Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE


Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE - GRUPA : mare - Activitate matematica - Al catelea fluturas si a cata floare lipseste ?

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA PREGATITOARE “CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM”?
PROIECT DE ACTIVITATE - Gaseste comoara - Verificare si consolidare de cunostinte
Proiect didactic Grupa: MIJLOCIE, Cosul cu flori de primavara
METODE DE CUNOASTERE A PERSONALITATII COPILULUI
ORGANIZAREA SI DESFASURAREA ACTIVITATILOR DE LECTURA DUPA IMAGINI
FISA DE LUCRU - Recunoaste florile de primavara
PARTENERIAT GRADINITA –COMUNITATE LOCALA-OPORTUNITATE IN DEZVOLTAREA UNITATILOR DE INVATAMANT
Concursul „Suntem isteti!'
Proiect de activitate GRUPA mica - Cunoasterea mediului
Activitatea cognitiva si organizarea activitatii independente a copiilor

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect de activitate integrata la matematica : proiect de activitate matematica grupa mare : proiect de activitate integrata matematica : proiect de matematica joc didactic a cata steluta :

PROIECT  DE  ACTIVITATE

GRUPA :  mare

EDUCATOARE : 

GR[DINITA

CATEGORIA ACTIVITATII :  Activitate   matematica

MIJLOC DE REALIZARE :  Joc  didactic

TEMA :  ,,  Al catelea  fluturas  si  a  cata  floare  lipseste ? “

SCOP : 

a) Informativ  :

-  consolidarea  reprezentarilor  despre  numaratul  in  limitele  1- 6 ;

-  utilizarea  corecta  a numeralului  ordinal .

b) Formativ  :

-  dezvoltarea  capacitatii  de a diferentia  aspectul  ordinal  de cel cardinal  in  numarare ;

-  stimularea  spiritului  de  observatie  ,  a  atentiei  si  a  memoriei  vizuale .

c) Educativ  :

-  cultivarea  interesului  pentru  o  exprimare  corecta  prin  realizarea  acordului  intre

    numeralul  ordinal  si  substantiv  ; 

-    dezvoltarea  dorintei  de  a  aplica  in  joc  cunostintele  matematice  dobandite ;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

a)  Cognitive :

-   sa  numere  corect  in  sir  crescator  in  limitele  1-6 ;

-   sa  utilizeze  corect   numeralele  cardinale  si  ordinale  ;

-   sa  compare  multimile  prin  aprecieri  globale  si  prin  punere  in  corespondenta ;

-   sa   respecte  acordul  numeral – substantiv ;

-   sa  numeasca  vecinul  mai  mare  sau  mai  mic  al  unui  numar ;

-   sa  foloseasca  un  limbaj  matematic  adecvat .

b)  Psihomotorii :

-   sa  sesizeze   pozitia  fiecarui  numar  in  sirul  numeric ;

-   sa  indice  obiectul  care  ocupa  un  anume  loc  in  sir  ( primul  ,  al  doilea …) ;

-   sa  se  deplaseze  pentru a  se  grupa  corespunzator  sarcinilor  primite   in  joc .

c)  Afectiv – atitudinale :

-   sa  participe  cu  interes  la  activitate ;

-   sa  colaboreze  cu  colegii  pentru  a  rezolva  sarcinile  grupului .

SARCINA DIDACTICA  :  stabilirea  locului  obiectului  in  sirul  numeric  ;

                                 folosirea   corecta  a  numeralului  ordinal .

ELEMENTE DE JOC :  inchiderea  si  deschiderea  ochilor ,  ascunderea  ,  ghicirea  , 

                                 intrecerea   ,  aplauzele  ,  surpriza .

TIPUL ACTIVITATII :   consolidare

STRATEGIA DIDACTICA :

a)  Metode  si  procedee  :  explicatia  ,  demonstratia  ,  exercitiul  ,  problematizarea  ,

                                  conversatia  ,   jocul .

b)  Mijloace  de  invatamant  :  suport  cu  buzunare,  planse  ,  material  marunt  (  fluturi

                                  si  flori ) ,  fise  ,  medalioane  cu  cifre  ( 1-6 ) ;

c)  Forme  de  organizare  :  frontala  ,  pe  grupe  ,  individuala .

EVALUARE :  continua – prin  analiza  raspunsurilor  si  a  modului  de  lucru  ,  prin     

                                   observarea  comportamentului  si  aprecieri  stimulative .

DURATA :  25-30 min

Desfasurarea  activitatii

Etapele activitatii

         Activitatea  educatoarei

Activitatea copiilor

        1.

   Organizarea

    activitatii

Voi crea cadrul necesar bunei desfasurari  a

    activitatii :

  -asezarea mobilierului in forma de careu ;

  -pregatirea materialului didactic .

-colaborarea la ase-

zarea mobilierului ;

-stabilirea ordinei si

disciplinei .

        2.

   Captarea

     atentiei

Voi crea un climat favorabil activitatii: le voi

arata ce am in piept – o floare si un fluturas.

Descopar suportul cu buzunare  pe care de

asemenea  sunt flori si fluturasi .

-  exprima dorinta

de  a primi si ei flori

si fluturi .

        3.

Enuntarea temei si

a obiectivelor

 Cu aceste materiale ne vom juca jocul ,, Al

catelea fluturas si a cata floare lipseste ? ”

La aceasta activitate fiecare copil trebuie sa

numere corect , sa gaseasca locul fiecarui

fluturas si a fiecarei flori care lipseste din sir.

-  retin denumirea

jocului ;

-  asculta obiectivele .

         4.

Reactualizarea

cunostintelor

 -  Pana la cat ati invatat sa numarati ?

Solicit un copil sa numere crescator si des-

crescator  in limitele 1-6 .

Chem  un copil sa aseze intr-un sir orizontal

,,fluturasii” si sa-i numere .

Alt copil va trebui sa aseze deasupra sirului

format ,,florile”, formand perechi intre un flu-

turas si o floare .

Numarati fluturasii si florile !

 -   Ce puteti spune despre cele doua multimi? 

- numara ;

- asaza in sir la su-

port ;

- asaza fluturasii ;

- asaza florile si

formeaza perechi ;

-         numara ;

-         raspund :

,, Au tot atatea

     elemente ”

          5.

Dirijarea invatarii

Explicarea regulilor  jocului

- La semnalul meu , toti copiii inchid ochii ;

- La bataia mea din palme veti privi si veti 

spune ce s-a schimbat in sir , al catelea flutu-

ras sau a cata floare lipseste ;

Voi desfasura cu copiii un joc de proba , apoi

jocul  propriu-zis.

-         asculta explicatiile ;

-         participa la jocul de proba.

          6.

    Obtinerea

performantei  si

    asigurarea

conexiunii inverse

Jocul se va desfasura in mai multe etape :

1. Voi ascunde mai intai primul fluturas ;

- Al catelea fluturas lipseste ?

- Mai are pereche prima floare ?

- In care multime sunt mai multe elemente ?

- Dar mai putine ?

Ascund pe rand toti fluturasii si toate florile

pentru a putea folosi toate numeralele invatate

( primul-prima ,al doilea –a doua , etc . ) .

Atrag atentia asupra acordului intre numeral

si substantiv .

Adresez intrebari despre vecinii fluturasilor

sau a florilor care lipsesc .

2.Voi  ascunde pe rand si ceilalti fluturasi si

celelalte flori , pentru a identifica vecinii ;

3. In complicare voi ascunde  cate doua ele-

mente  dintr-un sir .

- prima floare nu are

pereche , deci  lip-

seste primul fluturas

- sesizeaza al catelea fluturas si a cata floare lipseste

din  fiecare sir ;

- utilizeaza un limbaj adecvat ;

- identifica vecinii

obiectelor care

lipsesc .

 - observa schimbarile ;

-  sesizeaza absen-

ta  a doua elemente .

           7.

    Asigurarea

    retentei si a

    transferului

4. Voi prezenta copiilor o plansa in care sunt

desenati sase copaci , intre care  al doilea nu

are frunze .

-  Al catelea copac este uscat ?

5. Voi desemna sase copii care sa formeze un

sir in fata  grupei  .

Voi cere unui copil sa identifice , legat la ochi

al  patrulea  coleg din sir  , etc

6. Distribui copiilor medalioane : 6 rosii, 6 al-

bastre si 6 verzi  cu cifre ( 1-6 ).

Copiii trebuie sa se grupeze dupa culoarea

medalionului , apoi sa se aseze  in sir, fiecare

ocupand locul indicat de cifra de pe medalion.

- identifica prin nu-

marare  locul copacului in sir ;

-         pipaie cu ochii inchisi ;

-         numara ;

-  se grupeaza dupa

culoare in cerculete

apoi in sir si      numara  .

           8.

    Evaluare

Distribui  fise cu urmatoarele sarcini :

- Coloreaza floarea care se afla inaintea celei

 de-a treia ;                                     

- Coloreaza balonul care se afla intre cel de-al

patrulea si  al saselea ;

- Coloreaza prima si ultima steluta .

Fixarea temei :

- Cum se numeste jocul ?

- intuiesc imaginile;

- rezolva sarcinile ;

- verifica ;

- corecteaza ;

- numesc jocul .

          9.

   Incheierea

   activitatii

Voi face aprecieri asupra participarii si a

comportamentului in timpul activitatii .

- asculta aprecierile.

              

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3573
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved