.

4.
Anuntarea titlului
lectiei noi si prezentarea obiectivelor propuse: -5min.
Se face referire la faptul ca la UNESCO, Romania figureaza cu trei
cuvinte dor, doina si colind
- , care definesc intre popoarele lumii, specificul spiritual al romanilor.
Profesorul aminteste
elevilor ca primele creatii ale literaturii populare au fost
publicate de catre poetul Vasile Alecsandri in culegerea Poezii poporale.
Balade (Cantice batranesti), in 1852, al carui moto a devenit
celebru -Romanul e nascut poet.
Doina din manual este culeasa tot de Vasile
Alecsandri.
Profesorul anunta obiectivele. Face o
schema pe tabla din partea dreapta, schema pe care o va completa
pe tot parcursul lectiei.
5.
Cunoasterea
treptata a textului, dirijarea acestui proces: 20min.
-profesorul citeste expresiv textul.
-profesorul spune elevilor despre vechimea doinelor,
acestea fiind de provenienta traco-geta si aminteste
ca poarta diferite denumiri in functie de aria folclorica;
scrie la tabla doina-cantec
prelungat-hora.
-se discuta despre trasaturile
caracteristice literaturii populare caracterul
oral, traditional, colectiv, anonim, sincretic- se completeaza
schema. Elevii isi noteaza pe caiet.
-elevii sunt pusi
sa identifice marci ale eului liric, sa gaseasca in
text cuvinte si expresii populare. (eu-apare
de 4 ori in text, succesiunea de verbe la persoana I- cant, zic, suspin) /
(cantic dulce, nu m-as mai duce, viers cu foc, mai mangai zilele, gios,
ma mai tin, vietuiesc)
-elevii sunt
indrumati sa citeasca anumite secvente poetice identifica relatia eului liric cu
natura. (primavara-renastere,
iarna-insingurare, vara-freamat de viata, toamna-jale).
-profesorul explica
ca in functie de sentimentele exprimate, exista mai multe feluri
de doine.-se completeaza schema. Elevii isi noteaza pe caiet.
-li se da elevilor
ca sarcina independenta de lucru sa identifice elementele de
prozodie (masura versurilor este de
7-8 silabe, rima imperecheata, ritmul trohaic).se noteaza pe
schema.
-sub indrumarea
profesorului, se rezolva exercitiile din manual Sa discutam despre text, ex.
1-8, pag. 212
6. Evaluarea formativa: -8min.
-test formativ
-din manual,
exercitiul de la pag.212-213, Sa
folosim ce am retinut
7. Asigurarea retentiei si a
transferului-activitatea suplimentara:
-7min.
-se reaminteste definitia doinei,
specificul ei national.-se discuta cu elevii daca le place ori
nu literatura populara.
-se vorbeste despre existenta doinei
culte.
Se da ca tema la alegere:
·
Memorati doina din manual.
·
Cautati doine culte
la Arghezi, Eminescu, Cosbuc, Ana Blandiana.
·
Redactati o compunere de
10-15 randuri in care sa vorbiti despre relatia speciala a
romanului cu natura si cu cantecul.
Test
formativ
1.Care este
diferenta dintre folclor si literatura populara?
R. Folclorul (engl. Folclore
folk popor, lore stiinta, cunostinta) este
intelepciunea populara, totalitatea manifestarilor
spiritual-culturale si artistice populare cum ar fi literatura, muzica,
arta plastica si decorativa, dansul si spectacolul popular.
Asadar, literatura populara este doar o parte din folclor.
2.Enumerati trasaturile
caracteristice literaturii populare.
R. Caracterul oral, traditional, colectiv, anonim, sincretic.
3.Care sunt cele trei
cuvinte care
definesc intre popoarele lumii, specificul spiritual al romanilor?
.
R. dor,
doina, colind