Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

BiologieBudovaChemieEkologieEkonomieElektřinaFinanceFyzikální
GramatikaHistorieHudbaJídloKnihyKomunikaceKosmetikaLékařství
LiteraturaManagementMarketingMatematikaObchodPočítačůPolitikaPrávo
PsychologieRůznéReceptySociologieSportSprávaTechnikaúčetní
VzděláníZemědělstvíZeměpisžurnalistika

Lomová houževnatost

fyzikální

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger

TERMENI importanti pentru acest document


Warning: mysql(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/svadan38/public_html/replace_diacritice.php on line 116

Warning: mysql(): A link to the server could not be established in /home/svadan38/public_html/replace_diacritice.php on line 116

Warning: mysqli_fetch_row() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /home/svadan38/public_html/replace_diacritice.php on line 117
:

Lomová houževnatost

Doc. B. Vlach, CSc.

Obr. a

F

[kN]


DL

Obr. b


s

MPa

e

ad1) Máme zkušební tyče různého průřezu So (kruhový, obdélníkový). Při zatěžování dostáváme různé závislosti síla-prodloužení i když tyče jsou z jednoho materiálu (obr a). Museli jsme definovat veli­činy napětí (F/So) a deformaci (DL/Lo) a potom pro daný materiál všechny naměřené závislosti padnou na jedinou křivku (obr b). Máme tedy veličinu 'napětí' (rozměr [MPa]), která vyjadřuje napjatost ve zkušební tyči. Existuje jistá hodnota napětí, od které vedle elastické deformace vzniká i deformace plastická. Napětí, při kterém začíná vznikat plastická deformace označujeme pojmem 'mez kluzu' a je to materiálová charakteristika. Je to vlastně mezní stav. Pro výpočet konstrukce musí platit, provozní napětí sp = Re/k, kde k > 1 je koeficient bezpečnosti.

Po druhé světové válce nastává rozvoj metalurgie, jsou vyráběny materiály s vyšší mezí kluzu (hliníkové slitiny i oceli). Dělají se rozměrnější konstrukce, konstrukce se svařují. V praxi se začínají objevovat lomy a to při napětích nižších než mez kluzu - křehké lomy. Bylo patrno, že tyto lomy jsou iniciovány (vznikají) v blízkosti defektů (trhlin). Příklady defektů jsou povrchové vruby, defekty v okolí svaru, vměstky, řediny a trh­liny v odlitcích atd.

Řešením problému, zda při zatěžování součásti s defektem (trhlinou) dojde ke vzniku lomu z trhliny, nebo zda se součást bu­de deformovat plasticky se zabývá vědní obor 'lomová mechanika'. Protože se jedná o lomy při napětí nižším než je mez kluzu a v lineární (elastické) oblasti mluvíme o lineárně elastické lomové mechanice.


Dá se říci, že v lomové mechanice se postupuje podobně jako při rozboru tahové zkoušky. Musíme nejprve najít veličinu, která definuje napjatost v tělese s trhlinou při jeho zatěžování a dále určit kritickou hodnotu této veličiny = materiálovou charakteris­tiku (určení mezního stavu lomu, lomového kritéria)

Obr.c, d, e 

Obr. f


s


DL

Obr. g


KI KCV

Na obr.c) je zkušební tyč bez trhliny. Můžeme v ní vyznačit silo­čáry - jsou rovnoměrně rozděleny - napjatost vyjadřuje

Obr. d), e) ve zkušebních tyčích jsou trhliny, materiál je v místě trhliny přerušen, trhlina nepřenáší tahové napětí. Siločáry jsou ve větší vzdálenosti od trhliny rovnoměrně rozděleny, ale v okolí trhliny dochází k jejich zhuštění, napěťové pole je intenzivnější v okolí trhliny.

Při zatěžování zkušebních těles s trhlinou vyrobených ze stejného materiálu dojde k lomu při různých napětích (resp). Abychom získali stejné závislosti pro různé zkušební tyče s trhlinou, musíme místo napětí použít jinou charakteristiku, která vyjadřuje napjatost v místě kde k lomu dochází -která vyjadřuje intenzitu napětí v okolí špice trhliny (tam kde jsou siločáry nahuštěny). Tato charakteristika se jmenuje součinitel intenzity napětí, označujeme jej symbolem KI a je dán vztahem

a má rozměr MPa.m1/2

kde je napětí (v průřezu mimo trhlinu), a je délka trhliny.

Když vyneseme závislost součinitele intenzity napětí na otevření trhliny V (při zatěžování se bude trhlina otevírat) dostaneme u různých těles s různými trhlinami jedinou závislost (obr.g)

K lomu dojde při určité hodnotě KI=KC, hodnotu KC tj kritickou hodnotu součinitele intenzity napětí označujeme pojmem lomová hou­ževnatost a je to materiálová charakteristika. Konstruktér musí udělat výpočet konstrukce tak, aby během provozu konstrukce s trh­linami platilo KI < KC/k, kde k je koeficient bezpečnosti ( velikost trhliny se volí - fiktivní defekt detekovatelné velikosti). Vztah

má význam


at

Obr. h

- při odhadu zda dojde k plastické deformaci nebo k lomu. Známe-li materiálové charakteristiky mez kluzu a lomovou houževnatost, pak můžeme určit tranzitní délku trhliny at - obr.h - závislost napětí na délce trhliny, at dáno průsečíkem křivek s = Re a s . Jsou-li v součásti trhliny délky a < at, pak při zatěžování bude dosaženo meze kluzu, ke křehkému lomu nedojde. Je-li v materiálu trhlina a > at pak dojde k lomu dříve , než je dosaženo meze kluzu. Ukažme si dva případy.

Proč je keramika křehká a proč u mědi nemůžeme zjistit křehké chování? V tabulkách najdeme hodnoty pro keramiku KC = 1-5 MPa.m1/2, Re asi 5000 MPa

= 0,32x4.0-8 m = 0,012 mm

O keramice víme, že se vyrábí spékáním (sintrováním) lisovaného prášku. Ve struktuře tedy jsou defekty - trhliny, póry velikosti až 1mm. Proto je keramika křehká.

Pevnost keramiky . Vývoj technické keramiky, zvyšování pevnosti spočívá ve zvyšování hodnoty KC (úkol např. materiálového inženýrství) a ve zlepšování technologie výroby součástí z keramiky (úkol technologů).

Druhý příklad se týká mědi.

V tabulkách najdeme hodnoty pro měď KC = 200 MPa.m1/2, Re = 100 MPa

= 0,32x4 m = 1,28 m

trhlina velikosti 1,28 metru se do zkušebního tělesa nevejde a proto měď je při tahové zkoušce vždy tvárná

Závěr T vztah pro výpočet součinitele se používá pro

- odhad lomového napětí známe KC a a T

- odhad kritické délky trhliny známe s a KC T

- odhad KC známe s a a T


Politica de confidentialitateDISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1664
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2021 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site