Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA : mijlocie - Natura

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



f



GRUPA : mijlocie

DENUMIREA ACTIVITATII : Jocuri si activitati alese, liber-creative

TEMA : Natura

SUBTEMA : Vine primavera

MIJLOC DE REALIZARE :

Lipitura : Randunica

Modelaj : cuibul randunicii

Desen : Fluturasi

SCOP : Consolidarea deprinderilor de decupare, lipire, modelare si

colorare dupa contur

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O sa prezinte materialul didactic de la atelierul ales;

O sa execute correct temele alese cu ajutorul materialelor puse la

dispozitie;

O sa finalizeze lucrarile, lucrand correct si pastrand acuratetea

lucrarii

O : sa verbalizeze actiunile realizate;

O : sa respecte normele de comportament in colectiv.

STRATEGII DIIDACTICE

a.     metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, munca

independenta

b.     material didactic : lipici, foi glace, foarfece, plasete, plastilina,

creioane colorate, ecusoane ce reprezinta

activitatile de la fiecare atelier

c.     durata :

ORGANIZAREA SALII

Ø     sala de grupa va fi bine aerisita;

Ø     intrarea copiilor in sala da grupa se va face organizat;

Ø     materialul didactic va fi pregatit pe mese;

Ø     mesele vor fi grupate in trei ateliere de lucru;

Ø     scaunelele vor fi asezate in numar aproximativ egal la cele trei ateliere.

ETAPELE ACTIVITATII

OB

CONTINUTUL

INSTRUCTIV-EDUCATIV

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

INTRODUCEREA IN ACTIVITATE

CAPTAREA ATENTIEI

O

Copii, deoarec primavara se apropie de noi cu pasi repezi, astazi vom desfasura mai multe lucrari despre primavera pentru ca atunci cand va trece pe langa gradinita noastra sa vada ca ne-a fost tare dor de ea si am asteptat-o cu nerabdare!

Cine vine la noi in tara odata cu venirea primaverii ? (pasarile calatoare )

Ce pasari calatoare cunosteti? (randunica, barza, cucul)

Unde dorm acestea ? ( in cuiburi )

Cine se trezeste la viata odata cu venirea primaverii ? (insectele)

Ce insecte cunoasteti ? (buburuza, albina, fluturele)

Ce observati pe mese copii? (lipici, foi, foarfece, creioane, etc)

conversatia

Evaluez capacitatea de a enumera materialele puse dispozitie

ANUNTAREA

TEMEI

EXPLICAREA SARINILOR DE LUCRU

EXECUTAREA TEMEI DE CATRE COPII

O

O

In urma extragerii unui jeton de catre fiecare copil, se va face repartizarea grupei pe cele trei ateliere.

Copii, la acest atelier veti colora fluturasii, aici veti decupa randunica si o veti lipi pe crenguta iar aici veti modela cuibul randunicii.

Voi merge la fiecare atelier si le voi explica ce au de facut. Inainte de a trece la alt atelier pentru a explica sarcinile voi pune 2 copii sa repte ce au de facut.

Copii, inainte de a incepe lucrul, vom face niste exercitii : deschidem si inchidem pumnul, dansul degetelor, cantam la pian, morisca, etc.

Este cineva care nu a inteles ce are de facut?

Spor la lucru!

explicatia

explicatia

exercitiul

Evaluez capacitatea de a exersa deprinderile de lucru, de a-si forma deprideri practice

EVALUAREA LUCRARILOR

INCHEIEREA ACTIVITATII

O

O

O

In timpul executarii lucrarilor voi trece pe la fiecare atelier pentru a da explicatiile necesare.

Copii, incercati sa terminati lucrarile!

Voi evalua lucrarile calitativ iar pe cele mai reusite le voi pune la expozitie.

Copii, ce ati lucrat astazi? Ce facem cu materiale de pe masa?

Voi face apreciere individuale si globale apoi ma ocup de iesirea organizata a copiilor.

munca independenta

conversatia

si de a coopera.

Evaluez capacitatea de a finaliza lucrarilor.

Evaluez capacitatea de a verbaliza actiunile realizate.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5542
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved