Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Punctele mele tari, punctele mele slabe

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1, Iaslovat

Profesor:



Disciplina: Consiliere si orientare

Data:8.X.2007

Clasa: a VIII-a B

Subiectul lectiei: Punctele mele tari, punctele mele slabe

Modul tematic: 1. Autocunoasterea si dezvoltarea personala

Tipul lectiei: mixta

Analiza continutului: Lectia este importanta deoarece ofera posibilitatea elevilor sa isi autoevalueze punctele tari si punctele slabe, in raport cu propriile interese privind evolutia personala.

Obiective operationale:

Pe parcursul activitatii didactice elevii trebuie:

O1- sa-si recunoasca calitatile si defectele proprii prin completarea unui chestionar;

O2- sa-si caracterizeze colegii printr-o trasatura dominanta (pozitiva si negativa);

O3- sa compare punctul lor de vedere cu cel al colegilor;

Strategii didactice:

a)      metode de lucru: conversatia, analiza

b)      mijloace de invatamant: chestionar, coli A4

c)      loc de desfasurare: sala de clasa

d)      timp:

OP

Etapele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode/mijloace de invatamant

Forme de organizare

Evaluare

Timp

1.Moment organizatoric

Verifica efectivul clasei, discuta cu elevii problemele curente ale clasei.

Comunica dirigintelui problemele curente.

-conversatia

O2

O1

O3

2.Desfasurarea activitatii

Profesorul organizeaeza clasa pe doua grupe. Ofera fiecarui elev o foaie A4 pe care sunt notate semnele + si - si care va fi lipita pe spate. Explica elevilor ca fiecare trebuie sa treaca pe la ceilalti colegi care noteaza o calitate si un defect.

Inmaneaza elevilor chestionarele, subliniind ca este necesar sa fie sinceri.

Dupa completarea chestionarelor, profesorul ofera elevilor foile pe

Elevii se organizeaza pe grupe. Fiecare trece pe la ceilalti colegi, astfel incat sa apara notate pe foaie opiniile tuturor elevilor prezenti. Dupa indeplinirea activitatii, elevii inmaneaza foile profesorului.

Completeaza chestionarele.

Analizeaza cele doua fise.

-caracterizarea reciproca

-autoaprecierea obiectiva asupra personalitatii

-analiza

-conversatia

-pe grupe

-individual

-individual

-opiniile elevilor

-raspunsurile

-punctele comune regasite in cele doua

OP

Etapele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode/mijloace de invatamant

Forme de organizare

Evaluare

Timp

care au fost notate opiniile reciproce.

Solicita elevilor sa compare cele doua fise .

tipuri de caracterizare.

3. Asigurarea feed-back-ului

Face aprecieri asupra obiectivitatii cunoasterii.

Prezinta punctele comune celor doua caracterizari.

autoaprecierea obiectiva

frontal



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4939
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved