CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Data 28 martie,2007
Clasa: a-II-a D (deficienta mintala severa, profunda sau asociata);
Profesor
Aria curriculara: LIMBA SI COMUNICARE
Disciplina: Formarea abilitatilor de comunicare
Titlul lectiei: "Jocul silabelor"(joc didactic)
Tipul lectiei:consolidarea cunostintelor
Scopul:formarea si dezvoltarea capacitatii de a desparti cuvinte in silabe;
dezvoltarea auzului fonematic, a spiritului de observatie.
Obiective operationale
a) cognitive:
O1-sa denumeasca imaginea sugerata de jeton;
O2-sa desparta corect in silabe cuvantul sugerat de imagine;
O3-sa precizeze cate silabe contine cuvantul, utilizand procedee auxilia-
re-batai din palme;
O4-sa completeze corect fisa data, denumind imaginile;
O5-sa alcatuiasca o propozitie simpla, folosind cuvante date.
b)psihomotorii:
O6-sa traseze atatea linii orizontale cate silabe are cuvantul dat;
O7-sa manuiasca corect materialul didactic;
c)afective
O8-participarea cu interes la lectie;
O9- stimularea motivatiei pentru realizarea/ finalizarea sarcinilor de lucru;
O10 -dezvoltarea unor emotii si sentimente de multumire/ satisfactie.
Strategia didactica
*Metode/Procedee didactice:jocul, demonstarea, conversatia, explicatia,
exercitiul oral ,exercitiul scris, metoda fonetica, analitico-sintetica.
*Material didactic: jetoane cu imagini, papusa ,cutie, fise de lucru, cre-
ioane.
Durata: ~ 45 minute
Locul desfasurarii lectiei:sala de clasa
Forma desfasurarii: jocul didactic
Sarcina jocului: precizarea numarului de silabe care alcatuiesc cuvantul
ilustrat in imagine;
Regulile jocului: copilul solicitat de papusa Doli alege un jeton din cutia
de surprize, ii denumeste imaginea, apoi desparte cuvantul in silabe;
precizeaza cate silabe are cuvantul ilustrat in imagine; raspunsurile
corecte sunt apreciate cu aplauze.
Elemente de joc: manuirea materialului, miscarea, surpriza, aplauze.
Bibliografie
Paunescu, C., Musu, I. "Recuperarea medico-pedagogica a copilului handicapat mintal" E.D.P., Bucuresti, 1990
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele activitatii |
Ob. op. |
Continut instructiv- educativ |
Strategia didactica |
Evaluare |
Moment organizatoric 2. Captarea atentiei Anuntarea subiectului si a obiectivelor 3. Desfasurarea propriu-zisa a lectiei 4.Evaluare |
O8 O10 O8 O8 O9 O7 O1 O2 O3 O3 O9 O10 O1 O2 O3 O10 O6 O9 O4 O5 O10 |
-pregatirea salii de clasa si a materialului de lucru pentru o buna desfasurare a lectiei; -asigurarea unui climat aperceptiv pozitiv necesar desfasurarii lectiei. Se va face un exercitiu pregatitor pentru dezvolta rea motricitatii fine: strangerea pumnului, deschiderea/ inchiderea mainilor si pumnilor de cateva ori. Se introdu- ce elementul surpriza: musafirul Doli, care vrea sa se joace cu copiii. Se comunica copiilor ca toata lectia de azi va fi sub forma de joc; vor extrage jetoane,vor despar -ti cuvintele in silabe vor bate din palme,etc. La acest joc va participa papusa Doli . Se anunta titlul jocului si regulile acestui joc"Jocul silabelor". Bancile sunt asezate in cerc.Pentru inceput ,papu- sa Doli va aseza pe masa o cutie surpriza plina de jetoane. Pe rand, fiecare copil extrage un jeton din cutie,va denumi imaginea, va bate din palme de ata- tea ori cate silabe contine cuvantul. Vor preciza cate silabe contine cuvantul din ima- gine. Se vor adresa intre- bari: ce sunet se aude la inceputul cuvantului/ la finalul lui? Copiii care raspund corect vor fi aplaudati, daca nu, il vor corecta alt elev/ pro fesorul. Se va desfasura exercitiul oral:papusa Doli "va striga "un copil, pe nume, ii va spune un cuvant,iar acesta trebuie sa spuna cate silabe contine cuvan- tul, batand din palme. Copiii care raspund corect vor fi aplaudati. Se impart fisele de lucru, iar copiii au sarcina de a citi cuvantul si in caseta corespunzatoare sa trase- ze atatea linii orizontale cate silabe contine cuvan- tul.Se fac aprecieri asupra raspunsurilor .Copiii vor fi incurajati sa precizeze sunetul initial, median/ fi- nal al cuvintelor date. Papuda Doli denumeste un copil, ii da un jeton in mana si il roaga sa alcatu- iasca o propozitie simpla cu imaginea respectiva. Daca raspunsul este corect papusa il va lauda. Aprecieri, concluzii: Se evidentiaza elevii activi. " Ce musafir am avut?" "Cum s-a numit jocul nostru |
-exercitiul motric -explicatia *elementul surpriza conversatia explicatia jocul -conversatia -exercitiul oral - analiza si sinteza fone- tica *jetoane *papusa *aplauze *cutia cu surprize -exercitiul oral -conversatia *papusa -exercitiul scris -conversatia *fisa de lucru *creioane -explicatia -exercitiul oral *papusa |
Observarea sistematica a comporta- mantului Antrenarea motricitatii Observarea curenta a comporta- mentului aprecieri verbale si nonverbale Capacitate de identificare si diferentiere Aprecieri verbale Analiza fone- tica Interevaluare Aprecieri verbale Verificare practica Interevaluare Capacitatea de concentra re a atentiei analiza si sinteza fonetica; aprecieri verbale si scrisa apreciere verbala Aprecieri asupra desfasurarii lectiei; Calificative |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8035
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved