Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PLAN DE LECTIE CLASA: a XII-a A Comunicare si toleranta in situatii conflictuale

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PLAN DE LECTIE

DATA:

CLASA: a XII-a A



TIMP DE LUCRU:45 de minute

UNITATEA SCOLARA: Grup Scolar Industrial,,Grigore Cerchez''

DISCIPLINA: Consiliere si orientare scolara

PROPUNATOR:

TEMA: Comunicare si toleranta in situatii conflictuale

MODUL TEMATIC: Comunicare si abilitati sociale

COMPETENTE GENERALE:Integrarea abilitatilor sociale si emotionale in vederea dezvoltarii carierei

VALORI SI ATITUDINI:Receptivitatea la emotiile celorlalti

Valorizarea relatiilor interpersonale

COMPETENTE SPECIFICE:Dezvoltarea abilitatii de ascultare in cadrul comunicarii interpersonale

Identificarea rolului mesajelor de tip,,eu'' in rezolvarea eficienta a conflictelor

Autoevaluarea modului in care elevii comunica propriile dorinte si nevoi intr-o situatie conflictuala si exersarea unor modalitati eficiente de comunicare

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

OO1. sa defineasca notiunea de toleranta;

OO2. sa identifice caracteristicile care descriu comportamentul tolerant;

OO3. sa demonstreze respect de sine si fata de ceilalti;

OO4. sa lucreze in echipa in mod constructiv;

OO5. sa realizeze diferenta intre o persoana toleranta si intoleranta;

OO6. sa analizeze si sa identifice diverse situatii de toleranta/intoleranta;

OO7. sa gaseasca cuvinte-cheie pentru studiul de caz reprezentat pe fisa de lucru;

STRATEGIA DIDACTICA

    • Metode si procedee: brainstorming, studiul de caz, conversatia, observarea dirijata, explicatia, dezbaterea, expunerea, problematizarea.
    • Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe cu raportare frontala.

* Resurse: chestionarul, pliantul, fisa de lucru,capacitatile receptive si emotionale ale elevilor,cunostintele anterioare ale acestora

BIBLIOGRAFIE:

1. Andrei Barna (coordonator): "Indrumar metodic pentru practica pedagogica", Editura Europlus, Galati, 2006;

2. Alexandru Gheorghe s.a.: "Dirigentia si Consilierea - ghid metodologic", Editura "Gheorghe Alexandru", Craiova, 2006;

3. Dictionarul explicativ al limbii romane (DEX), Editura UNIVERS ENCICLOPEDIC, Editia a II-a, Bucuresti, 1998;

Desfasurarea activitatii

Momentele instruirii

Timp alo-cat

Obiective

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Resurse procedurale

Resurse materiale

Metode si procedee

Forme de organizare

Pregatirea elevilor pentru activitate

2 min.

Sa reactioneze pozitiv, do-

rind sa lucreze si sa fie apreci-

ati

- Pregatesc materialele necesare orei.

- Urmaresc asezarea elevilor la locurile stabilite, anume organizati in echipe.

- Verific disponibilitatea colectivului clasei pentru activitatea ce urmeaza a fi desfasurata, intreband totodata asupra prezentei elevilor.

- Elevii de serviciu anunta absentii si apoi toti cei prezenti se grupeaza in 3 echipe.

Conversatia

Frontal

Captarea atentiei

3 min.

Notez pe tabla doua citate din ,,Cugetari", V. Hugo: "Toleranta este singura flacara care poate lumina inauntrul unui suflet mare.'';,, Toleranta sta in fruntea tuturor celorlalte virtuti".

- Elevii citesc cu atentie cugetarile si incearca sa le interpreteze .

Brainstorming

Individual

Pliantul

Anuntarea temei lectiei precum si a obiectivelor operationale

3 min.

Sa cunoasca ce informatii si competente

vor fi evalu-

luate la

sfarsitul orei

- Se anunta titlul activitatii si se scrie pe tabla

- Se enumera obiectivele operationale ale lectiei.

- Elevii asculta si sunt atenti la expunerea celor spuse de mine.

Conversatie

Expunerea

Frontal

Desfasurarea propriu-zisa a lectiei

20 min.

O1

O2

- Impart fiecarui elev cate un pliant al tolerantei pe care il vor citi.

- Ii rog pe elevi sa analizeze pliantul respectiv si sa incerce sa scrie pe o foaie de hartie cateva caracteristici ale atitudinii tolerante.

- Elevii citesc si analizeaza pliantul si-prin activitatea in grup- vor extrage cateva caracteristici despre ce inseamna a fi tolerant.

Conversatie

Brainstorming

Lucru in echipa

Frontal

Pliantul

O3

O4

- Cer sa se desemneze cate un reprezentant al fiecarei echipe care va prezenta rezultatele.

- Coordonez colectarea ideilor esentiale;

- Informatia insumata va fi notata pe tabla.

- Fiecare echipa isi desemneaza un reprezentant care va citi ideile consemnate si sub indrumarea mea vor elabora ideea generala si cuprinzatoare a ceea ce inseamna toleranta.

Conversatie

Expunere

Frontal

O5

- Suliniez ca atitudinea toleranta implica acceptarea diferentelor individuale existente intre oameni.

- Cer elevilor sa realizeze pe scurt un portret al persoanei tolerante/intolerante.

- Elevii ar putea spune ca persoana intoleranta este cea care respinge in mod voit cerintele si exigentele exterioare, ea este caracterizata de egoism in interpretarea situatiilor sociale, contrar persoanei tolerante.

Conversatie

Explicatie

Individual

Frontal

- Le explic elevilor ca trebuie sa promoveze atitudinile si comportamentele tolerante in rolurile si responsabilitatile pe care si le asuma in scoala si in viitor la locul de munca, in familie si in societate.

Conversatie

Frontal

Asigurarea feed-back-ului

10 min.

O6

- Impart cate un chestionar care cuprinde un set deexercitii cu privire la ce reprezinta toleranta in viziunea unor persoane intervievate prin sondaj, unde vor trebui sa raspunda cu "adevarat" sau "fals" (A/F).

- Pe acelasi chestionar sunt redate cateva situatii de toleranta si respectiv de intoleranta pe care care elevii vor trebui sa le recunoasca.

- Le voi asculta si corecta rezultatele adaugand cate o explicatie acolo unde va fi necesar. In acest fel voi vedea daca elevii au inteles bine tematica acestei lectii.

- Elevii vor citi fiecare set de sarcini si vor raspunde in mod corespunzator.

- La sfarsitul chestionarului imi vor comunica rezultatele printr-un reprezentant desemnat de fiecare echipa in parte.

Conversatie

Explicatie

Lucru in echipa

Frontal

Chestionarul

Evaluarea performantei

7 min.

O7

- Propun fiecarei echipe sa citeasca o situatie de conflict interetnic (Anexa 3) dupa care le inmanez sarcina de a incerca sa rezolve cu ajutorul grupul acest conflict care ar putea duce la un rezultat bun si satisfacator.

- Voi ruga fiecare echipa sa se divida in alte trei subgrupe in conformitate cu fiecare sarcina data spre rezolvarea conflictului. Fiecarei subgrupe ii va reveni respectiv una din sarcinile: CAUZE, CONSECINTE, SOLUTII.

- De asemenea rog sa se desemneze la sfarsitul rezolvarii conflictului un reprezentat de la fiecare subgrupa sa prezinte rezultatele gasite.

Se fac aprecieri in legatura cu modul de participare al elevilor la desfasurarea lectiei;

Se incheie lectia si se anunta tema urmatoare.

- In interiorul fiecarui cerc de pe schema conflictului respectiv fiecare din subgrupele formate vor incerca sa scrie care ar putea fi cauzele, consecintele si respectiv solutiile ce ar putea duce la rezolvarea conflictului interetnic propus in discutie.

Brainstorming

Conversatie

Studiu de caz

Dezbatere

Lucru in echipa

Frontal

Fisa de lucru

Pliantul tolerantei

*Toleranta (lat,,.tolerare''=a suporta) este un termen social,etic si religios, aplicat la o colectivitate sau la un individ, care defineste respectul libertatii altuia , a modului sau de gandire si de comportare, precum si a opiniilor sale de orice natura (politice, religioase,  etc).

*Notiunea de toleranta apare in istoria culturii secolului al XVI-lea, in stransa legatura cu gandirea umanista reprezentata de Erasmus din Rotterdam, in efortul sau de a combate fanatismul religios.

*Toleranta este inclusa in ,,Declaratia Universala a Drepturilor Omului'' din 1948 a Organizatiei Natiunilor Unite.

*Toleranta are limitele sale in normele de drept, care reglementeaza convietuirea membrilor societatii,pentru apararea demnitatii si libertatile oamenilor.

*Toleranta poate fi inteleasa in diferite moduri.Astfel ,ea poate fi adoptata in mod provizoriu sub forma unei concesii, ca manevra tactica. Ea poate reprezenta o acceptanta sau o permisiune, ca forma a unui dezinteres.

*Adevarata toleranta , in spirit umanist, inseamna insa mai mult decat o simpla ,,suportare'', in sensul originar ea presupunand respectul opiniei contrare si este strans legata de libertatea persoanei. Prin toleranta se respecta deciziile altor oameni, grupuri, popoare, religii, alte moduri de gandire si puncte de vedere, alte stiluri si moduri de viata. Astfel, garantarea necesitatii spiritului de toleranta depaseste cu mult domeniul ingust al politicii.

*Opusul tolerantei este intoleranta,care poate merge pana la fanatism.,,Exista un singur lucru care nu poate fi tolerat si anume intoleranta''.

* Toleranta este respectul, acceptarea si aprecierea bogatiei si diversitatii culturilor lumii noastre, felurilor noastre de expresie si manierelor de exprimare a calitatii noastre de fiinte umane. Ea este incurajata prin cunoasterea, deschiderea spiritului, comunicatie si libertatea gandirii, constiintei si credintei.

CITATE DESPRE TOLERANTA

,,Toate fiintele umane se nasc libere si egale in demnitate si drepturi. Ele sunt inzestrate cu ratiune si trebuie sa se comporte unele fata de altele in spiritul fraternitatii.''

*Declaratia Universala a Drepturilor Omului*

,,Singuri nu realizam nimic in lume.''

*Sandra Day O'Connor*

,,Legile singure nu pot asigura libertatea de exprimare, pentru ca fiecare persoana sa-si poata exprima fara consecinte negative parerea, trebuie sa existe un spirit de toleranta in randul intregii populatii.''

*Albert Einstein*

,,Testul curajului intervine cand suntem in minoritate. Testul tolerantei intervine cand suntem in majoritate.''

*Ralph W.Sockman*

,,Prejudecata este o opinie fara judecata.''

*Voltaire*

,,Cine este inclinat sa nu-i respecte pe altii, acela nu se respecta, inainte de toate, pe sine."

*Dostoievski*

Chestionar

1. Scrieti "adevarat" sau "fals" (A/F) in dreptul fiecareia din urmatoarele afirmatii.

A fi tolerant inseamna:

a) .a fi rabdator, indulgent cu cei din jur, bun la suflet;

b) .a trata cu ingaduinta, cu intelegere o persoana, o situatie;

c) .a nu fi intelegator si a nu fi prea sever cu cei din jur, a nu suporta neplacerile facute de altii cu calm;

d) .a fi o persoana care poate ierta, poate intelege;

e) .a fi respectuos, a fi afectuos fata de o persoana;

f) .a accepta oamenii asa cum sunt ei si a intelege probleme lor, adica a fi rabdator;

g) .a avea dreptate si a intelege;

h) .a fi calm, intelegator, ingaduitor, rabdator, a te respecta numai pe tine.

2. Indicati in care dintre urmatoarele situatii se manifesta toleranta si in care se manifesta intoleranta.Argumentati.

a) La ora de matematica doi elevi se jucau, facand zgomot. Profesoara m-a invinuit pe mine, chemandu-i si pe parinti la scoala, tratandu-ma cu indiferenta si neincredere.

b) Urcand in microbuz, am constatat ca nu aveam bilet. Soferul insa mi-a permis sa calatoresc. M-am gandit ca am noroc.

c) Intr-o zi, dupa lectii, am urcat in microbuz. Nu peste mult timp a intrat o batranica care vroia sa se aseze. Eu nu i-am oferit locul, deoarece ma dureau picioarele dupa meciul de fotbal. Stiu ca nu am procedat corect. Mi-e rusine.

d) Pe terenul de fotbal al scolii se jucau elevi din clasele a IX-a, a X-a si elevi dintr-a XI-a si a XII-a. Cei mari ii alungau pe cei mai mici, le-au luat mingea, i-au insultat, iar ei nu puteau sa le reproseze nimic. Fiind in inferioritate, cei mai mici au cedat, plecand foarte intristati.

Conflictul interetnic

Se propune urmatoarea problema:

In clasa noastra a venit un coleg nou, de etnie roma. Este ingrijit, modest, atent si activ la ore. Nimeni insa nu il prea baga in seama. La lectia de matematica, cand a fost invitat la tabla, a descoperit ca ii lipseste foaia cu tema de acasa. "Cine mi-a luat-o si de ce?" - a intrebat el cu nedumerire.

Incercati cu ajutorul lucrului in echipa sa identificati in urma lecturarii textului propus cauzele, consecintele si solutiile de rezolvare a acestui tip de conflict prin completarea schemei urmatoare:

Anexa 4

Regulile de aur ale clasei tolerante includ viziunea unui grup, conditiile de baza pentru procesul de studii, general acceptate. Prezentam mai jos trei modele originale, diferite ca formulare, dar asemanatoare ca mesaj, ceea ce denota ca elevii au aceleasi aspiratii si asteptari.

REGULILE DE AUR

Intelegere si sustinere reciproca

Intr-o discutie poti interveni numai atunci cand ti se cere parerea

Respecta si vei fi respectat

Sinceritate, armonie si pace

Este bine sa-ti controlezi intotdeauna emotiile

Intelege si vei fi inteles

Unitate, disciplina si echilibru

Sa nu te crezi cel mai destept

Ajuta si vei fi ajutat

Egalitate si solidaritate, indiferent de reusita scolara si nivel material

Este politicos sa ceri doar ceea ce ti se poate da

Spune ce gandesti prieteneste

Organizare si activism la ore

Trebuie sa inveti sa lupti, sa intelegi, sa vorbesti, sa asculti si sa taci atunci cand este cazul

Depaseste indiferenta si activeaza in colectiv

Rabdare, dar nu indiferenta

Oricarui om ii este dat sa greseasca

Nu respinge un ajutor

Acceptarea si aprecierea tuturor

Greseala recunoascuta este pe jumatate iertata

Orice schimbare trebuie inceputa de la propria persoana

Libertatea exprimarii

Dojana nu-i dauneaza niciodata unui intelept

Situatiile de conflict pot fi rezolvate pe cale pasnica

Ascultarea si respectarea opiniei fiecarui elev

Cu timp si cu rabdare dobandesti intelepciune

Stapanirea emotiilor negative

Nu judeca faptele celorlalti, fara sa cunosti cauzele care le-au provocat

Evitarea conflictelor

Nu este bine sa jignesti pe cineva



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 10567
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved