Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE (clasa): a IX-a Electrotehnica Intretinerea aparatelor electrocasnice

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT  DE LECTIE

Date generale

Student:

Facultatea: Inginerie Electrica. Anul de studiu: 4



Specialitatea studentului: Inginerie economica.

Scoala de aplicatie: Liceul Industrial de Mecanica Fina

Anul de studiu(clasa): a IX-a. Specialitatea elevilor: Electrotehnica

Disciplina la care se sustine lectia: Intretinerea aparatelor electrocasnice

Subiectul lectiei: Lucrari de lacatuserie si ajustaj

Tipul de lectie: de formare de priceperi si deprinderi

Timp: 50 minute

Locul de desfasurare: Laboratorul de echipamente electrice

I.PROIECT DE INSTRUIRE

1.Competente specifice

Cod
Continutul competentei specifice
CS1

Pregatirea unei piese de lacatuserie(indreptare,trasare)

CS2

Manipularea si ajustarea piesei(pilirea,polizarea,gaurirea si filetarea manuala)

2.Obiective pedagogice operationale

CodTip

Continutul obiectivului

Conditii de probare
Criteriul de reusita

O1/psihomotor

Sa indrepte o piesa

Se pune la dispozitie o folie de tabla si o bara laminata pentru prelucrarea careia sunt necesare scule de indreptat(ciocan)

Realizarea aspectului, planeitatii si rectilinitatii in proportie de 72.3%

O2/psihomotor

Sa traseze conturul pieselor pe un semifabricat

Se ofera pentru folosire un semifabricat si piesele indreptate

Trasarea corecta in proportie de 85.6%

O3/psihomotor

Sa pileasca piesa indreptata

Se pune la dispozitie piesa indreptata

Utilizarea corecta a pilelor in proportie de 63.8%

O4/psihomotor

Sa se foloseasca polizorul pentru ascutirea sculelor taietoare

Se ofera pentru polizat scule taietoare

Polizarea corecta in proportie de 66.7%

O5/psihomotor

Sa se gaureasca si sa se fileteze manual doua piese

Se pun la dispozitie burghiuri si tarozi

Realizarea obiectivului in proportie de 71.34%

3.Organigrama continutului de instruire

Arii de continut
Subarii de continut

Codul obiectivului

1.Lucrari mecanice de prelucrare la rece

1.1 Recapitulare lucrari mecanice

Ce sunt lucrarile mecanice?

Ce etape presupune o lucrare mecanica?

Tipuri de prelucrari mecanice la rece

Lucrari de lacatuserie si ajustaj

Prelucrare prin aschiere

O1

2.Lucrari pentru pregatirea piesei

2.1 Indreptarea

2.2 Trasarea

O2

3.Prelucrarea propriu-zisa asupra semifabricatului

3.1 Pilirea

3.2 Polizarea

3.3 Gaurirea si filetarea manuala

3.3.1 Gaurile(dezajele)

3.3.2 Filetarea dezajelor

O3

4.Diagrama obiective-continut

Codul obiectivului

Succesiunea de parcurgere a continutului de instruire (coduri)

O1

O2

O3

O4

O5

5.Setul de probleme,exercitii,aplicatii(situatii de invatare)

Cod

Continutul problemei

P1

Explicati procedeul de indreptare al unei piese finite

P2

Cum se traseaza conturul a doua piese pe un semifabricat?

P3

Cu ce scule se poate piliti piesa indreptata?

P4

Cu ajutorul polizorului cum ascutiti sculele taietoare?

P5

Ce metode de gaurire se pot aplica in acest caz?

P6

Cum se utilizeaza filierele pentru filetare manuala?

6.Complexul multimedia

6.1 Lista mijloacelor de invatamant componente

Nr.crt.

Denumire

Cod

Continut

Manual

M

Sabina Hilohi,M.Popescu,Instalatii si echipamente electrice,Manual pentru clasele a IX-a si a X-a

Cap 5 "Lucrari mecanice specifice fabricarii produselor electrotehnice"

Fisa aplicatie

FA

Problemele P1.P6

Slide-uri

SL

Expunere teorie

Material laborator

ML

Masini si scule de prelucrare,piese si semifabricatelor

7.Proiectul de instruire

7.1 Planul actiunii de instruire

Cod

Secventele lectiei

L1

Secventa introductiva

Secventa pentru obiectivul O1

Secventa pentru obiectivul O2

Secventa pentru obiectivul O3

Secventa pentru obiectivul O4

Secventa pentru obiectivul O5

Secventa finala

7.2 Proiectul de instruire al lectiei L1

Obiective

pedagogice

1

Etapele

Ciclului de invatare a obiectivului

2

Continutul

de instruire

3

Metodele de invatamant

4

Formele de organizare

(sarcina/participarea/desfasurarea activitatii)

5

Mijloace de invatamant

6

Secventa introductiva

Recapitulare

Conversatie

Frontala/colectiva/dirijata

O1

Insusirea(intelegerea)notiunilor predate

Deprinderea

Cu piesele de prelucrat

Exersarea deprinderii in ansamblul ei

Conexiune inversa finala

Definitii,proprietati pentru indreptarea pieselor

Idem

Idem

Idem

Expunere

Conversatie

Instruire practica in laborator

Conversatie

Instruire prin problematizare

Demonstratie  practica

Frontal/individual/dirijat

Frontal/individual/dirijat

Frontala/individuala/independenta

Diferentiat/grupe/dirijat

M,SL

M,ML

M,SL,FA

M,FA,ML

O2

Insusirea(intelegerea)notiunilor predate

Deprinderea

Cu piesele de prelucrat

Exersarea deprinderii in ansamblul ei

Conexiune inversa finala

Prezentare,mod de lucru: trasarea

Idem

Idem

Idem

Prezentare

Conversatie

Instruire

practica in laborator

Conversatie

Instruire prin problematizare

Rezolvare de probleme

Dezbatere

Frontal/individual/dirijat

Frontal/individual/dirijat

Frontala/individuala/independenta

Frontal/colectiv/dirijat

M,SL

M,ML

M,SL,FA

M,FA,ML

O3

Insusirea(intelegerea)notiunilor predate

Deprinderea

Cu piesele de prelucrat

Exersarea deprinderii in ansamblul ei

Conexiune inversa finala

Operatia tehnologica de pilire

Idem

Idem

Idem

Expunere

Conversatie

Instruire practica in laborator

Dezbatere

Instruire prin problematizare

Rezolvare de probleme

Dezbatere

Frontal/individual/dirijat

Frontal/individual/dirijat

Frontala/individuala/independenta

Frontal/colectiv /dirijata

M,SL

M,ML

M,SL,FA

M,FA,ML

O4

Insusirea(intelegerea)notiunilor predate

Deprinderea

Cu piesele de prelucrat

Exersarea deprinderii in ansamblul ei

Conexiune inversa finala

Prelucrari de ascutire prin polizare

Idem

Idem

Idem

Expunere

Conversatie

Instruire practica in laborator

Dezbatere

Instruire prin problematizare

Rezolvare de probleme

Dezbatere

Frontal/individual/dirijat

Frontal/individual/dirijat

Frontala/individuala/independenta

Frontal/colectiv /dirijat

M,SL

M,ML

M,SL,FA

M,FA,ML

O5

Insusirea(intelegerea)notiunilor predate

Deprinderea

Cu piesele de prelucrat

Exersarea deprinderii in ansamblul ei

Conexiune inversa finala

Secventa finala

Gaurirea si filetarea manuala

Idem

Idem

Idem

Revederea concluziilor

Expunere

Conversatie

Instruire practica in laborator

Dezbatere

Instruire prin problematizare

Rezolvare de probleme

Dezbatere

Conversatie

Frontal/individual/dirijat

Frontal/individual/dirijat

Frontala/individuala/independenta

Frontal/colectiv /dirijat

Frontala/individuala/independenta

M,SL

M,ML

M,SL,FA

M,FA,ML

M

7.3.Desfasuraea lectiei L1

Obiectiv operational

Etapele lectiei si evenimentele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode/procedee de invatamant

Mijloace de invatamant

Forme de organizare a activitatii elevilor

Evaluare

Organizarea clasei pentru desfasurarea activitatii de laborator

Noteaza absentele, face observatii si recomandari daca e cazul.Aranjeaza elevii in grupe de cate 2 la mesele din laborator.

Preiau sarcinile propuse de profesor

Conversatie

Frontala/colectiva/dirijata

Captarea atentiei

Incearca sa trezeasca curiozitatea elevilor facand referire la utilizarea sculelor de prelucrare

Asculta si urmaresc cu interes cele spuse de profesor

Expunere

Conversatie

Frontala/

colectiva/

dirijata

Comunicarea titlului activitatii si a obiectivelor operationale

Enunta titlul lectiei si le comunica elevilor obiectivele lectiei O1-O5

Noteaza titlul lectiei in caiete

Expunere

Frontala/

colectiva/

dirijata

Reactualizarea cunostiintelor teoretice necesare formarii deprinderilor

Prezinta fisa de lucru. Comenteaza setul de aplicatii din fisa de lucru

Raspund solicitarilor profesorului si rezolva problemele propuse spre rezolvare.

Conversatie.Explicatie. Exercitiu.

FA

Frontala/

Individuala/independenta

Frontala/

Individuala/ dirijata

Scrisa

Profesorul realizeaza prelucrarea unei piese,pilirea,polizarea si filetarea

Noteaza in caiete observatiile privitoare la aplicatie,si asculta cu interes explicatiile oferite

Expunere

Explicatie

Demonstratie practica

SL,FA

Frontala/

colectiva/

dirijata

O1.Sa indrepte o piesa

Solicita elevilor sa recunoasca sculele de prelucrare si sa indrepte piesa conform cerintelor.Corecteaza eventualele greseli,ofera indicatii suplimentare.

Realizeaza pe grupe operatiile necesare procesului.

Aplicatii laborator

Conversatie

M,FA,

Frontal/

grupe/

dirijat

Practica

O2.Sa traseze conturul pieselor pe un semifabricat

Solicita elevilor sa traseze conturul a doua piese pe un semifabr.. Ofera indicatii suplimentare si supravegheaza activitatea elevilor

Traseaza pe rand conturul pieselor

Exercitiu

Conversatie

M,FA

Frontal/

grupe/

dirijat

Practica

O3.Sa pileasca piesa indreptata

Solicita elevilor sa continue prelucrarea piesei prin pilire.Ofera indicatii suplimentare,supravegheaza activitatea elevilor si respectarea conditiilor cerute

Continua lucrarea prin pilirea piesei conform indicatiilor date de profesor

Exercitiu

Conversatie

M,FA,SL

Frontal/

grupe/

dirijat

Practica

O4.Sa se foloseasca polizorul pentru ascutirea sculelor taietoare

Precizeza conditiile de folosire in cazul polizorului si ofera indicatii pentru rezolvarea problemei P4.

Asculta cu atentie conditiile si apoi prelucreaza piesa conform cerintelor.

Exercitiu

Conversatie

M,FA,SL

Frontal/

grupe/

dirijat

Practica

O5.Sa se gaureasca si sa se fileteze manual doua piese

Dupa definitivarea piesei, solicita elevilor rezolvarea problemelor P5,P6

Vor executa operatiile de gaurire si filetare si vor nota pe caiete concluziile

Exercitiu

Conversatie

M,FA,SL

Frontal/

grupe/

dirijat

Practica

Scrisa

Verifica aplicatiile si comenteaza rezultatele obtinute si trage concluzii privind rezultatele obtinute

Rectifica greselile si refac operatiile gresite

Conversatie

Explicatie

Instruire prin problematizare

FA

Frontala/

Individuala/independenta

Orala

II PROIECTUL INSTRUMENTELOR DE EVALUARE

1.Testul elevului

Item1 Explicati procedeul de indreptare al unei piese finite.

Item2 Cum se traseaza conturul a doua piese pe un semifabricat?

Item3 Cu ce scule se poate pili piesa indreptata?

Item4 Cu ajutorul polizorului cum ascutiti sculele taietoare?

Item5 Ce metode de gaurire se pot aplica in acest caz si cum se utilizeaza filierele pentru filetarea manuala?

2.Matricea de specificatii a testului elevului

Cod Obiectiv

Item

Aplicare

Analiza

Sinteza

Evaluare

O1

I1

X

X

X

X

O2

I2

X

X

X

X

O3

I3

X

X

X

X

O4

I4

X

X

X

X

O5

I5

X

X

X

X

3.Etalonul de rezolvare

Item1: PM=4puncte CR=72.3% Pma=3

1 punct -definitie indreptare

2 puncte-explicarea pasilor

1 punct -cazuri particulare

Item2: PM=2 puncte CR=85.6% Pma=2

2 puncte-explicare trasare contur

Item3: PM=2 puncte CR=63.8% Pma=1

2 puncte-enumerare scule utilizate

Item4: PM=2 puncte CR=66.7% Pma=1

2 puncte-explicatie fenomen

Item5: PM=3 puncte CR=71.34% Pma=2

2 puncte-metode de gaurire

1 punct -utilizare filiere

4.Etalonul de convertire a punctajelor in note

Cod obiectiv

CR

Coduri

Itemi

PM

Pma

VPN

O1

I1

O2

I2

O3

I3

O4

I4

O5

I5

_

Pma=359.74/5=71.948%

5.Nomograma de convertire

6.Exemplu

Nr. Crt.

Nume elev

P11

P12

P13

P14

P15

Total

Nota

Dinca Vlad

Marinescu Costin

PLANIFICAREA ACTIVITATILOR DE PRACTICA PEDAGOGICA

Date generale

Perioada de practica pedagogica:

Scoala de aplicatie

Disciplina de predare

Profesorul indrumator

a)Asistentele la lectiile demonstrative,precum si la lectiile membrilor echipei studentesti de practica

Nr.

Crt.

Data

Anul de studiu

(clasa)

Titlul lectiei

(activitatii)

Semnatura profesorului indrumator

b)Lectiile de proba si finala

Nr.

Crt.

Data

Anul de studiu

(clasa)

Titlul lectiei

Semnatura profesorului indrumator



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5252
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved