Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA: a IX - a A Informatica - Ecuatiile de gradul I si al II-lea

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



Disciplina:Informatica

PROFESOR:

CLASA: a IX - a A

Profil :Matematica - Informatica

Unitatea de invatare: Algoritmi - Aplicatii diverse

Tema: Ecuatiile de gradul I si al II-lea

Tipul lectiei: Formarea si consolidarea de deprinderi si priceperi

Obiectiv cadru : realizarea de aplicatii utilizand algoritmi specifici

Obiective de referinta: Sa urmareasca etapele de realizare a unei aplicatii

Locul de desfasurare: LABORATORUL DE INFORMATICA

OBIECTIVE EDUCATIONALE

a) OBIECTIVE COGNITIVE

Sa defineasca corect notiunile teoretice insusite de la capitolul Algoritmi cu structura decizionala;

Sa identifice situatiile in care este necesara utilizarea structurilor decizionale ;

Sa aplice corect structurile decizionale insusite in aplicatii concrete;

b) OBIECTIVE AFECTIVE:

Sa argumenteze corect alegerea unei variante

Sa argumenteze necesitatea utilizarii algoritmilor

Sa aprecieze corect solutiile oferite de ceilalti

Sa manifeste interes fata de problemele propuse si dorinta de invatare prin descoperirea proprie

a adevarului stiintific;

Sa studieze individual si in echipa

c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII:

  • Sa  utilizeze corect notiunile teoretice insusite.
  • Sa dezvolte gandirea algoritmica, logica, flexibila, creatoare;
  • Sa transpuna din limbaj pseudocod in schema logica

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • Sa defineasca corect variabilele folosite in elaborarea algoritmului
  • Sa defineasca corect structurile si instructiunile folosite in elaborarea algoritmului
  • Sa justifice necesitatea utilizari structurilor de control in elaborarea diverselor probleme
  • Sa trateze corect cazurile si exceptiile care apar in executia algoritmului
  • Sa analizeze corect fiecare problema

STRATEGII DIDACTICE:

Principii didactice:

  • Principiul participarii si invatarii active;
  • Principiul asigurarii progresului gradat al performantelor si inlaturarea

treptata a punctelor de sprijin;

  • Principiul conexiunii inverse;

METODE DE INVATAMANT

  • metoda de comunicare orala: conversatia, explicatia, problematizarea
  • metode bazate pe actiune
  • metode activ participative : - problematizarea, exercitiul

PROCEDEE DE INSTRUIRE:

a)      Conversatia de recapitulare si consolidare;

b)      Problematizare prin crearea situatiilor problema;

c)      Exercitii de consolidare si sistematizare;

FORME DE ORGANIZARE:

a)      Frontala;

b)      Individuala;

c)      Pe grupe;

FORME DE DIRIJARE A INVATARII

a)      Dirijata de profesor sau prin materiale didactice;

b)      Independenta;

RESURSE MATERIALE:

a)      Manualul

b)      Set de aplicatii;

c)      Calculator;

d)      Videoproiector

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII INSTRUCTIVE:individuala

FORME DE DIRIJARE A ACTIVITATII : independenta.

MIJLOACE DE INVATAMANT fisele elevilor, tabla, videoproiector;

MATERIALE BIBLIOGRAFICE:

DANIELA OPRESCU, Informatica - Profilul real, Editura NICULESCU, 2005

RESURSE PSIHOLOGICE ALE DESFASURARII ACTIVITATII



v     Capacitatea de invatare a clasei - elevii si-au insusit notiunile teoretice predate

la capitolul-Algoritmi.;

Diagnosticul motivatiei :

Ø      Interesul pentru insusirea cunostintelor necesare prelucrarii datelor este acelasi la

intregul colectiv de elevi;

Ø      Se vor constientiza elevii de necesitatea cunoasterii metodelor de determinare a solutiilor unei ecuatii

METODE DE EVALURE

a)      Evaluare sumativa;

b)      Evaluare continua pe parcursul lectiei;

c)      Evaluare formativa.

DESFASURAREA ACTIVITATII

I . Moment organizatoric

1.Pregatirea clasei

  • intocmirea proiectului didactic

2.Organizarea si pregatirea clasei:

o       verificarea frecventei elevilor;

o       verificarea existentei resurselor materiale

3.Captarea atentiei elevilor

Ø      anuntarea subiectelor pentru tema respectiva;

II. Captarea atentiei elevilor pentru activitate didactica ce urmeaza

III. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

IV. Reactualizarea cunostintelor

Reactualizarea cunostintelor:

Se realizeaza un set de intrebari pentru reactualizarea cunostintelor teoretice de mai jos:

1)Care sunt tipurile de structuri ale algoritmilor invatate la capitolul Algoritmi?

Raspuns:

1)Algoritmul cu structura secventiala.

2) Algoritmul cu structura decizionala

3) Algoritmul cu structura repetitiva

2) Care sunt metodele de reprezentare ale unui algoritm ?

Raspuns:

- pseudocod

- schema logica

3 ) Ce metoda se aplica la problema de ecuatie de gradul I si de gradul al II-lea?

Raspuns:

- pseudocod

- schema logica

4)Care sunt pasii care executa aflarea solutiilor in fiecare caz in parte?

Raspuns:

pentru cazul ecuatiei de grad I se verifica a, b apoi se fac calculele

pentru cazul ecuatiei de grad II se verifica a, b, c si apoi se fac cazurile de calcul

se afiseaza solutia in fiecare caz in parte

5) Care este algoritmul pentru ecuatia de grad I?

Raspuns:

Se compara a cu zero

Pentru fiecare caz se face cate un calcul

Pentru a ≠ 0 sunt doua cazuri in functie de b fata de zero

Pentru a = 0 x ia valoarea x= -b/a

Se afiseaza solutia acceptata de caz

6) Care este algoritmul pentru ecuatia de gradul al II-lea?

Raspuns:

Se citesc a, b, c

Se initializeaza delta cu formula b*b- 4*a*c

Se compara delta cu 0 si se ia caz in parte

Daca delta < 0 atunci ecuatia nu are solutii reale

Daca delta > 0 atunci se compara iar cu zero ( egal cu zero)

Se scriu solutiile in fiecare caz in parte delta = 0 .x1=x2= -b/ (2*a)

Delta ≠ dar si >0 x1 ≠ x2 si au formulele lor

Pentru fixarea cunostintelor elevii primesc aceleasi probleme pentru care vor scrie algoritmul in limbaj pseudocod apoi vor implementa algoritmul in scheme logice.




Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3254
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved