Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DIDACTIC Educarea limbajului - Balada unui greier mic

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



EDUCATOARE:

ACTIVITATEA: Educarea limbajului

GRUPA: mare

TEMA: "Balada unui greier mic"

TIPUL ACTIVITATII: predare de cunostinte

FORMA DE REALIZARE: Memorizare *

SCOPUL:

a)     Informativ: - sintetizarea cunostintelor despre aspecte specifice toamnei cat si despre schimbarile aduse in viata insectelor;

-intelegerea imaginilor artistice folosite de poet pentru a ilustra tristetea greierasului;

- experimentarea unor noi modalitati de comunicare prin folosirea nivelului paraverbal sau nonverbal;

b)    Formativ: -formarea deprinderii de a investiga pentru a intelege sensul cuvintelor, expresii poetice;

c)     Educativ: -dezvoltarea sentimentelor de empatie fata de o vietate in suferinta

OBIECTIVELE OPERATIONALE:

a)     Cognitive: -sa descopere sensul unor cuvinte noi, utilizandu-le in contexte familiare;

sa asculte cu atentie poezia, asociind textul cu imaginea plastica;

sa recite versurile poeziei;

sa vizualizeze, pe fondul efectelor sonore, conditiile atmosferice pe care le infrunta greierasul;

sa improvizeze un dialog intre furnica si greieras, astfel incat sa justifice retinerile ce-l determina sa nu ceara ajutor.

b)    Afective: - sa participe cu interes la activitate si sa-si manifeste dorinta de a ajutape cei in suferinta;

- sa-si exprime sentimentele fata de insecte utilizand tonul si mimica adecvata in redarea dialogului;

c)     Psiho-motorii: -sa mimeze actiunea sugerata de cuvintele date sau de onomatopee;

- sa se deplaseze spre dreapta, odata cu recitarea unui vers.

METODE SI PROCEDEE: explicatia, exercitiul, jocul dramatic, citirea fizica, stafeta in grup

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: pliant cu imagini de ilustreaza textul poeziei, poster

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : -"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", V&I INTEGRAL, Buc., 2005

-"Jocul de rol. Drama in educatie" -suport de curs

DURATA: 25-30 min.

DESFASURAREA ACTIVITATII:

Evenimente

didactice

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare

(instrumente, indicatori)

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor

Anuntarea temei si dirijarea invatarii

Obtinerea performantei

Incheierea activitatii

Prezint copiilor o macheta de toamna, printre frunze fiind asezata o chitara.

Initiez cu copii o scurta convorbire despre anotimpul toamna si modul cum se pregatesc insectele de sezonul rece, canalizandu-le apoi atentia catre chitara.

Fac astfel legatura cu trasatura caracteristica a greierasului.

Anunt copiii ca le voi spune poezia "Balada unui greier mic"

Familiarizarea cu textul o realizez prin recitarea integrala a poeziei, cu fiecare vers copiii deplasandu-se cu un scunel spre dreapta (scaunelele asezate in cerc) astfel incat se asigura rotirea tuturor copiilor in jurul pliantului pentru a asocia continutul poeziei (exprimat verbal) cu reprezentarea plastica a acestuia.

Solicit copiii sa spuna, pe masura ce recitam poezia, ce cuvant nu inteleg, atentionarea facandu-se prin ridicarea paletei rosii "Vreau sa spun ceva!"

Copiii ceilalti emit explicatii posibile ale cuvantului, identifica imaginea corespunzatoare incercand sa descifreze mesajul.

Fac cunoscut copiilor ca din toata poezia vor invata un fragment pe care il recit separat, singura, apoi impreuna cu intreaga clasa.

Constitui patru grupe de copii, avand sarcina de a recita cateva versuri, iar la semnal, grupul din dreapta continua recitarea pana la semnalul urmator, cand continua grupul alaturat.

Antrenez copiii intr-un joc prin care le solicit sa explice intelesul unor cuvinte sau expresii, fara a folosi limbajul, mimand sau utilizand elemente simple de recuzita.: zaluda, ciumafai, zdrentuind natura, botezand natura uda,

Pentru fixarea continutului propun copiilor un joc de vizualizare: inchid ochii si-si imagineaza o zi mohorata de toamna pe fondul unor sunete specifice (suiratul vantului, ropotul ploii, etc.)

Rar, recit versuri din prima parte a poeziei, pana la momentul aparitiei greierasului. Fiecare isi imagineaza ca este fie furnica, fie greierasul. Copiii se aseaza in perechi: greieras -furnica .

Pe rand, fiecare pereche reproduce dialogul dintre cele doua insecte in cazul in care greierasul ar fi indraznit sa-i ceara ajutorul.

Fac aprecieri asupra modului cum au raspuns si s-au comportat copiii. Inchei prin cantecul "Greierasul"

a)convorbirea

b)frontal

c) macheta

a) citirea fizica, explicatia,

b)individual

c)pliant, palete colorate

a) stafeta in grup,

b) imagini

c) pe grupuri

a)jocul dramatic

c) in perechi

-comportamentul copiilor:

a) interesul pentru activitate

b)dorinta de a cunoaste cuvinte noi

-Analiza raspunsurilor:

a) capacitatea de a pune intrebari

b) corectitudinea asocierilor (pentru explicarea cuv. noi)

-Analiza comportamentului:

a)modul cum recita in grup,

b)capacitatea de a continua

-Analiza produselor

a)asumarea de roluri

b)capacitatea de a sustine dialogul in functie de interlocutor

c)corespondenta limbaj verbal -paraverbal

d) capacitatea de a-si face cunoscut sentimentele

* activitate integrata:

Biblioteca -"Toamna trista" (familiarizarea cu continutul poeziei, cuvinte noi);

Activitate comuna -"Balada unui greier mic" (memorizarea fragmentului)

Joc dramatic -"Greierele si furnica"



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 9569
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved