Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

GeografijeGospodarstvoRačunalnikiReceptiUpravljanjaZgodovina

PRAVILA FINANCIRANJA

gospodarstvo



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

PRAVILA FINANCIRANJA

Pravila vodoravne finančne strukture



Zlato bilančno pravilo

Zlato bilančno pravilo staro že skoraj 150 let, ki pravi, da se naj dolgoročne naložbe financirajo z dolgoročnimi viri in kratkoročne naložbe s kratkoročnimi viri sredstev.

Druga pravila

Gre za kazalnike tekoče, pospešene in gotovinske likvidnosti.

Kazalniki tekoče likvidnosti (KTL):

KTL = celotna gibljiva sredstva / celotne kratkoročne obveznosti

To razmerje naj bi bilo 2 : 1, kar pomeni, da na eno denarno enoto kratkoročnih virov odpadeta dve denarni enoti gibljivih sredstev. To pravilo dejansko zahteva, da bi naj podjetje ½ gibljivih sredstev financiralo iz dolgoročnih virov, drugo polovico pa iz kratkoročnih virov.

Kazalnik pospešene likvidnosti (KPL):

KPL = gibljiva sredstva (brez zalog) / celotne kratkoročne obveznosti

To razmerje bi naj znašalo 1 : 1, kar pomeni, da na eno denarno enoto kratkoročnih virov pride ena denarna enota gibljivih sredstev. Iz prvega in drugega kazalnika izhaja, da bi se naj zaloge (½ vseh gibljivih sredstev) financirale iz dolgoročnih virov, ker imajo stalne zaloge značaj dolgoročne naložbe kot stalna osnovna sredstva.

Kazalnik gotovinske likvidnosti (KGL):

KGL = likvidna sredstva / celotne kratkoročne obveznosti

Ugodna vrednost tega kazalnika nam pove, da bi naj bila ½ tekočih kratkoročnih obveznosti (0,5 : 1) v najbolj likvidni obliki premoženja. Vsi trije omenjeni kazalniki se uporabljajo za izračun statične likvidnosti.

Pravila navpične finančne strukture

Z navpično finančno strukturo se razume razmerje med lastnimi in tujimi viri financiranja. Prednost financiranja z lastnimi viri sredstev je finančna in poslovna samostojnost sredstev. Značilno za obnašanje dajalcev denarja je namreč, da skušajo vplivati na porabo denarja, ki ga dajejo, in da postavljajo pogoje uporabniku tega denarja. Z naraščanjem tujih sredstev raste nevarnost, da postanejo plačilno nesposobni. Slabi strani samofinanciranja sta predvsem izmikanje investitorja selektivni funkciji kreditnega trga in pritisk na prodajne cene.

S sposojenimi sredstvi pospešujemo dinamiko rasti podjetja, saj že danes lahko sposojeni denar vlagamo v nova in sodobnejša proizvodna sredstva.

Optimalna navpična finančna struktura

Na navpično finančno strukturo med drugim vpliva struktura naložb (aktiva), ker vlaganja v stalne naložbe zahtevajo po pravilu več lastnih virov sredstev od vlaganj v gibljiva sredstva. Na omenjeno strukturo lahko vpliva tudi značaj vodstva podjetja. Vodstva, ki so bolj pripravljena tvegati, bodo najemala več tujih virov sredstev, kot vodstva, ki so zelo previdna. Na navpično finančno strukturo podjetja vpliva tudi okolje. Eden od teh je trg, ki zožuje ali širi možnost izkoriščanja virov financiranja. V kolikor so razmere na blagovnem trgu neugodne, se zožujejo možnosti za financiranje z lastnimi viri sredstev. Tradicionalno pravilo zahteva, da je optimalno razmerje med lastnimi in tujimi viri 1 : 1. Večja uporaba pravila finančnega vzvodja pomeni, tudi večje stroške za obresti, to pa pomeni tudi večje tveganje, če se pri uporabi tujih virov ne dosežejo pričakovani učinki.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1954
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved