Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE



Gradinita

Proiect de lectie CLASA: a IV-a „Amintiri din copilarie”, Ion Creanga

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Educatia si directiile ei de dezvoltare in lumea contemporana
PLANIFICARE CALENDARISTICA ANUALA - Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor
Schema lectiei ,,Proprietatile sangelui’’ la clasa a VII – a
PROIECTAREA UNEI UNITATI DE INVATARE STIINTE ALE NATURIII
OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZA FAZA PE JUDET / MUNICIPIUL BUCURESTI - CLASA a IX-a
PLANIFICARE CALENDARISTICA LIMBA SI LITERATURA ROMANA CLASA A IX-a
Numerele naturale de la 0 la 10 - PROIECT DIDACTIC Matematica
PROIECT DE LECTIE - Mos Ion Roata si voda Cuza –I. Creanga (abordare integrata) - CLASA: a IV-a
PROIECT DIDACTIC CLASA: a II-a Educatie muzicala Cantam si ne acompaniem
Proiect de lectie Clasa a-IX-a fizica - Miscarea rectilinie uniform variata

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect de lectie Amintiri din copilarie Ion Creanga : ion creanga la scaldat imagini de colorat : metoda ciorchinelui : imagini de colorat cu nica la cirese :
loading...

Proiect de lectie

DATA: 30. 05. 2008

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Nr.13 Stefan cel Mare Galati

CLASA: a IV-a

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL LECTIEI:  Amintiri din copilarie”, Ion Creanga

UNITATEA DE INVATARE: Zile de vara

TIPUL LECTIEI: consolidare de priceperi si deprinderi

DURATA: 45 minute

OBIECTIVELE DE REFERINTA:

1.3 – sesizarea structurilor gramaticale corecte sau incorecte intr-un mesaj ascultat;

2.4 – adaptarea vorbirii la diferite situatii de comunicare;

3.5 – retinerea din textele studiate elementele de constructie ale comunicarii;

4.3 – redactarea unor texte de mica intindere, adaptandu-le destinatiei si scopului comunicarii;

OBIECTIVELE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

OC1 – sa citeasca corect, constient, expresiv;

OC2 – sa  utilizeze corect elementele de constructie a comunicarii;

OC3 – sa caracterizeze personaje dupa datele furnizate de text;

OC4 – sa foloseasca in comunicarea orala si scrisa un stil comunicativ functional;

OC5 – sa utilizeze O.G. pentru realizarea sarcinilor de lucru;

 

STRATEGIA DIDACTICA:

 

I.        Resurse procedurale:

 

  1. Metode si procedee:

a) de comunicare orala:

·        expozitive: explicatia, expunerea, povestirea, instructajul verbal

·        conversative: conversatia, discutia colectiva;

b) de explorare:

·        directa: observatia dirijata, jocul didactic, citirea expresiva, investigarea, invatarea interactiva

·        indirecta: tehnici din gandirea critica:

v     Asaltul de idei;

v     Diagrama Venn;

v     Cubul;

v     Metoda R.A.I.

v     Ciorchinele

v     Diamantul

2.Forme de organizare: *individual,

*pe 4 grupe,

*in perechi

*frontal

II. Resurse materiale:

a)   pentru invatator:

·        flip-chart;

·        pasta adeziva;

b)   pentru elevi:

·        coli A4, A3, markere, creioane colorate;

·        fise cu ciorchinele

·        fise Diagrama Venn

·        Fise Diamantul

·        manualul

·        caietele

III. Forme si tehnici de evaluare:

 

!           observatia sistematica

!           proba scrisa

!           autoevaluare

!           evaluare  de catre colegi

!           evaluarea interactiva

 

 

 

BIBLIOGRAFIE:

 

­     Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru limba si literatura romana. Clasa a IV-a, Bucuresti, 2005

­     Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Limba si literatura romana – Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2006

­     Carmen Iordachescu, Sa dezlegam taina textelor literare – clasa a IV-a, Editura Carminis, Pitesti, 2006

­     Elena Nica, Dora Baiasu, Daniela Ciolanescu, Filofteea Dumitrescu, Limba romana. Comunicare. Exersare, aprofundare, evaluare. Clasa a IV-a, ed. Carminis, Pitesti, 2006

­     Dan Agrigoroaie, Limba romana – clasa a IV-a. Teme de evaluare, Editura Adan, Piatra-Neamt, 2001

­     Elena Mitoi, Mariana Volintiru, Metodica predarii limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Fundatiei Humanitas, Bucuresti, 2001

­     Georgeta Cornita, Metodica predarii si invatarii limbii si literaturii romane. Didactici speciale, Editura Umbria, Baia Mare, 1993

­     Maria Voicu, Maria Grapa, Vasilica Mircea, Mariuca Cojanu, Silvia Condrea, Invata jucandu-te! (jocuri, careuri, curiozitati stiintifice, antologie de anecdote si de epigrame), ed. Terra, Focsani, 2000

­     Florica Chereja, Dezvoltarea gandirii critice in invatamantul primar, ed. Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004

­     Bratu, G. (coord.), Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Centrul Educatia 2000+, Bucuresti, 2004

­     www.didactic.ro

­     www.ro.vikipedia.org


OB

OP

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL INVATARII

DOZARE

RESURSE

I

RESURSE

II

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1

2

3

4

5

6

7

I. Momentul organizatoric

- Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii.

- Se pregatesc pentru inceperea orei de limba romana

- Se organizeaza in grupe de cate trei elevi

1

frontal

rechizitele pentru lectie

O1

O2

II. Evocarea si exersarea

abilitatilor de comunicare

-Efectueaza controlul cantitativ si calitativ al temei;

- Coordoneaza citirea unui fragment din „Amintiri din copilarie” dupa Ion Creanga (manualul de limba romana, editura Aramis);

- Exerseaza  deprinderea de a citi corect, cursiv, constient, expresiv se va face prin:

-         citirea stafeta;

-         citirea pe fragmente;

-         citirea selectiva a textului din manual;

-Le cere reconstituirea naratiunii pe baza de intrebari, prin metoda R.A.I. (Raspunde, arunca, intreaba): Intrebarile pot fi de tipul:

„Unde se petrece actiunea descrisa?”, „Care sunt personajele?”, „Ce paguba a produs Nica?”, „Cum a fost pedepsit baiatul de catre tatal lui?” , „Cum se simtea dupa ce a fost prins la furat de cirese?”etc.

- Face aprecieri generale si individuale privind citirea expresiva formularea intrebarilor, raspunsurilor si povestirea orala.

- Prezinta si verifica tema.

- Citesc corect, constient, expresiv, dupa regulile cerute de invatatoare.

-Primul elev pune o intrebare legata de continutul lectiei, apoi arunca o minge altui elev. Acesta raspunde la intrebare, apoi pune la randul lui o alta intrebare, aruncand mingea altui coleg.

- Cativa elevi prezinta in lant povestirea orala a continutului textului.

15’

Conversatia

Explicatia

citirea stafeta

citirea selectiva

Povestirea

Exercitiul

metoda

R. A. I

Aprecierea

Frontal

auto-evaluarea

Fragmentul literar „La cirese”din „Amintiri din Copilarie”, de Ion Creanga

minge

1

2

3

4

5

6

7

O5

III. Captarea atentiei

Asaltul de idei:

- Le cere elevilor sa evoce nazdravaniile lui Nica, asa cum si le amintesc din opera stuiata in anii anteriori.

(Anexa 1)

- Enumera nazdravaniile personajului Nica, ce i-au incantat

4’

conversatia

brainstorming-ul

frontal

IV. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

- Anunta si scrie la tabla titlul lectiei: “Amintiri din copilarie, dupa Ion Creanga”

- Enunta obiectivele de atins ale lectiei:

Astazi vom efectua exercitii pentru a intelege mai bine textul „Amintiri din copilarie”, dupa Ion Creanga. Voi va trebui sa colaborati, sa va confruntati opiniile personale cu cele ale colegilor, sa respectati opiniile celorlalti, pentru a rezolva cat mai corect exercitiile

- Asculta obiectivele lectiei

1’

frontal

tabla

O5

O3

O4

V. Realizarea sensului

Cu ajutorul unui cub cu fetele colorate, fiecare in alta culoare, li se vor imparti fisele de lucru; fisele sunt puse in sase plicuri colorate la fel ca fetele cubului:

FISA 1

Descrie si noteaza intr-un ciorchine insusirile lui Nica, notand si faptele din care reies aceste insusiri. (Anexa 2)

FISA 2

Compara insusirile lui Nica cu insusirile matusii Marioara, realizand o diagrama. (Anexa 3)

FISA 3

Asociaza cuvintelor urmatoare cuvinte cu sens asemanator: varatic, chelfaneala, stricaciune, a indesa. Alcatuiti enunturi cu ajutorul cuvintelor gasite. (Anexa 4)

FISA 4

Aplicati cunostintele insusite si alcatuiti

-Elevii sunt impartiti in patru grupe,

- Cei trei elevi din fiecare echipa isi impart rolurile in realizarea produsului comun.

Ex: varatic = timpuriu

In curtea bunicului domneste un cires varatic.

15’

conversatia

metoda cubului

ciorchinele

diagrama Wenn

exercitiul

cub din carton

fise de lucru

1

2

3

4

5

6

7

O5

O3

O4

V. Realizarea sensului

propozitii dupa schemele: (Anexa 5)

  S. m           P.       C       A.

s.p +s.p.        v.     s.c.      adj.

      

P.      S.      A.        C.       A.

v.     s.c.    adj.       s.c.     s.c.

FISA 5

Analizeaza subiectul si predicatul din enuntul: (Anexa 6)

      Numai la dansul si la vreo doua locuri din sat erau ciresi varatici.

FISA 6

Argumenteaza sentimentul de rusine al baiatului. (Anexa 7)

- Reaminteste regulile de lucru in grup si monitorizeaza implicarea fiecarui elev.

-Se verifica oral activitatea grupelor, raportorii fiecarei grupe prezentand rezolvarile;

- Face aprecieri  privind corectitudinea formularii mesajelor.

Ex:

Ion si Maria asteapta vacanta mare.

S-au scuturat florile albe ale ciresilor din livada.

- Celelalte echipe fac aprecieri asupra raspunsurilor si a lucrului in echipa.

conversatia

metoda cubului

observatia sistematiza-ta

aprecierea

interevalua-rea

cub din carton

fise de lucru

O5

VI. Reflectia

- Se va realiza in perechi un diamant (cvintet) plecand de la personajul principal; (Anexa 8)

- Se vor analiza lucrarile si se vor expune posterele;

5

tehnica diamantului

O5

VII. Retentia si transferul

- Se va extrage invatatura textului sub forma unui proverb sau zicala.

-Recomanda elevilor sa realizeze acasa un portofoliu de proverbe si zicatori selectate din opera „Amintiri din Copilarie” sau din „Povesti”, de Ion Creanga

- Face aprecieri generale asupra lectiei

- Evoca proverbe care se potrivesc invataturii textului.

- Elevii isi noteaza tema si fac aprecieri asupra impactului lectiei.

1’

prezentarea

frontal

aprecierea

„Amintiri din Copilarie”, de Ion Creanga


ANEXA 1


ANEXA 3

FISA 2

Compara insusirile lui Nica cu insusirile matusii Marioara, realizand o diagrama.

NICA,MATUSA 
MARIOARA


ANEXA 4

FISA 3

Asociaza cuvintelor urmatoare cuvinte cu sens asemanator: varatic, chelfaneala, stricaciune, a indesa. Alcatuiti enunturi cu ajutorul cuvintelor gasite.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ANEXA 5

FISA 4

Aplicati cunostintele insusite si alcatuiti propozitii dupa schemele:

  S. m           P.       C       A.

s.p +s.p.        v.     s.c.      adj.

________________________________________________________

 

P.      S.      A.        C.       A.

v.     s.c.    adj.       s.c.     s.c.

________________________________________________________

ANEXA 6

FISA 5

    Analizeaza subiectul si predicatul din enuntul:

    

                Numai la dansul si la vreo doua locuri din sat erau ciresi varatici.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ANEXA 7

FISA 6

Argumenteaza sentimentul de rusine al baiatului.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ANEXA 8

DIAMANTUL


ANEXA 2

FISA 1

Descrie si noteaza intr-un ciorchine insusirile lui Nica, notand si faptele din care reies aceste insusiri.

NICA

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3867
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved