Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

PROIECT DE LECTIE - CLASA: I, Matematica Adunarea numerelor naturale formate din zeci cu numere naturale formate din unitati

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROBA DE EVALUARE CLASA I-a
Puisori din coji de oua
Conceptul de obiectiv educational
METODE DE DEZVOLTARE A GANDIRII CRITICE
Standarde de invatare si dezvoltare pentru copilul de 5-7 ani
PROBLEMATICA PROIECTARII CURRICULUM-ULUI
PROIECT DIDACTIC Clasa: I A MATEMATICA Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0- 100, fara trecere peste ordin
PROIECT DE LECTIE - CLASA: I, Matematica Adunarea numerelor naturale formate din zeci cu numere naturale formate din unitati
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA clasa a 3-a Luarea deciziilor (se va folosi fragmentul lui I.L.Caragiale „Norocul si Mintea”)

TERMENI importanti pentru acest document

: adunarea numerelor naturale 0-100 proiect de lectie clasa I : plansa de calcul mintal : proiect de lectie la matematica pentru clasa 1 : captarea atentiei la matematica :

PROIECT DE LECTIE

DATA: 18.02.2005

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala „Sfantul Iacob” - Campulung

CLASA: I S

ORA: I

ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii

OBIECTUL: Matematica

UNITATEA DE INVATARE: Numere naturale de la 20 la 30. Adunari si scaderi

SUBIECTUL: Adunarea numerelor naturale formate din zeci cu numere naturale formate din unitati

TIPUL LECTIEI: dobandire de noi cunostinte

SCOPUL: - imbogatirea cunostintelor matematice despre adunare in concentrul 0-30; dezvoltarea operatiilor gandirii

OBIECTIVE CADRU:

-          cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii

-          dezvoltarea capacitatii de explorare/ investigare si rezolvare de probleme

OBIECTIVE OPERATIONALE:

            O1 - sa rezolve rapid si corect simple exercitii de calcul mintal;

            O2 – sa efectueze operatii de adunare intre numere naturale formate din zeci cu numere naturale formate din unitati ;

            O3 – sa rezolve probleme care presupun o operatie de adunare;

            O4 - sa compuna oral probleme pe baza  unei imagini suport sau a unui exercitiu dat;

O5 - sa coopereze eficient in cadrul grupului in vederea indeplinirii sarcinilor date.

                                                                         

STRATEGII DIDACTICE:

- metode si procedee:  exercitiul, problematizarea, conversatia, explicatia, jocul didactic, munca cu manualul ;

- mijloace de invatamant:  ghicitori matematice, planse didactice, fise cu exercitii, fise pentru munca pe perechi,  plansa cu rezolvarea corecta a fisei de evaluare.

FORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe echipe, independent

RESURSE:

-          pedagogice: „Metodica predarii matematicii la clasele I-IV”,  E.D.P. Bucuresti, 1980, Matematica – manual pentru clasa I, Dumitra Radu, Celina Iordache, Editura Aramis, 2004

-          oficiale: „Programa scolara”- clasele I si a II-a, Bucuresti, 2004,

-          temporale: durata lectiei – 50 minute

-          psihice: elevii clasei I detin cunostinte de matematica si au capacitatea de a opera cu ele

Demers didactic

ETAPELE LECTIEI

OB.

CONTINUTUL LECTIEI

METODE SI PROCEDEE

1. Moment organizatoric

     Se creeaza conditiile organizatorice si psihopedagogice necesare desfasurarii eficiente a lectiei de matematica. Se pregateste materialul didactic necesar.

2. Captarea atentiei

O1

     Se realizeaza prin ghicitori problema:

Azi in vale, pe un lac

15 rate baie fac.

Doua pleaca: mac, mac, mac,

Cate-au mai ramas pe lac?

            Ah, ce mandra-i closca mea!

           Nimeni n-are pui ca ea:

           4 albi, 2 roscati si 3 pestriti.

          Cati sunt toti? Voi socotiti!

Bile negre Sanda are,

Dar si bile albe are,

Ea scoate la intamplare

Trei bilute oarecare.

Ce culoare au ele oare?

Conversatia

Exercitiul

3. Reactualizarea cunostintelor

O1

·        Se verifica tema scrisa; se fac aprecieri, eventuale corectari.

·        Exercitii de calcul mintal:

  3 +  4 =                17 – 10 =

  9 –  6 =                10 +  5 =

12 + 0 =                  18 – 6 =

Mariti pe 4 cu 11!

Micsorati pe 18 cu 8 !

Gasiti un numar cu 3 mai mic decat 8!

Gasiti perechi de numere care au suma 9!

Aflati  diferenta dintre vecinii lui 9!

·        Exercitii de numeratie in concentrul  0 – 30:

Numarati crescator de la 18 la 23!

Numarati descrescator de la 27 la 22!

Spuneti trei  numere consecutive cuprinse intre 20 si 30.

    Spuneti doua numere mai apropiate de 30 si mai departate de 24!

    Joc: Numere pare-impare—Le citesc elevilor numere:5, 14, 22, 3, 28, 27. La auzul unui numar par elevii se ridica, iar pentru numarul impar stau in banci.

Conversatia

Exercitiul

Jocul didactic

4. Anuntarea temei si a obiectelor

    Le comunic elevilor ca astazi la ora de matematica vor invata adunarea numerelor naturale formate din zeci cu numere naturale formate din unitati pentru a sti sa socotim pana la 30.

    Se va scrie titlul la tabla si in caiete:           +     =

Explicatia

5. Dirijarea invatarii

O3

O4

O2

O3

O4

    Se prezinta elevilor o plansa didactica pe baza careia ei compun o problema (10 +5 = 15) si o rezolva practic cu ajutorul betisoarelor.

    Completez desenul cu inca o zece (20 + 5 = 25); elevii indeplinesc aceleasi sarcini.

    Scolarii intuiesc apoi imaginea din manual de la pagina 74; rezolva adunarea folosind sprijin cu obiecte.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Se noteaza operatia la tabla si in caiete (calcul in linie si in scris).

    Se rezolva exercitiul 2 pe manual (pagina 74).

    Cativa elevi vor lucra la tabla exercitiile:

    20 + 4 =               6 + 20 =

    20 + 9 =             20 +  6 =

    Pe parcursul rezolvarii exercitiilor adresez elevilor intrebari:

     Cum se numesc numerele care se aduna?

    Dar rezultatul adunarii?

     Se analizeaza si se rezolva frontal problema:

     Raluca are 20 de alune si 7 nuci. Cate nuci si alune are Raluca in total ?

     Pornind de la aceasta problema, elevii compun altele prin  modificarea  numerelor sau  a tematicii; le rezolva oral.

Exercitiul

Problematizarea

Munca cu manualul

Conversatia

Problematizarea

6.Obtinerea performantei

O3

O5

      Se realizeaza  prin rezolvare de probleme dupa imagini, pe fise( anexa 1), elevii fiind grupati in perechi.

Exercitiul

7. Evaluare formativa

O2

      Se rezolva exercitiile de pe fisa in mod independent:

  1. Calculati:

       20+      20+        6+          9+         

               3          1         20          20              

     

2.      Incercuieste rezultatul corect:

      20 +  2 = 22; 23; 24.        

      20 +  5 = 15;  25; 26.         

  8 + 20= 17; 28; 27.

      20 +  7 =  23; 25; 27.

    Rezultatele corecte vor fi afisate pe o plansa, iar elevii isi fac autocontrolul:

Exercitiul

Foarte bine

7-8 raspunsuri corecte

Bine

5-6 raspunsuri corecte

Suficient

3-4 raspunsuri corecte

8. Retentia

O4

Se prezinta plansa „Omiduta ganditoare”.                           

    Elevii trebuie sa compuna si sa rezolve exercitii  de adunare cu numerele de pe ciupercuta, unul din termeni fiind 20.

Jocul didactic

9.Tema pentru acasa

    Se da tema pentru acasa: exercitiile 3 si 4, pagina 74 din manual.

     Se fac aprecieri asupra participarii la lectie.

                                                         inv. Clara Sitaru

---------------------------                                                                                                 18 februarie 2005

Autoevaluare

1.     Calculeaza:

2

0

+

2

0

+

6

+

9

+

3

1

2

0

2

0

2.     Incercuieste rezultatul corect:

       20 +  2 = 22;   23;    24.   

       20 +  5 = 15;   25;    26.         

    8 + 20= 17;  28;     27.

       20 +  7 =  23;  25;    27.

Foarte bine

7-8 raspunsuri corecte

Bine

5-6 raspunsuri corecte

Suficient

3-4 raspunsuri corecte

Am obtinut ……… raspunsuri corecte.         

---------------------------                                                                                                 18 februarie 2005

Autoevaluare

3.     Calculeaza:

2

0

+

2

0

+

6

+

9

+

3

1

2

0

2

0

4.     Incercuieste rezultatul corect:

       20 +  2 = 22;   23;    24.   

       20 +  5 = 15;   25;    26.         

    8 + 20= 17;  28;     27.

       20 +  7 =  23;  25;    27.

Foarte bine

7-8 raspunsuri corecte

Bine

5-6 raspunsuri corecte

Suficient

3-4 raspunsuri corecte

Am obtinut ……… raspunsuri corecte.                                

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2918
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved