Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC - "Toamna" - cantec

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Subiectul activitatii:



"Toamna" - cantec

"Mergi cum cant" - joc muzical

Mijloc de realizare:

Cantec, joc muzical

Tipul de activitate:

Formare/consolidare de priceperi si deprinderi

Scopuri:

S1: consolidarea deprinderii de a interpreta corect si expresiv un cantec sau un fragment melodic;

S2: consolidarea deprinderii de a canta atat individual, dar si pe grupe, cu acompaniament sau fara;

S3: consolidarea deprinderii de a respira corect in timpul cantarii;

S4: fromarea gustului artistic, a dragostei pentru frumos.

Obiective operationale:

Pe parcursul si la sfarsitul activitatii prescolarii vor fi capabili sa:

O1: sa cante corect exercitiile de intonatie;

O2: sa respire corect, respectand pozitia pentru cantat;

O3: sa respect semnalul de inceput;

O4: sa asocieze inaltimile si duratele sunetelor cu silabele ce alcatuiesc cuvintele unui cantec;

O5: sa intoneze corect si expresiv melodia cantecului "Toamna".

Metode si procedee:

Conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul, instructajul verbal, dramatizarea.

Material didactic:

Forma de organizare

Bibliografie:

Durata activitatii:

Scarita muzicala, imagini reprezentand momente semnificative din anotimpul toamna, caseta, casetofon.

Frontal-individuala

"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii"elaborata de Ministerul Educatiei Nationale

"Povesti si povestiri - cunoasterea mediului, natura si vietuitoare", Editura Tehno-ARt

30-35 de minute

Etapele activitatii

Ob.

Op.

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluarea

I.Moment organizatoric

II.Activitati muzicale introductive

III.Captarea atentiei

IV. Anuntarea temei noi si a obiectivelor

V. Desfasurarea activitatii (dirijarea invatarii noului cantec)

VI. Realizarea feed-back-ului

VII. Incheierea activitatii

O1

O2

O3



O2

O3

O4

O5

- Asigurarea conditiilor organizatorice si psihologice pentru desfasurarea eficienta a activitatii: aranjarea mobilierului si a materialelor, aerisirea salii etc.

Copiii intra in sala de grupa si isi ocupa locurile si asculta indicatiile educatoarei.

- Se vor executa cu copiii exercitii de respiratie, de emisie a sunetelor si de intonare.

Se vor diferentia sunetele muzicale dupa inaltime - tonalitatea DO major.

"Cantecul Gamei" - text adaptat.

- Captarea atentiei se va realiza cu ajutorul poeziilor si ghicitorilor despre anotimpul toamna.

- Dupa ce atentie le este captata, prescolarilor le este propus spre invatare un cantecel despre tema acestei saptamani, intitulat "Toamna".

a) cantarea model;

b) familiarizarea copiilor cu continutul literar si muzical al cantecului;

c) scandarea textului cantecului;

d) reluarea cantarii model;

e) invatarea cantecului pe fragmente;

f) cantarea integrala a cantecului.

- Imitarea unor sunete din natura, uzand de capacitatile vocale.

- Repetarea cantecului "Toamna" si a altor cantece invatate anterior.

- Se vor face aprecieri cu privire la activitatea desfasurata de copii si li se vor acorda recompense.

- Metode si procedee: instructajul verbal, explicatia.

- Metodee si procedee: demosntratia, exercitiul, explicatia.

- Metode si procedee: dramatizarea.

- Metode si procedee: explicatia, conversatia euristica.

- Metode si procedee: explicatia,demonstratia, conversatia euristica, exercitiul.

- Mijloace de invatamant: caseta, casetofon, scarita muzicala.

- Metode si procedee: jocul didactic, exercitiul, conversatia euristica, expunerea.

- Metode si procedee: conversatia euristica.

- Evaluarea: frontala, prin observarea curenta.

- Evaluare: frontala, individuala; prin observarea curenta, prin aprecieri verbale.

- Evaluare: frontala, individuala; prin observarea curenta, prin aprecieri verbale.

- Evaluare: frontala.

- Evaluare: frontala, pe grupe, individuala; prin observare curenta.

- Evaluare: frontala, pe grupe, individuala; prin observare curenta.

- Evaluare: frontala, pe grupe, individuala; prin observare curenta.

TOAMNA

A venit pe dealuri toamna

Cu frunze si flori,

O primim cu bucurie

Si-i cantam in cor.

Refren- bis

Fructe parfumate

Si legume coapte,

In dar le primim

Si ii multumim.

Au plecat si pasarele

In stoluri pe sus;

Vanturi, ploaie, nori si ceata

Toamna ne-a adus.





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6580
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved