Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE ACTIVITATE - Comunicarea asertiva. Comportamentul asertiv, pasiv si agresiv

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE

Comunicarea asertiva. Comportamentul asertiv, pasiv si agresiv



DISCIPLINA: Consiliere si orientare

TEMA: Comunicare asertiva. Comportamentul asertiv, pasiv si agresiv

CLASA: a VI-a

DURATA: 50 minute

PROPUNATOR:

Obiectiv De REFERINTA: sa distinga intre comportamentul asertiv, pasiv si agresiv

ObiectivE OPERATIONALE:

O1: sa identifice componentele comunicarii (emitator, receptor, mesaj)

O2: sa sesizeze importanta comunicarii in realizarea unei activitati in grup

O3: sa aplice deprinderile de comunicare cu colegii

o4: sa ofere exemple de raspunsuri asertive, pasive si agresive in diferite situatii

STRATEGII DIDACTICE:

  1. METODE: brainstorming, comentarea unei imagini; prezentare; exercitii; discutii si analiza; jocul de rol; dezbaterea in grupuri si sesiuni de raportare
  2. MATERIALE NECESARE: foaie alba cu o figura geometrica, video-proiector, coli mari albe de hartie, banda adeziva, markere (culori vii)
  3. FORME DE ORGANIZARE: frontal si individual; in grupe de 5-6 elevi

EVALUAREA: Modul in care se realizeaza obiectivele stabilite se urmareste prin: observatia directa la clasa, tehnici autoevaluative, chestionar de evaluare

SCENARIUL ACTIVITATII:

Moment organizatoric: pregatirea video-proiectorului si a materialului de prezentat


Exercitiu: Studiul imaginii

Priviti imaginea incercand sa identificati componentele comunicarii. Ce alta reprezentare despre comunicare puteti sugera? Discutii (O1)

Enuntarea temei. Precizarea obiectivelor


Exercitiu de incalzire: Desenul

Fiecare elev isi pregateste o foaie de hartie si un creion.

Unui elev voluntar i se ofera o imagine cu o figura geometrica. Ceilalti elevi nu au vazut figura. Sarcina elevului voluntar este sa descrie numai verbal figura, in timp ce ceilalti elevi incearca sa o reproduca pe hartia lor (ex. desenati in partea de sus a foii un patrat; in coltul de jos din partea dreapta desenati un dreptunghi, etc.). Ceilalti elevi nu au voie sa puna intrebari, doar sa incerce sa redea prin desen cat mai exact figura descrisa. In final se compara figurile desenate cu figura initiala. (O2)

Exercitiu: Alegerea observatorului

Trebuie ales un elev pentru a observa reactiile colegilor in timpul activitatii. Cine se ofera?

Discutii (O3)

Prezentare teoretica: Comunicare asertiva. Comportament asertiv, pasiv, , agresiv

Asertivitatea este

      abilitatea de a ne exprima emotiile, opiniile si convingerile fara a afecta si ataca drepturile celorlalti;

      o abilitate pe care o poti invata;

      o modalitate de a comunica si de a te comporta cu ceillalti care te va ajuta sa ai mai multa incredere in tine.

 

Pasivitatea este

      un comportament care poate fi descris ca raspunsul unei persoane care incearca sa evite confruntarile, conflictele isi doreste ca toata lumea sa fie multumita, fara insa a tine cont de drepturile sau dorintele sale personale;

      manifestare a unei persoane care nu face cereri, nu solicita ceva anume, nu se implica in castigarea unor drepturi personale sau in apararea unor opinii.

 

Agresivitatea este o reactie comportamentala prin care

      il blamezi si il acuzi pe celalalt,

      incalci regulile impuse de autoritati (parinti, profesori, politie),

      esti insensibil la sentimentele celorlalti,

      nu-ti respecti colegii,

      consideri ca tu ai intotdeauna dreptate,

      rezolvi problemele prin violenta,

      consideri ca cei din jurul tau (parinti, colegi, profesori) sunt adesea nedrepti cu tine,

      esti sarcastic si utilizezi adesea critica in comunicare,

      consideri ca drepturile tale sunt mai importante decat ale altora,

      esti ostil si furios.

 


Pe masura ce crestem, invatam sa ne adaptam comportamentul la ce se intampla in jurul nostru, la persoanele pe care le intalnim. Daca increderea in noi insine este diminuata prin ironie sau violenta, atunci cand vom fi adulti vom avea tendinta sa reactionam pasiv sau agresiv in situatii similare.

Desi o persoana a invatat sa reactioneze pasiv sau agresiv, se poate schimba si poate invata sa devina asertiva. Care sunt efectele comportamentului pasiv, agresiv, in comparatie cu cel asertiv?

Consecinte ale comportamentelor asertive, pasive si agresive

Pasiv

Asertiv

Agresiv

Problema este evitata

Problema este discutata

Problema este atacata

Drepturile tale sunt ignorate

Drepturile tale sunt sustinute

Drepturile tale sunt sustinute fara a tine cont de drepturile celorlalti

Ii lasi pe ceilalti sa aleaga in locul tau

Iti alegi tu activitatea

Iti alegi activitatea ta si pe a celorlalti

Neincredere

Au incredere in ei

Ostili, blameaza, acuza

Vezi drepturile celorlalti ca fiind mai importante

Recunosti si drepturile tale si ale celorlalti

Drepturile tale sunt mai importante decat ale celorlalti

 

Fiecare copil, adolescent sau adult trebuie sa constientizeze drepturile asertive si sa faca apel la ele de cate ori este necesar.

Adultul, parintele sau profesorul trebuie sa accepte ca si copii si tinerii au aceleasi drepturi asertive ca si adultii.

Drepturi asertive:

      Am dreptul sa accept ceea ce-mi place

      Am dreptul sa refuz ce nu-mi place, ce nu-mi convine

      Am dreptul sa critic cand cineva ma deranjeaza

      Am dreptul sa refuz criticile care nu mi se cuvin

      Am dreptul de a face greseli, de a ma razgandi

      Am dreptul sa obtin ce este mai bun pentru mine

 


Exercitiu de comunicare: Se formeaza grupe de 5-6 elevi. Fiecare grupa primeste o coala mare alba de hartie si marker. Se prezinta clasei cateva mesaje si li se cere elevilor sa noteze raspunsurile pasive, agresive si asertive la aceste mesaje.

Exemple de mesaje:

  • Prietenul tau fumeaza si te roaga si pe tine sa fumezi cu el.
  • Colegul tau iti ia mancarea din geanta fara sa iti ceara voie, dar tie iti este foarte foame.
  • Ati stabilit sa mergeti cu colegii la un film la o anumita ora si zi, dar ei au modificat intre timp ziua fara sa te anunte si pe tine. Tu ai fost la data stabilita initial si ai asteptat degeaba. Ce faci?
  • Colegii au scris pe banca ta cu vopsea care nu se poate sterge:  Esti un tocilar! .
  • Un prieten apropiat iti insala increderea spunand lucruri neadevarate despre tine intr-un cerc de prieteni.
  • Sunteti profesori in locul meu. Cum a-ti critica elevii care intarzie mereu la ore?

Raspunsul pasiv: ..

Raspunsul agresiv: ..

Raspunsul asertiv:

Fiecare grupa isi prezinta raspunsurile. (O3, O4)


Autoevaluarea: Li se propune elevilor sa se incadreze intr-una dintre cele 3 categorii.

CHESTIONAR DE EVALUARE

Exprima-ti parerea asupra formularilor de mai jos, acordand note de la 1 la 10.

Cunostintele dobandite imi sunt utile.  Nota:

Timpul rezervat activitatilor in grup si discutiilor a fost suficient. Nota:

Profesorul a avut un comportament asertiv.  Nota:

Sugestii pentru activitatile viitoare:

Alte observatii:

 


BIBLIOGRAFIE:

Adriana Baban - Consiliere educationala, Ghid metodologic pentru orele de dirigentie si consiliere, Cluj-Napoca 2001

Universitatea de Vest din Timisoara, Revista de psihologie aplicata, Revista Centrului de Studii si cercetari psihologice - anul 2,nr. 1 2000



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 7779
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved