Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE





loading...

Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA:MIJLOCIE, CUNOASTERA MEDIULUI

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic







DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA PREGATITOARE “CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM”?
ANOTIMPURILE
PROIECT DIDACTIC Grupa: Mica „ Istetii” - metoda cubului-metoda interactiva
PROIECT DIDACTIC, GRUPA: Pregatitoare 'Cutiuta cu surprize'
PROIECT TEMATIC GRUPA: MICA FRUMUSETILE SI BOGATIILE TOAMNEI
Parteneriat Gradinita - Familie - Impreuna pentru copiii nostri
GRAFICUL ACTIVITATILOR EXTRACURRICULARE
PROIECT DIDACTIC - TOAMNA CEA BOGATA Joc didactic
Rolul activitatilor de cunoasterea mediului in imbogatirea cunostintelor copiilor despre lumea inconjuratoare
OU SAU PUISOR?

PROIECT DIDACTIC

DATA:15.10.2007




GRUPA:MIJLOCIE

ACTIVITATEA:CUNOASTERA MEDIULUI

TEMA:’’CINE SUNT EU?’’

SUBTEMA :Meseriile

SUBIECTUL :’’Imi aleg o meserie’’

FORMA DE REALIZARE:-joc didactic-

SCOPUL ACTIVITATII:Insusirea cunostintelor despre meseriile de baza ale omului

OBIECTIVELE OPERATIONALE:-sa denumeasca si sa descrie activitatile observate in imagini

-sa descrie uneltele specifice fiecarei meserii

-sa cunoasca diferite produse ale activitatii meseriasilor

-sa motiveze preferinta pentru o anumita meserie

-sa rezolve sarcinile fisei de lucru

METODE SI PROCEDEE:observatia,conversatia,explicatia,demonstratia,jocul didactic

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:planse ilustrative,fisa de evaluare(anexa 1)

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:revista invatamantul prescolar,proiecte didactice,Sugestii metodice privind desfasurarea activitatilor pentru cunoastera mediului

DURATA:20min

EDUCATOARE:Serban Mihaela

Desfasurarea activitatii

Evenimentul

didactic

Continutul stiintific

Strategiile

didactice

Evaluarea

(instrumente si indicatori)

1.Captarea

atentiei

2.Anuntarea subiectului

3.Dirijarea invatarii noului cintinut

4.Obtinerea performantei

5.Realizarea feed-backului final

6.Incheiera activitatii

Pe doua masute se aseaza imaginile si uneltele specifice meseriilor lor.In urma unei discutii cu privire la aceste unelte copiii vor identifica corect si atribui corect fiecarei meserie in parte.

-astazi,in cadrul activitatii de cunoastere a mediului ,vom discuta despre meseriile de baza si uneltele specifice lor.Vom observa uneltele acestora dar si produsele activitatii acestora.

-se observa si se analizeaza pe rand fiecare imagine ce reprezinta o meserie.

-ce meserie reprezinta prima imagine  doctor)

-care sunt uneltele specifice acestei meserii ?(seringi,eprubete etc)

-unde isi desfasoara activitatea?

-ce meserie ati vrea sa urmati cand veti fi mari?

-ce meserie au parintii vostri ?



Se va realiza prin jocul de rol :’’De-a doctorul’’, ‘’De-a brutarul’’,etc.

Se va realiza prin fisa de lucru anexa1)

-se fac aprecieri verbale cu privire la comportamentul copiilor in timpul activitatii

-se ofera recompense

*interactiune :expozitiv

dialogata

*procedeu :instructaj

verbal

*metode :conversatia

*metode :comunicarea

*metode :observatia

demonstratia,explicatia

*jocul didactic

*explicatia

*conversatia

*conversatia

*conversatia

*evaluare :aprecieri verbale

*frontala

*frontala

*colectiva

*colectiva

*individuala

*frontala








Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2644
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2020 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site