Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Limba romana - Parti de vorbire

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Data :

Scoala cu clase I-VIII Nr. 4, Suceava



Clasa a III-a D

Invatator:

Aria Curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba romana

Tema: Parti de vorbire

Tipul lectiei: de consolidare si sistematizare a cunostintelor

Obiective de referinta

v   sa utilizeze corect in enunturi  partile de vorbire studiate ;

v   sa sesizeze utilizarea corecta a cuvintelor in flexiune ;

Obiective operationale :

O1 - sa utilizeze corect partile de vorbire studiate in enunturi proprii ;

O2 - sa modifice forma substantivului in functie de categoria gramaticala a numarului ;

O3 - sa aleaga solutia corecta din mai multe variante ;

O4 - sa analizeze morfologic partile de vorbire studiate , precizand categoriile

gramaticale ale acestora ;

O5 - sa sesizeze corectitudinea gramaticala a unui enunt oral sau scris ;

Strategii de predare - invatare :

Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia,   exercitiul, analiza gramaticala, observatia, ;

Mijloace de invatamant: planse, floare cu exercitii, fise de evaluare;

Moduri de organizare a invatarii: frontal, individual

Bibliografie:"Metodica predarii limbii romane", Ion Berca, Ed. Didactica si Pedagogica,

Bucuresti, 1971;

Evenimentul

didactic

Ob.

Timp

Continutul instructiv-educativ

Strategii de predare-invatare

Evaluare

Metode

Mijloace de

invatamant

Moduri de

organizare

1.Moment organizatoric

Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei.

2Verificarea temei pentru acasa

Se verifica tema acasa, atat cantitativ cat si calitativ.

conversatia

explicatia

evaluare orala

3. Captarea atentiei

O5

Se prezinta o plansa iar copiii trebuie sa gaseasca toate cuvintele. Se observa ca aceste cuvinte sunt partile de vorbire invatate.ANEXA 1

conversatia

jocul didactic

plansa

frontal

4. Anuntarea temei

Se anunta ca vor lucra exercitii cu partile de vorbire invatate.

explicatia

5.Reactualizarea si consolidarea cunostintelor

O1

O2

O1

O3

O5

O4

O5

Se prezinta o plansa cu o floare, fiecare petala a florii reprezentand o parte de vorbire. Se va lua pe rand cate o petala si se va rezolva exercitiul de pe spatele petalei.

VERB:

Alcatuiti o propozitie in care sa existe un verb ce exprima actiunea, persoana a II-a nr. plural.

SUBSTANTIV:

Care este forma de plural a sunstantivelor:

Coperta -  hotel

Moneda -  chibrit -

Inghetata - corn -

Alcatuiti oral propozitii cu ele.

ADJECTIV:

Formati de la urmatoarele substantive, adjective: ciocolata - aur -

caramida - visina -

Alcatuiti propozitii cu forma de plural a unui adjectiv.

PRONUME:

In propozitia:

" Iei lectii de pian impreuna cu ei?"

a) exista doua pronume personale, pers a III-a nr pl, gen masculin;

b) exista un pronume pers, pers a II-a nr. pl;

c) exista un pronume pers, pers a III-a , nr. pl, gen masculin;

NUMERAL:

Taiati cu o linie forma incorecta a numeralelor:

Clasa intai / clasa intaia

Doisprezece fete / douasprezece fete

Douazeci si cinci lei / douazeci si cinci de lei

Al optulea copil / al optulea copil

Treizeci si unu de zile / treizeci si una de zile

Exercitii:

  1. Analizati cuvintele din propozitia urmatoare:

A doua fetita isteata alearga dupa ele.

2. Alcatuiti propozitii in care cuvantul noua sa fie pe rand numeral, adjectiv, pronume personal.

3. Corectati greselile din textul urmator:

"Mi-ar place sa fi cu mine aici, la marea neagra. Pescarusii se aseaza pe valurile arginti si creaza o atmosfera de basm. Mica casa de la malul marii te asteapta"

conversatia euristica

explicatia

Exercitiul

Analiza gramaticala

Floare cu exercitii

Plansa cu exercitii

frontal

Frontal

frontal

evaluare colectiva

evaluare colectiva

6. Evaluarea cunostintelor

O1

O3

Se impart copiilor fisele de evaluare.Se citeste povestirea gramaticala, explicandu-se ce au de facut.

explicatia,

povestirea gramaticala

exercitiul

fise de evaluare

individual

evaluare scrisa

7. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei, asupra cunostintelor elevilor.

Se da tema pentru acasa.

conversatia

L

A

M

N

V

E

R

B

L

O

C

D

W

B

N

L

T

N

K

T

T

J

S

D

U

F

B

V

C

T

Z

E

F

W

M

R

L

B

F

L

W

C

G

N

E

B

M

C

G

M

G

T

H

P

R

O

N

U

M

E

N

I

M

Z

A

W

P

L

S

H

T

V

R

P

L

Y

Y

S

G

P

S

U

B

S

T

A

N

T

I

V

G

B

T

D

G

V

N

R

C

M

ANEXA 1

Gaseste cuvintele ascunse si spune ce reprezinta ele!

ANEXA 2

Nume ............

FISA DE EVALUARE

O scolarita a cerut colegelor sale sa alcatuiasca o propozitie in care sa existe:

- un numeral ordinal, genul feminin;

- un adjectiv asezat inaintea unui substantiv;

- un verb ce exprima starea, pers a III-a numarul singular

Fetele au gasit urmatoarele solutii. Alegeti varianta corecta !

a)      Al doilea statea in gradina frumoasa.

b)     Al doilea alerga in frumoasa gradina.

c)      A doua statea in frumoasa gradina.

d)     A doua alerga in frumoasa gradina.

Nume.........

FISA DE EVALUARE

O scolarita a cerut colegelor sale sa alcatuiasca o propozitie in care sa existe:

- un numeral ordinal, genul feminin;

- un adjectiv asezat inaintea unui substantiv;

- un verb ce exprima starea, pers a III-a numarul singular

Fetele au gasit urmatoarele solutii. Alegeti varianta corecta !

a)      Al doilea statea in gradina frumoasa.

b)     Al doilea alerga in frumoasa gradina.

c)      A doua statea in frumoasa gradina.

d)     A doua alerga in frumoasa gradina.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3398
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved