Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
ComunicareMarketingProtectia munciiResurse umane


PROIECT DIDACTIC - Organizarea si conducerea resurselor umane ale intreprinderii

Resurse umane



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Economia intreprinderii

Clasa: a - X - a

Capitolul: Organizarea si conducerea resurselor umane ale intreprinderii



Tipul lectiei : - mixta -

Durata: 100 minute

Lectia: Resurse umane

Obiective operationale

sa defineasca resursele umane

sa recunoasca categoriile de personal

sa stabileasca etapele premergatoare angajarii

Obiective formativ-educative

sa dezvolte gandirea creativa

sa dobandeasca abilitatile necesare cautarii unui loc de munca

Strategii didactice

mijloace didactice: tabla, creta, plansa

metode de invatare: conversatia, explicatia, jocul de rol

moduri de activitati cu elevii: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie: Economia intreprinderii, manual pentru clasa a - X - a, Editura Oscar Print, Bucuresti 2004

Desfasurarea lectiei

Moment organizatoric: prezenta elevilor

Reactualizarea cunostintelor: rezolvarea subiectelor de la lucrarea scrisa semestriala

Comunicarea noilor cunostinte:

Organizarea si conducerea resurselor umane ale intreprinderii

1.Conceptul de resurse umane - categorie de resurse economice care sintetizeaza potentialul de munca al societatii.

Rolul resurselor umane:    - forta de munca este singura creatoare de valoare de intrebuintare

- resursele umane sunt singurele creatoare de inovatii

- resursele umane determina utilizarea eficienta a resurselor materiale si informationale

Deci, la o dotare egala ,rezultatele diferite au o singura explicatie: calitatea diferita a resurselor umane.   

2. Categorii de personal

In functie de rolul pe care acestia il au in intreprindere:

a)      personal muncitor: - direct productiv - participa direct la realizarea procesului tehnologic

- indirect productiv - participa indirect la procesul tehnologic

b)      personal operativ: intalnit in domeniul serviciilor

c)      personal cu functii de conducere si executie: - cu functie de executie

- cu functii de conducere a compartimentelor

- cu functii in conducerea intreprinderii

In functie de timpul lucrat, personalul se poate clasifica in:

a)      angajati cu timp partial

b)      lucratori temporali

c)      angajati prin sub-contractare

3. Etapele premergatoare angajarii

Activitate minutioasa care necesita timp. Se poate realiza:

      pe cont propriu

      printr-o agentie de plasare



      prin institutii specializate ale statului

Contactarea firmei se poate face:

      telefonic

      prin intermediul unei scrisori

      in mod direct

4. Documente intocmite

Scrisoarea de prezentare

- ofera o prezentare sumara dar semnificativa a solicitantului

- poate fi trimisa in urma unui anunt publicitar, in urma unei recomandari sau alte contexte

- trebuie sa fie concisa si conceputa intr-o forma concreta de adresare

- nu trebuie sa contina informatiile din CV, dar nici sa intre in contradictie cu ele

- trebuie adresata intotdeauna unei persoane anume (director sau specialist in recrutare)

- trebuie sa contina: ☻modul in care s-a aflat de postul vacant

☻ mentionarea postului pentru care se candideaza

☻ mentionarea firmelor pentru care s-a ales firma respectiva

☻ mentionarea motivelor pentru care s-a ales firma respectiva

Curriculum vitae

- sa fie scurt si concis

- sa nu aiba greseli de ortografie

- se intocmeste pe hartie alba de calitate

- sa fie impecabil scris la masina sau redactat pe calculator

- nu trebuie sa fie foto-copiat

- trebuie trimis cat mai repede posibil dupa aflarea informatiei de angajare

- contine: - nume,prenume, adresa si telefonul de contact

- obiectivul

- studiile

- experienta profesionala

- abilitati si deprinderi

- limbi straine cunoscute si nivelul de cunoastere

- cunostinte de utilizare a calculatorului

- hobby-uri

- recomandari

Interviul de angajare

Este o conversatie ce se poarta cu diferiti oameni, din conducerea institutiei despre abilitatile profesionale, despre motivatia de a lucra la firma respectiva, despre pretentiile salariale ale solicitantului.

Candidatul trebuie sa arate ca stie sa comunice, sa evite intrebarile incuietoare, sa arate ca este persoana potrivita postului respectiv.

Greseli ce pot sa apara la interviu: legate de raspunsuri, de mentalitate si tact, de imbracaminte.

Scrisoarea de multumire

Se trimite dupa interviu din urmatoarele motive:

- este o dovada de buna educatie si multumire

- dovedeste capacitatea de a comunica

- reaminteste despre persoana celui care o trimite

- va diferentia in mod avantajos pe cel ce o trimite de alti candidati

Trebuie adresata persoanei care a intervievat, daca nu se cunoaste numele acesteia sau ortografia corecta se telefoneaza si se intreaba, daca intalnire a avut loc cu mai multe persoane se adreseaza persoanei celei mai importante.

APLICATIE - pe grupe

Alcatuiti o scrisoare de intentie, un CV, si o scrisoare de multumire in functie de diferite situatii in care se afla persoana care solicita un loc de munca:

      Tanar absolvent

      Somer

      Persoana care si-a intrerupt temporar serviciul

Mentionati aspecte pozitive si negative din cadrul unui interviu (imbracaminte, intrebari adresate sau de asteptat, conduita, atitudine, etc).





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2794
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved