Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a, Subiectul si predicatul

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
METODA MODERNA SI EFICIENTA DE PREDARE – INVATARE – EVALUARE
PLANIFICAREA ORELOR DE LIMBA SI LITERATURA ROMANA
Proiect de lectie CLASA: a IV-a „Amintiri din copilarie”, Ion Creanga
Proiect de lectie CLASA: a VII-a Limba romana, Interjectia-exercitii
PROIECT TEMATIC - FOCUL,PRIETEN SI DUSMAN
VIZITA GEOGRAFICA
Prezentarea selectiva a unor metode de invatamant
Dezvoltarea emotionalå si socialå
PROBA DE EVALUARE LA MATEMATICA
PLANIFICAREA ORELOR DE LIMBA ENGLEZA SEMESTRUL II CLASA A V-A

TERMENI importanti pentru acest document

: subiectul si predicatul clasa 3 : legenda muresului si a oltului fisa de lucru : proiect didactic predicatul clasa 3 : acordul predicatului cu subiectul clasa a iii-a :

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24 aprilie 2008

UNITATEA: Scoala cu clasele I-VIII „Grigore Rioseanu”, Izbiceni

Clasa: a III-a

INVATATOARE:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literature romana

Subiectul lectiei: Subiectul si predicatul

Tipul de activitate: recapitulare

NIVELUL EXPERIENTIAL AL ELEVILOR: elevii au mai desfasurat astfel

                                                                                de  activitati

OBIECTIVE CADRU:

·        dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;

·        dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;

·        dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris ( citirea/ lectura);

·       dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.

obiective de referinta:

·       sa sesizeze corectitudinea unui enunt oral;

·        sǎ realizeze acorduri gramaticale in enunturi redactate;

·       sǎ recunoascǎ in texte diferite elemente de constructie a comunicǎrii studiate.

Obiective operationale:

·        O1- sa descopere subiectele si predicatele din anumite texte;

·        O2- sa defineascǎ corect subiectul si predicatul ;

·        O3- sa realizeze corect acordul predicatului cu subiectul;

·        O4- sa analizeze predicatele si subiectele din texte date;

·        O5- sa formeze propozitii dupǎ anumite scheme.

STRATEGII DIDACTICE: inductiv- semialgoritmice

Forme de organizare: frontal- individuala

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea

mijloace si materiale: manualul, fisǎ de lucru

durata: 45min.

Resurse pedagogice

·        Manualul de limba si literatura roman clasa a III-a, Editura Ana, Bucuresti, 2005

·         Programa scolara pentru clasa a III-a, 2005

·        Ghid metodic pentru clasa a III-a


DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimente

instructionale

Ob.

op

Activitatea invatatorului

Activitatea

elevilor

Strategii didactice

Metode si procedee

Mijloace si materiale

1. Moment organizatoric

     Se realizeaza conditii ergonomice necesare desfasurarii lectiei de limba si literatura romana.

Elevii se pregatesc pentru inceperea orei de limba si literatura romana.

2. Recapitulare

  Verific tema calitativ si cantitativ.

- Realizeze recapitularea printr-un rebus.

1. Subiectul este parte de vorbire sau de propozitie ?

2. La ce intrebare rǎspunde subiectul ?

3. Ỉn propozitia “Anca a colorat desenul.”, subiectul este.

4. Prin cine poate fi exprimat subiectul?

5. Cine este o comunicare spusǎ sau scrisǎ cu un singur predicat ?

6. Care este a doua parte de propozitie principalǎ?

7. Ỉn propozitia “Vrǎbiuta ciripeste”, verbul este .

8. Prin ce se mai exprimǎ subiectul?

9. Cate predicate poate avea o propozitie?

10. “Crang” sau ..

11. Prin ce se exprimǎ predicatul?

12. Dati un cuvant cu acelasi sens pentru “himerǎ”.

- Pun elevii sǎ citeascǎ cuvantul care a iesit pe verticalǎ. 

  

. propozitie

cine

Anca

substantiv

propozitia

predicatul

. ciripeste

. pronume

. unul

. pǎdure

. verb

. iluzie

recapitulare

conversatia

dialogul dirijat

 

rebus

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

 Avand in vedere cǎ ne-a iesit recapitulare pe verticalǎ, eu ii anunt pe elevi cǎ lectia de astǎzi este de recapitulare. Vom recapitula subiectul si predicatul.  Se vor face mai multe exercitii si jocuri instructive, educative si atractive pentru elevi.

- Scriu pe tablǎ data si titlul lectiei.

Elevii sunt atenti la cele comunicate.

De abia asteaptǎ sǎ inceapǎ jocul.

Elevii isi noteazǎ data si titlul lectiei in caiete.

conversatia

explicatia

4. Dirijarea invatarii

O1

O2

O3

O4

O5

- Se trece la rezolvarea mai multor exercitii la tablǎ.

- Le expun o fisǎ cu un exercitiul.

1. Completeazǎ enunturile cu forma corectǎ a verbului:

Un delfin ______ (a salva) un scafandru.

O randunicǎ ______ ( a cloci) cinci ouǎ.

Mirela ______ ( a canta) frumos.

Cartea ______ (a fii) interesantǎ.

Elevii _____ (a pleca ) de la scoalǎ.

Pauza ________ (a termina).

2. Uneste predicatele din prima coloanǎ cu subiectele potrivite din coloana a doua.

    Zumzǎie                              leul.

    Rege                                   gǎinǎ.

    Sare                                    pasǎrea.

    Zboarǎ                                lacusta.

    Cotcodǎceste                      albina.

    Inoatǎ                                 pestele.

3. Gaseste subiecte potrivite pentru a alcatui propozitii:

……………….. a invatat o poezie.

……………….. au inflorit in toata gradina.

Langa soba toarce ………………. .

Ieri,  ……………. au plecat in excursie.

4. Identificati subiectele din propozitiile :

Primǎvara a venit.

Adie un vanticel cǎldut.

Pǎsǎrile se intorc la cuiburile lor.

Alina merge la scoalǎ.

A inverzit codul.

5. Transformati frazele urmǎtoare in propozitii alcǎtuite numai din subiect si predicat.

- Codrul verde rǎsunǎ de cantecul pǎsǎrelelor.

- Randunelele s-au intors la cuiburile lor.

- Soarele palid a inceput sǎ strǎluceascǎ cu putere.

- Andreea aleargǎ in poienitǎ dupǎ fluturi.

- Rǎsunǎ cantecul cucului.

6. Realizati schemele propozitiilor.

- Ileana cantǎ.

- Vuia a citit cu atentie.

- Oamenii inventeazǎ masini.

- Grivei fuge dupǎ pisicǎ.

- Alin aleargǎ voios la joacǎ.

7. Realizeazǎ acordul intre predicat si subiect:

- Andrei (citesc) cǎrti.

- Raurile (curge) zgomotoase.

- Ghioceii (a inflorit) in pǎdure.

- (Ciripeste) pǎsǎrelele.

- (Trece) avioane pe deasupra noastrǎ.

- (Au rǎsǎrit) soarele.

explicatia

conversatia

explicatia

exercitiul

manualul

5. Realizarea feed-back-ului

Pentru verificarea cunostintelor le dau copiilor o scurtǎ fisǎ de lucru.

Elevii completeazǎ fisa de lucru.

exercitiul

fisǎ de lucru

6 Incheierea lectiei

Tema pentru acasa .

Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de participare al elevilor la lectie

Elevii asculta cu interes aprecierile

explicatia

conversatia


Numele                                                                                                                     24. 04. 2008

FISǍ DE LUCRU

1. Alegeti (din paranteza) cuvantul potrivit pentru fiecare propozitie. Introduceti-le in rebus si pe verticala, de la A la B, veti descoperi ce fel de parti de propozitie sunt predicatul si subiectul.

1.      ……………… are urechi lungi. (iepurele, masa, casa)

2.      ……………….are multi tepi. (mama, tata, ariciul)

3.      ……………….scrie cu cerneala. (pixul, stiloul, creionul)

4.      ……………….apara gospodaria . (pisica, gaina, cainele)

5.      ……………….da lapte. (cocosul, vaca, rata)

6.      Noi ……………multe glume. (stie, stim, stiu)

7.      Armata ………..vitejeste. (lupta, luptam, luptati)

8.      Mama …………covorul. (speli, spalam, spala)

9.      Ei ……………..masa. (inclina, inclin, inclini)

10.   Voi …………..un tort. (faci, fac, faceti)

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

Io

 

 

 

2.   Recunoaste subiectele si predicatele din textul de mai jos:

            „ Imparatul avea doi fii: Olt si Mures. Ei traiau intr-o cetate, pe varful unui munte. Imparatul a plecat la razboi. El nu s-a mai intors. Baietii au plecat in lume in cautarea lui.

            Imparateasa se bucura de vrednicia lor. Fiii, insa, se certau. Mures a apucat spre miazanoapte. Olt a apucat spre miazazi.”

                                                                        ( dupa „Legenda Muresului si a Oltului”)

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2658
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved