Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE


Gradinita

PROIECT DIDACTIC - Literele „H” mare de tipar si „H” mare de mana

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Forme si tipuri de invatare
Managementul si dezvoltarea carierei - Etapele dezvoltarii carierei
INOVATIA IN EDUCATIE SI INVATAMANT
Tematica examen grad principal – 2008 - asistent medical generalist (Include asistentul medical de pediatrie si ocrotire)
Interventii educationale in tulburarile pervazive de dezvoltare
Planificare anuala la Limba Engleza - Clasa: a VI-a
Finalitatile educatiei
PROIECT DIDACTIC EDUCATIONAL TERAPEUTIC LOGOPEDIC
Metodologie – test grila
PROIECT DE LECTIE Geografie CLASA: a IV-a - Resurse naturale; activitati industriale si agricole - recapitulare

TERMENI importanti pentru acest document

: cuvinte care ancep cu h mare : proiect didactic litera h : litera h mare de tipar : cuvinte cu h mare :

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.03.

CLASA:  I

INSTITUTOR: Ignatescu Cristina-Mihaela

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba romana

TEMA: Literele „H” mare de tipar si  „H” mare de mana

TIPUL LECTIEI: mixt

SCOPUL: familiarizarea cu literele „H” mare de tipar si „H” mare de mana

OBIECTIVE OPERATIONALE:

            O1 – sa recunoasca litera „H” (mare de tipar, de mana) ca semn grafic cores-   

                  punzator sunetului „h”;

            O2 – sa citeasca cuvinte ce contin literele „h”, „H” de tipar;

            O3 – sa formuleze propozitii cu cuvintele date;

            O4 – sa alcatuiasca cuvinte ce contin litera „H” mare de tipar;

            O5 – sa citeasca corect, constient in ritm propriu;

            O6 – sa scrie corect litera „H” mare de mana;

          O7 – sa copieze corect cuvintele indicate ce contin litera „H”;

            O8 – sa transcrie corect cuvintele indicate care contin litera „H”.

STRATEGII DIDACTICE:

           

         a) Metode si procedee:  conversatia, metoda fonetica analitico – sintetica, 

                                             exercitiul (de lectura, lexical, ortografic), explicatia,

                                             jocul didactic, procedee de lectura: citire in soapta, in

                                             lant, selectiva, in grup

         b) Mijloace de invatamant: abecedar, literele alfabetului, plansa cu litere de                                       

                                                      mana, caiet special

         c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

  • DANILA, I.: „Indrumatorul invatatorului – Abecedar”, Editura All, Bucuresti, 2000
  • PAVAL, L.: „Orientari moderne in predarea limbii romane la ciclul primar”, Editura AXA, Suceava, 2004
  • DORNESCU, M., VASILIU, R., MIRON, E.: „Abecedarul pas cu pas”,  Iasi, 2001  
  • „Sa dezlegam tainele abecedarului”, Editura CARMINIS, Pitesti, 2004
  • PENES, M.: „Sa citim cu Ana”, Editura ANA, Bucuresti, 2000
  • IORDACHESCU, C.: „Sa dezlegam tainele abecedarului”, Editura Carminis, Pitesti, 2004

DURTA: 45 minute


EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL  STIINTIFIC

STRATEGII DE PREDARE-INVATARE

EVALUARE

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE  DE

INVATAMANT

MODURI  DE

ORGANIZARE

Organizarea clasei pentru lectie

 

  Se pregatesc materialele necesare  lectiei.

  Se asigura linistea si ordinea necesare inceperii lectiei.   

frontal

Captarea atentiei

   

   Se prezinta elevilor o plansa ce infatiseaza hora. Se precizeaza ca vor afla din textul pe care il vor citi cine a participat la hora.

explicatia

frontal

Anuntarea temei si a obiectivelor

   

     Se anunta tema si obiectivele in maniera accesibila.

     Se precizeaza ca in aceasta ora vor citi si vor scrie propozitii in care vor intalni cuvinte ce se scriu cu litera invatata.

conversatia

frontal

Dirijarea invatarii

   

    Pentru a putea citi mai usor textul din Abecedar, se vor citi de pe tabla urmatoa-

rele cuvinte: locuiesc, Haralambie Herescu, inhama.

·      Descifrarea textului din manual prin efort propriu

Citirea textului de catre elev. Citirea model de catre invatator.

·      Discutarea textului: titlul, personajele, localizare in timp si spatiu, fapte,

 descriere.

·      Citire selectiva

·      Citirea unor propozitii scrise cu litere de mana si copierea lor

·      Transcrierea unor propozitii din manual. Elevii citesc cele scrise.

Dezvoltarea propozitiilor scrise (oral).

El hotaraste.                  El hraneste.

Ei hotarasc.                   Ei hranesc.

Exercitii de inviorare.

exercitiul

exercitiul

conversatia

explicatia

exercitiul

exercitiul

abecedar

caiet tip I

frontal

individual

frontal

individual

individual

frontal

evaluare orala

evaluare orala

evaluare scrisa

Obtinerea performantei

   

   Exercitii de dezvoltare a exprimarii si de scriere

·      Sa adaugam „h”!

ora                   arta                      ranit

an                   rana                      ai

·      Cuvinte cu sens opus:

lenes –                             neserios -

 mic -                               harnic –

·      Cuvinte ce pot avea sensuri diferite: haina.

Se alcatuiesc propozitii.

 Se alcatuiesc propozitii cu cuvinte ce incep cu H: Hercule, Haiduc, Hunedoara.

   Moment recreativ.

Doi elevi sunt numiti sa citeasca cate o ghicitoare.

exercitiul

exercitiul

jocul didactic

exercitiul

caiet tip I

caiet

culegere

jetoane

frontal

individual

frontal

frontal

evaluare orala

evaluare scrisa

evaluare orala

Evaluare

   Elevii vor avea de ordonat cuvinte pentru a obtine o propozitie si sa transcrie propozitia.

   un, a spart, Horia, pahar.

exercitiul

individual

evaluare scrisa

Retentia

   Se cere elevilor sa spuna ce litera au invatat.

   Se citeste toata pagina din manual, inclusiv randul scris cu litere de mana.

conversatia

exercitiul

frontal

evaluare orala

Transferul

 

    Sa deseneze familia literei invatate. Elevii scriu litera, apoi o transforma in diverse obiecte.

exercitiul

foi si creioane colorate

individual

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2239
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved