Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE


Gradinita

Poezii si cantece

Proiect didactic Grupa:Mare-pregatitoare educarea limbajului - Oglinda fermecata

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
POEZII – ANOTIMPUL TOAMNA
Cuvantul format din trei silabe
,,CE STIM DESPRE ANIMALE?” NIVEL: 3–5 ANI
JOC-EXERCITIU - “JURNAL DE O ZI”
Planificare saptamanala - Cine sunt/ suntem? GRUPA Mare
Fisa de lucru - Rezolva corect
PROIECT DE ACTIVITATE - GRUPA : mare - Activitate matematica - Al catelea fluturas si a cata floare lipseste ?
FISA - Consolidarea numaratului in lim. 1-5
PROIECT DIDACTIC (ACTIVITATE INTEGRATA)
PROIECT DIDACTIC GRUPA : mijlocie - Natura

TERMENI importanti pentru acest document

didacticrochipul din oglinda la grupa mare : proiect broscute cum arataz : proiect didactic educarea limbajului consolidare silabe : joc didactc grupa mare educarea limbajului : :

Proiect didactic

Grupa:Mare-pregatitoare

Categoria activitatii:educarea limbajului

Tema:Oglinda fermecata

Mijloc de realizare:joc didactic

Obiectiv cadru:

Consolidare a cunostintelor

Intelegerea de catre copii a sensului unor cuvinte mai greu sesizat :antonime ;omonimele ;sinonimele

-imbogatirea vocabularului activ al copiilor

-consolidarea priceperilor si deprinderilor de exprimare orala corecta in propozitii

Obiective de referinta

O1-Sa diferentieze cuvintele prin contrast,sa foloseasca cuvintele noi invatate in vorbirea curenta.

O2-Sa dezvolte capacitatea copiiilor de a realiza legatura dintre imagini si realitatea inconjuratoare

O3-Sa imbogateasca vocabularul cu cuvinte noi (sinonimele verbelor « a alunga » ;  « a destepta » ;adjectivul « lacom »).

Strategii operationale :

a)Metode si procedee :observarea,conversatia,exercitiul,problematizarea,invatarea prin descoperire;

b)Mijloace de invatamand:suport pentru planse,oglinda,imaginilcasetofon,obiecte,jetoane(pentru educatoare).

             Etape

        Activitatea Educatoarei

           Activitatea Copiilor

 Organizarea activitatii

-aranjarea mobilierului in forma de careu

-intrarea ordonata in sala a copiilor

Captarea atentiei

a)Intuirea materialului

Li se arata o oglinda,apoi sunt intrebati:

-Copii ce este aceasta ?

-Aceasta este o oglinda,asemanatoare celei din povestea « Alba ca Zapada si cei sapte pitici »,deci este o oglinda fermecata ;cu ajutorul ei noi,astazi,vom desfasura jocul :  « Oglinda fermecata »

-Aceasta este  o oglinda.

Doi copii vor repeta tema

Dirijarea invatarii

-Copii,in spatele acestei oglinzi se ascund mai multe imagini.Vor ruga oglinda din poveste sa spuna despre ce imagini este vorba.

-Oginda fermecata,sa vedem,in sptatele tau ce se mai ascund ?

-Formati cate o propozitie in care folositi si cuvantul curat.

Copilul numit va raspunde :

-Eu vad imaginea unui copil murdar.

-Copiii trebuie sa fie curati.

Doi copii vor fi numiti sa formuleze alte propozitii cu cuvantul curati-curat.

Aplicarea conostintelor

-Oglinda fermecata,in spatele tau ce se mai ascunde ?

-Cum ati vrea sa fie copilul ?

 

-Oglinda fermecata,arata ce se mai ascunde in spatele tau.

-Cum trebuie sa desenam noi ?

-Oglinda ne arata un copil suparat.

-Noi am vrea sa fie vesel,copilul.Se va numi un copil care sa formuleze o propozitie cu cuvantul vesel.Un alt copil formuleaza o propozitie.

Oglinda arata un desen urat

-Noi trebuie sa realizam un desen frumios.

Evaluarea partiala

-Formati propzitii cu cuvantul frumos.Pe caseta va fi inregistrat un fragment din povestea « Stejarul din Borzesti »si apoi ma voi adresa copiilor :

-Din ce poveste este acest fragment ?

-Despre ce personaj este vorba ?

-Cum era Stefan cel mare ?

-Dar daca Stefan cel mare nu s-ar fi avantat in lupta si ar fi fugit acum ar fi fost ?

-Din ce poveste sunt aceste imagini ?

-Cum este Ionel in prima imagine ?

-De ce?

-Cum este Ionel in a doua imagine?

-In ce poveste eset vorba despre doua fete,una a mamii si una a tatalui ?

-Cum era faat mosneagului ?

-De unde ne dam seama de lucrul acesta ?

-Dar fata babei cum era ?

-De unde ne dam seama?

Un copil va spune o propozitie cu cuvantul urat,un altul formuleaza o propozitie cu cuvantul frumos.Copii audiaza fragmetul.

-Acest fragment este din povestirea « Stejarul din Borzesti »

-Se vorbeste despre Stefan cel Mare.

-Stefam cel Mare era viteaz,curajos.

-In acest caz Stefan cel Mare ar fo fost fricos,las.

-Aceste imagini sunt din povestirea “Visul lui Ionel”

-Dezordonat.

-Pentru ca nu-si pune jucariile la loc.

-Ordonat,pentru ca a vazut cum au plecat toate jucariile de la el.

-In povestea « Fata babei si fata mosneagului ».

-Harnica,ascultatoare,buna.

-Pentru ca ea muncea,era supusa,asculta sfaturile ce i se dadeau,i s-a facut mila de tot ceea ce a intalnit in cale.

-Fata babei era lenesa,neascultatoare si rea.

Copiii vor arata de unde reies aceste trasaturi.

Aplicarea cunostintelor II

-Oglinda fermecata,in spatele tau ce se mai arata ?

-Caror obiecte le mai spunem,noi broasca ?

-Oglinda fermecata,in spatele tau ce se mai arata ?

-Ce obiecte cu aceasta denumire mai cunoasteti voi ?

-Oglinda fermecata,in spatele tau ce se mai arata ?

-Ce alte obiecte cu aceasta denumire mai cunoasteti ?

-Oglinda ne mai arata o broasca de usa.

-Broasca de lac,jucarii-broscute.

-Oglinda ne arata un animal care ne numeste capra.

-Capra de taiat lemne,jocul « capra »

-Oglinda ne arata un toc de scris.

-Noi mai cunoastem tocul de la usa,tocul de la papuci,toc de pastrat ochelari, « toc de bataie ».

Evaluare partiala

 Cer copiilor sa intoarca jetoanele de pe masuta,sa le priveasca,si apoi,in functie de ceea ce voi cere,sa le aduca la masa mea, grupandu-le dupa denumire.

Ce aveti desenat pe jetoane ?(un copil)

-Aduceti toate jetoanele care au desenat pe ele obiecte cu denumirea de.

-Vor aduce :jeton cu :

-cocos

-broasca

-toc

-capra

-ochi

-leu

-catel

-corn

-piulita

Aplicarea cunostintelor III

-Ce am asezat eu pe aceasta masuta ?

-Cum se numesc aceste seminte ?

-Cum mai spunem noi florii-soarelui ?De ce ?

-Ce mai am eu ?

-Cum sunt denumiti cartofii de catre buncii vostri ?

-Vor descoperi pe rand

-Dumneavoastra ati asezat o farfurie cu seminte de floare-soarelui.

-Noi ii mai spunem soranca sau rasarita pentru ca ea se indreapta mereu spre soare.

-O farfurie cu cartofi.

-Buncii nostri le spun « barabule »,la tara

 Evaluare partiala

Voi prezenta trei imagini reprezentand :

1)Un iepure mancand varza.

2)Un lup in apropierea unui staul cu oi.

3)Un copil care doarme si mama vrea sa-l trezeasca

Voi incercati sa aflu de la copii sinonimele vorbelor :  -a fugari

                                     -a trezi

                                      -lacom

asezandu-le intrebari de genul :

-Ce face iepurasul in imagine ?

-Ce trebuie sa facem noi cand il prindem in straturile cu varza ?

-Cum mai putem spune noi in loc de « il fugarim »

-Cum este lupul ?

-Cum mai putem spune in loc de lacom ?

-Ce face copilul ?

-Ce face mama ?

-Cum mai putem spune in loc de a scula din somn ?

-a alunga,a indeparta,a goni

-a destepta,a sula

-mancacios,hapsan

-Iepurasul mananca varza.

-Il fugarim

-( Il indepartam,il gonim,il alungam)

-Lupul este lacom

(mancacios,hapsan)

-Copilul doarme.

-Mama vrea sa-l scoale

-Noi mai putem spune a trezi,a destepta

 Aprecieri

 Voi aprecia modul cum s-au comportat si cum au raspuns copiii la activitatea si voi mentiona ca oglinda fermecata-in spatele careia au stat atatea imagini-va spune si altor copii cat de frumos au stiut ei sa raspunda si cat de cuminti au stat

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 689
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved