Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Educatie Plastica - Posibilitati de amestec fizic al culorilor

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT  DIDACTIC



SCOALA:

CLASA:

DATA:

PROFESOR: OBIECTUL: Educatie Plastica

TEMA  PLASTICA: Posibilitati de amestec fizic al culorilor

SUBIECT  APLICATIV: Esarfa

OBIECTIV  FUNDAMENTAL: formarea si consolidarea priceperilor si deprinderilor de a amesteca fizic culorile; dezvoltarea limbajului plastic

TIPUL LECTIEI: mixta

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1- Sa recunoasca pe steaua si pe sfera culorilor, culorile vecine (semene) si culorile opuse (complementare)

O2- Sa explice modul de obtinere al nuantelor, tonurilor si griurilor colorate

O3- Sa observe pe imagini din manual, albume de arta, planse-model, amestecul fizic al culorilor

O4- Sa realizeze o compozitie folosind amestecul fizic al culorilor- nuantarea spre o culoare si tonuri ale nuantelor

O5- Sa evalueze si sa-si autoevalueze lucrarile

STRATEGIA  DIDACTICA:

METODE: conversatia

explicatia

observare sistemica

dialogul dirijat

activitatea practica individuala

MIJLOACE: coala de desen

acuarele

pensule

vas pentru apa

carpa de sters

plansa cu steaua culorilor

manual

planse realizate de elevi

album de arta

esarfa

ETAPELE

LECTIEI

OB.

OP.

ARII  DE CONTINUT

STRATEGIA DIDACTICA

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

MIJLOACE

1. Moment organizatoric

Cer pregatirea materialelor si instrumentelor de lucru.

Fac prezenta

Pregatesc cele necesare desfasurarii lectiei

conversatia

coli de desen

acuarele

pensule

vas pt. apa

carpe de sters

2. Rememorarea si reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

O1

O2

Intreb despre ce am discutat ora trecuta.

Cer sa-mi enumere principalele perechi de culori complementare si sa spuna ce se obtine prin amestecul acestora

Amestecul culorilor complementare

G-Vi

A-O

R-Ve

Griuri colorate

dialogul dirijat

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Anunt tema si pe scurt obiectivele explicand ca aceasta lectie este o sinteza a ceea ce s-a invatat pana acum

Retin tema si obiectivele, scriu titlul in caiete

explicatia

4.Comunicarea noilor cunostinte

O1

O2

O3

Se discuta sfera culorilor din manual.

Explic posibilitatile de amestec ale unei culori:

-pe ecuator-cu semenele din stg. si din dr.

-pe meridian-cu alb si negru

-pe diametru-cu complementara

Exemplific cu o culoare avand alaturi si steaua culorilor: O

-pe ecuator:

O+R  nuante

O+G

-pe meridian:

O+a tonuri

O+n

-pe diametru:

O+A   gri colorat

Cer elevilor sa aleaga o alta culoare si sa spuna ce posibilitati de amestec se pot realiza conform sferei culorilor.

Se discuta imagini din manual, planse-model si album de arta.

Observa sfera culorilor

Noteaza in caiete

Aleg culoarea si recunosc amestecurile ce se pot realiza

Observa pe imagini amestecul fizic al culorilor

observatia sistemica

dialogul dirijat

-observatie sistemica

-dialogul dirijat

manual

plansa cu steaua culorilor

manual

planse-model

album de arta

5.Etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilor

O4

Cer realizarea compozitie Esarfa  in care sa foloseasca posibilitatile de amestec fizic al unei culori (nuantare spre o culoare si tonurile nuantelor obtinute). Pt. acest lucru folosesc o esarfa de matase pe care o las sa cada liber pe o suprafata plana. Provoc elevii la observarea faldurilor, a liniilor sinuoase cu ajutorul carora aceasta poate fi reprezentata.

Exemplific cu o culoare : R

R se amesteca pe rand cu putin din fiecare culoare, apoi nuantele obtinute se amesteca la randul lor cu alb sau negru.Fac corecturi generale si individuale.

Ajut si incurajez elevii cu un demaraj mai lent.

Asculta explicatiile

Lucreaza individual

-explicatia

-dialogul dirijat

-activitate practica individuala

esarfa de matase

coli de desen

acuarele

pensule

vas pt. apa

carpa de sters

6.Analiza si

evaluarea

O5

Expun cateva lucrari si solicit elevii sa analizeze lucrarile conform cerintelor formulate initial.

Evalueaza si isi autoevalueaza lucrarile

-dialogul dirijat

lucrarile realizate

7.Concluzii si aprecieri

Fac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii.

Evidentiez elevii cu rezultate optime.

Notez elevii

stimulativ.Anunt materialele necesare orei urmatoare.

Asculta modul de apreciere.

Retin care sunt materialele necesare orei urmatoare.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2826
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved