Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE - Sunetul si litera "e"( mic de tipar si de mana )

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Scoala Nr. 139 "Mircea Santimbreanu"



PROIECT DE LECTIE

Abordare integrata

DATA:

CLASA: I A

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba romana

UNITATEA DE INVATARE: Propozitia - unitate a comunicarii

TEMA LECTIEI: Sunetul si litera "e"( mic de tipar si de mana )

TIPUL LECTIEI Comunicare de noi cunostinte si formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL LECTIEI: Familiarizarea cu litera "e" mic de tipar si de mana prin analiza elementelor grafice din care sunt formate si prin realizarea corespondentei sunet - litera.

OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 - sa identifice si sa incercuiasca litera "e" mic de tipar intr-un text dat pe baza explicatiilor anterioare;

O2- sa citeasca constient, corect si in ritm propriu silabe, cuvinte, propozitii care contin litera "e";

O3 - sa scrie corect si ingrijit litera "e", silabe, cuvinte si o propozitie formate din literele invatate;

O4 - sa ordoneze silabele/ cuvintele dupa inteles pentru a obtine o comunicare corecta.

RESURSE - MATERIALE:

      Planse cu litera "e" mic de tipar si de mana si celelalte litere invatate;

      Alfabetar mare pe tabla magnetica;

      Plansa pentru jocul " Citeste si potriveste "cu imagini si litere;

      Caietul de fise de lucru , Ed. Aramis;

      Fise pentru exersarea cititului ce contin cuvinte formate din literele invatate.

- PROCEDURALE: metoda fonetica analitico-sintetica, exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia, jocul didactic.

TEMPORALE: 2 ore

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, echipe de cate doi elevi

BIBLIOGRAFIE

Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor. Curriculum pentru clasele I-II - Bucuresti, 2003;

2.Ilinca, Anton - Metodica limbii romane in invatamantul primar - Editura Multimedia ARAD, 1998;

3. Molan, Vasile - Penes, Marcela - Indrumator pentru folosirea abecedarului - Editura Petrion, Bucuresti, 2000;

4. Ioan Serdean, Metodica predarii limbii romane, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993.

Obiec-tive

Etapele lectiei

Timp

Continuturi

Strategie

Evaluare

Partea I (prima ora)

1. Moment organizatoric.

Asigurarea conditiilor optime pentru inceperea lectiei.

Conversatia

2. Verificarea cunos-tintelor anterioare ale elevilor.

Se reamintesc literele invatate.

Joc didactic: " Citeste si potriveste ". Vezi anexa 1.

Invatatoarea arata cu un indicator cate o plansa cu literele invatare anterior. Elevii vor spune individual ce litera a indicat.(literele a, m, u, n, i -mari si mici, de mana si de tipar).

Elevii citesc coloanele de silabe si cuvinte selectiv si in lant din fise . Vezi anexa 2.

Exercitiul - joc

Frontala

3.Captarea atentiei

Se va citi de catre invatator urmatoarele versuri:

"Ene, nene, pere, mere"

E scris in abecedar,

Cel ce ma cunoaste, vere,

Ma citeste cu placere.

Elevii sunt intrebati ce sunet aud de mai multe ori in aceste versuri.

Conversatia

4.Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

Elevii sunt anuntati ca vor invata o alta litera care o sa le permita sa scrie mai multe cuvinte.

Anunta ca astazi vor invata la limba romana

Sunetul si litera "e".

Atrage atentia asupra participarii active si cu interes la lectie.

Observatia

O1

O2

O3

5. Desfasurarea propriu-zisa a lectiei.

Observarea imaginilor

Localizarea sunetului e in cuvinte.

Prezentarea literei e mic de tipar.

Recunoasterea literei e mic de tipar.

Prezentarea literei e mic de mana.

Incalzirea muschilor fini ai mainii.

Scrierea literei e mic de mana.

Activitate transdisciplinara

Se prezinta elevilor plansa cu imaginea unui elefant si elevii vor alcatui o propozitie cu ajutorul cuvantului sugerat de aceasta.

Se stabileste locul cuvintelor in propozitie.Apoi se desparte in silabe cuvantul "elefant" si se precizeaza sunetele care compun fiecare silaba.

Elevii dau exemple de cuvinte care contin sunetul nou in diferite pozitii( la inceput, in interior, la sfarsit ) dupa un scurt dialog despre anotimpul toamna.

Propune cateva exercitii de pronuntare a sunetului: sacadat, prelungit, accentuat.

Organizeaza un exercitiu joc in care elevii trebuie sa bata din palme atunci cand in cuvantul rostit se aude sunetul nou "e": mere, mina, mare, mure,Irina, are, Niculae, ore.

Dirijeaza asocierea literei cu sunetul invatat.

Se prezinta plansa cu litera e mic de tipar.

Indruma intuirea literei:

-Din ce semne grafice este formata?

-Cu ce seamana?

Se solicita descoperirea literei noi dintre cartonasele cu litere de tipar de pe banci si se va afisa.

Se vor alcatui propozitii formate din doua sau trei cuvinte pe baza ilustratiilor din manual.Apoi vor citi literele mici de tipar scrise sub imagine si vor incercui litera corespunzatoare sunetului e.

Elevii incercuiesc litera e in textul in versuri din caietul de fise de lucru pagina 34 exercitiul 1.Vezi anexa-copia xerox a acestei pagini.

Invatatorul dirijeaza descoperirea si citirea unor silabe cu litera nou invatata, compunerea si citirea unor cuvinte, la alfabetar pe tabla magnetica.

Se prezinta litera e mic de mana. Se analizeaza elementele grafice din care este compus. Se scrie la tabla model litera cu explicarea fiecarei miscari a mainii. Cativa elevi vor scrie la tabla litera e mic de mana.

Scrierea literei de catre elevi se va efectua mai intai in aer, pe banca -cu stiloul inchis.

Exercitii de incalzire a muschilor fini ai mainilor. Jocuri cu cantec.

Elevii vor scrie cu creionul randul din abecedar si cu stiloul doua randuri cu litera "e" mic de mana din caietele auxiliare.

Invatatoarea va verifica permanent modul cum scriu elevii.

Din caietul de fise de lucru se va rezolva exercitiul 2, pagina 34. Elevii vor colora doar imaginile care sugereaza cuvinte ce contin sunetul "e".

Se reaminteste elevilor cantecul: "Acum e toamna, da!"-Grigore Teodosiu

Metoda fonetica analitico-sintetica.

Metoda fonetica analitico-sintetica.

Conversatia

Exercitiul

Demonstratia

Exercitiul

Jocul

Frontala

Frontala

Individuala

Individuala

6.Incheierea

activitatii

Aprecieri asupra modului cum s-a desfasurat prima parte a lectiei.

Partea a II-a (ora a II-a)

O2

O3

O4

O3

7. Desfasurarea lectiei

  • Citirea cuvintelor din manual

Scrierea cuvintelor

Scrierea unei propozitii

Elevii citesc cuvintele si completeaza oral exercitiile din manual.Apoi vor scrie in caietele "mici"-tip I doua randuri cu silabe care contin litera e si cuvintele dupa modelul scris la tabla-copiere: nume, mine, Nae.

- Transcrierea cuvintelor scrise cu litere de tipar in caietele auxiliare cu litere de mana.

Invatatoarea va verifica permanent modul cum scriu elevii.

Joc didactic :" Scrie repede si bine"

-Elevii vor scrie o propozitie formata din cuvintele scrise pe cartonase pe care trebuie sa le ordoneze lucrand in perechi, cu colegul de banca.

Nae e un nume .

Se vor ordona cuvintele cu toata clasa pentru a se verifica corectitudinea propozitiei formate de catre elevi.

Exercitiul

Demonstratia

Joc didactic

Exercitiul

Citeste!

Scrie!

Lucrul in perechi

O2

O3

O4

7. Conexiunea inversa

Se rezolva exercitiul 5 din caietul de fise de lucru.

Elevii citesc silabele, formeaza cuvinte si le scriu pe caiet. Se va verifica acest exercitiu dupa ce se vor strange toate caietele si la tabla magnetica.

Citeste model lectia. Indruma citirea lectiei de catre unu, doi elevi, apoi frontal.

Explicatia

Exercitiul

Proba scrisa

Individuala

Frontala

Orala

8. Tema pentru acasa.

Elevii vor citi pagina cu litera e din manual, vor scrie acasa doua randuri cu litera e mic de mana si vor transcrie cuvinte.

Explicatia

9.Aprecieri generale

Se fac aprecieri asupra modului in care au raspuns elevii.

Fisa de lucru

1. Incercuieste litera e!


Elena are trei pere si Ene are multe alune .

2. Citeste!

am mai nu-me Na-e

ne eu ne-ne i-ni-ma

me ei mi-ne mi-nu-ne

3. Transcrie in caiete trei cuvinte de mai sus care contin litera e.

Fisa de lucru

am mama Ana Nana

mai nani Mia Nanu

nai unu mina Mimi

un una nuia Ina

Se citesc coloanele de cuvinte din manual mai intai in soapta, de fiecare elev in ritm propriu, apoi cu voce tare in cor. Se realizeaza citirea model de catre invatatoare, apoi citire selectiva.

FISA DE LUCRU

1. In textul urmator recunoasteti si subliniati cu rosu litera I si cu albastru litera i si scrieti numerele corespunzatoare fiecarei litere ( de cate ori ati intalnit-o in text):

Iepurasul meu iubit,

Cin-te-ntrece la fugit?

Ai labute mititele

Ochisori ca doua stele,

Mustacioara la gurita

Si un petic de codita.

2. Citeste cuvintele de mai jos. Desparte-le in silabe. Scrie in casutele libere cifrele corespunzatoare numarului de silabe din fiecare cuvant:

 
 
 
 
rama Mara Amara arama

 
 
 
 


marama iarna Irina macara

3. Cuvintele unor propozitii s-au amestecat. Refaceti propozitiile:

nu, Mura, mare., e;

Nanu, e, Nenea, marinar.;

neaua, Iarna, mare., e;

4. Cititi textul dat, utilizand intonatia corespunzatoare:

- Aurica, ai un crin auriu?

- Nu, eu am un arin ca neaua.

TEMA CAMPIONILOR:

Darurile lui Mos Craciun - "Al cui e?"



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 13138
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved