PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: Scoala generala cu
clasele I-VIII Dacia, Oradea, judetul Bihor
Data: 26.04.2007
Propunator:
Clasa: a V-a
Subiectul: Atributul
Tipul lectiei: mixta
OBIECTIVE CADRU:
·
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
·
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
·
Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
OBIECTIVE DE REFERINTA:
·
1.4. sa sesizeze
corectitudinea gramaticala a unui enunt si/sau a formelor lexicale
·
2.2. sa
construiasca propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical
·
3.4. sa sesizeze
corectitudinea utilizarii categoriilor gramaticale invatate
·
4.3. sa scrie
propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect
semnele ortografice si de punctuatie
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul
lectiei, elevii vor fi capabili:
·
sa defineasca atributul
·
sa recunoasca atributul in exemplele propuse
·
sa defineasca atributul adjectival
·
sa exemplifice partile de vorbire prin care se exprima
atributul adjectival
·
sa analizeze sintactic si morfologic diferite atribute
adjectivale
·
sa rezolve corect exercitiile propuse
STRATEGII DIDACTICE
a)
metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul,
descoperirea, demonstratia, explicatia, lucrul cu manualul, exemplificarea
b)
resurse materiale: tabla, caietele elevilor, creta,
manualul, fise de lucru
c)
resurse umane: elevii clasei a V-a, cadrul didactic
d)
forme de organizare: frontala, individuala
e)
timp si spatiu: 50 de minute, sala de clasa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programe scolare
pentru clasele I-VIII. Aria curriculara: limba si comunicare, Bucuresti,
2005
Limba romana,
manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005
Dersidan, Ioan, Metodica
predarii limbii si literaturii romane, Editura Universitatii din Oradea,
Oradea, 2004
Popescu, Stefania, Gramatica
practica a limbii romane, Editura Lider, Bucuresti, 1997
SCENARIUL DIDACTIC
|
Momentele
lectiei
|
Activitatea
de instruire
|
Timp
|
Metode
si procedee
|
Resurse
|
|
Activitatea
profesorului
|
Activitatea
elevilor
|
|
1. Momentul organizatoric
|
Se noteaza absentele
in catalog. Se verifica daca elevii au pe banca materialele necesare
desfasurarii lectiei.
|
Elevul de serviciu va
numi elevii absenti.
|
1
|
Conversatia
|
Elevii,
catalogul
|
|
2. Verificarea cunostintelor
anterioare si a temei de casa
|
- Ce lectie ati avut
de pregatit pentru astazi?
- Ce este predicatul?
- De cate feluri este
predicatul?
- Ce este predicatul
verbal?
- Dar predicatul
nominal?
- Ce este subiectul?
- Ce tema ati avut?
- Cum am numit noi
subiectul si predicatul? Ce fel de parti de propozitie sunt?
- Cum se numeste
propozitia formata dintr-un subiect si predicat sau doar din predicat?
|
Recapitulare:
Subiectul si predicatul
este partea
principala de propozitie care arata ce face, cine este sau ce este subiectul
de doua feluri:
verbal si nominal
predicatul
exprimat printr-un verb predicativ
este format din
verb copulativ si nume predicativ
partea principala
de propozitie care arata cine face
actiunea sau cui i se atribuie o caracteristica
Cativa elevi citesc
rezolvarea temei de casa.
sunt parti
principale de propozitie
O propozitie simpla
|
5
|
Conversatie
euristica, exemplificare, exercitiul
|
Elevii,
caietele de tema
|
|
3. Captarea atentiei
|
Dati-mi exemplu de o
propozitie simpla.
Haideti sa incercam
sa-i atribuim o caracteristica subiectului.
|
S P
Elevul citeste.
Elevul silitor
citeste.
|
1
|
Conversatia
euristica
|
Tabla
|
|
4. Anuntarea subiectului si
a obiectivelor
|
Astazi vom discuta
despre aceasta parte de propozitie care se numeste atribut. Notez titlul pe tabla. Vom defini atributul adjectival, vom vedea prin ce se exprima acesta si,
bineinteles, vom face exercitii.
|
Elevii noteaza titlul
in caiete.
|
1
|
Conversatia,
explicatia
|
Tabla,
caietele elevilor
|
|
5. Conducerea invatarii
|
Haideti sa vedem
cateva exercitii (fisa de lucru 1)
Se va corecta
impreuna cu elevii exercitiul de pe fisa de lucru.
Pe cine determina
atributele voastre?
Haideti atunci sa
definim si atributul.
Care sunt intrebarile
la care poate raspunde atributul?
Sa scriem in
continuare un exercitiu.
Cate atribute are
substantivul din primul vers?
Ce concluzie putem
trage de aici?
Dati-mi un exemplu de
o propozitie in care un adjectiv sa determine un substantiv.
Ce functie are
adjectivul rosu?
Cum oare vom numi
acest atribut exprimat prin adjectiv? Sa-l analizam.
Ce este un adjectiv
variabil?
Cu cate forme pot fi
adjectivele variabile?
Sunt si adjective cu
o forma?
Cum se numesc?
Foarte bine!
Care este cealalta
categorie de adjective?
Dati-mi exemplu.
Sa-l analizam.
Care parte de vorbire
pe care am invatat-o are doua valori, din care una este adjectivala?
Imi dati exemplu o
propozitie in care un numeral cu valoare adjectivala sa aiba functie de
atribut?
Haideti sa-l
analizam.
|
Elevii vor rezolva
exercitiul de pe fisa.
Corecteaza
exercitiul.
elevii vor
preciza cuvintele pe care le determina
1. Definitie: Atributul este partea secundara de propozitie care
determina un substantiv sau un inlocuitor al acestuia.
care? ce fel de? a, al, ai, ale cui? cat,
cata, cati, cate?
Mandra apelor craiasa
Ne-ntalniram azi in cale.
2: mandra, apelor
Un substantiv poate
avea unul sau mai multe atribute
Eu am un mar rosu.
 
functie de atribut
Atribut adjectival
rosu = atr. adj. exprimat prin adj. propriu-zis, variabil cu 3 forme, gen n.,
nr. sg., caz Ac
un adjectiv care isi schimba forma
cu 4: negru
cu 3: rosu
cu 2: mare
Da.
adjective invariabile: kaki,
roz, bej
provenite din verb la participiu
Imi plac pomii infloriti.

infloriti = atr. adj. exprim. prin adj. provenit din verb la participiu, gen m.,
nr. pl., caz N
numeralul cardinal si ordinal
Doi elevi au sosit.
doi =
atr. adj. exprim. prin numeral card. cu val. adj., gen m., nr. pl., caz N
|
30
|
|
Tabla,
fise de lucru, caietele elevilor
|
|
6. Obtinerea performantei si
a feed-back-ului
|
In continuare am
pregatit pentru voi o alta fisa de lucru. Impart fisele (fisa nr. 2)
Dupa rezolvare, se
vor nominaliza cativa elevi.
Am auzit ca va place
muzica. Propun sa incheiem ora cu un cantecel: Un elefant se legana.
|
Rezolva individual
fisele de lucru
Elevii vor citi
rezolvarea fisei de lucru nr. 2.
Vor canta cu voiosie.
|
10
|
Exercitiul
Explicatia,
conversatia
|
Fise
de lucru
|
|
7. Asigurarea retentiei si a
transferului
|
Ca si tema, aveti
exercitiul 1/286.
|
Isi noteaza tema.
|
1
|
Conversatia,
explicatia
|
Tabla,
caietele elevilor
|
OGLINDA
TABLEI
Atributul
- Definitie:
Atributul este partea secundara de propozitie care determina un substantiv
sau un inlocuitor al acestuia (pronume sau numeral cu valoare
substantivala).
- Intrebari:
·
care?
·
ce fel de?
·
al, a, ai, ale cui?
·
cat?, cata?, cati?, cate?
3. Mandra apelor craiasa Un substantiv poate avea unul sau mai multe atribute.
Ne-ntalniram azi in cale.

4. Eu am un mar rosu.
Atributul
adjectival se poate exprima prin:
a)
adjectiv propriu-zis:
rosu = atribut
adjectival exprimat prin adjectiv propriu-zis, variabil cu 3 forme, gen neutru,
nr. sg., caz Ac
Imi plac
pomii infloriti.
b) adjectiv
provenit din verb la participiu
infloriti = atribut adjectival exprimat prin adjectiv provenit din verb la
participiu, gen masc., nr. pl., caz N
Doi elevi au sosit. Al doilea elev a sosit.
c) numeral cu
valoare adjectivala
doi = atribut adjectival exprimat prin
numeral cardinal cu valoare adjectivala, gen m., nr. pl., caz N
Tema: ex. 1/pag. 286