Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: a II - a Limba si literatura romana "Degetica" - H.C. Andersen

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic





DATA

UNITATEA: Scoala cu clasele I - VIII, Gostavatu-Olt

CLASA: a II - a

INVATATOARE:

OBIECTUL: Limba si literatura romana

Aria Curriculara: Limba si comunicare

Tipul lectiei: comunicare/insusire de noi cunostinte

Subiectul lectiei: "Degetica" - H.C. Andersen

Nivelul experential al elevilor:

elevii au mai studiat alte texte din opera autorului H.C. Andersen;

elevii citesc constient, fluid si corect.

Obiective cadru: - dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;

- dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.

Obiective referinta: - sa citeasca in ritm propriu si cu voce tare un text.

- sa coreleze imaginile cu textu;

- sa inteleaga semnificatia globala a unui text scurt citit in gand.

- sa alcatuiasca propozitii pe subiecte familiare.

Obiective operationale: 01 sa citeasca in ritm propriu un text nou de mica intindere.

02 - sa formuleze propozitii cu ajutorul cuvintelor noi.

- sa inparta textul in fragmente logice, folosind intrebarile

date in manual;

04 - sa exprime cu propiilor lor cuvinte ideile si valorile intalnite

in text;

05 - sa manifeste spirit de colaborare in relatia cu colegii.

Pag.1

Strategii didactice:

a)      Metode si procedee de predare - invatare:

euristice: conversatia euristica;

problematizarea;

jocul didactic;

b)      Metode practice:

descoperirea;

c)      Metode de evaluare:

observarea curenta

verificarea orala

aprecieri verbale

recompense

Mijloace de invatamant:

-obiectuale: tabla, creta, fise de lucru;

-imagistice: manual, imagini, video-TV

Forma de organizare: frontal - individuala

Tipul de evaluare: formativa

Tipul de desfasurare: 50 minute.

Bibliografie: - "Programa scolara" - clasele I si a II - a, Bucuresti, 2004.

-Manual Limba si literatura romana, Ed. Ana, 2004

-"Indrumator pentru folosirea manualului de limba romana",clasa a II - a, Bucuresti,

Ed. Aramis;

-w.w.w. didactic.ro

pag.2

Nr

ctr

EVENIMENTE

INSTRUCTIONALE

TIMP

OB

OP

ACTIVITATEA INVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

1.

2.

Moment organizatoric

Verificarea continuturilor insusite anterior

2

Pregatirea spatiului educational;

Pregatirea materialului didactic.

a) Verificarea temei scrise

- frontal si selective

b) Munca independenta

- pe grupe (3)

Grupa I: cuvinte care sa contina grupurile de litere "ce" ,"ci"

Grupa a II -a: cuvinte care sa contina grupurile de litere "ge","gi".

Grupa a III - a: cuvinte care sa contina grupul de litere"che","chi".

Cuvintele vor fi scrise pe cartonase si lipite apoi pe un panou.

Grupele se rotesc pentru a citi toate cuvintele, aproband sau corectand eventualele greseli.

Rezolva sarcina

conversatia

explicatia

munca in echipa.

invatarea prin colaborare

scrierea libera

turul galeriei

cartonase colorate sub forma de floarea-soarelui.

Pag.3



Nr

ctr

EVENIMENTE

INSTRUCTIONALE

TIMP

OB

OP

ACTIVITATEA INVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

3.

4.

Captarea, mentinerea si orientarea atentiei.

Anuntarea temei noi si a obiectivelor

05

Spun elevilor o ghicitoare:

"Doua mame sunt pe lume

Care poarta acelasi nume

Si au zece copilasi

Harnicei si dragalasi ".

(Palmele)

Cinesunt "copilasii"palmelor?

- Astazi vom invata o noua lectie,care se numeste "Degetica"si a fost scrisa de marele povestitor H.C. Andersen de la care voi ati mai aflat si alte povesti minunate.

- Ce alte povesti ati mai citit voi, scrise de H.C. Andersen ?

- La lectia de astazi noi vom afla povestea unei fetite, pe care o cheama Degetica, vom imparti lectia in fragmente, vom afla cuvinte noi si vom raspunde la intrebarile din manual.

- Scrieti titlul lectiei noastre in caiete.

- "Palmele"

- Degetele

Craiasa Zapezii

"Soldatelul de plumb" etc.

Elevii asculta.

Elevii noteaza titlul.

Problematizarea

Conversatia

Explicatia

Pag.4

Nr

ctr

EVENIMENTE

INSTRUCTIONALE

TIMP

OB

OP

ACTIVITATEA INVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

5.

Desfasurarea lectiei

20 min

01

01

03

05

02

Citesc lectia o data, ca model.

Explic titlul lectiei si cuvintele necunoscute.

Solicit elevilor citirea lectiei in gand.

3 - 4 elevi vor citi cu voce tare lectia integral, apoi selectiv (pe fragmente), pe roluri.

Explicarea titlului.

Solicit rezolvarea intrebarilor din manual si impartirea textului in fragmente.

Intocmirea planului simplu de idei (sub forma de titlu)

- Ce insusiri are Degetica?

- Lucrurile mici sunt alintate

Ce cuvinte "alintate" ati intalnit in text?

- Gasiti alte cuvinte "alintate" formate de la cuvintele : rochie, masa, caine, floare.

Elevii asculta.

Elevii citesc.

Elevii raspund la intrebari.



Elevii intocmesc planul de idei, il scriu la tabla si in caiete.

Elevii vor completa cercul cu cele opt insusiri ale Degeticai.

- Degetica, fetita, patuc, pestisori.

- Rochita, masuta, catel, floricica.

Soarele caracteristicilor

exercitiul

Fise

Pag.5

Nr

ctr

EVENIMENTE

INSTRUCTIONALE

TIMP

OB

OP

ACTIVITATEA INVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

6.

Obtinerea performantei

Impart elevilor fise individuale de lucru.

Fac aprecieri generale si individuale asupra desfasurarii lectiei si impart recompense: bomboane si ecusoane cu "Degetica".

Elevii rezolva fisele.

exercitiul

Fise de lucru

Pag.7

Nr

ctr

EVENIMENTE

INSTRUCTIONALE

TIMP

OB

OP

ACTIVITATEA INVATATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

Desfasurarea activitatii

02

- Cititi propozitia in care se afla ortograma "s - au".

Explic scrierea cu s-au/sau.

Se alcatuiesc propozitii cu fiecare.

Alcatuiti propozitii cu ajutorul cuvintelor: gingasa, jilva, a plinge amar, s-au adunat la sfat.

Alcatuiesc propozitii in care cuvintele "ochi"si "broasca"sa aiba intelesuri diferite.

Prezint elevilor in format video, pe baza imaginilor intreaga poveste "Degetica".

- Ce ati aflat dupa ce ati citit povestea in intregime?

Un elev citeste.

Elevii rezolva sarcina.

Elevii urmaresc imaginile.

- Dupa ce "Degetica" a trecut prin mai multe peripetii, o rindunica a salvat-o, apoi fetita s-a casatorit cu un print care a numit-o Maia si i-a pus pe cap o coroana de pietre pretioase.

Exercitiul

conversatia

Pag.6-cuprinde continuare la Desfasurarea activitatii





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6315
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved