CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de lectie
Data
Clasa: a IV-a
Profesor :
Scoala : Scoala cu clasele I-VIII Nr. 4, Bailesti, Dolj
Aria curriculara : Om si societate
Disciplina: Religie
Unitatea de invatare: Notiuni de morala crestina
Subiectul lectiei : "Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar"
Tipul lectiei : dobandire de cunostinte
Obiectiv cadru :
● formarea virtutilor crestine si consolidarea deprinderilor de comportament moral-religios ;
Obiective de referinta :
2.2 sa manifeste interes pentru lecturarea unor texte cu caracter religios ;
4.1 sa argumenteze rolul practicarii virtutilor pentru mantuire;
Obiective operationale :
♦cognitiv-formative :
sa identifice mesajul moral-religios din pilda ;
sa dobandeasca cunostinte referitoare la "Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar" ;
sa explice simbolurile din pilda ;
sa formuleze invataturi folositoare progresului in viata spirituala ;
sa precizeze ce se intampla cu oamenii care duc o viata imbelsugata si nu-si ajuta semenii, si ce se intampla cu oamenii saraci care duc o viata grea dar au sufletul curat;
♦afectiv-atitudinale :
sa participe constient si activ la lectia de religie;
sa manifeste interes si curiozitate pentru lectie;
sa aiba o pozitie evlavioasa in timpul rugaciunii;
♦psiho-motorii :
sa pastreze o pozitie corecta in banci;
sa se anunte la raspuns prin ridicarea mainii;
Curriculum - nucleu : "Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar" ;
- extins : Invataturile Mantuitorului ;
Nivelul initial al clasei :
Este o clasa omogena sub raportul nivelului de pregatire al capacitatilor de invatare. Majoritatea elevilor manifesta atitudini pozitive. Elevii apartin in majoritate religiei ortodoxe.Majoritatea elevilor sunt buni la invatatura.
Principii didactice :
● principiul HRISTOCENTRIC
● principiul ECLESIOLOGIC
Strategie didactica : combinata, semidirijata, inductiva, deductiva
Resurse procedurale: conversatia, problematizarea, explicatia, exercitiul, dialogul dirijat;
Resurse materiale : ●Sfanta Scriptura
Manualul de religie pentru clasa a IV-a
povestirea ortodoxa "Omul milostiv" din "Povestiri ortodoxe si povestiri cu talc"
imagine cu saracul Lazar ;
Forme de organizare a activitatii elevilor: frontala si individuala
Evaluare: continua
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 45' (minute)
Bibliografie:
♦ Sfanta Scriptura, Ed. Institutului Biblic si de Misiune al B.O.R., Bucuresti ;
♦ Curriculum National, M.E.C.T., Bucuresti, 2004 ;
♦ Leon, Magdan " Pilde ortodoxe si povestiri cu talc", Ed. Sfantul Alexandru, Bucuresti, 2002
Continut informativ :
♦ Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar :
" Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube, poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului ; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.
Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat. Si in Iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui. Si el, strigand, a zis : "Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
Dar Avraam a zis : "Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele ; iar acum, aici, el se mangaie, iar tu te chinuiesti. Si peste toate acestea , intre noi si voi s-a intarit prapastia mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
Iar el a zis : "Rogu-te, dar parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu, caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin."
Si i-a zis Avraam : "Au pe Moise si pe prooroci ; sa asculte de ei". Iar el a zis :"Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai."
Si i-a zis Avram : "Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti."
(dupa Sfanta Scriptura)
♦ Omul milostiv :
Intr-o scoala de la tara, la ora de religie, un copil l-a intrebat pe preot, care le vorbea despre mila, ca despre prima virtute pe care trebuie sa o avem neaparat ca sa ne mantuim :
- Parinte, dar eu, care sunt sarac si nu am ce darui, cum sa fac eu milostenie ?Daca as avea si eu mai multi bani, as da cu draga inima, dar asa.
- Fiule, nu asta inseamna mila. Uite, de exemplu, ieri de dimineata am vazut-o peste drum pe mama ta, iesind din curte si ajutand pana acasa o batrana, ce se ostenea cu o legatura de lemne. Mai tarziu, am vazut-o iarasi indrumand un calator ce se ratacise si, chiar daca nu l-a putut ospata,un sfat bun si o cana cu apa rece s-au gasit si pentru el. Cand vecina de alaturi a plecat la targ cu treburi, i-a lasat in grija copilul cel mic. Spre seara, cand doi sateni se certau in drum, a iesit si, cu vorbe frumoase, i-a impacat. Vezi tu, acum, ce este mila ? Chiar daca nu ai bani sa dai si celorlalti, nimic nu te impiedica sa-l ajuti atat cat poti. Nu trebuie sa dai din buzunar, ci din suflet.
♦ Rebus :
Cum se numeste mama Domnului Iisus Hristos ?
Cum sun numiti copiii care nu au parinti ?
Apostolul care l-a tradat pe Iisus se numeste..
Ce reprezinta vinul din Sfante Impartasanie ?
Cum se numeste femeia creata din coasta lui Adam ?
Pe verticala, de la A la B, veti descoperi numele unui prooroc din Vechiul Testament care este amintit si in Pilda pe care am invatat-o astazi !
A
|
||||||
|
||||||
|
||||||
|
B
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Momentul organizatoric |
Salut elevii si rostesc rugaciunea impreuna cu ei, notez absentele, interesandu-ma de cei care lipsesc. Cer elevilor sa se pregateasca pentru ora de religie. |
Raspund la salut. Spun rugaciunea. Se pregatesc corespunzator pentru lectie. |
Reactualizarea cunostintelor |
Adresez intrebari elevilor menite sa verifice in ce masura si-au insusit cunostintele din lectia anterioara. -Ce lectie ati avut de pregatit pentru azi ? -Cine a rostit aceasta pilda ? -De ce a rostit Mantuitorul aceasta pilda ? -Care este, pe scurt, continutul acestei pilde ? -Ce invatatura ati desprins din aceasta pilda ? |
Raspund corespunzator la intrebari. -Pilda vamesului si a fariseului. -Domnul Iisus. Motiveaza. Prezinta continutul pildei. Raspund adecvat. |
Captarea atentiei |
Prezint elevilor o imagine cu saracul Lazar. Adresez intrebari elevilor privind continutul acesteia. |
Intuiesc imaginea. Raspund la intrebari. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Anunt tema lectiei precum si obiectivele acesteia, adaptate nivelului lor de intelegere. Scriu titlul lectiei pe tabla. |
Recepteaza mesajul. Noteaza titlul lectiei pe caiete. |
Dirijarea invatarii |
Dragi copii, in vremea Mantuitorului, oamenii se intrebau : Cine poate ajunge mai usor in Imparatia cerului, oamenii bogati sau cei saraci ? Pentru a oferi un raspuns la aceasta intrebare, Domnul Iisus a rostit "Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar". Le citesc elevilor aceasta pilda din Biblie. Solicit elevii sa citeasca, pe roluri, aceasta pilda, interpretand rolurile: povestitorul, bogatul, Avraam. Explic elevilor semnificatia simbolurilor intalnite in pilda: bogatul nemilostiv-acei oameni care, din cauza bogatiilor si a grijilor lumesti, uita de Dumnezeu si de aproapele sau; Lazar-oamenii aflati in suferinta, care suporta greutatile vietii fara a se lepada de Dumnezeu. Voi explica ce semnifica "Sanul lui Avraam": poporul evreu considera ca Avraam este cel dintai in Imparatia lui Dumnezeu ; afirmatia ca Lazar a fost dus de ingeri "in sanul lui Avraam", inseamna ca acesta se bucura de aceeasi fericire ca si Avraam in Rai. Din aceasta pilda aflam ca sufletul lui Lazar a fost dus in Rai de ingeri, nu pentru ca era sarac, ci pentru ca era smerit, modest si rabdator.Lazar nu s-a plans de boala sa si nici nu s-a lepadat de Dumnezeu. Sufletul bogatului a ajuns in Iad, nu pentru ca era bogat, ci pentru ca nu a avut mila de Lazar. Mantuitorul ne invata ca fiecare va fi judecat dupa faptelede milostenie facute pentru aproapele nostru aflat in suferinta si nu dupa bogatia sau saracia noastra. In afara de bani, noi putem sa-l ajutam si in alte feluri pe aproapele nostru. Le citesc povestirea "Omul milostiv". |
Recepteaza mesajul. Asculta. Citesc pe roluri pilda. Asculta. Recepteaza mesajul. |
Generalizarea |
Le spun elevilor concluzia pildei: doar cei care traiesc dupa Cuvantul lui Dumnezeu vor putea intra in imparatia Lui, iar cei care nu au frica de Dumnezeu si nu respecta invatatura Lui vor ajunge in Iad. |
Recepteaza mesajul. |
Asigurarea feed-back-ului |
Adresez intrebari elevilor privind continutul lectiei: -Ce pilda ati invatat azi? -De ce a ajuns bogatul in Iad? -De ce a mers Lazar in Rai ? -Cum putem sa obtinem mantuirea si sa ajungem in Rai ? Solicit sa completeze un rebus. |
Raspund la intrebari. -Prin fapte bune. Completeaza rebusul. |
Aplicarea |
Dragi copii, pentru a putea intra in Imparatia lui Dumnezeu, trebuie sa facem multe fapte bune si sa respectam invatatura crestina. |
Recepteaza mesajul. |
Asigurarea transferului |
Fac aprecieri asupra modului cum s-au pregatit elevii si ii evidentiez pe cei care s-au remarcat la lectia predata. |
Asculta. |
Incheierea activitatii |
Tema pentru acasa : sa realizeze o compunere in care sa prezinte o fapta buna facuta de ei. Cer elevilor sa rosteasca rugaciunea. Salutul. |
Noteaza tema. Rostesc rugaciunea si saluta. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4047
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved