Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE CLASA: a IX-a A Criterii de selectie a continuturilor

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

DATA:



CLASA: a IX-a A

OBIECTUL: Introducere in pedagogie si teoria curriculum-ului

SUBIECTUL: Criterii de selectie a continuturilor

TIPUL LECTIEI: Lectie mixta

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 Sa identifice factorii implicati in selectia continuturilor ( factorii politici, factorii pedagogici, factorii psihologici)

O2 Sa explice caracteristicile continuturilor (echilibru, coerenta, suplete, caracter deschis), ilustrandu-le prin exemple potrivite

O3 Sa ordoneze elementele ce compun triada finalitatilor educationale (atitudini, aptitudini, cunostinte), comparand sistemul traditional cu noua politica curriculara

O4 Sa explice caracteristicile surselor de selectie a continuturilor

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee

- conversativ - euristice: problematizarea, conversatia euristica

- expozitive: explicatia, expunerea

de actiune: exercitiul, buzz-groups

Mijloace de invatamant

fise de lucru

Forme de organizare

frontala

microgrupala

EVALUARE:

formativa

Bibliografie selectiva:

Jinga, I., Istrate, E. - Manual de pedagogie, Ed. ALL Educational, Bucuresti, 1998

Cretu Carmen - Teoria curriculum-ului, Ed. Polirom, Iasi, 1997

Nicola Ioan - Tratat de pedagogie scolara, E.D.P., Bucuresti, 1996

Cristea Sorin - Pedagogie, Ed. HARDISCOM, 1996

Vaideanu George, Rasseck S- Les contenus de l¢education, Perspectives mondiales d¢ici a l¢an 2000, UNESCO, Paris ; 1987

Cucos Constantin - Pedagogie, Ed. Polirom, Iasi, 1996

PSIHOPEDAGOGIE pentru examenele de definitivare si grade didactice, POLIROM, 1998

Etapele activitatii didactice

Obiectivele operationale

Desfasurarea activitatii (continutul informational si aplicativ)

Strategii didactice

Organizarea clasei pentru lectie si captarea atentiei

Inainte de inceperea orei mobilierul este aranjat astfel incat sa faciliteze lucrul in microgrup. Se pregatesc mijloacele si materialele necesare pe parcursul lectiei.

Profesorul enunta obiectivele activitatii didactice in termeni de expectatii fata de formabili si isi argumenteaza optiunea pentru strategia utilizata.

exercitiul organizatoric

Verificarea continuturilor insusite anterior

Anuntarea subiectului noii lectii

Transmiterea / asimilarea noilor cunostinte

O1

O2

O3

O4

Verificarea cunostintele predate in lectia anterioara se realizeaza prin intrebari adresate frontal elevilor, urmarindu-se:

-definirea conceptelor de "continut al procesului de invatamant",  curriculum ;

-interdependentele intre cultura sociala si continutul invatamantului ;

-caracteristicile intregului continut al invatamantului.

Profesorul enunta titlul noii lectii si il noteaza la tabla : "Criterii de selectie a continuturilor".

Pentru identificarea factorilor care determina continutul procesului de invatamant, profesorul le propune elevilor un exercitiu de brainstorming privind criteriile de selectie a continuturilor. Discutiile purtate pe baza elementelor identificate sunt conduse in vederea desprinderii celor 3 factori implicati, si anume: conceptia despre educatie (dezvoltata la nivelul de politica educationala), conceptia despre cultura (dezvoltata la nivel pedagogic) si conceptia despre invatare (dezvoltata la nivel psihologic).

Profesorul explica carateristicile continuturilor - echilibru, coerenta, suplete, caracter deschis - raspunzand la o serie de dileme care pot aparea in elaborarea acestora :

-alegerea dintre traditionalism si orientarea prospectiva,

-dezechilibrarea si sufocarea programelor si sinteze reusite,

-alegere intre continuitate si schimbare,

-pastrarea valorilor culturale, nationale in conditiile promovarii universalismului.

O mai buna intelegere a schimbarilor survenite la nivelul triadei finalitatilor educationale, se realizeaza prin implicarea elevilor in identificarea caracteristicilor invatamantului traditional vs noua politica curriculara.

Astfel, elevii sunt pusi sa ierarhizeze dintr-o lista data ( aptitudini, cunostinte, atitudini ) finalitatile educationale in triada traditionala, comparativ cu noua abordare in planificarea curriculum-ului. Organizarea in minigrup (4-5 persoane) permite participarea fiecaruia la rezolvarea temei propuse. Dupa finalizarea raspunsului, rezultatul este prezentat in plen, de catre un elev desemnat aleator. Discutiile sunt purtate pe marginea rasturnarii prioritatilor din triada traditionala a finalitatilor educationale (I.Cunostinte, II. Aptitudini, III. Atitudini) si plasarea accentului pe formarea atitudinilor si a aptitudinilor prin instrumentarea elevilor cu un sistem de cunostinte generale ( I. Atitudini, II. Aptitudini, III. Cunostinte).

Concomitent notez schema lectiei la tabla, pentru ca la finele activitatii elevii sa aiba o imagine clara si de ansamblu asupra continutului de studiat.

Sunt prezentate si discutate pe rand, sursele de continut analizate si selectate in organizarea continuturilor. Profesorul urmeaza un demers deductiv in aceasta situatie de instruire, implicand totodata elevii in analiza.

  1. Evolutia stiintelor exacte;
  2. Evolutia tehnologiei ;
  3. Evolutia lumii muncii;
  4. Evolutia stiintelor sociale si umane ;
  5. Evolutia culturii si a artei;
  6. Impactul sporit al viitorului;
  7. Aspiratiile tineretului
  8. Achizitiile cercetarii pedagogice ;
  9. Problematica lumii contemporane.

conversatia de verificare si evaluare

brainstorming

conversatia euristica

problematizarea

fise de lucru

exercitiul

explicatia / frontal

Procedee:

conversatia euristica

explicatia / frontal



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5561
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved